Kredyt na wykończenie mieszkania – czy warto się na niego zdecydować?
Wykończenie mieszkania to nieodłączny element zakupu nowej nieruchomości. Jego koszt może być dużym wyzwaniem finansowym. Z tego powodu wiele osób zainteresowanych jest zaciągnięciem kredytu na wykończenie mieszkania.
W artykule odpowiadamy na pytanie o to, na czym polega ten rodzaj pożyczki i czy warto z niej skorzystać.
Czym jest kredyt na wykończenie mieszkania?
Kredyt na wykończenie mieszkania to rodzaj udzielanej z banku pożyczki na dowolny cel. Może być ona wykorzystana na pokrycie kosztów wynikających z remontu i wykończeniem mieszkania, a także zakup wyposażenia i niezbędnych sprzętów. Finansowane z kredytu wykończenie mieszkania może obejmować prace remontowe dotyczące:
- podłóg, ścian wewnętrznych, sufitów i schodów,
- kładzenia tynków, okładzin, płytek, parapetów wewnętrznych,
- malowania i gruntowania powierzchni płaskich,
- zakupu i montażu wyposażenia kuchni i łazienki (armatury),
- zakupu i montażu elementów instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy ogrzewania centralnego),
- zakupu i montażu oświetlenia oraz sprzętu RTV/AGD,
- zakupu mebli.
Przeznaczane przez bank na realizację powyższych celów środki finansowe nie są „kredytem hipotecznym na wykończenie mieszkania”, lecz pożyczką mogącą być zrealizowaną na dowolne wydatki związane z remontem. Z tego powodu nie istnieje potrzeba przedstawiania kredytodawcy kosztorysu ani harmonogramu realizacji przewidzianych prac wykończeniowych.
Szukasz kredytu na wymarzone mieszkanie? Sprawdź jak nasi partnerzy kredytowi mogą pomóc!
Jak uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania?
Podobnie jak w przypadku innych udzielanych przez bank pożyczek, uzyskanie kredytu na wykończenie mieszkania obarczone jest pewnymi formalnościami i wymogami, które należy spełnić. Kupno wymarzonego mieszkania wymaga w tym przypadku udokumentowania zdolności kredytowej, czyli zdolność do spłaty rat kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonych przez umowę terminach. Aby udowodnić bankowi swoją zdolność kredytową, należy przygotować dokumenty związane przede wszystkim z:
- wysokością zarobków lub innych uzyskiwanych regularnie dochodów,
- formą umowy świadczenia pracy (preferowana jest umowa o pracę),
- wydatkami i kosztami utrzymania,
- historią kredytową (informacjami o spłatach zaciągniętych wcześniej pożyczek, kredytów czy rat).
W przypadku potrzeby uzyskania kredytu na wykończenie mieszkania, niezbędne jest również ustalenie konkretnej kwoty finansowania. Często jest to zadanie niełatwe, ponieważ wstępne szacunki kosztów prac remontowych mogą okazać się finalnie zbyt optymistyczne i zaniżone. Z tego powodu jeszcze przed złożeniem ostatecznego wniosku kredytowego warto na swój własny użytek skonstruować dokładny kosztorys przedsięwzięcia.
Czy warto wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?
Zaciągnięcie kredytu na wykończenie mieszkania posiada wiele zalet. Ten rodzaj sfinansowania prac remontowych docenią przede wszystkim osoby, które nie posiadają dostatecznej ilości gotówki na doprowadzenie zakupionej nieruchomości do stanu umożliwiającego jej zamieszkanie. Częstym problemem napotykanym przez nabywców mieszkania jest bowiem brak wystarczających środków na jego wyposażenie i urządzenie. Dotyczy to szczególnie tych osób, które we wniosku o kredyt hipoteczny nie doszacowały ostatecznych kosztów, nie uwzględniły ceny prac wykończeniowych lub otrzymały niższą ilość środków od tych wnioskowanych w ramach kredytu hipotecznego (na przykład ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową).
W konsekwencji koniecznością jest „życie w remoncie”, czyli wprowadzenie się do mieszkania, które wymaga jeszcze przeprowadzenia gruntownych prac wykończeniowych. Jest to sytuacja niekomfortowa, męcząca i stresująca, która może niekiedy trwać nawet przez wiele tygodni potrzebnych do doprowadzenia mieszkania do stanu pełnej używalności.
Warto przeczytać: Kupno mieszkania za gotówkę: poradnik zakupu krok po kroku
Kredyt na wykończenie mieszkania – kto powinien z niego skorzystać?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Dokładna odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście możliwa – cena prac remontowych zależy od metrażu mieszkania i standardu wyposażenia, jakie chce się nabyć. Przyjąć jednak należy, że koszt wykończenia nieruchomości zakupionej w stanie surowym lub deweloperskim to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wysokość ta przerasta niekiedy możliwości finansowe wielu nabywców mieszkań. Kredyt na wykończenie mieszkania to rozwiązanie dedykowane właśnie ich potrzebom. Sprawdzi się szczególnie dla osób nieposiadających dużych oszczędności i wysokich miesięcznych dochodów. Przy każdej umowie kredytowej warto jednak dokładnie zapoznać się z harmonogramem i wysokością rat oraz wysokością odsetek.
Kredyt na wykończenie mieszkania – podsumowanie
Koszty wynikające z prac wykończeniowych nabytej nieruchomości mogą stanowić dla wielu osób wydatek przekraczający ich możliwości finansowe. W takiej sytuacji kredyt na wykończenie mieszkania jest opcją wartą rozważenia.
Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest brak konieczności sporządzania szczegółowego kosztorysu i harmonogramu prac jako warunku uzyskania pożądanej kwoty. Banki traktują bowiem kredyt na wykończenie mieszkania jako pożyczkę przeznaczoną na dowolnie wybrany przez klienta cel. Jej uzyskanie wymaga jednak udowodnienia wiarygodności kredytowej, która będzie zaświadczać zdolność do terminowego spłacania rat i odsetek. Pod tym względem pożyczka na cele związane z pracami wykończeniowymi nowo zakupionego mieszkania nie różni się od innych udzielanych przez banki kredytów.
Mieszkanie a apartament premium – czym się różnią?
Przeglądając oferty kupna nieruchomości, niejednokrotnie można spotkać się z nazwami, takimi jak „apartament”, „mieszkanie apartament”, „apartament premium” czy „luksusowe mieszkanie”.
Często oznaczają one po prostu mieszkania o podwyższonym standardzie, które mają zachęcać potencjalnych nabywców dużym metrażem, wysokim komfortem zamieszkiwania i prestiżem lokalizacji. Jaka jest jednak realna różnica pomiędzy apartamentem a mieszkaniem? Wyjaśniamy, co to jest apartament i czym cechuje się ta forma nieruchomości.
Apartament – co to takiego?
Termin apartament pochodzi od włoskiego słowa „appartare” (pol. „oddzielać”). W dawniejszych czasach apartamenty stanowiły bowiem należące do możnych rezydencje cechujące się oddzielnymi komnatami. Współcześnie dokładne znaczenie apartamentu może budzić kontrowersje. W polskim prawie termin ten nie jest jasno zdefiniowany, przez co słowo „apartament” jest nadużywane – dotyczy to szczególnie ogłoszeń nieruchomości skierowanych do nabywców poszukujących mieszkania o podwyższonym komforcie, przestronnym metrażu i atrakcyjnej lokalizacji.
Za prawdziwy apartament uznaje się zazwyczaj nieruchomość mieszkalną przekraczającą 95-100 m2. Do najważniejszych kryteriów uznania jej za apartament należy również wysoka jakość użytych do budowy materiałów, odpowiednia lokalizacja spełniająca wysokie normy, wykorzystanie oryginalnych rozwiązań architektonicznych oraz większa, niż ta standardowa, wysokość pomieszczeń. Mieszkańcy apartamentu powinni mieć poza tym dostęp do miejsc postojowych w garażu podziemnym, windy, a także stref relaksu i przestrzeni rekreacyjno-sportowych.
Nowoczesne osiedle z apartamentami powinno być także strzeżone i monitorowane, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochronę terenu przed intruzami z zewnątrz. Częstym rozwiązaniem wykorzystywanym w mieszkaniach-apartamentach jest usługa smart home, która nie tylko maksymalnie zwiększa poziom ochrony nieruchomości, ale również przyczynia się do polepszenia komfortu mieszkańców. Nie bez znaczenia jest coraz powszechniejsze wśród uznanych deweloperów stosowanie na terenie osiedla i w samych apartamentach rozwiązań ekologicznych – przyjaznych dla środowiska i zwiększających oszczędność wody czy energii elektrycznej.
Czym cechują się apartamenty?
Jakie cechy powinna posiadać nieruchomość, aby można nazwać ją apartamentem? Do najważniejszych z nich należą często:
- duży metraż przekraczający 95-100 m2, często także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń (powyżej 2,75 metra),
- użycie wysokiej jakości materiałów przy budowie oraz wykończeniu obiektu i wnętrz nieruchomości (na przykład zastosowanie solidnych gatunków drewna, kamieni naturalnych czy elementów ze stali nierdzewnej),
- komfortowa lokalizacja – powinna ona zapewniać minimalne natężenie hałasu, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostęp do terenów rekreacyjnych i zieleni czy położenie w sąsiedztwie atrakcji i reprezentacyjnych części miasta,
- oryginalna architektura łącząca najlepsze rozwiązania funkcjonalne z wysokim poziomem estetyki,
- obecność recepcji, lobby, wind, miejsc w parkingu podziemnym, wewnątrzosiedlowych zabezpieczeń przed niechcianymi przybyszami (ochrona, monitoring, ogrodzenie),
- wydzielone przestrzenie sportowo-relaksacyjne (na przykład siłownia, basen, oczko wodne, a nawet wewnątrzosiedlowy amfiteatr),
- zastosowanie rozwiązań ekologicznych – na przykład retencjujących wodę ogrodów deszczowych czy generujących zieloną energię paneli słonecznych.
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
Czym różni się mieszkanie od apartamentu? Biorąc pod uwagę opisane powyżej cechy apartamentów, różnica dotyczy przede wszystkim wielkości powierzchni oraz standardu nieruchomości. W przypadku „zwykłego” mieszkania metraż może być bardzo zróżnicowany, to samo tyczy się lokalizacji czy ogólnego poziomu komfortu zamieszkiwania nieruchomości. Apartament natomiast stanowi swego rodzaju mieszkanie premium, które odznacza się nie tylko większym metrażem, ale również atrakcyjnym umiejscowieniem i zapewnieniem lokatorom podwyższonego standardu życia.
Kiedy warto rozważyć zakup apartamentu?
Zakup apartamentu powinny rozważyć przede wszystkim osoby pragnące zapewnić sobie jak najlepsze warunki życia i ceniące zamieszkiwanie atrakcyjnych części miasta. To doskonały wybór dla nabywców, którzy są gotowi zapłacić za nieruchomość więcej, otrzymując jednak w zamian podwyższony standard wnętrz, obiektu i najbliższej okolicy.
Dlaczego warto zdecydować się na apartament Premium?
Zaletą apartamentów jest wysoki poziom komfortu. Ich kupno sprawdzi się nie tylko w przypadku poszukiwania luksusowego miejsca do życia, lecz także jako lokata kapitału. Ze względu na fakt, że prestiżowe nieruchomości zawsze będą stanowić obiekt pożądania, są one bardziej odporne na wszelkie kryzysy dotykające nieruchomości, takie jak wahania cen. To jeden z powodów, dla których nieruchomości premium są cenione nie tylko przez osoby pragnące zapewnić sobie doskonałe warunki do życia, ale również przez dążących do ulokowania swoich oszczędności inwestorów.
Apartamenty – gdzie ich szukać?
Zakup apartamentu to duża inwestycja, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, jakim budżetem się dysponuje. Nieruchomości premium kosztują więcej, niż standardowe mieszkania. Istotnym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości jest również jej lokalizacja, a w przypadku apartamentów nabiera ona jeszcze większego znaczenia.
Chcąc kupić wymarzony apartament, ma się zazwyczaj do dyspozycji komfortowe osiedla położone blisko reprezentacyjnych i prestiżowych części miast. Nowoczesne osiedla z apartamentami można znaleźć najłatwiej w większych metropoliach. Bogato przedstawia się oferta apartamentów w Łodzi oraz Warszawie.
Program rządowy na zakup mieszkania – Pierwsze Mieszkanie 2023
Już w lipcu tego roku w życie ma wejść rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Stanowi on kolejny po Mieszkaniu dla Młodych instrument pomocy młodym Polakom w kupnie pierwszej nieruchomości mieszkalnej.
W naszym artykule dowiesz się, na jakich zasadach działać będzie program Pierwsze Mieszkanie w 2023 roku, kto będzie mógł starać się o dofinansowanie kredytu i jakie warunki trzeba będzie spełnić.
Program Pierwsze Mieszkanie – czym jest?
Pierwsze Mieszkanie to rządowy program mający na celu pomoc młodym osobom w kupnie pierwszej nieruchomości. Stanowi on swego rodzaju przedłużenie i kontynuację programu Mieszkanie dla Młodych, który zakończył się w 2018 roku. Program Pierwsze Mieszkanie daje możliwość otrzymania Bezpiecznego Kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem, które będzie wynosić jedynie 2%. Zakłada również wprowadzenie dla obywateli z niego korzystających specjalnego Konta Mieszkaniowego. Projekt ustawy, która ma wejść w życie 1 lipca 2023 roku, zakłada, że okres gromadzenia oszczędności w ramach Konta Mieszkaniowego będzie nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat.
W ramach programu Pierwsze Mieszkanie dopłata do rat kredytu dla młodych Polaków stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego będzie można korzystać przez 10 lat. Marża kredytującego banku nie będzie mogła być wyższa od marży w innych kredytach hipotecznych oferowanych przez bank. Dzięki takim przewidzianym w programie Pierwsze Mieszkanie rozwiązaniom ryzyko wzrostu raty po okresie dopłat będzie zminimalizowane. To z kolei będzie miało korzystny wpływ na zdolność kredytową beneficjentów programu, który ma być dostępny do 2027 roku (z możliwością przedłużenia)[1].
Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo jest przeznaczony?
Z programu Pierwsze Mieszkanie będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Istotnym wymogiem uprawniającym do uzyskania rządowego dofinansowania kredytu jest nieposiadanie (obecnie i w przeszłości) mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego oraz prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego.
Do innych wymogów regulujących program Pierwsze Mieszkanie należą aktualne warunki mieszkaniowe i liczba potomstwa (własnego lub przysposobionego). Na dofinansowanie kredytu będą mogły liczyć rodziny, które zamieszkują lokal o powierzchni:
- do 50 m2 – rodziny z dwojgiem dzieci,
- do 75 m2 – rodziny z trojgiem dzieci,
- do 90 m2 – rodziny z czworgiem dzieci,
- bez limitu metrażu – rodziny z pięciorgiem lub większą liczbą dzieci.
Kto nie będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?
O skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie nie będą mogły starać się osoby, które:
- przekroczyły 45 rok życia,
- posiadają już mieszkanie, dom lub prawo do lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego,
- posiadają co najmniej jedną nieruchomość pozyskaną w formie darowizny, a następnie sprzedanej (wyjątkiem jest posiadanie nieruchomości dziedzicznych, jednak z udziałem nie większym, niż 50% własności),
- nie spełniają wymogów dotyczących aktualnych warunków mieszkaniowych i liczebności wychowywanego potomstwa (relacja zajmowanego metrażu do liczby dzieci),
- posiadają małżeńską rozdzielność majątkową,
- planują zakup nieruchomości, której cena przekracza zapisane w projekcie ustawy kwoty (500 tys. złotych oraz 600 tys. złotych w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko).
Pierwsze Mieszkanie – jakie mieszkania można kupić?
Jakie nieruchomości będzie można kupić, korzystając z dofinansowania kredytu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie?
Państwowa pomoc będzie dotyczyć mieszkań i domów jednorodzinnych – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dowolny będzie również wybór standardu nieruchomości i jej położenia. Przy zakupie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywać limit ceny za 1 m2.
Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie 2023 można dostać w ramach programu?
Beneficjenci programu Pierwsze Mieszkanie będą mogli liczyć na dofinansowanie kredytu w wysokości do 500 tys. złotych dla jednoosobowych gospodarstw domowych lub do 600 tys. złotych. Drugi wariant dotyczyć będzie gospodarstw domowych prowadzonych wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko.
Oprócz dofinansowania kredytu hipotecznego program Pierwsze Mieszkanie zakłada również utworzenie Konta Mieszkaniowego. Będzie ono dedykowane osobom planującym kupno nieruchomości w przeciągu kilku najbliższych lat. Konto Mieszkaniowe będzie instrumentem służącym do gromadzenia oszczędności przeznaczonych na zakup pierwszego mieszkania.
Uprawnione do założenia Konta Mieszkaniowego będą osoby, które:
- ukończyły 13 i nie przekroczyły 45 roku życia,
- nie posiadają na własność nieruchomości mieszkalnej, ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
- spełniają warunki dotyczące aktualnych warunków mieszkaniowych (przy liczbie posiadanych dzieci),
- są zdecydowane wpłacać na Konto Mieszkaniowe od 500 złotych do 6 tys. złotych miesięcznie (maksymalnie 2 tys. złotych w skali roku).
Regulująca program Pierwsze Mieszkanie ustawa zakłada, że Konto Mieszkaniowe będzie mogła założyć „osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy 3 dzieci i 90 m² przy 4, bez limitu m² przy 5 i większej liczbie dzieci)[2]”.
Osoby korzystające z Konta Mieszkaniowe będą mieć prawo do 1 miesiąca wakacji od oszczędzania w skali roku oraz gwarancję dodatkowej premii oszczędnościowej od państwa w przypadku minimum 11 wpłat w kwocie 500 złotych w skali roku.
W przypadku zakończenia oszczędzania będą mieć na wydanie zgromadzonych na Koncie środków 5 lat (jeżeli okres oszczędzania zakończy się przed ukończeniem 18 roku życia, pięcioletni okres biegnie od urodzin).
Warto przeczytać: Kupno mieszkania za gotówkę: poradnik zakupu krok po kroku
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Chcąc dowiedzieć się, jaka będzie skala dofinansowania kredytu od państwa w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami kredytowymi konkretnego banku, z którego usług chce się skorzystać. W szczególności dotyczy to:
- okresu kredytowego,
- kwoty kredytu,
- oprocentowania kredytu w momencie podpisania umowy z bankiem.
Na podstawie powyższych warunków oraz zasad programu Pierwsze Mieszkanie, będzie można oszacować oszczędności w skali miesiąca i roku, jakie będą wynikać z pomocy państwa. Według ekspertów z think tanku HRE Investments, przy Bezpiecznym Kredycie 2% w kwocie 500 tys. złotych i z okresem spłaty 30 lat, suma dopłat rządowych może wynieść nawet 235 tys. złotych[3].
Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?
Aktem prawnym regulującym zasady programu Pierwsze Mieszkanie jest Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jej projekt zakłada, że obowiązywanie programu wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.
Warto przeczytać: Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?
Program Pierwsze Mieszkanie 2023 – podsumowanie
Pierwsze Mieszkanie to kolejny po wygasłym w 2018 roku Mieszkaniu dla Młodych program pomocy w kupnie pierwszej nieruchomości. Dla wielu młodych Polaków może okazać dużym wsparciem – szczególnie dla osób nieposiadających zdolności kredytowej.
Ustawa regulująca działanie programu Pierwsze Mieszkanie zakłada dwa instrumenty pomocowe. Pierwszym z nich jest opcja skorzystania na preferencyjnych warunkach z kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 2%. Drugi instrument stanowi dedykowane dla osób odkładających na swą pierwszą nieruchomość Konto Mieszkaniowe.
Oba rozwiązania skierowane są dla osób, które nie przekroczyły 45 roku życia i spełniają zawarte w ustawie zasady. Do najważniejszych z nich należą aktualne warunki mieszkaniowe, liczba wychowywanych dzieci oraz nieposiadanie własnej nieruchomości mieszkalnej. Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie 1 lipca 2023 roku.
[1] https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
[2] https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
[3] https://heritagere.pl/analizy/bezpieczny-kredyt-3-razy-tanszy-niz-najem/270
Osiedle Primo IV - Mieszkanie blisko kultury
Niepowtarzalna atmosfera Nowego Centrum Łodzi, bliskość kulturalnego serca miasta, nawiązanie do tradycji łódzkiej architektury, wysoki komfort, funkcjonalne rozwiązania i zieleń - a to wszystko w jednym miejscu!
Poznaj zalety IV etapu nowego Osiedla Primo w łódzkim Śródmieściu od dewelopera Profbud.
Nowe osiedla w centrum Łodzi
Łódź to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się polskich metropolii. Stolica województwa łódzkiego kusi przyjezdnych doskonałym położeniem w centrum kraju, dużą liczbą nowych mieszkań w atrakcyjnych cenach, możliwością rozwoju kariery zawodowej, ofertą edukacyjną, bogatym życiem kulturalno-rozrywkowym i obfitością terenów zielonych.
Za sprawą przebytej w ostatnich latach gruntownej i niezwykle udanej rewitalizacji historycznej tkanki miejskiej, Łódź łączy w sobie nowoczesność z szacunkiem do bogatej przeszłości. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście nowo powstające mieszkania w centrum Łodzi. Te zlokalizowane w Śródmieściu często nawiązują architektonicznie do tradycyjnej zabudowy przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie oferują mieszkańcom liczne udogodnienia i komfort wynikający z życia w centrum tętniącego życiem miasta.
Osiedle blisko kultury
Przykładem jednej z bardziej udanych inwestycji mieszkaniowych w centrum Łodzi jest Osiedle Primo zrealizowane przez Profbud. Budowa ostatniego, czwartego etapu osiedla zostanie rozpoczęta w II kwartale 2023 roku. Ze względu na swoją niezwykłą lokalizację w Nowym Centrum Łodzi, to doskonałe miejsce dla osób pragnących czerpać wszelkie profity z życia w tej reprezentacyjnej części miasta.
Łączy ona w sobie funkcje mieszkalne, biznesowe, rozrywkowe i kulturalne. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie bliskość instytucji kultury. Wiele z nich stanowi nie tylko ważny punkt na mapie Łodzi, ale również Polski. Nieopodal Osiedla Primo znajdują się między innymi muzea, działający na terenie dawnej elektrowni kompleks EC1 Łódź-Miasto Kultury, Teatr Wielki, filharmonia oraz dwie czołowe w mieście uczelnie - Uniwersytet Łódzki i słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa.
Nowe Centrum Łodzi pełne jest także pamiętających przemysłową świetność miasta zabytków. Wiele z historycznych zabudowań zostało pomysłowo zaadaptowanych na pulsujące życiem centra rozrywki i kultury. Najlepszym przykładem jest słynna w całej Polsce ulica Piotrkowska. Stanowi ona nie tylko główną oś urbanistyczną Łodzi, ale również jej centrum rozrywkowe z mnóstwem kawiarni, pubów, restauracji i klubów.
Wszystko czego potrzebujesz w zasięgu ręki
Mieszkańcy Osiedla Primo będą mieć w zasięgu ręki wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia w centrum dynamicznej metropolii. Oprócz wspomnianych instytucji kultury i miejsc rozrywki warto podkreślić bliskość rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, handlowo-usługowej i edukacyjnej.
W najbliższej okolicy osiedla znajduje się jedna z wizytówek Łodzi - zrewitalizowany dworzec kolejowy Łódź-Fabryczna. Można się z niego sprawnie i szybko dostać pociągiem do wszystkich głównych miast w Polsce. Nieopodal zlokalizowane są również stacje autobusowe i tramwajowe oraz węzeł komunikacyjny Węglowa-Tramwajowa. Rodzice z dziećmi docenią znajdujące się niedaleko przedszkola oraz liczne tereny zielone, których w Łodzi jest pod dostatkiem. Z Osiedla Primo najbliżej jest do parków: Staszica, 3 Maja, Matejki i Moniuszki.
Osiedle Primo - etapy inwestycji
Projekt Osiedla Primo od Profbud zakłada realizację czterech etapów inwestycji zlokalizowanej w łódzkim Śródmieściu (Śródmieście-Wschód, ul. Lindleya/Węglowa/Tramwajowa).
- Pierwszy z nich został ukończony w IV kwartale 2019 roku, składa się na niego 212 mieszkań
- II etap ukończono w 2020 roku (208 mieszkań)
- Ukończenie III etapu planowane jest na IV kwartał 2023 roku (110 mieszkań)
- Etap IV realizowany będzie pomiędzy II kwartałem 2023 a III kwartałem 2025 roku (326 mieszkań)
Projektanci każdego z czterech wymienionych części Osiedla Primo postarali się, aby osiedle oddawało architektonicznego ducha tradycyjnej łódzkiej zabudowy i międzywojennego modernizmu. Będzie można je odnaleźć w pierzejowej zabudowie budynków, pionowych podziałach elewacji o różnej wysokości, wycofanych pasach loggii czy charakterystycznych ceglanych wykończeniach.
Z drugiej strony znakiem rozpoznawczym inwestycji jest funkcjonalna nowoczesność i wysoki komfort. Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców będzie chociażby obecna na osiedlu zieleń: kameralne przestrzenie częściowo otwartych podwórek i mała architektura krajobrazu.
Osiedle Primo IV - największe zalety inwestycji
Czwarty i jednocześnie wieńczący całość inwestycji etap Osiedla Primo będzie realizowany pomiędzy II kwartałem 2023 a III kwartałem 2025 roku. Na Osiedle Primo IV składać się będzie 326 mieszkań usytuowanych w pięciopiętrowym budynku:
- 89 mieszkań jednopokojowych
- 199 mieszkań dwupokojowych
- 30 mieszkań trzypokojowych
- 6 mieszkań czteropokojowych
- 2 mieszkania pięciopokojowe
Charakterystyczną cechą zaprojektowanego przez pracownię Ja2plus Osiedla Primo IV będzie zachowanie pełni spójności z poprzednimi etapami inwestycji. Architektura nawiązywać będzie do historycznego stylu zabudowy pierzejowej, tak specyficznej dla tkanki miejskiej dawnej przemysłowej Łodzi. Na najwyższej kondygnacji mieścić się będą mieszkania typu penthouse, z których część będzie wyposażona w położone na dachu tarasy. Mieszkańcy osiedla będą mogli podziwiać z nich wspaniały widok między innymi na gmach pobliskiego Dworca Łódź-Fabryczna. Jednym z ekologicznych akcentów inwestycji będą panele fotowoltaiczne, które zapewnią przyjazny dla przyrody i tani sposób dostarczania energii elektrycznej dla części wspólnych budynku.
Budownictwo ekologiczne – jak budowane są ekologiczne osiedla?
Ekologia to jeden z trendów mających obecnie ogromny wpływ na większość sfer naszego życia, który wyznacza kierunek rozwoju wielu branż przemysłu i usług. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa ekologicznego, które w coraz większym stopniu zyskuje uznanie.
Dowiedz się, jakie technologie stosowane są w budownictwie ekologicznym i dlaczego warto zamieszkać na ekologicznym osiedlu.
Czym charakteryzują się ekologiczne osiedla?
Budownictwo ekologiczne i wchodząca w jego skład koncepcja ekologicznych osiedli zyskuje coraz większe zainteresowanie – zarówno ze strony deweloperów, jak i nabywców nieruchomości.
Do charakterystycznych cech nowoczesnych osiedli projektowanych w duchu ekologii należy obecność:
- rozwiązań przyczyniających się do efektywności energetycznej,
- rozwiązań ograniczających natężenie i prędkość ruchu samochodowego,
- ekologicznych rozwiązań w mieszkaniach,
- dużej ilości zieleni,
- budynków mieszkalnych zwieńczonych tak zwanymi zielonymi dachami,
- elementów infrastruktury retencji wody,
- małej infrastruktury dla zwierząt.
Stworzenie środowiska do życia dla zwierząt
Istotną cechą nowoczesnych osiedli ekologicznych powinno być stworzenie warunków dla harmonijnej egzystencji mieszkańców oraz otaczających ich fauny i flory. Dotyczy to w szczególności osiedli położonych nieopodal lasów, parków, łąk, wrzosowisk i innych terenów zielonych stanowiących miejsce zamieszkania wielu gatunków zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów i owadów. Niektóre z nich – na przykład ryjące trawniki i podchodzące do śmietników dziki lub stanowiące zagrożenie jelenie czy łosie – są dla człowieka kłopotliwe i mogą stworzyć dużo problemów. Inne są natomiast neutralne, a nawet mogą stać się prawdziwą „ozdobę” osiedla.
Z tego powodu coraz więcej deweloperów realizuje na terenie swoich nowo powstających inwestycji elementy małej infrastruktury dla zwierząt, w szczególności tych będących pod ochroną oraz niebędących zagrożeniem dla mieszkańców. Wśród przykładów wymienić można:
- budki lęgowe oraz karmniki i poidła dla ptaków,
- tunele dla małych zwierząt,
- hotele dla owadów,
- oczka wodne dla płazów,
- łąki kwietne.
Planowanie zieleni w okolicy osiedli
Stworzenie dogodnych warunków dla okolicznej fauny powinno iść w parze z poszanowaniem miejscowej flory. Dlatego też ekologiczne osiedla mieszkaniowe są planowane w taki sposób, aby w jak najmniejszy sposób naruszyć okalające je tereny zielone, a także w pełni wykorzystać ich sąsiedztwo. Ma ono bowiem niezwykle korzystny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz ich samopoczucie. Do zalet życia blisko natury należą między innymi czystsze powietrze, niższy poziom nagrzewania osiedla podczas upałów, zapewnianie cienia w letnie dni, niwelowanie niekorzystnego wpływu spalin samochodowych czy polepszenie retencji wody w glebie.
Do przykładów dobrych praktyk realizowanych przez inwestorów przy budowie ekologicznych osiedli należą przede wszystkim sadzenie na terenie osiedli nowych drzew oraz zabezpieczanie lub przesadzanie drzew podczas prac budowlanych. Do innych udogodnień – realizowanych przede wszystkim na ekologicznych osiedlach o podwyższonym standardzie – należą oczka wodne, naturalne siedziska w formie kamieni lub pieńków, nawiązująca do miejscowej flory ogrodzenia z siatki porośniętej pnączami, a nawet szklarnie. Interesującym przykładem nowoczesnej inwestycji łączącej wszystkie wspomniane elementy jest usytuowane w Konstancinie-Jeziornej ekologiczne osiedle Gaia Park.
Zielone dachy
Coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w planistyce ekologicznych osiedli na całym świecie są tak zwane zielone dachy. To specjalne wielowarstwowe pokrycia budynków, które umożliwiają hodowlę roślinności. Oprócz walorów estetycznych zielone dachy na ekologicznych osiedlach spełniają jeszcze inne bardzo istotne dla miejscowego ekosystemu funkcje. Najważniejsze z nich to:
- tłumienie hałasów,
- regulacja termiczna budynku (ocieplanie zimą, chłodzenie latem),
- filtrowanie zanieczyszczeń pochodzących między innymi z samochodowych spalin,
- produkcja tlenu,
- zwiększanie poziomu odparowywania wody i pomoc w magazynowaniu wód opadowych.
Do powyższych zalet zielonych dachów należy jeszcze dodać pozytywny wpływ tego innowacyjnego rozwiązania na dobrostan mieszkańców. Pokryte roślinnością dachy to bowiem doskonałe miejsce dla odpoczynku i pielęgnowania relacji sąsiedzkich w sezonie wiosenno-letnim.
Oszczędzanie wody poprzez wykorzystanie deszczówki
Istotnym wyznacznikiem ekologicznego stylu życia jest oszczędzanie wody. Doskonale wiedzą o tym projektanci ekologicznych osiedli, którzy stawiają w tym kontekście przede wszystkim na wykorzystywanie deszczówki. Dzięki temu niweluje się problemy związane z ewentualnymi podtopieniami po obfitych opadach czy kosztami odprowadzania wód opadowych do kanalizacji.
Do trzech podstawowych rozwiązań wykorzystujących i magazynujących deszczówkę na ekologicznych osiedlach należą:
- ogrody deszczowe – stanowią nie tylko pożyteczną dla ekosystemu, ale również niezwykle estetyczną formę retencji wody;
- niecki retencyjne – to płytkie zagłębienia w terenie służące do czasowego (około dwudniowego) gromadzenia wody opadowej;
- stawy retencyjne – są większe od niecek, dzięki czemu umożliwiają przechowywanie większej ilości wody przez dłuższy czas.
Wiele z elementów infrastruktury retencyjnej może stanowić urokliwe miejsce wypoczynku, relaksu, aktywności fizycznej, a nawet uprawy roślin.
Efektywność energetyczna
Kolejny związany z ekologią aspekt przyjaznego środowisku budownictwa to efektywność energetyczna. Oznacza ona zachowywanie przez obiekty budowlane wysokiego poziomu ciepła przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii. Efektywność energetyczna ekologicznych osiedli skutkuje zatem stosunkowo niskimi rachunkami za prąd oraz poszanowaniem przyrody. Aby ją osiągnąć, stosuje się przede wszystkim technologię fotowoltaiczną oraz pompy ciepła. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku i nie zanieczyszczają atmosfery.
Mniej aut, więcej miejsca dla pieszych
Korzystanie z samochodu to w kontekście ocieplenia klimatycznego i degradacji środowiska naturalnego temat kontrowersyjny. Wielu kierowców nie wyobraża sobie życia bez auta, inni nie używają tego środka komunikacji wcale. Projektanci i inwestorzy ekologicznych osiedli – chcąc wypracować w tej kwestii niezbędny kompromis – przywiązują wiele uwagi do harmonii pomiędzy potrzebami kierowców, pieszych, rowerzystów i miejscowego ekosystemu. Częstą praktyką jest zatem stosowanie progów spowalniających i szykan. Inną metodą ograniczenia prędkości ruchu samochodowego jest wytaczanie węższych dróg, dzięki którym na uprzywilejowanej pozycji są piesi i rowerzyści. Chroni to przed występowaniem niebezpiecznych kolizji z udziałem nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Dotyczy to w szczególności małych ssaków, takich jak jeże, kuny czy nornice.
Ekologiczne rozwiązania w mieszkaniach
Budownictwo ekologiczne zakłada również stosowanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań w samych mieszkaniach. Dotyczą one przede wszystkim nowoczesnych metod oszczędzania energii elektrycznej. Przynosi to nie tylko korzyści przyrodzie, lecz również pozwala zniwelować wysokość rachunków za prąd. Przykładem stosowanych na szeroką skalę ekologicznych rozwiązań w mieszkaniach jest wyposażanie je w energooszczędne sprzęty, montaż oświetlenia z wykorzystaniem żarówek i lamp LED oraz dążenie do minimalizacji utraty ciepła w mieszkaniu poprzez instalację wysokiej jakości okien.
Ekologiczne osiedle – podsumowanie
Stworzenie środowiska do życia dla zwierząt, zadbanie o obecność zieleni, zwieńczenie dachów obiektów mieszkalnych roślinnością, efektywne zarządzanie wodą, efektywność energetyczna, ograniczenie ruchu samochodowego i przyjazne środowisku rozwiązania w mieszkaniach – wszystkie te elementy składają się na współczesne budownictwo ekologiczne. Służy ono nie tylko faunie i florze, ale również komfortowi osób zamieszkujących ekologiczne osiedla.
Trendy wnętrzarskie na 2023 rok. Modne kolory ścian
Inspiracje naturą i minimalizmem, komfortowe wnętrza oraz ekologiczne rozwiązania. To wszystko nie tylko idzie ze sobą w parze, ale także stanowi bazę trendów wnętrzarskich w 2023 roku.
Choć w tej dziedzinie trendy nie zmieniają się aż tak często, można bez problemu wyróżnić nowe, przewodnie motywy. W tym roku pierwsze skrzypce będą odgrywać wnętrza emanujące relaksem i spokojem, pozwalające naładować się pozytywną energią i odpocząć od zgiełku codzienności. Co jeszcze stanie się popularne i jakie rozwiązania warto wykorzystać w swoim domu?
Kluczowy trend – natura i ekologia
Trendem, który rozwijał się przez lata, jest zdecydowanie inspiracja naturą i ekologią. Z roku na rok powstaje coraz więcej przyjaznych naturze mebli, rozwiązań budowalnych czy materiałów. W 2023 staną się one absolutnym obiektem pożądania i zagoszczą w naszych domach na długi czas. Modne kolory ścian w tym trendzie będą nawiązywać do spokoju i relaksu, jaki oferuje natura. Powoli będziemy odchodzić od jaskrawych i dominujących barw, na rzecz stonowanych i relaksujących połączeń kolorystycznych. Beże, zielenie, błękity i brązy we wszystkich odsłonach będą tworzyć niepowtarzalny klimat i pozwolą nam poczuć się bardziej połączonymi z naturą. W projektach mebli i dodatków dominować będą kształty z miękkim, okrągłym wykończeniem, inspirowane roślinnością i fauną.
Cudowny beż – Kolor roku 2023
Kolorystycznym fenomenem roku 2023, wybranym przez ekspertów z firmy AkzoNobel, jest cudowny beż. Inspirowany ciepłymi tonami przyrody, stanowi doskonałą bazę designerskich wnętrz. Dzięki swojej niepowtarzalnej uniwersalności świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także sypialni czy łazience. Jego ciepły, niemal musztardowy ton, sprawia, że pomieszczenia nabierają relaksującego charakteru i pozwalają odprężyć się po całodziennym zabieganiu. Cudowny beż pasuje zarówno do ciemnych, jak i jasnych mebli oraz drewnianych, skórzanych lub marmurowych wykończeń. Jeśli nie chcemy wykorzystywać beżu na ścianach, możemy pomyśleć o dodatkach do domu w tym kolorze. Wszelkiego rodzaju poduszki, zasłony i ozdoby w tym odcieniu wprowadzą do pomieszczenia ciepłą i otulającą atmosferę, świetnie komponującą się z kolorami nadchodzącej wiosny i lata.
Odcienie karmelowe
Kolejnymi modnymi kolorami 2023 będą wszystkie odcienie karmelowego brązu. Od klasycznej kawy z mlekiem, poprzez inspirujące ciepłem toffi, po ciemniejsze i głębsze odcienie czekolady. W przypadku tego koloru zasada brzmi: im więcej rdzawych i czerwonawych tonów tym lepiej. W sezonie 2023 rezygnujemy z zimnych, fioletowych tonów i stawiamy na maksymalną ilość ciepła i przytulności. Odcienie karmelowe to jeden z najmodniejszych trendów ze względu na swoją wysoką użyteczność i nawiązanie do naturalnych materiałów. Dlatego też dobrym dodatkiem do karmelowych ścian będą wszystkie rodzaje drewnianych czy korkowych mebli i ozdób. Dobrze zgrają się także wszystkie ciepłe odcienie złota. Pomieszczenie skupione wokół karmelowych kolorów będzie nie tylko działało kojąco, ale także dawało wrażenie bardziej eleganckiego i designerskiego.
Warto przeczytać: Jak urządzić sypialnię? Porady i aranżacje
Baby blue
Modnym kolorem na ściany, który nie opuszcza nas od zeszłego roku, będzie tzw. baby blue. Kolor czystego wiosennego nieba, delikatnie rozbielony, przywodzący rozmarzoną atmosferę wakacyjnego odpoczynku. Pastelowy błękit to świetny wybór do różnego rodzaju pomieszczeń – od salonu, przez kuchnię i sypialnię po łazienkę. Bardzo dobrze sprawdza się także jako dominujący kolor dodatków, takich jak zasłony, wazony czy poduszki. Jego delikatność i subtelność sprawiają, że podkreśla nastrój danego pomieszczenia bez poczucia przytłoczenia czy nadmiernej dominacji. Kolor ten świetnie współgra także z wszelką roślinnością, która wydobywa z niego dodatkowe, bardziej szlachetne tony. Jest to świetny wybór dla wszystkich, którzy marzą o jasnych, ale zapadających w pamięć wnętrzach.
Brudny róż
Kolorem, który świetnie współgra z pastelowym błękitem jest bez dwóch zdań brudny róż. To odcień pełen klasy i elegancji, pozbawiony cukierkowych tonów, nadający wnętrzu prawdziwie szlachetny nastrój. Kolor ten idealnie sprawdza się jako modny kolor na całą ścianę lub pojedynczy akcent w pomieszczeniu. Idealnie współgra także z marmurowymi i drewnianymi dodatkami oraz meblami tapicerowanymi. Bez problemu podkreśli urok zarówno bardzo ciemnego, jak i jasnego wyposażenia.
To o czym bezwzględnie należy pamiętać, decydując się na ściany lub dodatki w tym kolorze, to umiarkowanie. Zbyt duża ilość wzorzystych dodatków może sprawić, że brudny róż straci na swojej elegancji. Pstrokatości niezbyt dobrze współgrają z różową bazą i tworzą odczucie chaosu oraz dezorganizacji. Połączenie brudnego różu z kolorami ziemi, nieba czy roślin da o wiele spokojniejszy i bardziej wysmakowany efekt. W tym przypadku im więcej prostoty i minimalizmu tym lepiej.
Warto przeczytać: Jak zaprojektować przestrzeń w swoim mieszkaniu?
Kolor seledynowy i zgaszona zieleń
Kolejnym modnym i pożądanym we wnętrzach kolorem jest bez wątpienia kolor seledynowy lub zgaszona zieleń. Oba te odcienie w sposób bezpośredni nawiązują do inspiracji naturą i roślinnością. Seledyn odzwierciedla bardzo energetyczną i soczystą stronę natury. Jest kolorem pełnym werwy, dodającym wigoru i poprawiającym nastrój. Świetnie sprawdzi się w kuchni i w łazience, zarówno jako kolor dominujący na ścianie, jak i kolor dodatków. Z kolei zgaszona zieleń jest symbolem głębokiego połączenia z naturą i czerpania z jej najpiękniejszych darów. Głębokie, szlachetne odcienie zieleni obłędnie podkreślają wszystkie drewniane i złote elementy. Kolor ten polecany jest szczególnie miłośnikom głębokiego relaksu i odprężenia, indywidualistom z nietuzinkowym gustem.
Modne kolory ścian 2023 – podsumowanie
Cudowny beż, odcienie karmelowe, baby blue, brudny róż oraz seledyn i zgaszona zieleń – to właśnie te kolory będą dominować w modnych wnętrzach w 2023 roku. Odwołują się one do barw przyrody i doskonale pasują do naturalnych materiałów, co wpisuje się w trend życia zgodnego z zasadami ekologii. Rozwiązania aranżacyjne wykorzystujące wspomniane kolory sprawią, że mieszkanie lub dom nabiorą niepowtarzalnego stylu i charakteru. Przypadnie on do gustu szczególnie osobom ceniącym sobie odcienie odwzorowujące zróżnicowanie natury – od lasów, łąk i pól, przez skaliste góry, aż po pustynie i piaszczyste plaże. Rok 2023 kolorystycznie upłynie zatem pod znakiem natury, ekologii i organicznych materiałów.
Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź przykładowe aranżacje zrealizowane w naszych inwestycjach: Wykończenie wnętrz z Profbud
Strony świata a układ pomieszczeń w mieszkaniu
Czy określony układ domu względem stron świata może mieć wpływ na życie jego mieszkańców? Jak najbardziej tak! Konkretne usytuowanie sypialni, salonu, jadalni, kuchni czy pokoju dziecięcego ma na celu dostrojenie zegara biologicznego domowników z cyklem dobowym.
Podpowiadamy, jak określić strony świata w mieszkaniu i na co zwrócić uwagę decydując o ekspozycji konkretnego pomieszczenia..
Dlaczego odpowiednie ułożenie mieszkania względem kierunków świata jest takie ważne?
Strony świata w mieszkaniu mają duże znaczenie. Tradycyjne projektowanie rozkładu pomieszczeń zakłada bowiem, że odpowiednia ekspozycja poszczególnych części domu ma wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dotyczy to w szczególności odpowiedniego poziomu nasłonecznienia pomieszczeń o określonych porach dnia. Jest to niezwykle istotne w warunkach strefy klimatycznej umiarkowanej, do której należymy. Cechuje się ona nierównomiernym dostępem do promieni słonecznych w ciągu roku, dlatego zadbanie o optymalne położenie mieszkania względem stron świata nabiera u nas tym większego znaczenia. Do zagadnienia tego coraz częściej przywiązują uwagę firmy deweloperskie i projektanci tych inwestycji mieszkaniowych, których wnętrza zapewniają domownikom wysoką ekspozycję na światło słoneczne przez większą część dnia. Doskonałym przykładem jest Osiedle Złota Oksza zlokalizowane w warszawskim Ursusie.
Jak określić strony świata w mieszkaniu? Najczęściej wskazuje się, że optymalna ekspozycja poszczególnych pomieszczeń powinna wyglądać następująco:
- sypialnia – wschód, południowy wschód;
- salon – zachód, południowy zachód;
- jadalnia – wschód, północny wschód;
- kuchnia – wschód, północ;
- pokój dziecięcy – północy zachód;
- łazienka – dowolna ekspozycja.
Sypialnia
Sztuka projektowania zakłada, że optymalnym rozmieszczeniem sypialni jest ekspozycja wschodnia lub południowo-wschodnia. Takie położenie jest zgodne z naturą i naszym zegarem biologicznym. Dzięki niemu wieczorem pomieszczenie nie jest naświetlone, co ułatwia zasypianie. Rankiem z kolei budzą nas promienie słoneczne, co nie wymaga użycia sztucznego oświetlenia. Skutkuje to nie tylko oszczędnościami na energii elektrycznej (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), ale również jest zdrowsze dla naszego organizmu, który na początku dnia zdecydowanie woli kontakt ze światłem naturalnym, niż tym generowanym przez żarówki.
Warto przeczytać: Jak urządzić sypialnię? Porady i pomysły na aranżację
Salon
Najlepszym miejscem dla położenia salonu jest zachodnia lub południowo-zachodnia strona mieszkania. Takie rozwiązanie będzie optymalne, biorąc pod uwagę, że najwięcej czasu spędzamy w salonie w godzinach popołudniowych i wieczornych. W tym czasie pomieszczenie będzie oświetlone ostatnimi promieniami słońca, co w szczególności latem może ograniczać konieczność włączania tu sztucznego oświetlenia.
Alternatywą dla zachodniej lub południowo-zachodniej ekspozycji salonu jest południe lub południowy wschód. W pierwszym przypadku problemem może być jednak zbyt duże nasłonecznienie pomieszczenia w okresie letnim, co będzie skutkować zbytnim nagrzewaniem wnętrza. Z kolei osoby spędzające w salonie dużo czasu już od rana docenią jego położenie południowo-wschodnie, dzięki któremu ta część mieszkania będzie rozjaśniona promieniami słonecznymi od pierwszej części dnia.
Jadalnia
W przypadku części mieszkań funkcję jadalni pełni wspomniany już wcześniej salon. Niektóre lokale oferują jednak możliwość rozdzielenia tych pomieszczeń. Jakie umiejscowienie względem kierunków świata powinna mieć jadalnia? W tym przypadku dużo zależy od preferencji samych domowników i tego, podczas której pory dnia chcieliby oni mieć w pomieszczeniu najwięcej światła słonecznego. Decydując się zatem na ekspozycję wschodnią, należy liczyć się z tym, że najwięcej naturalnego światła będzie wpadało do pomieszczenia w czasie śniadania. Natomiast położenie północno-wschodnie bądź północne sprawi, że jaśniej będzie w trakcie spożywania obiadu czy kolacji.
Kuchnia
Osobno w stosunku do jadalni warto potraktować zagadnienie optymalnego położenia kuchni względem stron świata – oczywiście w przypadku, kiedy stanowi ona osobne pomieszczenie. Jeśli tak jest, warto zadbać o to, aby kuchnia znalazła się po stronie wschodniej lub północnej, co ograniczy zbytnie naświetlenie, a latem również nagrzewanie się pomieszczenia. Jest to ważne o tyle, że w kuchni może panować wyższa temperatura, niż w innych częściach domu – wszystko za sprawą przygotowywanych tu posiłków. Jeśli przestrzeń kuchenna jest częścią otwartego salonu, warto rozważyć jego zachodnią lub południowo-zachodnią ekspozycję. Będzie to stanowić kompromis pomiędzy zasadami rozmieszczenia dwóch występujących często osobno pomieszczeń – kuchni i salonu.
Pokój dziecięcy
Myśląc nad odpowiednim położeniem mieszkania względem stron świata i optymalnym rozmieszczeniem pomieszczeń, nie można również zapomnieć o lokalizacji pokoju dziecięcego. To miejsce, w którym nasze pociechy śpią oraz spędzają wiele czasu, z tego powodu warto zadbać o ich komfort. Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie pokoju dziecięcego na północnym zachodzie. Ekspozycja ta umożliwi dziecku łatwiejsze zasypianie dzięki małej ilości światła słonecznego wieczorem. Zapewni z kolei odpowiednie nasłonecznienie w godzinach popołudniowych, a więc w czasie odrabiania lekcji i późniejszego relaksu.
Warto przeczytać: Inspiracje dla rodziców – czyli najpiękniejsze aranżacje pokoju dziecięcego
Łazienka
Kolejne zagadnienie związane z optymalną ekspozycją poszczególnych części mieszkalnych dotyczy usytuowania łazienki. Otóż jej ekspozycja nie jest tak istotna, jak w przypadku innych pomieszczeń. Często zdarza się, że łazienka w mieszkaniu czy domu nie ma dostępu do okien, przez co odpada kryterium wpływu promieni słonecznych na jej rozmieszczenie. Dodatkowo łazienka jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają stosunkowo niewiele czasu.
Mieszkanie a kierunki świata – podsumowanie
Odpowiednie położenie pomieszczeń względem kierunków świata to istotna część projektowania mieszkania lub domu. Przyczyni się ono do optymalnego poziomu nasłonecznienia poszczególnych części mieszkalnych, co w naturalny sposób będzie harmonizować z cyklem biologicznym domowników, a na dodatek przyczyni się do zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną.
Nowoczesne mieszkanie w bloku – aranżacje i pomysły
Odpowiednia aranżacja mieszkania jest niezbędna do tego, aby uczynić je przytulnym, funkcjonalnym i komfortowym. Jak zaaranżować nowoczesne mieszkanie w bloku, na jaki styl warto postawić i o których elementach wyposażenia nie można zapomnieć?
Poznaj najważniejsze zasady gustownego urządzenia swoich czterech ścian.
Minimalizm – harmonijne uporządkowanie wnętrza
Ujmujące prostotą i ładem minimalistyczne wnętrza to trend, które na dobre zagościł w wielu domach. Dzięki perfekcyjnie przemyślanej przestrzeni i dekorowaniu mieszkania jedynie potrzebnymi elementami wyposażenia mieszkańcy zyskują poczucie harmonii i porządku. W minimalizmie nie ma miejsca na chaos. Jego celem jest połączenie przytulności z funkcjonalnością.
Może wydawać się, że mieszkania urządzone w stylu minimalistycznym sprawiają wrażenie zbyt sterylnych i mało komfortowych. Jest to jednak mylne przekonanie. Choć w minimalistycznym wnętrzu brak jest dużej ilości ozdobnych drobiazgów czy przepełnionych szafek, to wnętrza mają w sobie niezaprzeczalny urok. Każdy przedmiot i mebel umieszczony w takim mieszkaniu ma spełniać konkretną funkcję oraz służyć użytkownikom. Ograniczenie ilości przedmiotów ponadto sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się ich lepszą jakością – im mniej rzeczy potrzebujemy, tym bardziej jakościowe mogą być meble, które zakupimy.
Warto jednak pamiętać, że minimalizm nie każdemu przypadnie do gustu. Sprawdzi się na pewno u osób poszukujących spokoju i wyciszenia po intensywnym dniu, kochających porządek i ograniczających potrzebną liczbę rzeczy do minimum. Dla innych z kolei minimalizm może być świetną inspiracją, która zostanie połączona z indywidualnymi gustami i potrzebami.
Powiązany artykuł: Nowy Jork w polskim domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
Zwiększ funkcjonalność swojego mieszkania
Nowoczesne mieszkania charakteryzują się maksymalną funkcjonalnością i komfortem. Zauważalny jest trend maksymalizowania użyteczności mieszkań i znajdujących się w nim przedmiotów. Do funkcjonalnych rozwiązań można zaliczyć zarówno dobry projekt przestrzeni, jak i używane w niej meble.
Aby zwiększyć funkcjonalność mieszkania, warto podzielić je na dedykowane strefy wspólne i prywatne. Granice pomiędzy salonem, kuchnią i częściami sypialnymi powinny być jasne i łatwe do zidentyfikowania. W zależności od posiadanego metrażu możemy łączyć poszczególne strefy tak, aby jak najbardziej odpowiadały naszym potrzebom. Jeśli rozkład mieszkania nie pozwala na klarowny podział, możemy na przykład rozważyć budowę ścianki działowej. Pozwoli ona wygodnie podzielić przestrzeń i nie będzie stanowiła dużego problemu podczas budowy.
Maksymalna funkcjonalność może zostać osiągnięta również dzięki wszelkiego rodzaju systemom szafek i szuflad ułatwiających przechowywanie rzeczy codziennego użytku. Jeśli pozwala nam na to metraż, warto rozważyć wykonanie szafek pod wymiar. To rozwiązanie sprawi, że wykorzystamy całą dostępną przestrzeń i zyskamy dodatkowe miejsce.
Powiązany artykuł: Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?
Przestrzeń do przechowywania w nowoczesnym mieszkaniu
Dobra organizacja przestrzeni to podstawa – szczególnie w małym mieszkaniu. Przygotowując ją do przechowywania rzeczy, musimy wykazać się zarówno dyscypliną w utrzymywaniu porządku, jak i kreatywnością w poszukiwaniu wolnego miejsca. Funkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie to klucz do komfortu i dobrego samopoczucia.
Właśnie dlatego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak:
- zamówienie szafek i szuflad na wymiar,
- kupno dopasowanego regału, w którym zmieszczą się zarówno ubrania, dokumenty, jak i książki i drobiazgi,
- użycie umywalki nablatowej z sekwencją pojemnych półek,
- umieszczenie dodatkowych szafek nad pralką,
- zakupienie mebli wielofunkcyjnych, np. łóżka składającego się do szafy czy sofy z ukrytymi półkami na oparciach.
Kolorystyka – nie bój się wyraźnych kolorów
To, jakich kolorów użyjemy w pomieszczeniach, ma duży wpływ nie tylko na nasz komfort i panujący we wnętrzach nastrój. Wybierając kolorystykę naszego mieszkania, warto stawiać na klasykę (biel, beż, szarość) przełamaną nietypowym kolorem przewodnim, który nada pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.
Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Jeśli zależy nam na dodaniu pokojowi wizualnej przestrzeni, pomalujmy ściany na jasny lub pastelowy kolor. Jeśli naszym problemem jest zbyt długie i wąskie pomieszczenie, możemy krótszą ścianę pomalować głębokim, ciemnym kolorem. Ciemniejsze odcienie sprawdzają się także w przypadku zbyt dużych przestrzeni, nadając im więcej ciepła i przytulności.
Powiązany artykuł: EKOtrendy w branży deweloperskiej 2022
Wykorzystanie oświetlenia – eksperymentuj z oświetleniem
Kolejnym sposobem na zmianę wyglądu mieszkania jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Wybierając rodzaj, barwę, nasycenie i intensywność świateł możemy stworzyć dowolny nastrój, odpowiadający naszymi potrzebom i upodobaniom. Podstawową zasadą w rozmieszczaniu oświetlenia w mieszkaniu jest dostosowanie ilości punktów świetlnych do danej przestrzeni i funkcji, jaką ona pełni. Zbyt mała lub zbyt duża ilość świateł będzie niekorzystnie wpływać na komfort mieszkania.
Eksperymentując z oświetleniem, warto brać pod uwagę nie tylko efekt estetyczny, ale także potrzeby domowników. Oprócz oświetlenia w postaci lamp stojących, lamp wiszących czy kinkietów, możemy postawić także na oświetlenie dekoracyjne. Dodatkowe lampki, specjalne oświetlenie lustra lub zamontowanie list podłogowych z lampkami LED pozwoli nam szybko odmienić wnętrze i nadać mu ciekawego charakteru. Padające z ozdób światło będzie wprowadzało wyjątkowy nastrój i sprawi, że mieszkanie stanie się przytulniejsze.
Odrobina technologii – wykorzystanie gadżetów
Oprócz elementów dekoracyjnych, w domu mogą przydać nam się także gadżety technologiczne. Wraz ze zwiększającym się dostępem do funkcjonalnych rozwiązań coraz popularniejsze stają się inteligentne, elektroniczne meble i sprzęty. Przedmioty te wykorzystują najnowsze technologie do podniesienia komfortu naszego życia. Do rozwiązań, które warto wprowadzić do swojego otoczenia, zaliczyć można:
- smart głośniki pozwalające na zintegrowanie wszystkich dostępnych urządzeń i inteligentne nimi sterowanie;
- zestawy żarówek z inteligentnym pilotem, który pozwoli nam dowolnie sterować natężeniem, barwą i ilością włączonym świateł w całym domu;
- nowoczesne soundbary z możliwością sterowania dźwięku przez aplikacje w telewizorze lub smartfonie;
- router Wi-Fi ze stacjami bazowymi, dzięki którym zyskujemy nieskrępowany i swobodny dostęp do Internetu w każdym zakamarku mieszkania;
- mobilny projektor pozwalający wyświetlać filmy i seriale na dowolnej ścianie. Dzięki niemu rodzinne wieczory staną się jeszcze milsze i ciekawsze.
Goslove – inwestycja z miłości do ogromu możliwości
Gocław to obszar Warszawy, którego walory doceniło wielu mieszkańców powstających tu w ostatnich latach inwestycji deweloperskich.
Miejsce to znane jest z dobrej i wciąż rozwijającej się infrastruktury komunikacyjnej, handlowo-usługowej, edukacyjnej i rekreacyjnej oraz obfitości terenów zielonych. Jedną z nowych inwestycji mieszkaniowych w Gocławiu jest nowoczesne osiedle Goslove realizowane przez firmę deweloperską Profbud. Za sprawą szerokich możliwości, licznych udogodnień oraz świetnej lokalizacji, jest to doskonałe miejsce do życia. Poznaj ofertę nowych mieszkań na osiedlu Goslove na Gocławiu.
Krótka historia dzielnicy Gocław
Gocław to prężnie rozwijające się osiedle mieszkaniowe zlokalizowane na terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Już w okresie średniowiecza istniała tu wieś Gościsław lub Gościesław, która w łacińskich dokumentach urzędowych określana była nazwą Goslove. Osada została przyłączona w administracyjny zarząd dzisiejszej stolicy w 1916 roku.
Początkowo ten należący do dystryktu Grochów obszar stanowił porośnięte krzewami przedpola Warszawy z niewielką ilością parterowych domostw. W okresie międzywojennym planowano tu budowę, drugiego po Okęciu, międzynarodowego lotniska. Do pomysłu tego powrócono w drugiej połowie lat 40., jednak w znacznie mniejszym zakresie. W 1946 roku w Gocławiu założona została siedziba Aeroklubu Warszawskiego. To właśnie do niego nawiązywała nazwa Gocław-Lotnisko – pierwszego gocławskiego osiedla, które zaczęło powstawać w drugiej połowie lat 70.
Obecna architektura Gocławia w niczym nie przypomina już zabudowy z pierwszej połowy XX wieku. Dziś jest to dynamiczne rozrastające się osiedle z rozwijającą się infrastrukturą i nowymi inwestycjami. Od południa okalają je wody Wisły, na północy graniczy z Grochowem, na zachodzie z Saską Kępą, a na wschodzie z dzielnicą Wawer.
Lokalizacja osiedla – wszystko, czego potrzebujesz w zasięgu ręki
Jednym z głównych atutów Gocławia jest jego doskonała lokalizacja. Osiedle to przypadnie do gustu zarówno osobom ceniącym sobie bliskość natury i aktywność na świeżym powietrzu, jak i miłośnikom wielkomiejskiego życia. Gocław jest świetnie skomunikowany z centrum miasta, do którego szybko dojechać można autem oraz komunikacją miejską (autobusy, tramwaje). Dzięki planowanej nieopodal stacji metra będzie można sprawnie dotrzeć również na Żoliborz, Bemowo czy Ursynów. Główny węzeł komunikacyjny tworzą ulice Abrahama, Umińskiego, Jugosłowiańska, Meissnera, gen. Fieldorfa „Nila” i Bora-Komorowskiego.
Walorem mieszkania w warszawskim Gocławiu jest znajdująca się na miejscu rozwinięta infrastruktura handlowa, usługowa, rekreacyjna, rozrywkowa i edukacyjna. W sąsiedztwie osiedla znajdują się sklepy, szkoły podstawowe, szpital oraz tereny zielone i trasy rowerowe. Mieszkańcy osiedla mogą łatwo dotrzeć do tętniących rozrywkowym klimatem nadwiślańskich bulwarów, na których znajdują się liczne restauracje, puby i kawiarnie.
Nowoczesna architektura w historycznej dzielnicy
Zlokalizowane na terenie Gocławia komfortowe osiedle Goslove (ul. Nowaka-Jeziorańskiego) to nowa inwestycja mieszkaniowa od firmy Profbud. Swą nazwą nawiązuje do starej łacińskiej nomenklatury dawnej osady. Na inwestycję składać się będą dwa ośmiokondygnacyjne budynki mieszczące łącznie 233 mieszkania. Przyszli lokatorzy będą mieć do dyspozycji przestrzenne balkony, z których mieszkańcy wyższych kondygnacji będą mogli cieszyć się piękną panoramą okolicy oraz korzystać ze starannie zaaranżowanych zimnych lub ciepłych ogrodów zimowych. Na nowoczesną architekturę Osiedla Goslove składać się będą również dostępne w wybranych lokalach zimne i ciepłe ogrody zimowe, dzięki którym mieszkańcy zyskają dodatkową przestrzeń do odpoczynku i relaksu.
Nowoczesne udogodnienia Osiedla Goslove
Styl architektoniczny Osiedla Goslove to wypadkowa nowoczesności i praktycznego komfortu. Liczne udogodnienia wchodzące w skład inwestycji czynią ją doskonałym miejscem do życia. Odnajdą się tu zarówno osoby lubiące dynamiczny styl życia, jak i te ceniące spokój i wygodę.
Przy budowie obiektów Osiedla Goslove zastosowano naprzemienną geometrię elementów fasady, co nadaje całości wysokich walorów estetycznych. Na parterze budynków znajdą się lokale usługowe, plac zabaw dla dzieci oraz gustownie zaprojektowane elementy zielonej architektury. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji również halę garażową, komórki lokatorskie, parkingi dla rowerów oraz stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Znajdź swoje miejsce na Osiedlu Goslove
Na ofertę Osiedla Goslove od Profbud składają się lokale liczące od 1 do 4 pokoi o powierzchni od 26 m² do 107 m². Są wśród nich:
- 43 mieszkania jednopokojowe
- 81 mieszkań dwupokojowych
- 79 mieszkań trzypokojowych
- 20 mieszkań czteropokojowych
- 10 mieszkań pięciopokojowych
Termin ukończenia inwestycji planowany jest na IV kwartał 2024 roku.
Mała kuchnia – jak ją urządzić?
Urządzenie małej kuchni to wbrew pozorom nie takie trudne zadanie. Praktyczne zaaranżowanie przestrzeni, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez producentów wyposażenia i stosowanie uniwersalnych zasad projektowania sprawiają, że nowoczesna mała kuchnia przestaje nas ograniczać.
Meble tworzone na wymiar, wstawienie wyspy czy zastosowanie odpowiednich kolorów frontów to tylko kilka sposobów na aranżacje wnętrza. Szukasz pomysłów jak urządzić małą kuchnię? W artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń i stworzysz kuchnie swoich marzeń.
Najważniejsze zasady planowania małej kuchni
Podczas planowania wystroju i aranżacji małej kuchni najważniejsze jest urządzenie jej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Trójkąt ten dzieli przestrzeń na strefę zapasów i przechowywania, przygotowywania posiłków i zmywania naczyń oraz strefę gotowania. Trzymanie się tej zasady jest szczególnie ważne w mieszkaniach o niewielkim metrażu, ponieważ pozwala uniknąć nadmiaru rzeczy w przestrzeni, a tym samym braku komfortu podczas jej użytkowania. Jedną z najważniejszych rzeczy podczas wykończenia wnętrza małej kuchni jest wybór odpowiedniego kształtu zabudowy. Do wyboru mamy:
- zabudowę jednorzędową, która idealnie sprawdzi się w długich i wąskich pomieszczeniach;
- zabudowę w kształcie litery „L”, która świetnie sprawdzi się przy aneksach kuchennych. Jej specyficzna budowa pozwala wydzielić nie tylko miejsce do przechowywania i gotowania, ale także do spożywania posiłków. Jej atutem są także narożnik z dużą ilością miejsca.
W małej kuchni warto także zastosować jasne barwy i zadbać o dobre oświetlenie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy także zwiększyć szerokość blatów do 80 cm, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na głębsze szafki kuchenne.
Wybór mebli – jak umeblować małą kuchnię?
Jak umeblować małą kuchnię w bloku? Jest na to kilka sposobów. Najważniejsze jest dokładne przemyślenie, czego będziemy potrzebować, a z czego możemy zrezygnować. Aranżacja małej kuchni wymaga kompromisów. Dlatego też jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań będzie zakupienie zestawu mebli kuchennych. Przy ich projektowaniu warto zdać się na pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą nam najbardziej funkcjonalne rozwiązania dostosowane do dostępnej przestrzeni. Kolejnym dobrym i estetycznym pomysłem jest także wykorzystanie ścian i zabudowanie ich szafkami. Dzięki temu zyskamy wiele dodatkowej przestrzeni na przechowywanie sprzętów czy jedzenia.
Ciekawe rozwiązania na przechowywanie
W małej kuchni sposobów na przechowywanie rzeczy jest naprawdę wiele. Do dyspozycji mamy nie tylko szafki czy narożniki, ale także haczyki, relingi czy listwy magnetyczne. Nowoczesne meble kuchenne często posiadają wbudowane kosze, wieszaki i organizery, które zdecydowanie ułatwiają aranżację przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest także zabudowa sięgająca do sufitu, dzięki czemu rzeczy, których używamy rzadziej, mogą znaleźć swoje miejsce na górnych półkach. Dobrym rozwiązaniem będzie także stworzenie ciągu zamykanych głębokich szafek, mieszczących w sobie wiele sprzętów i zapasów.
Wielofunkcyjne meble – jak oszczędzić miejsce
Cechą pomysłowo urządzonej małej kuchni w bloku powinno być wykorzystanie mebli wielofunkcyjnych, a więc charakteryzujących się różnym przeznaczeniem. Warto również postawić na sprzęty o mniejszych gabarytach.
Oto przykłady wielofunkcyjnych lub dostosowanych do mniejszych przestrzeni mebli do małej kuchni:
- piekarnik z funkcją mikrofali zamiast piekarnika tradycyjnego, który zabiera dużo miejsca,
- wąska zmywarka – szerokość 45 cm powinna być optymalna;
- jednokomorowy zlew z ociekaczem lub dwukomorowy bez ociekacza;
- dwupalnikowa płyta zamiast tej z czterema palnikami;
- mała lodówka zamiast dużej lodówko-zamrażarki.
Aranżacja małej kuchni wymaga również niekiedy wyboru mebli mobilnych lub składanych. Pozwoli to zachować potrzebne wyposażenie przy jednoczesnej oszczędności wolnego miejsca.
Wykorzystanie przestrzeni
Optymalne wykorzystanie przestrzeni w aranżacji małej kuchni nie powinno jednak ograniczać się tylko to wyboru wielofunkcyjnych mebli o mniejszych gabarytach. Warto również pamiętać o ich odpowiednim ustawieniu i wykorzystaniu. Pomysł na małą kuchnię powinien zawierać w sobie praktyczne rozplanowanie miejsca. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu takich mebli do małej kuchni, jak narożne szafki z obrotowymi półkami, rozkładane stoliki i blaty, małe półeczki na przyprawy czy wieszaki magnetyczne na noże.
Chcąc zaoszczędzić na każdym centymetrze małej kuchni w bloku – szczególnie w mieszkaniach o metrażu poniżej 40 m² – należy również rozplanować przechowywanie naczyń, sztućców i innych niezbędnych sprzętów. Może okazać się, że w tym celu w pełni wystarczająca okaże się jedna lub dwie niewielkie półki (górne i dolne) zamiast wielkiej zabudowy.
Aranżacja małej kuchni – podsumowanie
Posiadanie małej kuchni w bloku wiąże się z koniecznością jej pomysłowego i praktycznego urządzenia. Nie jest to zadanie łatwe, jednak przy odrobinie pomysłowości aranżacja małej kuchni może okazać się niezwykle udana. Warto pamiętać przede wszystkim o najważniejszych zasadach planowania, wyborze odpowiednich i wielofunkcyjnych mebli i optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.
Umowa rezerwacyjna z deweloperem. Co musisz o niej wiedzieć?
Decydując się na przyszły zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, ma się możliwość podpisania z deweloperem kilku rodzajów umów. Są nimi umowa rezerwacyjna, umowa deweloperska, a także umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesieniu własności (umowa sprzedaży).
Wyjaśniamy, na czym polega umowa rezerwacyjna i co różni ją od pozostałych typów umów z deweloperem. Poza tym, jeśli budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie, możliwe jest zawarcie także umowy przedwstępnej dla umowy sprzedaży.
Umowa rezerwacyjna – czym jest i co powinno się w niej znaleźć?
Umowa rezerwacyjna lokalu to dokument podpisywany pomiędzy firmą deweloperską a klientem (rezerwującym). Jej celem jest czasowe wyłączenie nieruchomości ze sprzedaży poprzez jej zarezerwowanie dla przyszłego kupującego. Na mocy tej umowy deweloper jest zobowiązany do powstrzymania się z oferowaniem mieszkania innemu klientowi, dzięki czemu rezerwujący ma określony czas na podjęcie decyzji odnośnie do podpisania właściwej umowy, tj. do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie – umowy deweloperskiej, zaś po uzyskaniu ww. decyzji – umowy przedwstępnej sprzedaży lub docelowo już samej umowy sprzedaży. Sporządzenie umowy rezerwacyjnej z deweloperem to częsta praktyka, która jest przydatna, kiedy obie strony nie są pewne czy ostatecznie dojdzie do realizacji transakcji.
Umowa rezerwacyjna a przedwstępna – podstawowe różnice
Obok umowy rezerwacyjnej, można z deweloperem podpisać umowę przedwstępną. Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna to dwa różne dokumenty, które różnią się od siebie zawartymi w nich celami i dalszymi zobowiązaniami. I tak na przykład chcąc dokonać rezerwacji mieszkania w ramach naszej inwestycji mieszkaniowej na warszawskim Ursynowie, można dokonać tego, podpisując z nami umowę rezerwacyjną. Jest to przydatne na przykład w sytuacji, kiedy klient nie jest pewien czy dokona ostatecznie zakupu (może być to na przykład niemożliwe na skutek nieotrzymania kredytu hipotecznego z banku). Z kolei umowa przedwstępna zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości umowę sprzedaży mieszkania (przy umowie rezerwacji mieszkania takie postanowienie umowne nie występuje, a jedynie czasowe wyłączenie lokalu ze sprzedaży).
Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej
Odpowiadając na specjalne potrzeby i oczekiwania klientów można spotkać się niekiedy także z formą pośrednią między umową rezerwacyjną a umową przedwstępną, czyli umowy rezerwacyjnej z elementami umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu - łączy ona w sobie cele obu umów i stanowi wstępne, lecz wyraźnie skonkretyzowane, zobowiązanie do zawarcia umowy sprzedaży. Tego rodzaju umowa może być zawarta wyłącznie wówczas, jak budynek uzyskał już pozwolenie na użytkowanie. Umowa ta stanowi większe zobowiązanie dla obu stron, które są zobligowane do podpisania w przyszłości umowy przyrzeczonej, czyli umowy sprzedaży lokalu. Jednocześnie jest ona związana z większą gwarancją, że dojdzie do ostatecznej sprzedaży mieszkania, bowiem powinna określać termin zawarcia tej umowy. Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej zawiera ponadto postanowienia o przeniesieniu własności, zasady podziału nieruchomości wspólnej, uzgodnionej cenie nieruchomości, terminach i harmonogramie płatności oraz terminie przekazania mieszkania.
Umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska – różnice
Warto również wyjaśnić różnice między umową rezerwacyjną a umową deweloperską. Pierwsza z nich, jak już wspomnieliśmy, pozwala klientowi na rezerwację na czas określony wybranego mieszkania. Umowa deweloperska natomiast zobowiązuje dewelopera do zrealizowania inwestycji, w tym wybudowania interesującego klienta lokalu, i przeniesienia na nabywcę prawa do lokalu. Nabywca jest na jej mocy zobligowany do kupna nieruchomości i uregulowania kwestii finansowych na rzecz dewelopera, a deweloper ma obowiązek zawrzeć umowę sprzedaży z tym klientem. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego – umowa deweloperska sporządzona bez udziału notariusza będzie nieważna z mocy prawa. Kolejną cechą determinującą umowę deweloperską jest to, iż może być ona zawarta, jeśli deweloper dysponuje pozwoleniem na budowę oraz mieszkaniowym rachunkiem powierniczym, na który będą dokonywane wpłaty przez nabywcę. Istotną cechą wyróżniającą umowę deweloperską, której nie ma umowa rezerwacyjna, jest ujawnienie faktu jej zawarcia w księdze wieczystej w dziale III księgi wieczystej. Daje to większą gwarancję, iż lokal wybrany przez nabywcę nie zostanie sprzedany innej osobie, skoro ta informacja jest publicznie dostępna przez wgląd w księgę wieczystą prowadzoną dla nieruchomości.
Umowa deweloperska powinna zawierać dokładną cenę mieszkania, wszelkie informacje o nieruchomości, termin przeniesienia praw własności na nabywcę, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, określenie wysokości odsetek i kar umownych dla stron, wskazanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego oraz termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu. Koszt sporządzenia umowy deweloperskiej zawiera w sobie wynagrodzenie dla notariusza, czyli taksę notarialną, wypis aktu notarialnego oraz wpis roszczenia (informacji o zawartej umowie deweloperskiej) do księgi wieczystej.
Do czego zobowiązuje umowa rezerwacyjna?
Umowa rezerwacyjna nakłada na podpisujące ją strony określone w zapisach dokumentu obowiązki. Deweloper jest zobligowany do niesprzedawania nieruchomości innemu klientowi w okresie zapisanym w umowie. Z kolei klient ma prawo zrezygnować z decyzji o kupnie mieszkania, na przykład na skutek nieotrzymania kredytu hipotecznego.
W zapisach umowy rezerwacyjnej powinny znaleźć się między innymi informacje o:
- cenie nieruchomości i kwocie wpłaconej opłaty rezerwacyjnej, która zgodnie z nową ustawą deweloperską z 2021 r., nie może być wyższa niż 1 % ceny lokalu (dotyczy inwestycji, które zaczęły się po 01 lipca 2022 r.)
- okresie trwania rezerwacji,
- charakterystyce nieruchomości i stanie prawnym lokalu.
Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej z deweloperem
Czy jest możliwe odstąpienie od umowy rezerwacyjnej przez klienta? Na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego – tak, choć umowy rezerwacyjne często precyzują warunki, w jakich możliwe jest rozwiązanie umów rezerwacyjnych i jakie reguły obowiązują w zakresie zwrotu wpłaconych opłat rezerwacyjnych. Rozwiązanie umowy rezerwacyjnej z przyczyn związanych z klientem często wiąże się z utratą opłaty rezerwacyjnej wpłaconej przez klienta na konto dewelopera, bowiem w tym przypadku opłata rezerwacyjna (lub kaucja) wiąże się z ekwiwalentem za wyłączenie lokalu ze sprzedaży i zmniejszenie możliwości sprzedaży lokalu przez dewelopera w określonym czasie.
Wypowiedzenie umowy rezerwacyjnej przez dewelopera
Umowa rezerwacyjna może przewidywać postanowienia umowne, zgodnie z którymi także deweloper będzie uprawniony do rozwiązania umowy rezerwacyjnej – przypadki te powinny być jednoznacznie opisane w umowie. Nierzadkim powodem rozwiązania umowy rezerwacyjnej przez dewelopera jest brak uzyskania przez niego w określonym okresie prawomocnej i ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Deweloper może jednak wówczas za zgodą nabywcy aneksować umowę rezerwacyjną na dalszy określony czas, jaki jest konieczny do uzyskania stosownych zezwoleń.
Umowa deweloperska lub umowa sprzedaży lokalu może być podpisana bowiem tylko wówczas, jak deweloper dysponuje pozwoleniem na budowę.
O wszelkie okoliczności i warunki związane z ryzykiem wypowiedzenia umowy rezerwacyjnej warto zapytać dewelopera jeszcze przed jej podpisaniem.
O czym musisz pamiętać, zawierając umowę rezerwacyjną?
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który warto podpisać z deweloperem, jeśli chcemy uzyskać czas na ostateczne podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Jest to szczególnie przydatne dla osób starających się o kredyt, które nie są pewne decyzji banku odnośnie do przyznania środków finansowych na zakup. Wadą umowy rezerwacyjnej z deweloperem jest jednak realna możliwość utraty wpłaconej opłaty rezerwacyjnej (kaucji) w przypadku, jeśli z przyczyn dot. klienta umowa deweloperska lub umowa sprzedaży nie zostanie zawarta, przy czym bardzo często można spotkać w umowach rezerwacyjnych postanowienia umowne, które dają możliwość uzyskania wpłaconej opłaty rezerwacyjnej, jeśli co najmniej dwie instytucje bankowe wyrażą się negatywnie na temat zdolności kredytowej nabywcy i w konsekwencji umowa rezerwacyjna zostanie rozwiązana.
Możliwość podpisania umowy rezerwacyjnej mieszkania istnieje dla wszystkich klientów Profbud zainteresowanych skorzystaniem z oferty naszych atrakcyjnych inwestycji mieszkaniowych.
Ceny mieszkań na rynku nieruchomości – od czego zależą, na co zwrócić uwagę?
Na cenę mieszkania od dewelopera wpływa wiele czynników – od ogólnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przez lokalizację nieruchomości, po miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę.
Od czego zależą obowiązujące ceny mieszkań? Na co zwracać uwagę szacując koszty inwestycji?
Co ma wpływ na cenę mieszkania?
Na cenę mieszkania od dewelopera i związane z nim dodatkowe opłaty ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z tych czynników należą:
- sytuacja na rynku mieszkaniowym,
- lokalizacja nieruchomości i jej skomunikowanie,
- kondygnacja i rozkład mieszkania,
- stan techniczny nieruchomości,
- obowiązujące w okolicy Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego,
- dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym
Ogólnym czynnikiem mającym wpływ na cenę nieruchomości jest sytuacja na rynku mieszkaniowym. Jest ona kształtowana między innymi przez politykę gospodarczą instytucji państwowych, relacje popytu-podaży mieszkań i ich dostępność, politykę cenową konkurencyjnych firm deweloperskich oraz wskaźniki makroekonomiczne (na przykład poziom inflacji). Znaczenie mają również występujące naturalnie cykle koniunkturalne.
Lokalizacja i komunikacja
Decydując się na mieszkanie z rynku deweloperskiego, należy wziąć pod uwagę lokalizację nieruchomości i jej skomunikowanie – to bardzo ważne czynniki mające wpływ na ostateczną cenę. I tak na przykład nabywając komfortowe mieszkanie zlokalizowane w Warszawie, należy liczyć się z jego wyższą ceną wynikającą z lepszej dostępności do miejsc pracy, nauki, czy kultury i rozrywki. Tak samo jest w przypadku nieruchomości położonych w dzielnicach, na które jest większy popyt lub w miejscach z atrakcyjnym sąsiedztwem.
Do pożądanych walorów lokalizacji mieszkania mających wpływ na jego cenę, należą zatem między innymi:
- dobre skomunikowanie z najważniejszymi częściami miasta;
- obecność rozbudowanej infrastruktury handlowej, usługowej, edukacyjnej, kulturalnej, rozrywkowej czy sportowej;
- dostęp do miejsc pracy;
- bliskość terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych;
- sąsiedztwo zabytków.
Kondygnacja i rozkład mieszkania
Kolejną ważną cechą nieruchomości jest kondygnacja i rozkład mieszkania. Przyjmuje się, że jego usytuowanie w niższych partiach budynku (mniej więcej do czwartego piętra) oraz na ostatnim piętrze wiąże się z jego wyższą ceną. Istotny wpływ ma także ekspozycja mieszkania – najbardziej pożądane są często te położone od strony zachodniej lub południowej.
Stan techniczny nieruchomości
Standard mieszkania to jeden z najważniejszych czynników, na jaki zwraca się uwagę przy jego kupnie. Składają się na niego między innymi jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, standard wykończenia, ogólny stan techniczny obiektu czy dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców.
Decydując się na kupno inwestycji mieszkaniowej od sprawdzonego dewelopera, mamy gwarancję nabycia nieruchomości cechującej się dobrym stanem technicznym i wykonanej z wysokiej jakości materiałów.
Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego
Istotny wpływ na cenę nieruchomości mogą mieć Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego. To akty prawne wydawane przez samorządy, które mają na celu ustalenie przeznaczenia danego terenu, określając przy tym sposób jego zagospodarowania i warunki zabudowy. W praktyce mogą przyczyniać się one do ceny mieszkań znajdujących się na wskazanym w akcie obszarze. Niektóre bowiem z założeń planistycznych mogą przyczyniać się do obniżenia komfortu okolicznych mieszkańców (na przykład plan budowy drogi szybkiego ruchu), inne wręcz przeciwnie (na przykład rewitalizacja pobliskiego parku).
Okolica
Atrakcyjność danej nieruchomości mogą znacznie obniżyć mankamenty jej okolicy. Jej zła sława może mieć wpływ na cenę mieszkania. Dotyczy to w szczególności takich czynników jak niski poziom bezpieczeństwa, wysoka przestępczość czy zaniedbany stan okolicznej architektury.
Dodatkowe udogodnienia
Na ostateczną cenę mieszkania wpływa nie tylko metraż samego lokalu, ale także udogodnienia, z których mogą skorzystać przyszli lokatorzy. Dodatkowe powierzchnie, takie jak balkon, taras lub przydomowy ogródek, również wpływają na wartość nieruchomości. Jeśli budynek posiada halę garażową lub komórki lokatorskie, uzyskanie dostępu może także oznaczać dodatkową opłatę wliczoną w końcową cenę mieszkania.
Warto dbać o relację klient-deweloper
Warunkiem udanej transakcji jest wzajemne zaufanie i pozytywne nastawienie względem siebie obu stron. Kluczem do trafnego zakupu są także dobre relacje sprzedającego i kupującego. Strony powinny traktować siebie z należytym szacunkiem, zrozumieniem i życzliwością. Dobry deweloper zawsze rozpatrzy uwagi klienta, z kolei nabywca mieszkania powinien wziąć pod uwagę te czynniki zakupu mające wpływ na cenę, które nie są zależne od sprzedającego. To konieczny warunek powodzenia umowy.
Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.