Okiem eksperta
Własny dom czy mieszkanie – na co warto się zdecydować?
Zarówno kupno mieszkania, jak i domu, niesie ze sobą rozmaite zalety, ale i wady. Odpowiedź na pytanie o to, gdzie lepiej mieszkać – w domu czy mieszkaniu – zależy zatem od wielu czynników i osobistych preferencji. Oto najważniejsze z nich.
Dom czy mieszkanie – wady i zalety obu typów nieruchomości
Wybór i kupno nowej nieruchomości to często zobowiązanie na całe życie. Dlatego też podjęcie decyzji o wyborze domu lub mieszkania może być bardzo trudne. Aby dokonać wyboru zgodnego z naszymi potrzebami i wymaganiami, należy rozważyć wiele kwestii i zdecydować, które wartości są dla nas najważniejsze. Istotne jest, aby podjęta decyzja była w pełni świadoma i uwzględniała przyszłe plany i czynniki zewnętrzne, które będą wpływały na jakość życia.
Zalety kupna mieszkania
Kupno mieszkania również posiada swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niewątpliwą zaletą mieszkań jest na pewno ich dostępność i szeroki wybór metraży czy lokalizacji. W przypadku dużych miast do wyboru ma się zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, a wymarzone lokum można znaleźć nawet w kilka dni. Urządzenie i zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu nie jest aż tak dużym wyzwaniem, jak w przypadku domu.
Warto także pamiętać, że w przypadku wyboru mieszkania nie trzeba martwić się procesem budowy, konserwacjami czy przeglądami. Za wszelkie usterki i ich naprawę odpowiada administrator budynku i to na nim ciąży obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie.
Ważną zaletą jest także lokalizacja. Niezależnie od tego, w której części miasta kupimy nieruchomość, kwestia dojazdów nie jest tak uciążliwa, jak w przypadku domu. Również bliskość sklepów, galerii i parków handlowych, usług, miejsc rozrywki czy opieki medycznej jest bardzo dużym udogodnieniem. Często inwestycje w obrębie nowoczesnych osiedli znajdują się również żłobki czy przedszkola, co stanowi duży plus w przypadku rodzin z dziećmi. W mieście łatwiej także o pracę dostosowaną do wymagań i oczekiwań.
Kolejnym plusem jest kwestia bezpieczeństwa. Uznaje się, że mieszkania są nieruchomościami mniej narażonymi na kradzieże ze względu na bliskość sąsiadów.
Minusy wyboru mieszkania
Niestety kupno mieszkania ma też swoje wady. Mogą do nich należeć zakłócający ciszę i spokój sąsiedzi czy dostęp do mniejszych przestrzeni. Minusem jest także często wysoki stosunek ceny nieruchomości do dostępnego metrażu oraz częsta konieczność wyboru pomiędzy dogodną lokalizacją a dostępną przestrzenią.
Zalety mieszkania w domu
Mieszkanie we własnym domu ma wiele zalet i kilka istotnych wad, o których należy pamiętać, podejmując decyzje o wyborze nieruchomości.
Budując dom, można dostosować metraż do swoich potrzeb. Zarówno pod kątem powierzchni użytkowej, jak i jej zagospodarowania. W przeciwieństwie do mieszkania to użytkownicy decydują, jak duży będzie dom, ile pomieszczeń się w nim znajdzie i w jaki sposób zostaną rozmieszczone. Każdy z domowników może dysponować prywatną przestrzenią, nie martwiąc się o naruszenie komfortu innych osób. Specyfika domu pozwala także na posiadanie przestrzeni zewnętrznej, którą również można zagospodarować w zupełnie dowolny sposób.
W przypadku budowy domu możliwość pełnego decydowania o całości projektu, ilości pomieszczeń, wyglądzie i funkcjonalności przestrzeni, to jedna z największych zalet. Choć czasem ilość podejmowanych decyzji może przytłaczać, możliwość dostosowania wszystkich elementów do swoich potrzeb bez żadnych ograniczeń jest jednym z powodów atrakcyjności tego rozwiązania.
Własna i dostosowana do siebie przestrzeń na zewnątrz to element, którego często brakuje w przypadku mieszkań. Możliwość zagospodarowania działki i stworzenia swojego ogrodu, miejsca zabaw i gier dla dzieci czy po prostu tarasu do wypoczynku to ogromna zaleta domów.
Dom to przestrzeń stworzona z myślą o jego mieszkańcach i ich potrzebach, zaprojektowana tak, aby dawała jak największą swobodę i komfort. Dzięki posiadaniu własnej działki aktywność na świeżym powietrzu nie wymagają przygotowania czy długich podróży. Także wykonywanie dowolnych pracy czy relaks przy głośnej muzyce nie stanowią problemu. Dzięki własnej przestrzeni można poczuć większą swobodę w wyborze aktywności, bez martwienia się o preferencje sąsiadów.
Wady mieszkania w domu
Nie można jednak zapominać, że wybudowanie domu to długotrwały i często bardzo stresujący proces. Radość z posiadania własnego miejsca, zaprojektowanego bezpośrednio do swoich potrzeb mogą przysłonić trudy budowy. Podczas całego procesu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Często trzeba także godzić się na kompromisy i wybierać rozwiązania nie do końca zgodne z początkową wizją.
Minusem może okazać się także kwestia odpowiedzialności za stan techniczny i wygląd domu. Jako właściciele odpowiadamy za regularne przeglądy instalacji, naprawy wszelkich usterek i ogólny wygląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Pewną niedogodnością są także koszty utrzymania nieruchomości. O ile zazwyczaj są one przewidywalne, często dochodzą dodatkowe, okresowe wydatki, które należy uwzględniać w miesięcznym budżecie.
Wadami mogą okazać się także odległości od miasta czy najbliższego sklepu oraz gorszy dostęp do mediów i Internetu. Jeśli dom zlokalizowany jest na obrzeżach, mogą być one pewnym wyzwaniem i stanowić istotną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu.
Plan zagospodarowania przestrzennego – co warto wiedzieć przed wyborem mieszkania?
Odpowiednia lokalizacja to jeden z głównych kryteriów atrakcyjności nowo zakupionej nieruchomości. Jak jednak sprawdzić, czy wyglądający atrakcyjnie teren, będzie taki również w przyszłości?
Może w tym pomóc obowiązujący na danym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego, z którym warto zapoznać się przed zakupem mieszkania.
Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?
Zakup nowego mieszkania to dla wielu jedna z ważniejszych życiowych decyzji i inwestycja na lata. Z tego powodu, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości, warto wziąć pod uwagę jej najważniejsze cechy. Do głównych kryteriów wyboru mieszkania należą jego: - Pochodzenie – z rynku pierwotnego lub wtórnego - Cena - Standard - Metraż - Lokalizacja - Styl architektoniczny obiektu - Bliskość terenów zielonych
Plan zagospodarowania przestrzennego a zakup mieszkania.
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości jest lokalizacja nowego mieszkania oraz atrakcyjność sąsiadującej z nim okolicy. O jej rozwoju i charakterze można dowiedzieć się z dokumentacji dotyczącej planów przestrzennych danego obszaru. Czym jest planowanie przestrzenne i dlaczego przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?
Zapoznaj się również z naszym artykułem: O co pytać przy kupnie mieszkania? 5 pytań do dewelopera
Czym jest planowanie przestrzenne?
Planowanie przestrzenne to wszelkie działania, których celem jest optymalne i zrównoważone wykorzystywanie terenów danego miasta lub gminy. Zawierane w dokumentach planistycznych wytyczne mają za zadanie z jednej strony godzić zapewnienie mieszkańcom dobrostanu wynikającego ze zrównoważonego i przyjaznego rozwoju budowlanego, z drugiej – umożliwiać władzom samorządowym i deweloperom możliwość budowania nieruchomości na danym terenie.
O planowaniu przestrzennym danego obszaru mówią zazwyczaj dwa dokumenty, które określają kierunek i wizję rozwoju terenu – może to dotyczyć na przykład konkretnej dzielnicy miasta.
Pierwszym z tych dokumentów jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium określa zakres obszaru, który na danym terenie może być zabudowany. Wyznacza również rejony, na których – ze względu na obecność różnych czynników – nie powinno się inwestować. Do czynników tych mogą należeć te o charakterze społecznym, (dobrostan mieszkańców), przyrodniczym (ochrona środowiska i występującej w granicach obszaru fauny i flory) czy infrastrukturalnym (przebiegająca nieopodal linia komunikacyjna).
Drugim dokumentem dotyczącym planowania zabudowy na danym obszarze jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan taki stanowi bardziej konkretną formę i rozwinięcie kierunków rozwoju danych terenów, jakie są zawarte w studium i uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie nazywany często „planem miejscowym”) służy do sformułowania szczegółowych wytycznych, jakimi powinni kierować się inwestorzy budowlani na obszarze danej jednostki administracyjnej. Składają się na niego nakazy i zakazy, które mogą dotyczyć na przykład: § ustalenia tego, jaka zabudowa jest dozwolona na danym obszarze (na przykład bloki mieszkalne, domy jednorodzinne); § wyznaczenia konkretnych parametrów zabudowy lub zagospodarowania terenów – może to dotyczyć dopuszczalnej wysokości budynków czy charakteru występujących na danym obszarze terenów zielonych (parki, las, ogródki działkowe, tereny uprawne); § nakreślenia przebiegu aktualnych i docelowych ulic; § ochrony zlokalizowanych w danym obszarze zabytków; § zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane. Podstawą prawną zarówno dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i planu zagospodarowania przestrzennego są trzy obowiązujące w Polsce akty legislacyjne: § Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu za¬gospodarowania przestrzennego.
Do czego służy plan zagospodarowania przestrzennego?
Plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo ważny z kilku powodów.
Po pierwsze, pozwala zorientować się mieszkańcom danego obszaru (np. dzielnicy) – również tym dopiero decydującym się na kupno okolicznej nieruchomości – o tym, w jaki sposób będzie rozwijać się ich najbliższa okolica. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowo powstających terenów mieszkalnych, które intensywnie się rozwijają. Dzięki zapoznaniu się z planem miejscowym, osoby zainteresowane kupnem mieszkania na danym obszarze, będą mogły dowiedzieć się, czy w przyszłości dany rejon lub dzielnica będą dla nich równie atrakcyjne, jak obecnie. Dotyczy to na przykład obecności terenów zielonych, które mogą być zachowane, ale również już w niedalekiej przyszłości zabudowane.
Jednym z głównych kryteriów atrakcyjności danej lokalizacji dla jej mieszkańców jest – oprócz wspomnianych terenów zielonych – również gęstość zabudowy. Zapoznając się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można uzyskać odpowiedź również na to, ile budynków może znajdować się w obrębie danego obszaru. Jest to często bardzo ważna informacja dla mieszkańców. Innym ważnym celem planu miejscowego jest ochrona miejscowych zabytków, które są niekiedy bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Bardzo często plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniają walory historyczne budynków, uniemożliwiając ich wyburzanie lub nadmierną przebudowę.
Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?
Wiedząc już, jak dużą rolę spełniają plany miejscowe, warto się z nimi zapoznać – szczególnie kiedy rozważa się opcję zakupu nieruchomości mieszkalnej lub lokalu usługowego na danym terenie. Zatem, jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?
W tym celu należy jedynie zajrzeć na stronę internetową urzędu konkretnej gminy lub miasta (Biuletyn Informacji Publicznej) lub uzyskać go poprzez złożenie wniosku w urzędzie.
Źródła:
• https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/planowanie-przestrzenne • https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/biblioteka/publikacje/przewodnik-po-planowaniu-przestrzennym/ • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030800717/U/D20030717Lj.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041181233/O/D20041233.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031641587/O/D20031587.pdf
Nie tylko cena. Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?
Zakup pierwszego mieszkania to często jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Stanowi inwestycję na lata i wymaga solidnych nakładów finansowych. Koszty są związane nie tylko z podstawową ceną nabywanej nieruchomości, ale również z dodatkowymi opłatami. Co się na nie składa?
Kupno mieszkania – opłaty i koszty
Podstawowa cena nabytego mieszkania to nie jedyny koszt, jaki należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się również:
- Podatek od zakupu mieszkania (w przypadku nabycia go z rynku wtórnego)
- Koszty notarialne
- Opłaty sądowe
- Inne opłaty dodatkowe, związane między innymi z kosztami zaciągniętego kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika oraz urządzeniem i ewentualnym remontem lokalu.
Podatek od zakupu mieszkania
Głównym kosztem dodatkowym zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest zapłacenie uregulowanego ustawą podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2 proc. ceny nieruchomości. Opłata ta nie występuje w przypadku nabycia nowego mieszkania od dewelopera.
Zakup mieszkania – koszty notarialne
Nieodłącznym elementem związanym z kupnem mieszkania jest podpisanie pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Stanowi ona umowę docelową, która w przeciwieństwie do tak zwanej umowy przedwstępnej, wymaga wizyty w kancelarii notarialnej.
Koszty notarialne zakupu mieszkania to przede wszystkim tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza, którego wysokość jest regulowana odgórnie przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości nabytej nieruchomości. Kupując mieszkanie o wartości 400 tysięcy złotych, należy liczyć się z kosztem taksy notarialnej w wysokości około 2300 złotych (cena ta jednak może podlegać negocjacji z notariuszem).
Kupno mieszkania – opłaty sądowe
Niezależnie od tego, czy nabywa się mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jego kupno związane jest również z uiszczeniem opłat sądowych. Należą do nich założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym – ustanowienie hipoteki. Łączna suma tych trzech opłat wynosi około 450 złotych.
Inne koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania
Osobna kategoria kosztów związana z nabyciem nieruchomości związana jest z opłatami dotyczącymi przeznaczonego na jego kupno kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika w przypadku rynku wtórnego oraz urządzaniem i remontem mieszkania.
Koszty związane z kredytem hipotecznym
Opłaty związane z kupnem mieszkania często dotyczą zaciągniętego na ten cel kredytu hipotecznego. Wśród kosztów z tym związanych są między innymi prowizja dla banku, prowizja od wcześniejszej spłaty, koszty wyceny nieruchomości oraz ubezpieczenie nowo nabytej nieruchomości. Koszty około kredytowe mogą stanowić nawet piątą część kwoty samego kredytu.
Prowizja dla pośrednika
Szukając mieszkania na rynku wtórnym, można skorzystać z usług pośrednika. Po znalezieniu i zakupie lokalu przy pomocy pośrednika należy mu się wynagrodzenie. Mimo że jego dokładna wysokość jest ustalana między stronami, to zazwyczaj wynosi ona 2-3 proc. ceny nowo zakupionej nieruchomości.
Koszt remontu mieszkania i jego urządzenia
Wraz z nabyciem nowego mieszkania należy pomyśleć o jego urządzeniu i wykończeniu. Kupując je z rynku wtórnego, trzeba niekiedy liczyć się również z koniecznością przeprowadzenia remontu. Koszty te mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od zakresu przeprowadzanych prac, stanu nabytej nieruchomości, jej powierzchni oraz zakresu cenowego sprzętów domowych, na jakie zdecydują się przyszli nowi mieszkańcy.
Jak zarabiać na wynajmie? Poradnik dla młodych inwestorów
Zarabianie na wynajmie mieszkań cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to biznes bezpieczny i bardzo dochodowy, dzięki któremu możemy zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy (i, co za tym idzie, ile mieszkań kupimy) możemy sprawić, że wynajem będzie dla nas albo dodatkowym źródłem dochodu, albo pełnoetatowym zajęciem.
Co trzeba wiedzieć przed inwestycją w pierwsze lokum? Sprawdzamy, jak się przygotować do zarabiania na wynajmie.
Zakup mieszkania pod wynajem – czy Łódź to dobry wybór?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zarabiać na nieruchomościach. Inwestycja w mieszkania na wynajem jest dobrym pomysłem. Musimy się jednak do niej odpowiednio przygotować. Na pierwszym etapie powinniśmy przeanalizować jakie miejsce na inwestycję będzie najlepsze. Na tle innych polskich miast wyróżnia się Łódź – jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej¹. Łódź przyciąga wielu inwestorów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Doskonała lokalizacja w centralnej części kraju, bliskość dogodnych dróg oraz prężnie rozwijający się sektor handlu i usług sprawiają, że na prowadzenie biznesu w Łodzi decyduje się coraz więcej osób. To także miasto akademickie – a tam, gdzie jest wielu studentów, jest również duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem.
Kupno lokalu pod wynajem w Łodzi będzie dobrym rozwiązaniem, zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących inwestorów. Rynek wynajmu nieruchomości mieszkalnych ma się doskonale. Co więcej, ceny mieszkań w tym mieście są bardzo atrakcyjne – Łódź jest wciąż dużo tańsza niż inne duże, polskie miasta. Jak zarabiać na wynajmie to właśnie tutaj!
To najlepszy moment na inwestowanie w łódzki rynek nieruchomości. Średnia cena za mieszkanie w bloku z wielkiej płyty to około 3000 zł za m². Mieszkania do remontu są jeszcze tańsze, jednak jeśli zależy Ci na tym, by po prostu na siebie zarabiało, to zakup nowego mieszkania, a następnie wynajęcie go, będzie najlepszą możliwą opcją. Wynajęcie mieszkania na dłuższy czas przyniesie Ci więc gwarantowane i stałe zyski. Mieszkania od deweloperów można nabyć już w cenie około 6000 zł za m². To kwota nawet o połowę niższa niż w Warszawie czy w Trójmieście.
Jak zarabiać na wynajmie? Mieszkania deweloperskie w Łodzi
Mieszkania deweloperskie pod wynajem w Łodzi to opłacalna inwestycja, która zwraca się bardzo szybko. Łódź zajmuje 3 miejsce w rankingu miast pod względem największego zysku brutto z wynajmu mieszkań ² - jest to chyba najlepsza odpowiedź na pytanie o to, czy kupno mieszkania pod wynajem w tym miejscu jest opłacalne. To dobra i bezpieczna opcja dla początkujących inwestorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Tańsze mieszkanie to mniejsze ryzyko utraty pieniędzy, mniejszy kredyt, a w efekcie, niższa miesięczna rata. Mieszkanie w Łodzi to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć zarabiać na nieruchomościach.
Łódź rozwija się w imponującym tempie. Łatwy dostęp do usług i handlu, doskonała lokalizacja w pobliżu strategicznych dróg, a także atrakcyjne ceny wynajmu i zakupu powierzchni usługowych i mieszkalnych sprawiają, że miasto znajduje się w czołówce zainteresowań deweloperów i przedsiębiorców.
Dla początkujących inwestorów Łódź może stanowić doskonałe miejsce startu. Niższe ceny pozwalają na bezpieczniejszy zakup mieszkania, a wysokie stopy zwroty gwarantują wysoki zysk z wynajmu. Warto skorzystać z atrakcyjnych ofert deweloperów i już niebawem zacząć zarabiać na własnej nieruchomości!
Jak przygotować się do odbioru mieszkania?
Na decyzję o zakupie mieszkania wpływa bardzo wiele czynników – jest to inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować.
W tym celu warto skontaktować się z deweloperem – i to nie tylko w celu omówienia szczegółów transakcji, ale także po to, by lepiej poznać wybrane osiedle oraz okolicę. O co pytać przy kupnie mieszkania? Sprawdzamy.
Spotkanie z deweloperem – jak się przygotować?
Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, koniecznie przygotuj własną listę, aby wiedzieć wcześniej, o co pytać przed zakupem mieszkania. Wbrew pozorom jest wiele kwestii, które na tym etapie trzeba jeszcze poruszyć. Dopiero wtedy, kiedy ustalisz, o co pytać dewelopera, będziesz w stanie przeprowadzić wstępne rozmowy i podjąć decyzję o ewentualnym podpisaniu umowy deweloperskiej, wpłaceniu zadatku lub zaliczki oraz finalizacji transakcji.
Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, musisz określić:
- swoje preferencje odnośnie do standardu wykończenia nieruchomości,
- lokalizację, w której chcesz kupić lokum mieszkalne,
- metraż,
- liczbę pokoi,
- maksymalną cenę zakupu.
Przygotuj też listę, o co pytać przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, szczególnie w odniesieniu do typowo technicznych zagadnień oraz metod wykończenia mieszkania. Im więcej pytań zadasz deweloperowi, tym lepszy będziesz mieć obraz nieruchomości, którą planujesz kupić.
Koniecznie dowiedz się także, jakich materiałów budowlanych oraz wykończeniowych używa deweloper, kiedy jest planowany termin odbioru inwestycji i przekazania jej do użytkowania.
Czy jest jeszcze coś, o co można zapytać dewelopera podczas spotkania? Kluczowe są tutaj zapiski umowne odnośnie do płatności za nieruchomości. Czy deweloper wymaga zadatku (bezzwrotny) czy zaliczki (zwrotna)? W jakiej kwocie? Jak będzie wyglądał harmonogram płatności? Te wszystkie informacje musisz pozyskać jeszcze na etapie przeprowadzania rozmów z deweloperem, od którego chcesz kupić mieszkanie.
Kiedy możesz spodziewać się odbioru inwestycji?
Decyzja o zakupie na rynku pierwotnym może oznaczać, że na nowe mieszkanie przyjdzie Ci trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie budowy jest obecnie firma deweloperska. Dlatego jednym z pytań do dewelopera powinna być kwestia terminu planowanego odbioru budynku. Warto, aby takie informacje znalazły się w umowie deweloperskiej. Dodatkowo sprzedawca powinien dysponować planowanym harmonogramem prac. Planując przeprowadzkę do nowego domu, warto brać pod uwagę możliwe opóźnienia spowodowane np. sytuacjami losowymi.
Gdzie można obejrzeć plan mieszkań na sprzedaż?
Kupując mieszkanie, chcesz mieć pewność, że wybierasz lokum, które w pełni odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Czasem oglądając plan zawarty w dokumentacji, trudno to jednoznacznie ocenić. Przy zakupie mieszkania warto spytać o możliwość obejrzenia podobnego, gotowego lokalu. Niektóre firmy oferują taką możliwość, a jeszcze inne zachęcają do wirtualnego spaceru po realizowanej inwestycji.
Zdjęcia wykonane w technice 360° z pewnością pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.
Czy deweloper posiada prawo własności działki?
Podpisanie umowy z deweloperem to najczęściej dość ekscytujące i jednocześnie stresujące przeżycie. Jeśli nie chcesz narazić się na żadne problemy związane z prawem własności do działki lub nieruchomości, koniecznie przeanalizuj aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z Ustawy deweloperskiej. Inwestor nie musi być właścicielem gruntów ani mieć prawa własności działki.[1]
Coraz częstszym zjawiskiem jest realizowanie inwestycji budowlanej na gruncie, który należy do osoby trzeciej. Nie niesie to ze sobą żadnego ryzyka zakupu takiego budynku, o ile zostały zastosowane odpowiednie zapisy w umowie deweloperskiej. W ten sposób inwestor może tylko uniknąć wysokich kosztów finansowania zakupu gruntu lub prawa do wieczystego użytkowania w trakcie realizowania inwestycji budowlanej.
Niemniej jednak zgodnie z Ustawą deweloperską tylko w umowie zawieranej między klientem a inwestorem trzeba wskazać, kto jest jej właścicielem i użytkownikiem wieczystym. Nie ma jednak żadnego wymogu, aby był to deweloper. Warto też dodać, że inwestor jest zobowiązany do tego, aby przekazać prawa własności w terminie ok. 6 miesięcy od zakończenia robót budowlanych.
Czy cena mieszkania podlega negocjacji?
Potrzebujesz więcej informacji, o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania? Zawsze zwróć uwagę na cenę nieruchomości za 1 m2. Dodatkowo sprawdź też zapiski umowne, które określają, co stanie się w sytuacji, kiedy finalny metraż mieszkania będzie mniejszy lub większy niż ten, który wynika z prospektu informacyjnego. W takich sytuacjach deweloper może być zobowiązany do zwrotu środków za brakujące metry, a kupujący do dopłaty, jeśli okaże się, że metraż nieruchomości jest większy, niż zakładano.
Na pewno też zastanawiasz się, czy cenę mieszkania można negocjować z deweloperem. Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Musisz jednak liczyć się z tym, że negocjacje nie zawsze pójdą po Twojej myśli. Zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego jest obecnie jednak tak duże, że rabaty, jeśli w ogóle są udzielane – mają symboliczną wysokość.
O co zapytać dewelopera? O stan deweloperski
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że podczas odbioru mieszkanie może być w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Najczęściej jest to mieszkanie w stanie surowym – z dostępem do mediów, ale bez wykończenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje żadna sztywna definicja stanu deweloperskiego – to, w jakim stanie będzie mieszkanie podczas odbioru, zależy od indywidualnej oferty dewelopera. Warto więc poruszyć ten temat podczas rozmowy z przedstawicielem handlowym.
Dostępność garażu i komórki lokatorskiej
Jeśli posiadasz samochód, z pewnością interesują Cię kwestie związane z garażem. Warto kierować takie pytania do dewelopera – dostęp do przestrzeni garażowej zazwyczaj podlega dodatkowej opłacie. Podobnie jest z piwnicą. Jeśli planujesz korzystać z takiej przestrzeni, dowiedz się, czy nie masz obowiązku jej nająć lub wykupić.
Jakie materiały zostały wykorzystane podczas budowy?
Jest wiele tematów, które warto poruszyć w trakcie prowadzonych rozmów z deweloperem. Tak naprawdę im więcej dowiesz się o nieruchomości, tym mniejsze będzie ryzyko, że w przyszłości będziesz niezadowolony z zakupu. Zatem o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim o uzupełnienie dokumentacji oraz informacji o tym, jakie materiały zostały użyte do budowy budynku. Warto też przeanalizować warunki standardu wykończenia, które są kluczowe i przekładają się na późniejsze koszty zaaranżowania mieszkania pod klucz.
Na spotkaniu z deweloperem zawsze zapytaj o wszystkie techniczne zagadnienia związane z technologią budowy oraz używanymi materiałami budowlanymi. To podstawa, aby zobrazować sobie to, czego można spodziewać się po zakupie nieruchomości deweloperskiej.
Czy deweloper udziela gwarancji na nieruchomość?
Tak, warunki gwarancyjne są przedstawione w ramach umowy deweloperskiej podpisywanej w obecności notariusza. Zapiski dotyczące gwarancji mogą obejmować takie elementy, jak:
- elewacja,
- stolarka okienna i drzwiowa,
- pompa ciepła,
- rekuperacja,
- tynki wewnętrzne,
- instalacja elektryczna,
- instalacja wodno-kanalizacyjna.
Praktycznie wszystko to, co może ulec uszkodzeniu w wyniku pierwszych lat eksploatacji i nie będzie wynikiem niepoprawnego użytkowania budynku przez kupującego można naprawić w ramach gwarancji deweloperskiej. Warto też dodać, że na ten moment udzielenie gwarancji przez dewelopera jest dobrowolnym działaniem.
A więc co w sytuacji, kiedy deweloper nie zdecyduje się na udzielenie gwarancji? Tutaj w grę wchodzi rękojmia, czyli żądanie przywrócenia prawidłowego stanu budynku w sytuacji, kiedy z winy dewelopera pojawiły się uszkodzenia lub pęknięcia ścian, stropów lub inne sytuacje, które rzutują na komfort użytkowania mieszkania.
Jakie są plany zagospodarowania części wspólnej/okolicy?
Otoczenie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku zakupu nowego mieszkania. Osiedle mieszkaniowe to ogromna przestrzeń, którą deweloper również planuje zagospodarować. Jest on zobowiązany, aby poinformować Cię o wszelkich przewidywanych rozwiązaniach, jednak zawsze warto dopytać o kwestie najbardziej nas interesujące. Przykładowe pytania:
Czy w inwestycji znajdą się parki i miejsca naziemne? Co ze sklepami lub placem zabaw?
Takie informacje mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości, dlatego pytania tego typu powinny padać na rozmowie z deweloperem.
To samo tyczy się przyszłych zabudowań wokół inwestycji. Planując zakup mieszkania, masz prawo zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania, który zawiera szczegółowe informacje o planowanych budowach. Warto wiedzieć jak zmieni się okolica na przestrzeni kilku lat.
Jaka będzie wysokość opłat administracyjnych?
O co jeszcze pytać dewelopera w trakcie rozmów na temat zakupu nieruchomości? Sprawy techniczne, metraż i technologia budowy to jedno. Dobrze jest zwrócić też uwagę na to, jakie w przyszłości będą opłaty administracyjne. Deweloper może, ale nie musi o nich informować. Niemniej, w interesie kupującego jest dowiedzieć się, jaki będzie koszt utrzymania budynku oraz terenów wokół po zakupie mieszkania. Do opłat administracyjnych zaliczamy:
- czynsz,
- wynagrodzenie zarządcy,
- opłaty za wodę,
- opłaty za utrzymanie budynku i wspólnoty mieszkaniowej,
- fundusz remontowy.
Deweloper w większości przypadków będzie w stanie, chociażby orientacyjnie odpowiedzieć, na jakie wydatki w skali miesiąca musi przygotować się nowy nabywca. Należy jednak pamiętać, że te są mocno uzależnione od metrażu, standardu wykończenia oraz lokalizacji budynku.
Dostęp do księgi wieczystej
Na spotkaniu z deweloperem warto też dopytać o dostęp do ksiąg wieczystych. Obowiązkiem inwestora jest udostępnienie pełnej dokumentacji, która potwierdza stan prawny nieruchomości wraz ze wszystkimi wpisami do ksiąg wieczystych. To źródło informacji, którego analiza pozwala uniknąć wielu problemów przy ewentualnym kupnie mieszkania z rynku pierwotnego. W KW znajdziesz wszystkie istotne informacje o prawach własności, wieczystego użytkowania oraz obciążeniach finansowych na działce lub budynku.
Umowa rezerwacyjna
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości od dewelopera, możesz podpisać umowę rezerwacyjną. Oczywiście to też wiąże się z pewnymi obowiązkami, dlatego powinieneś wiedzieć, o co pytać dewelopera na tym etapie rozmów. Podpisanie umowy rezerwacyjnej na mieszkanie jest gwarancją, że lokum zostanie zarezerwowane na konkretny czas dla klienta. W dokumencie powinny zostać zawarte informacje o tym, jak długo obowiązuje rezerwacja, a także jakimi konsekwencjami skutkuje niewywiązanie się z umowy którejś ze stron.
Podejmując rozmowę z deweloperem na temat interesującej nas nieruchomości, zawsze warto mieć przygotowany zestaw pytań. Przy tak poważnym zakupie, im więcej informacji znamy przed podpisaniem umowy, tym lepiej.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001177/T/D2021117...
Mieszkanie na ostatnim piętrze – plusy i minusy takiego rozwiązania
Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Kiedy wreszcie nadchodzi moment wyboru swojego idealnego ”M”, nagle okazuje się, że pojawia się przed nami całkiem sporo dylematów. Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki? W mieście czy pod miastem? Na parterze czy ostatnim piętrze?
Szczególnie ta ostatnia kwestia, może nasuwać sporo wątpliwości. Przed wyborem kondygnacji, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy lokalu na ostatnim piętrze.
Kupujemy mieszkanie. Które piętro wybrać?
Kiedy już wybierzemy dewelopera, dzielnicę oraz budynek mieszkalny, wtedy pozostaje nam zdecydowanie się na jedno ze znajdujących się tam mieszkań. Lokal na parterze, konkretnym piętrze, a może na poddaszu? Decyzję tę należy dokładnie przeanalizować.
Moda na budowanie dziesięciopiętrowych bloków jeszcze nie minęła, ale dominującym trendem wśród deweloperów jest budowa kilkupiętrowych, wygodnych budynków z szerokimi klatkami schodowymi, windami i wszelkimi udogodnieniami. Każda z kondygnacji ma oczywiście swoje plusy i minusy. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się jednak lokale umieszczone na parterze lub ostatnim piętrze. Skąd moda i popyt na ten drugi wybór?
Zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze
Stylowe i klimatyczne lofty kojarzą nam się z niepowtarzalnym klimatem oraz wyczuciem stylu. Takie mieszkania oglądamy w filmach i serialach. Niestety w życiu codziennym tego typu wnętrze nie jest łatwe do osiągnięcia. Namiastkę niepowtarzalnego klimatu modnych loftów można spróbować odtworzyć w mieszkaniu na ostatnim piętrze. Co jeszcze ma nam do zaoferowania tego rodzaju lokal?
- Niesamowity widok z okna – nawet niezbyt wysokie budynki zapewniają malowniczy widok rozciągający się na okolicę. Dzięki temu kawa na balkonie smakuje wyjątkowo dobrze.
- Jasną, słoneczną przestrzeń – mieszkania na ostatnich piętrach to zazwyczaj najlepiej nasłonecznione lokale, dzięki czemu we wnętrzu panuje przytulna atmosfera.
- Ciszę i spokój – ogromną zaletą mieszkań na najwyższych kondygnacjach jest brak hałasu dobiegającego z zatłoczonej oraz ruchliwej ulicy.
- Prywatność – mieszkając na ostatnim piętrze, jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na wzrok wścibskich sąsiadów.
- Brak sąsiadów na górze – dzięki temu nie musimy obawiać się zalania czy innych niespodzianek nad naszymi głowami.
- Czystą klatkę schodową – nie przechodzi tamtędy tyle osób, więc utrzymanie czystości nie sprawia kłopotu.
- Taras na dachu – niektóre z mieszkań posiadają bonus w postaci tarasu na dachu. Dzięki temu możemy poczuć się naprawdę luksusowo.
- Dwupiętrowe mieszkanie – często na ostatnich piętrach są tworzone dwupiętrowe mieszkania o większej przestrzeni. To doskonała propozycja dla osób, które potrzebują więcej miejsca do życia.
Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze nie jest także pozbawione wad. Ostatnia kondygnacja zazwyczaj nie jest przeznaczona dla:
- Osób starszych – niestety mieszkanie na wysokości może być kłopotliwe, np. kiedy w budynku nie ma windy lub jest ona w remoncie.
- Osób lubiących niskie temperatury – na ostatnim piętrze latem jest zazwyczaj cieplej niż na parterze. Aczkolwiek nowoczesne budownictwo oraz rozwiązania techniczne zazwyczaj radzą sobie i z tym problemem.
Mieszkania na ostatnim piętrze. Wzrost popularności
Więcej zalet niż wad – to z pewnością można powiedzieć o lokalach na wysokich kondygnacjach. To właśnie dlatego mieszkania na ostatnim piętrze cieszą się ogromną popularnością. Ponadto możliwość stworzenia stylowego, niepowtarzalnego klimatu, dzięki np. oknom dachowym lub przestronnemu tarasowi na dachu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na najwyższych piętrach.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?
Osoby szukające wymarzonego mieszkania muszą najpierw określić swój budżet, a potem podjąć wiele kluczowych decyzji – takich jak np. wybór lokalizacji czy metrażu. Jedną z ważnych kwestii jest też określenie, czy mieszkanie ma być z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
Czym się charakteryzują i jakie mają wady i zalety oba rozwiązania?
Rynek pierwotny i rynek wtórny
Nieruchomości z rynku pierwotnego to nowe i nieużywane mieszkania, domy oraz lokale usługowe. Są realizowane w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, mamy duży wybór – można przebierać w ofertach.
Rynek wtórny to mieszkania i domy używane, kupowane „z drugiej ręki”. Na rynku wtórnym odprowadza się podatek – na rynku pierwotnym z kolei to deweloper opłaca zazwyczaj VAT z inwestycji. Jeśli jednak nie, trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Zacznijmy od mieszkań z rynku wtórnego. Przede wszystkim trzeba tu zaakceptować lokalizację, metraż i wykończenie mieszkania lub od razu zaplanować remont, co wiąże się z kolejnym wydatkiem. Rzadko zdarza się, aby nowemu właścicielowi odpowiadało wszystko. Poza tym odświeżenie lub wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego jest droższe niż urządzenie nowego lokalu z rynku pierwotnego.
Działania te nie kończą się zwykle na wymianie sofy czy mebli w kuchni, ale obejmują także zmianę m.in. instalacji czy ogrzewania. Koszty te mogą zaskoczyć, a trzeba również doliczyć np. wydatki za wywóz starych mebli, glazury itp. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego mamy także do czynienia ze zużyciem budynku, co generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości.
Wady mieszkania z rynku wtórnego
Oto najczęściej wymieniane wady mieszkań z rynku wtórnego:
- ryzyko konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu,
- dodatkowe wydatki związane z remontem,
- ryzyko związane z przestarzałym budownictwem,
- ograniczone możliwości personalizacji wnętrz.
Stan techniczny – ryzyko konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, należy liczyć się z tym, że stan techniczny nieruchomości może być daleki od zadowalającego. Dotyczy to szczególnie starych lokali usytuowanych w wiekowych kamienicach czy PRL-owskich osiedlach. W takich sytuacjach do ceny zakupu mieszkania należy jeszcze dodać koszty gruntownego remontu, których dokładna wysokość jest jednak zazwyczaj trudna do oszacowania z góry.
Wydatki na remont
Co najczęściej wymaga remontu przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Wszystko zależy oczywiście od dokładnego stanu, w jakim znajduje się nieruchomość. Przy gruntownym remoncie odświeżenia wymagają ściany i sufity, podłogi czy płytki w kuchni i łazience. Częstym problemem jest konieczność wymiany instalacji grzewczych, elektrycznych i wodociągowych. Koszty remontu wzrosną zdecydowanie, kiedy zdecydujemy się na całkowitą wymianę sprzętów i mebli, które są zniszczone, przestarzałe lub po prostu nie odpowiadają naszym gustom.
W części przypadków – przestarzałe budownictwo
Nabycie mieszkania w przestarzałym budownictwie wiąże się często z mankamentami dotyczącymi ogrzewania budynku, wysokiego czynszu dla wspólnoty mieszkaniowej czy bardzo ograniczoną ilością miejsc parkingowych. Ten ostatni problem napotykają często właściciele nowo nabytych nieruchomości zlokalizowanych w PRL-owskich wieżowcach z wielkiej płyty. Duże zagęszczenie mieszkań, brak garaży podziemnych i ograniczone przestrzenie wspólne mogą niestety tworzyć deficyt miejsc postojowych.
Ograniczone możliwości personalizacji
Któż nie marzy o zaaranżowaniu wnętrz nowo nabytego mieszkania w zgodzie ze swoimi gustami, potrzebami i zmysłem estetycznym. Niestety, kupno nieruchomości z rynku wtórnego często uniemożliwia dokładne spersonalizowanie pomieszczeń i wyposażenia. A w najlepszym wypadku wymaga kapitalnego remontu i całościowej wymiany sprzętów i mebli.
Zalety mieszkania z rynku wtórnego
Do zalet mieszkań z rynku wtórnego możemy zaliczyć:
- niższe ceny w stosunku do nieruchomości od dewelopera,
- swobodę w doborze lokalizacji,
- gotowość do zamieszkania,
- rozwiniętą infrastrukturę wokół lokalizacji nieruchomości.
Ceny mieszkań z rynku wtórnego
Jedną z głównych zalet mieszkań z rynku wtórnego jest ich niższa cena. W zależności od rynku nieruchomości w poszczególnych miastach mieszkania od dewelopera są droższe o 5-10%. Dodajmy do tego to, że częstą praktyką przy zakupie używanych mieszkań jest jeszcze możliwość wynegocjowania niższej kwoty zakupu.
Swoboda w doborze lokalizacji
Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej zlokalizowane na osiedlach, które czasy intensywnego rozwoju i ekspansji mają już za sobą – bez względu czy dotyczy to PRL-owskich blokowisk, czy przedwojennych kamienic. Z tego powodu nabywcy nie muszą martwić się o to, czy rozrost osiedla będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i nie będzie generował problemów logistycznych (rozbudowa i remonty infrastruktury) czy krajobrazowych (wycinanie dużych połaci terenów zielonych).
Gotowość do zamieszkania
Dla osób szukających lokalu gotowego do zamieszkania od zaraz to właśnie nieruchomości z rynku wtórnego stanowią często najlepszy wybór. Często bowiem zdarza się, że deweloperzy oferują mieszkania, które są dopiero w realizacji lub wymagają wykończenia.
Rozwinięta infrastruktura wokół lokalizacji
Częstym atutem kupna mieszkania na starszym osiedlu jest ich lokalizacja oraz dostępność rozwiniętej infrastruktury. Na terenie nowych i powstających dopiero osiedli brakuje bowiem nierzadko rozwiniętej sieci komunikacyjnej, sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli, aptek czy przychodni.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera, to obecnie najpopularniejszy wybór. Takie mieszkania mają więcej zalet niż wad – przede wszystkim są nowe, można je dowolnie zaaranżować, a nawet zmienić rozkład, przestawić ścianę czy powiększyć wybraną wnękę – wszystko w zależności od potrzeb.
Podczas odbioru mieszkania trzeba jednak uważnie sprawdzić, czy nie ma ono wad. Dewelopera obowiązuje również tzw. rękojmia, która trwa zazwyczaj przez 5 lat – jest to czas na zgłaszanie usterek i nieodpłatną naprawę. Rynek pierwotny pozwala też na wybór swojego wymarzonego M – odpowiadającego konkretnym potrzebom i mieszczącego się w określonym budżecie. Można zdecydować o metrażu, lokalizacji czy liczbie pomieszczeń.
Nowe osiedla obejmują zwykle także miejsca parkingowe lub garaże podziemne, które właściciele mieszkań mogą dodatkowo zakupić.
Zalety mieszkania z rynku pierwotnego
Do zalet kupna mieszkania z rynku pierwotnego zaliczyć można:
- bycie pierwszym właścicielem nieruchomości,
- swobodę aranżacji i wyposażenia,
- gwarancje i zabezpieczenia ze strony dewelopera,
- nowoczesne budownictwo i udogodnienia.
Pierwszy właściciel mieszkania
Nabycie mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że zostajemy pierwszymi właścicielami nieruchomości. Wiąże się z tym całe mnóstwo profitów. Dotyczą one możliwości urządzenia czterech kątów w zgodzie ze swoimi upodobaniami, dowolnego doboru sprzętów i mebli czy braku konieczności przeprowadzania remontu tuż po przeprowadzce do nowego miejsca.
Swoboda aranżacji i nowoczesne wyposażenie
Nowe mieszkanie od dewelopera zaprojektować można niemal od zera w zgodzie ze swoimi potrzebami i gustem. Kolorystyka ścian, mebli i sprzętów, wykończenie, rodzaj zamontowanych podłóg, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, zakres wyposażenia w sprzęty – wszystko to zależy wyłącznie od nas.
Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Sprawdź, co warto wiedzieć o stanie deweloperskim.
Gwarancje i zabezpieczenia ze strony dewelopera
Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się również często z gwarancjami i zabezpieczeniami ze strony dewelopera. Ich przedmiotem są rozmaite usterki i wady budowlane, których koszt naprawy – w sytuacji, kiedy wystąpią – spoczywa na sprzedającym. Dokładny zakres gwarancji i zabezpieczeń oraz powinien być zapisany w umowie deweloperskiej.
Nowoczesne budownictwo i udogodnienia
Oddawane przez dobrych deweloperów osiedla mieszkaniowe charakteryzują się obecnością licznych udogodnień. Do standardu nowoczesnego budownictwa należą przestronne windy, podziemne miejsca parkingowe, stanowiska rowerowe czy wydzielone tereny zielone. Coraz częstszym trendem jest stosowanie przez inwestorów idących z duchem czasu rozwiązań ekologicznych, takich jak panele fotowoltaiczne. Przyczyniają się one nie tylko zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, ale również do poszanowania środowiska naturalnego.
Wady mieszkania z rynku pierwotnego
Decyzja o nabyciu mieszkania z rynku pierwotnego ma – jak każde rozwiązanie – również swoje minusy. Do dwóch najważniejszych należą wyższe ceny oraz niekiedy długi czas oczekiwania na zakończenie realizacji.
Ceny wyższe niż na rynku wtórnym
Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, należy liczyć się z wyższą ceną, niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Jest to spowodowane różnymi czynnikami: od faktu nowości mieszkania, przez marże nakładane przez deweloperów, po obecność nowoczesnych rozwiązań i udogodnień nieobecnych w starszym budownictwie.
Czas oczekiwania na zakończenie realizacji
Dla wielu nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego minusem jest czas oczekiwania na zakończenie realizacji inwestycji. Problem ten szczególnie dotyczy atrakcyjnych i pożądanych lokalizacji, w których jednocześnie wybór nowych mieszkań jest ograniczony. Z tego powodu deweloperzy sprzedają lokale jeszcze na etapie rozpoczęcia prac budowlanych. Prowadzi to do sytuacji, w której na wprowadzenie się do zakupionego mieszkania trzeba czasami czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Rynek pierwotny a rynek wtórny – różnice
Jakie są główne różnice pomiędzy rynkiem wtórnym i pierwotnym? Pierwszy z nich składa się z mieszkań już wcześniej użytkowanych i kupowanych najczęściej od osób fizycznych. Z kolei rynek pierwotny dotyczy nowych nieruchomości oferowanych przez deweloperów. Różnice pomiędzy nieruchomościami z obu wspomnianych rynków dotyczą w konsekwencji ich ceny, liczby dostępnych w sprzedaży ofert czy sposobu zawierania transakcji.
Ceny mieszkań w rynku wtórnym i pierwotnym – jakie są różnice?
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wyższą ceną niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że „w 2021 roku ceny lokali mieszkalnych były o 9,2% wyższe niż przed rokiem (w 2020 roku – o 10.5%). Wzrost cen wystąpił zarówno na rynku pierwotnym, jaki i na rynku wtórnym (odpowiednio o 9,1% i 9,3%). W 2021 roku na zakup mieszkania na rynku pierwotnym wydawano średnio 396,9 tys. zł, a na rynku wtórnym – 315,1 tys. zł. Średnia cena za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych sprzedanych na rynku pierwotnym osiągnęła poziom 6899 zł, a na rynku wtórnym – 5903 zł. Mediana cen za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych na rynku pierwotnym wyniosła 6412 zł, a na rynku wtórnym – 5254 zł”[1].
Chcesz dowiedzieć się więcej o cenach nieruchomości? Sprawdź, jak kształtują się ceny na rynku pierwotnym.
Gdzie szukać ofert mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego?
Szukanie wymarzonego mieszkania to często czasochłonny i żmudny proces. Aby sobie go ułatwić, warto systematycznie zaglądać do źródeł, w których regularnie pojawiają się nowe oferty nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego. Należą do nich przede wszystkim:
- Portale nieruchomości
- Biura pośrednictwa nieruchomości
- Targi mieszkaniowe
- Strony internetowe deweloperów
- Ogłoszenia nieruchomości w prasie
- Media społecznościowe
Koszty okołotransakcyjne – jak kształtują się w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego?
Zarówno kupno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów okołotransakcyjnych. Należą do nich koszty kredytu hipotecznego, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnej oraz opłata za założenie księgi wieczystej.
Koszty związane z kredytem hipotecznym
Czym różni się koszt kredytowania nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego? W przypadku tego pierwszego, ilość wymaganych dokumentów jest o wiele mniejsza. Użytkowane już wcześniej mieszkanie nie wymaga założenia księgi wieczystej czy spełnienia kryteriów samodzielności lokalu. Co za tym idzie, koszty wszelkich formalności związanych z jego kupnem są niższe.
Taksa notarialna
W przypadku nabycia mieszkania z rynku pierwotnego głównym kosztem okołotransakcyjnym jest tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie dokumentów. Wysokość taksy jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości zakupionego mieszkania. Jeśli pochodzi ono z rynku wtórnego, to koszt taksy pokrywają zazwyczaj wspólnie deweloper i nabywca. Jeżeli natomiast nieruchomość została nabyta na rynku wtórnym, obciążenie taksą spada na nowego właściciela.
Podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC)
Kolejna opłata okołotransakcyjna przy zakupie nieruchomości to podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) wynoszący 2% wartości mieszkania z rynku wtórnego. Warto podkreślić zmiany, jakie zaszły w zakresie tego podatku latem 2023 roku. Został on bowiem zlikwidowany w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Z drugiej strony przy kupnie szóstego i kolejnego (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) – czyli tak zwanych zakupach hurtowych – poziom podatku został podniesiony do 6%.
Opłata za założenie księgi wieczystej
Nabywając nieruchomość z rynku pierwotnego, należy także liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za założenie księgi wieczystej i wpis do niej prawa własności. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt należy również ustanowić hipotekę. Łączna wysokość wspomnianych opłat liczy około 450 złotych.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – podsumowanie
Rynek wtórny i pierwotny – każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkania z rynku pierwotnego kuszą swoją nowością i nowoczesnymi udogodnieniami, jednak ich cena jest wyższa, a czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się często wydłużony. Z kolei mieszkania składające się na rynek wtórny są tańsze, jednak mogą posiadać wszelkie mankamenty związane z niedogodnościami starszego budownictwa i ich wcześniejszym użytkowaniem.
Chcesz żyć eko? Znajdź idealne miejsce dla siebie
Wzrost świadomości ekologicznej sprawia, że coraz więcej osób stara się przenosić takie podejście na swoje codzienne życie – w końcu to zmiana nawyków w przyszłości może przełożyć się na obraz naszego środowiska.
I choć życie w dużym mieście nie zawsze sprzyja kultywowaniu podobnych rozwiązań, to duże znaczenie ma również okolica, w której mieszkamy. Jak żyć eko? Warto zacząć od wyboru odpowiedniej dzielnicy. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Zielone płuca miasta
Bliskość natury to bardzo ważny aspekt w wyborze mieszkania – zwłaszcza w stolicy. Jeśli chcemy żyć eko, musimy zadbać nie tylko o okolicę, ale również o swoje zdrowie i samopoczucie. Ogromne znaczenie mają więc takie kryteria jak np. poziom zanieczyszczenia powietrza i dostęp do terenów zielonych. Powodzeniem wśród osób ceniących sobie podobne warunki cieszą się m.in. mieszkania na Ursynowie. To miejsce, które cechuje duża dostępność terenów rekreacyjnych, parków oraz lasów. Jest to istotna kwestia nie tylko pod względem spędzania wolnego czasu i rekreacji, ale również jakości powietrza.
Za co kochamy Ursynów?
Dzisiaj Ursynów dzieli się na dwie części – Ursynów Zielony i Wysoki. W pierwszym dominuje zabudowa jednorodzinna, w drugim zaś – wysokie budynki mieszkalne, a te powstają w dzielnicy regularnie. Ursynów cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców stolicy i wszystkich przyjezdnych, którzy szukają tutaj swojego miejsca do życia. Łączy w sobie to, co najlepsze – życie w mieście, z zielenią i spokojem mniejszych miejscowości. Położony nieco na uboczu jest dobrze skomunikowany ze ścisłym centrum, pozwalając na wygodnie przemieszczanie się po aglomeracji. Odnajdą się tu zarówno młodzi, pracujący ludzie, jak i rodziny z dziećmi czy seniorzy. Na Ursynowie jest dużo terenów zielonych, które zachęcają do spacerów, a rozbudowana infrastruktura, pozwala wszystkie ważne sprawy organizować na miejscu.
Żyj eko na Ursynowie
W poszukiwaniu idealnego miejsca do życia w stolicy, warto zwrócić uwagę na nowoczesny kompleks Zakątek Cybisa. Usytuowany w centrum zielonego Ursynowa został zaprojektowany w taki sposób, by idealnie wpasować się w istniejącą tkankę miejską. Osiedle oferuje najwyższy standard i bezpieczeństwo, a jednocześnie daje możliwość funkcjonowania w harmonii z otaczającą je naturą. Lokalizacja jest również doskonale skomunikowana z innymi częściami miasta – dzięki temu mamy możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się, unikając jednocześnie wielu niedogodności, jakie niesie za sobą życie w wielkiej aglomeracji warszawskiej.
Nowe mieszkanie – czy podpisać umowę przedwstępną?
Kupujesz nowe mieszkanie? Pamiętaj, że cena to nie wszystko. Dowiedz się, jak przejść przez wszystkie formalności, aby spokojnie stać się właścicielem własnego, wymarzonego M.
Popyt na nowe mieszkania nie maleje. Zakup jest dla wielu osób jedną z najbardziej poważnych inwestycji w życiu. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by transakcja przebiegła pomyślnie i bez komplikacji.
Dość powszechnym rozwiązaniem jest podpisywanie tzw. umowy przedwstępnej, stanowiącej rodzaj umowy między kupującym a deweloperem jeszcze przed podpisaniem umowy końcowej.
Umowa przedwstępna – czym jest?
Według definicji, umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej (zasadniczej, głównej w procesie transakcji). Kluczowym elementem jest zobowiązanie obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości.
Umowa przedwstępna nie jest dokumentem przenoszącym prawa do nabywanego lokalu. Stanowi zobowiązanie do tego, że stanie się tak w przyszłości – po spełnieniu warunków obu stron. W uproszczeniu: jest to pewnego rodzaju obietnica, którą składają obie strony w oczekiwaniu na właściwą sprzedaż nieruchomości.
Jak jest zawierana umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna zawierana jest w formie aktu notarialnego. Kupujący i deweloper ponoszą po równo 50% kosztów związanych z jej przygotowaniem. Umowę końcową natomiast podpisuje się po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku całego budynku.
Czy można wycofać się z umowy przedwstępnej?
Umowa przedwstępna jest zobowiązaniem do podpisania ostatecznej umowy, jednak można się z niej wycofać. Rezygnacja wiąże się natomiast z poniesieniem dodatkowych kosztów, które są określone w dokumencie. Umowa przedwstępna jest niezbędna do starania się o kredyt. Dopiero po jej podpisaniu bank zdecyduje, czy udzieli kredytu na zakup mieszkania.
Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej?
W treści umowy przedwstępnej powinny znaleźć się informacje dotyczące danych stron zawierających umowę, przedmiotu mieszkania, harmonogramu prac, standardu wykończenia, terminu odbioru, harmonogramu płatności i przekazania prawa własności do lokalu.
Po stronie dewelopera leży skompletowanie wszelkich dokumentów. Nabywca musi natomiast pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapisów w umowie może skonsultować się z notariuszem, który odpowiada za daną umowę.
Mieszkania studenckie. Czy to dobra inwestycja?
Zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia wciąż rośnie. Szczególną grupę stanowią studenci - blisko 40% z nich wynajmuje prywatne lokale. Czy warto inwestować w mieszkania studenckie?
Na polskich uczelniach studiuje 1,23 mln studentów, z czego aż 38 proc. wynajmuje mieszkanie studenckie. Według raportu „Prywatne Akademiki w Polsce” ThinkCo łączna pula szukających mieszkania wynosi więc około 350 tys. osób.
Prywatne akademiki to w Polsce jeszcze dość nierozwinięta branża mieszkaniowa. Dużo większą popularnością cieszą się tzw. mieszkania studenckie, czyli mieszkania nowe, wybudowane dla studentów. Choć większość z nich nadal decyduje się na wynajem od prywatnych właścicieli, to opcja zakupu własnego M również zyskuje na wartości.
Niski czynsz, wysoki standard
Jakich mieszkań poszukują studenci? Nie różnią się tutaj wiele od innych wynajmujących. Przeważa zainteresowanie kawalerkami i mieszkaniami dwupokojowymi, o około 50-metrowym metrażu, z oddzielną kuchnią. Dla studentów liczy się dobra komunikacja z centrum miasta i z uczelnią, wysoki standard wykończenia oraz niskie opłaty.
Nowe mieszkania od deweloperów
Inwestorzy, którzy chcą zakupić mieszkanie pod wynajem lub studenci szukający ofert zakupu, coraz częściej decydują się na rynek pierwotny. Lokale z rynku wtórnego wymagają bowiem remontów oraz przystosowania do zamieszkania przez grupę osób, natomiast mieszkania studenckie od dewelopera są już specjalnie dostosowane do tego typu inwestycji.
Na studencką kieszeń
Coraz więcej żaków decyduje się także na zakup swojego pierwszego mieszkania już na studiach. Posiadanie mieszkania własnościowego od początku studiów nie jest – wbrew pozorom – zarezerwowane wyłącznie dla osób dysponujących wysokimi zarobkami oraz dużymi oszczędnościami. Wystarczy posiadać kwotę na wkład własny – obecnie nadal wiele banków przyjmuje go na poziomie 10 proc. Zakup własnego mieszkania to więc dobry pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy na wynajmie oraz inwestycja swojego kapitału w długoterminowej perspektywie.
Koszty spłaty kredytu student może również rozłożyć, gdy współdzieli nowe lokum z innymi osobami. Opcja dzielenia „czterech kątów” ze studentami procentuje – po kilku latach można odnotować zysk wielkości nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Bank Studenckich Mieszkań
Firma Profbud stworzyła specjalny program – Bank Mieszkań Studenckich. Dzięki niemu deweloper chce przekonać żaków, że lepiej jest płacić za własny kredyt, niż opłacać czynsz komuś innemu – właścicielowi mieszkania.
W ramach programu Profbud oferuje mieszkania jedno- i dwupokojowe w Warszawie i w Łodzi. W Warszawie, na Gocławiu, w okolicach Saskiej Kępy dostępne są mieszkania na Osiedlu Yugo, natomiast w Łodzi jest to inwestycja Primo. Oba osiedla są bardzo dobrze skomunikowane z częściami miasta popularnymi wśród studentów. W pobliżu Osiedla Yugo w Warszawie znajdują się kluby fitness, park trampolin, obiekty sportowe, restauracje, sklepy oraz galeria handlowa CH Atrium Promenada. Z osiedla wygodnie i szybko można dotrzeć do centrum stolicy. W Łodzi natomiast inwestycja znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Łódzkiego, dworca Łódź Fabryczna, OFF Piotrkowskiej oraz Galerii Łódzka.
Profbud w ramach akcji #kupujniewynajmuj proponuje ciekawe bonusy, ułatwiające studenckie życie, np. czynsz za 1 zł przez 12 miesięcy, nielimitowane bilety do kina na 3 lata za 1 zł, czy roczny karnet open na siłownię za 1 zł.
Inwestycja na lata
Mieszkanie studenckie to bezpieczna forma inwestycji. Niesie za sobą minimalne ryzyko i gwarantuje niemal stały zysk. Nawet po zakończeniu studiów takie mieszkanie można z powodzeniem sprzedać czy dalej wynajmować. Wówczas, w przypadku spłacania kredytu comiesięczna rata finansowana jest z pieniędzy uzyskanych z najmu. Kredyt spłaca się sam, a mieszkanie pozostaje na własność.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Kupno od dewelopera i rynku wtórnego
Decyzja o kupnie mieszkania nigdy nie jest łatwa i często wiąże się z ogromnym stresem, wieloma kompromisami i trudnymi wyborami. Czy lepiej postawić na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kupno mieszkania – budżet i oczekiwania
Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem? Można to zrobić na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak to, aby w pierwszej kolejności ustalić swój budżet oraz oczekiwania odnośnie do nowego lokum mieszkalnego. Dopiero wtedy będziesz w stanie zawęzić zakres poszukiwań i sfinalizować zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego.
Na początek warto wskazać maksymalny budżet, który będzie akceptowalny na kupno mieszkania. Porady dotyczące zakupu lokum mieszkalnego dotyczą także kilku innych kwestii, a mianowicie:
- preferowany metraż użytkowy mieszkania,
- liczba kondygnacji i piętro,
- obecność balkonu lub tarasu,
- sposób ustawienia okien i rozmieszczenia pomieszczeń.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, aby później nie żałować? Określenie swoich potrzeb i preferencji jest bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Zakres poszukiwań można ograniczyć dopiero po ustaleniu górnej granicy budżetu, jaki można przeznaczyć na kupno mieszkania. Formalności związane z taką transakcją również są uzależnione od budżetu i preferowanej formy rozliczenia.
Ważnym czynnikiem jest sposób rozliczenia transakcji związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego. Jako kupujący masz kilka możliwości. Możesz nabyć lokum za gotówkę lub na kredyt. Oprócz ustalenia maksymalnej kwoty na zakup nieruchomości warto też określić budżet na prace remontowe i wyposażenie, a także ewentualne podatki, dodatkowe opłaty i koszty notarialne.
Interesuje Cię kredyt na wykończenie mieszkania? Sprawdź, czy warto
Czy jest, co jeszcze trzeba uwzględnić w trakcie oglądania mieszkania? Na co zwrócić uwagę? Warto sprawdzić, czy sprzedający jest skłonny do negocjacji. Zawsze warto ustalić pewną „górkę” budżetu, aby mieć możliwość wynegocjowania lepszej ceny lub przelicytowania innego kupującego zainteresowanego zakupem tego samego lokum.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Najważniejsze kwestie
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania w kwestii własnej sytuacji finansowej oraz zweryfikowania oferty sprzedaży od inwestora. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Wyróżniamy kilka parametrów, które wymagają dokładniejszej weryfikacji. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności są ważne, ale na początek warto określić swoje oczekiwania i preferencje. Na tym etapie kluczowa będzie analiza: lokalizacji, renomy firmy deweloperskiej, całkowitych kosztów inwestycji oraz układu pomieszczeń w nieruchomości.
Lokalizacja
Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego mieszkania, najpierw sprawdźmy otaczającą je okolicę. Pamiętajmy, że położenie budynku oddziałuje nie tylko na jego atrakcyjność i wartość, ale ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Upewnijmy się więc, że nieopodal naszego nowego lokum znajduje się park, las lub innego rodzaju teren zielony. Ważną kwestią okazuje się również bliskość sklepów oraz punktów usługowych, z których korzystamy najczęściej.
Bliskość terenów zielonych wokół nieruchomości jest kluczowa, szczególnie dla osób z dziećmi i zwierzętami domowymi. O co pytać przy oglądaniu mieszkania lub domu od dewelopera? Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych to bardzo ważna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort życia, ale także na wartość nieruchomości w przyszłości. Wybierając nieruchomość w takiej lokalizacji, zyskasz:
- świeże powietrze,
- spokój,
- wyższą wartość nieruchomości po czasie,
- bezpieczeństwo dla siebie i dzieci.
Jeśli chcesz mieszkać w niesamowicie bliskim otoczeniu terenów zielonych, koniecznie wybierz jedną z nieruchomości na osiedlu Gaia Park. W inwestycji można znaleźć niejedno atrakcyjne lokum mieszkalne o powierzchni prawie 300 m2 z dostępem do jeszcze większej działki i wygodnym przejściem na tereny zielone.
Firma deweloperska
Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, sprawdźmy, czy firma deweloperska, na którą się zdecydowaliśmy, jest godna zaufania. Jak to zrobić?
- Upewnijmy się, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem. W tym celu należy zajrzeć do księgi wieczystej;
- Sprawdźmy, czy otrzymał on pozwolenie na budowę na danym terenie;
- W Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiedzmy się, czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości;
- Poszukajmy opinii na temat danego dewelopera w internecie.
Więcej o wyborze dowiesz się z artykułu: Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed zakupem nieruchomości? Poznaj najważniejsze metody!
Układ pomieszczeń
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Zdecydowanie na układ pomieszczeń, który będzie rzutować na komfort późniejszego życia w wybranej nieruchomości. Kluczowe parametry determinujące opłacalność wyboru danego lokum mieszkalnego to:
- liczba pokoi,
- układ okien,
- powierzchnia użytkowa pomieszczeń,
- szerokość korytarzy,
- liczba ciągów komunikacyjnych.
To bardzo ważne parametry, które rzutują na komfort życia wszystkich domowników. Od układu okien uzależniony jest poziom nasłonecznienia konkretnego pomieszczenia. Kontaktując się z deweloperem, warto w miarę możliwości poprosić o zmiany projektowe i dopasowanie układu pomieszczeń i okien do swoich indywidualnych preferencji. Jeśli nie wiesz, o co pytać przy oglądaniu mieszkania na inwestycji dewelopera – zapisz powyższe parametry.
Sprawdź, jakie znaczenie ma ułożenie mieszkania względem kierunków świata
Całkowity koszt
Kupno mieszkania to spory wydatek, dlatego decydując się na tego typu inwestycję, większość z nas kieruje się ceną. Pamiętajmy jednak, że całkowity koszt nieruchomości nie jest równy kwocie określonej w umowie. Do podanej sumy należy doliczyć podatek, opłaty notarialne oraz koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem naszego lokum. Planując budżet, warto również zawrzeć w nim kwotę, którą przeznaczymy na nieprzewidziane wydatki. Powyższe informacje to tylko podpowiedź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.
Pytania do dewelopera przed zakupem mieszkania
Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem od dewelopera? Można to zrobić wyłącznie poprzez dokładną analizę przedstawionej oferty oraz oględziny kupowanej nieruchomości – o ile została już oddana do użytku i można wejść bezpiecznie na teren budynku. Jakie pytania zadać deweloperowi w trakcie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości? Oto kilka istotnych zagadnień:
- Jakie są plany na przyszłość względem dalszej rozbudowy terenu o kolejne części mieszkalne?
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera wymaga dokładnej weryfikacji planów inwestora na przyszłość. Jeśli w pobliżu wybudowanego osiedla planowane są kolejne prace budowlane, może to negatywnie rzutować na komfort życia mieszkańców aż do zakończenia wszystkich prac przez dewelopera. Warto o to zapytań, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.
- Czy wokół osiedla mieszkalnego planowane są inne inwestycje?
Nie każdy deweloper będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Mimo to komponując listę, jakie pytania zadać deweloperowi, warto podpytać też o to. Dzięki temu można ocenić ryzyko hałasu w pobliżu kupowanej nieruchomości.
- Z jakich materiałów budowlanych i w jakiej technologii został wzniesiony budynek?
Im lepsze materiały budowlane zostały wykorzystane do budowy nieruchomości, tym większy będzie komfort jej użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Najlepiej, aby deweloper wzniósł ściany i konstrukcję dachu z materiałów, które mają doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz izolacji akustycznej. To przełoży się bezpośrednio na komfort użytkowania budynku.
- Jakie są planowane opłaty administracyjne względem docelowych mieszkańców?
Dla potencjalnych kupujących to ważne pytanie, na które warto poznać odpowiedź. Dowiadując się od dewelopera, jakie będą planowane koszty miesięcznego utrzymania osiedla i nieruchomości, można ocenić opłacalność zakupu konkretnego lokum. Im niższe opłaty eksploatacyjne, tym większy komfort życia ze względu na mniejsze obciążenie domowego budżetu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
Wiele kwestii związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego nie różni się od kroków podejmowanych przy okazji zawierania umowy z firmą deweloperską. W tym przypadku należy jednak nieco uważniej przyjrzeć się statusowi prawnemu nieruchomości oraz kondycji całego budynku. Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek i podejmij właściwą decyzję.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego – formalności
Kupując mieszkanie z drugiej ręki należy przede wszystkim:
- Sprawdzić, czy aktualny właściciel posiada akt własności nieruchomości oraz, czy nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej;
- Upewnić się, że na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne;
- Skontrolować czy mieszkanie nie jest przez kogoś wynajmowane, nikt nie jest w nim zameldowany oraz czy nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do jego użytkowania.
Co sprawdzić przed kupnem domu z rynku wtórnego? Parametry do weryfikacji są prawie identyczne zarówno dla domu, jak i dla mieszkania. Weryfikacji aktualności aktów własności nieruchomości oraz zadłużenia dotychczasowego właściciela można sprawdzić w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, a także poprzez analizę ksiąg wieczystych.
W księgach wieczystych można też sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona zobowiązaniami hipotecznymi, a także skontrolować fakt wynajmowania mieszkania lub meldunku osób, które nie powinny mieć żadnych praw do nieruchomości.
Ogólny stan budynku
Często zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego ulokowane jest w stosunkowo starym budynku, w którym występuje duże ryzyko pojawienia się różnego rodzaju usterek. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie lokalu, sprawdźmy kondycję znajdujących się w nim rur, kabli, instalacji, ścian i dachu. Warto również zwrócić uwagę na stan klatki schodowej oraz windy.
Dobrym posunięciem jest też rozmowa z administratorem budynku, w którym chcesz kupić nieruchomość. O co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Warto rozeznać się czy w budynku nie są planowane remonty i inne prace modernizacyjne, np. wymiana windy, docieplenie ścian czy nawet odnowienie elewacji. Choć takie prace wpływają na wartość nieruchomości, to jednak mogą rzutować na komfort życia w wybranym lokalu.
Niemniej jednak, jeśli zarządca budynku planuje modernizację i remonty – to dobry argument, aby zdecydować się na kupno mieszkania. Formalności w tym przypadku są standardowe, choć warto dwa razy upewnić się, że plany administratora na pewno zostaną zrealizowane.
Kondycja mieszkania
Istotna okazuje się również dokładna inspekcja samego mieszkania. Przed zakupem nieruchomości, skontrolujmy stan okien, drzwi i podłóg. Oprócz tego postarajmy się oszacować wstępny koszt remontu, który będziemy chcieli wykonać po zakończeniu procesu kupna.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Można to zrobić tylko wtedy, kiedy dokonasz dokładnej weryfikacji stanu technicznego nieruchomości oraz całego budynku. W przeciwnym razie po sfinalizowaniu transakcji mogą pojawić się dodatkowe koszty remontowe, które nadmiernie obciąża domowy budżet. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z drugiej ręki? Przede wszystkim na stan: ścian, tynków, podłóg oraz wyposażenia mieszkania. Zawsze trzeba ocenić stan techniczny, aby kupić mieszkanie, które będzie rozsądną inwestycją.
Sąsiedztwo
Jest wiele czynników, które wskazują, o co pytać przy oglądaniu mieszkania z rynku wtórnego. Bardzo ważne jest najbliższe sąsiedztwo dla wybranego lokum. Przed zakupem warto przeprowadzić rozmowy z ludźmi mieszkającymi w najbliższej okolicy. W ten sposób można bliżej poznać potencjalnych sąsiadów i poznać swoje odczucia na ich temat. Dzięki weryfikacji sąsiedztwa można wyeliminować liczne problemy, które pojawiają się dopiero po zakupie nieruchomości.
Koszty użytkowania lokalu
Jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności nie są skomplikowane, aczkolwiek warto przed podpisaniem ostatecznej umowy zweryfikować koszty eksploatacji lokalu. Na rynku wtórnym bez problemu można poznać opłaty do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz dotychczasowe koszty za prąd, wodę i inne media.
Warto też dodać, że dodatkowe koszty użytkowania lokalu generują udogodnienia dostępne na osiedlu, np. basen, prywatna siłownia dla mieszkańców. Takie czynniki wpływają na wysokość miesięcznego czynszu.
Zakup mieszkania z rynku wtórnego wymaga też weryfikacji kosztów ogrzewania lokalu. Takie informacje można uzyskać bezpośrednio od sprzedającego, który do tej pory zamieszkiwał nieruchomość.
Polacy na swoim. Czego szukamy w mieszkaniach?
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce przeżywa swój rozkwit. Od lat na rynku nie działo się tak wiele. Ciągle powstają nowe budynki i osiedla, a mieszkań wciąż brakuje. Nasze potrzeby rosną wraz ze wzrostem zarobków i poprawą poziomu życia. Nie wystarcza nam już kawalerka w starym bloku.
Chcemy wygodnych, przestronnych, eleganckich powierzchni, które możemy urządzić wedle własnego gustu i potrzeb. Z danych NBP wynika, że z roku na rok liczba Polaków posiadających własne M rośnie. Jakich mieszkań szukamy i na co stawiamy przy wyborze nowych nieruchomości?
Kupujemy na potęgę
NBP podaje, że Polacy mają w tej chwili około 14,5 miliona lokali na własność. Rokrocznie ta liczba rośnie. Najwięcej nieruchomości na 1000 mieszkańców jest w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Oznacza to, że w stolicy przez ostatnie 15 lat przybyło 110 mieszkań na 1000 mieszkańców1 . To wyraźny sygnał, że sytuacja finansowa większości Polaków znacznie się poprawiła. Z pomocą kredytu jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup własnego M. Co więcej, inwestujemy najczęściej w apartamenty większe niż parę lat temu. Te małe – kawalerki i lokale dwupokojowe – kupujemy najczęściej pod wynajem. Wszystkie te trendy sprawiają, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niezwykle dynamiczna. Deweloperzy nieustannie budują nowe osiedla, a Polacy masowo inwestują w nieruchomości.
Szukamy ideału
Mieszkania w Warszawie rozchodzą się jak świeże bułeczki. Wybieramy zarówno te leżące w centrum, jak i umiejscowione w sypialnianych dzielnicach. Zależnie od zasobności naszego portfela możemy stawiać na ciche i wygodnie położone mieszkania w Ursusie czy na Bemowie lub te zlokalizowane w sercu biznesowej Woli. Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć również dzielnice położone nieco dalej od centrum2 . Cenimy je za tereny zielone, przyjazną dla rodzin atmosferę i coraz lepszą infrastrukturę. Uciekamy tam od zgiełku centrum i przytłaczającego tłumu. Bardziej cenimy bliskość parków, miejsc na spacery i ciszę, o którą trudno w Śródmieściu.
Liczy się wygoda
Wybierając mieszkanie idealne, należy zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale też na samo osiedle. Jak jest umiejscowione na mapie dzielnicy, w jakiej odległości znajdziemy przystanki komunikacji miejskiej, jak rozbudowana jest infrastruktura wokół. Osiedle Ligia to mieszkania w Ursusie zlokalizowane w Skoroszach – spokojnym, kameralnym punkcie dzielnicy. Nowoczesna inwestycja pozwala jednocześnie czerpać z uroków miasta i rozkoszować się ciszą, której próżno szukać w Śródmieściu. Sam budynek wyróżnia się dwukolorową elewacją i elegancką cegłą klinkierową. A architektura budynku i to, jak prezentuje się on na tle otoczenia również ma dla nas coraz większe znaczenie. Do tego komfortowe patio, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone i wygodne ławeczki. Atmosfera przyjazna dla rodzin z dziećmi i miłe otoczenie sprawiają, że po prostu dobrze się tu żyje.
1 https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/rynek_nieruchomosci/index2.html 2 https://alebank.pl/ceny-mieszkan-w-warszawie-ktore-dzielnice-ciesza-sie-najwieksza-popularnoscia/
Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.
Zadzwoń do nas
Siedziba główna
Grupa Profbud Sp. z o.o.
01-161 Warszawa
Biuro Prasowe
Kinga Kaźmierczak