
Mieszkanie przy metrze – dlaczego warto?
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla naszego mieszkania to kluczowy element, który musimy rozważyć podczas jego zakupu. Dzięki różnorodnym inwestycjom deweloperskim możemy bez większego problemu zaspokoić nasze potrzeby w tym właśnie względzie.
To, co jednak warto brać również pod uwagę podczas dokonywania wyboru, to trendy w rozwoju miasta i jego infrastruktury. Dobrym przykładem jest tu Warszawa, gdzie coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety zamieszkania blisko stacji metra. Jakie są więc zalety takiego rozwiązania?
Czy warto kupić nowe mieszkanie przy metrze?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić nowe mieszkanie przy metrze, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Decyzja ta wymaga dokładnego zastanowienia, uwzględniając zarówno pozytywne aspekty, jak i potencjalne trudności tego rozwiązania. Niewątpliwie jedną z kluczowych zalet jest tutaj bliskość stacji metra, co gwarantuje szybki i efektywny dojazd do różnych zakątków miasta. Jest to istotne, zwłaszcza w tak dynamicznym i szybko rozwijającym się mieście, jakim jest Warszawa. Korzystanie z metra to oszczędność czasu, ograniczenie wydatków związanych z prywatnymi środkami transportu, a także bezpieczeństwo podczas powrotów do domu. Jedynym minusem, z jakim może wiązać taka lokalizacja, mogą być wyższe koszty kupna ze względu na atrakcyjne położenie.
Nowe mieszkania budowane w okolicach metra charakteryzują się wysokimi i nowoczesnymi standardami, które kuszą nabywców nietuzinkową estetyką. Jednym z najlepszych przykładów jest tu nowa inwestycja Profbud, osiedle Goslove powstające na warszawskim Gocławiu. Miejsce to jest idealnym połączeniem dobrze skomunikowanej lokalizacji z estetycznym otoczeniem. Mieszkańcy mogą liczyć na dobrze zaprojektowane mieszkania, ale także na szeroki dostęp do oferty handlowo-usługowej oraz stref wypoczynkowych. Jest to bez dwóch zdań miejsce atrakcyjne dla osób poszukujących nowoczesnego, funkcjonalnego miejsca do życia.
Metro a lokalny rynek nieruchomości
Lokalny rynek nieruchomości w Warszawie jest ściśle powiązany z historią metra, które jest ważnym punktem miasta. Pomysł na jego budowę narodził się jeszcze w latach 30. XX wieku, jednak pierwsze realne kroki w kierunku realizacji podjęto dopiero 50 lat później. Ostatecznie metro zostało otwarte w 1995 roku. Wraz z upływem lat rozwijało się, stopniowo zyskując na znaczeniu i będąc jednym z kluczowych elementów infrastruktury miejskiej. Jego rozwój znacząco przyczynił się do poprawy życia mieszkańców Warszawy.
Obecnie warszawskie metro to nie tylko środek transportu, lecz także element rozwoju urbanistycznego. Stacje metra stanowią punkty centralne dla wielu dzielnic, tym samym przyciągając nowych inwestorów i deweloperów. Kupowanie mieszkania przy metrze staje się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób uwielbiających spędzać czas poza domem lub kupujących lokum na wynajem dla studentów. Bliskość dostępu do komunikacji publicznej, w tym metra, sprawia, że dojazd do różnych części miasta staje się o wiele szybszy i wygodniejszy. Najemcy zyskują więc łatwy dostęp do szkoły, pracy, miejsc rozrywki i lokali usługowych. Metro jest zatem kluczowym czynnikiem kształtującym lokalny rynek nieruchomości w Warszawie, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców.
Zalety mieszkania przy metrze
Mieszkanie przy metrze w Warszawie to wybór, który niesie ze sobą szereg korzyści i zalet. Oczywistą konsekwencją bliskości stacji metra jest szybki i efektywny dojazd do różnych części miasta. Dzięki temu możemy łatwo wyeliminować mankamenty związane z korkami czy nieregularnym funkcjonowaniem innych środków komunikacji. Oszczędzamy tym samym nie tylko czas, ale także nasze nerwy. Mieszkanie przy metrze w Warszawie bez dwóch zdań sprawi, że codzienne dojazdy do pracy czy szkoły staną się szybkie, komfortowe i praktycznie bezproblemowe.
Dodatkowym plusem mieszkania przy metrze jest łatwy dostęp do różnorodnych usług, sklepów oraz atrakcji kulturalnych. Stacje metra w Warszawie są centralnymi punktami dzielnic, z których szybko można dostać się do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w mieście. Tym samym mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty handlowej i rozrywkowej bez konieczności długich podróży. Podróżowanie metrem przyczynia się także do długoterminowych oszczędności i wspiera ekologiczny tryb życia. Przemieszczając się po mieście transportem publicznym, nie musimy przejmować się kosztami utrzymania samochodu i przyczyniamy się przy tym do redukcji emisji szkodliwych substancji.
Kolejnym, wartym zauważenia aspektem, jest także perspektywa inwestycyjna. Lokalizacje umieszczone przy metrze mają kluczowe znaczenie w rozwoju danej dzielnicy. Nieruchomości w bliskim sąsiedztwie stacji metra zyskują na atrakcyjności rynkowej, co może przyczynić się do wzrostu ich wartości w dłuższej perspektywie czasowej. Mieszkanie przy metrze będzie dobrą inwestycją, także w kontekście wynajmu. Lokalizacje pozwalające na szybki transport są zwykle bardzo atrakcyjne dla studentów. To istotny aspekt dla tych, którzy patrzą na potencjalne korzyści finansowe związane z inwestycją w nieruchomości.
Podsumowując, decyzja o zakupie nowego mieszkania przy metrze w Warszawie to idealne rozwiązanie dla osób szukających dobrze skomunikowanej lokalizacji, pozwalającej cieszyć wszystkimi urokami i atrakcjami miasta.
Jak dobrać oświetlenie do mieszkania? Pomysły i aranżacje
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
Odpowiednio dobrane źródła światła mogą odmienić atmosferę w naszym domu lub mieszkaniu, tworząc przytulny klimat, podkreślając piękno mebli i dekoracji, a także wpływając na nasze codzienne samopoczucie. Przy wyborze oświetlenia warto uwzględnić rodzaj pomieszczenia, jego rozmiar, kolorystykę, funkcje oraz trendy w designie. W artykule omówimy różne aspekty wyboru oświetlenia do mieszkania oraz przedstawimy inspirujące pomysły i aranżacje, które pomogą Ci przekształcić Twoje cztery kąty w wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce.
Jakie oświetlenie do mieszkania wybrać?
Dobierając oświetlenie do mieszkania, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpłyną na ostateczny efekt aranżacyjny. Każdy nasz krok powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Jednym z kluczowych elementów podczas dobierania oświetlenia jest rodzaj pomieszczenia. Innego światła użyjemy w salonie, a innego w łazience. W zależności od miejsca możemy dostosowywać światło do naszych potrzeb – od jasnego oświetlenia w ciągu dnia do bardziej stonowanych, nastrojowych świateł wieczorem. Funkcje pomieszczenia także wpływają na to, jakie oświetlenie będzie najlepszym wyborem. Przykładowo w kuchni potrzebujemy jasnego oświetlenia, które ułatwi przygotowanie posiłków. Łazienka z kolei potrzebuje jasnego i wyraźnego oświetlenia nad lustrem, aby umożliwić precyzyjne wykonywanie codziennych czynności.
Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar i układ pomieszczenia. W przypadku przestrzeni dużych i otwartych kluczowe jest zadbanie o równomierność oświetlenia. W mniejszych pokojach zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe. Nie bez znaczenia pozostaje także kolorystyka ścian i mebli. Jasne kolory odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się wizualnie większe. Z kolei ciemne kolory absorbując światło, sprzyjają bardziej przytulnej atmosferze. To od nas zależy, który efekt bardziej spełni nasze potrzeby. Aspektem, o którym warto pamiętać niezależnie od pomieszczenia czy rodzaju lamp, jest używanie energooszczędnych żarówek, które są korzystniejsze nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego portfela.
Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru światła, jest jego odcień. Barwa światła może znacząco wpłynąć na odbiór pomieszczenia i nastrój, jaki chcemy w nim stworzyć. Istnieją trzy główne barwy światła:
- ciepłe światło – o barwie żółtej lub pomarańczowej. Tworzy przytulną i relaksującą atmosferę;
- chłodne światło – o barwie białej lub niebieskawej. Jest zdecydowanie bardziej jasne i energetyzujące;
- neutralne światło – idealne do miejsc, w których chcemy uzyskać efekt zbliżony do światła słonecznego.
Oświetlenie do salonu
Dobierając oświetlenie do salonu, musimy pamiętać o dopasowaniu go do różnych sytuacji. W końcu jest to jedno z miejsc, w którym spędzamy najwięcej czasu – zarówno sami, jak i z rodziną lub przyjaciółmi. Dobierając oświetlenie do salonu, warto zatem rozważyć:
- lampę sufitową z możliwością regulacji intensywności światła. Jest ona nie tylko praktyczna, ale także pozwala na zmianę atmosfery w zależności od potrzeb;
- kinkiety i lampy stołowe, które umożliwiają skupienie światła w konkretnych miejscach;
- lampki nocne, które zapewnią wygodne oświetlenie podczas wieczornego relaksu czy czytania;
- taśmy LED i inteligentne systemy oświetleniowe, które pozwalają na zdalne sterowanie intensywnością światła i kolorystyką
Oprócz tradycyjnych rozwiązań warto także wziąć pod uwagę kwestie designu i kreatywności. Eksperymentowanie z lampami o nietypowych kształtach lub z oryginalnych materiałów, mogą dodać naszemu mieszkaniu wyjątkowego uroku i klimatu. Dodatkowo oprócz praktycznego zastosowania, posłużą także jako nietuzinkowa dekoracja.
Oświetlenie do sypialni
Sypialnia to drugie najważniejsze miejsce w domu. Dlatego dobierając oświetlenie do sypialni, musimy zachować szczególną rozwagę. W sypialni warto skupić się na stworzeniu atmosfery, która będzie sprzyjała relaksowi i odpoczynkowi. Kluczowymi elementami, które pozwolą uzyskać ten efekt mogą stać się:
- lampa sufitowa, którą możemy wyposażyć w światło o regulowanej intensywności. Dzięki temu łatwo dostosujemy jasność oświetlenia do różnych potrzeb;
- lampka nocna, która pozwoli nam na przykład na czytanie w łóżku. Oprócz klasycznych lampek stojących możemy wybrać także lampki wiszące nad łóżkiem czy lampki ścienne;
- oświetlenie punktowe, które pozwoli na podkreślenie konkretnych elementów w sypialni, takich jak obrazy czy dekoracyjne detale.
Oświetlenie w sypialni powinno być dopasowane do indywidualnych preferencji i potrzeb. Jest to miejsce, które służy relaksowi, dlatego warto zadbać o każdy szczegół, aby stworzyć sypialnię, która spełnia wszystkie potrzebne nam funkcje, a jednocześnie odzwierciedli nasz gust i styl.
Oświetlenie do kuchni
Oświetlenie w kuchni pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną. To w tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie, które ułatwi te czynności. Rodzaje światła, które świetnie sprawdza się w tym pomieszczeniu to:
- lampa sufitowa, kinkiet lub żyrandol, które pozwalają na równomierne oświetlenie całej przestrzeni;
- oświetlenie punktowe, które umożliwia skupienie światła na konkretnych obszarach;
- oświetlenie nad blatem kuchennym, dzięki któremu lepiej widzimy podczas gotowania;
- taśmy LED pod szafkami kuchennymi to również popularne rozwiązanie, które nie tylko dodaje estetyki, ale także pozwala znaleźć potrzebne przybory.
Oświetlenie w kuchni musi łączyć funkcjonalność i estetykę. Odpowiednio dobrane źródła światła, ich umiejscowienie i barwa wpłyną na komfort i wydajność pracy w kuchni, a jednocześnie stworzą estetyczne i przyjazne środowisko do przygotowywania posiłków oraz spędzania czasu w rodzinnej atmosferze.
Oświetlenie do łazienki
Zaaranżowanie oświetlenia w łazience to często projekt będący dużym wyzwaniem. Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, w którym potrzebne jest zarówno miłe i estetyczne światło, jak i jasne oraz wyraźne oświetlenie przydatne do codziennych czynności. Do rozwiązań wartych uwagi należą:
● lampa sufitowa nad lustrem, która zapewni odpowiednią jasność i równość oświetlenia;
● lampy boczne lub taśmy LED na obwodzie lustra, które zapewniają jednolite i wyraźne oświetlenie twarzy;
● oświetlenie punktowe nad prysznicem lub wanną, tak aby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo podczas kąpieli.
Ważną kwestią w kontekście łazienki jest także barwa światła. Do codziennych czynności czy makijażu najlepiej sprawdzi się jasne światło o neutralnej barwie, ponieważ pozwoli nam na dokładną identyfikację kolorów. Warto również dodać źródła światła o ciepłej barwie, które pomoże nam stworzyć relaksujący nastrój podczas długiej kąpieli.
Oświetlenie do mieszkania – podsumowanie
Dobór oświetlenia do mieszkania to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także zapewnienia odpowiedniej atmosfery. Dobrze dobrane źródła światła, dostosowane do rodzaju pomieszczenia i naszych potrzeb, mogą przekształcić nasze cztery kąty w wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, odzwierciedlające nasz gust i styl. Warto zdać się zatem nie tylko na aspekty praktyczne, ale również własną intuicję, tak aby oświetlenie mieszkania spełniało wszystkie swoje funkcje.
Farmy wiatrowe, korzyści dla środowiska oraz portfela
Nowoczesna elektrownia wiatrowa to opłacalna inwestycja, która niesie ze sobą korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Jak to możliwe? Otóż energia elektryczna produkowana ze źródeł OZE skutecznie redukuje emisję CO2 do środowiska i jednocześnie przyczynia się do taniej produkcji prądu.
Jak energia wiatrowa, czyli farmy wiatrowe przyczyniają się do rozwoju inwestycji deweloperskich? Zobacz to na przykładzie Green On Energy - farmy wiatrowej firmy Profbud.
Czym są farmy wiatrowe?
Energia wiatru to coraz chętniej wykorzystywane źródło naturalnej energii. Budowa farmy wiatrowej jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla gmin, miast oraz dużych zakładów przemysłowych, ale także dla inwestycji deweloperskich. Elektrownia wiatrowa to system, który pracuje przez 24 godziny na dobę i jest monitorowany przez kompleks czujników analizujących: prędkość wiatraków, kąt natarcia łopatek oraz efektywność pracy.
Zasada działania elektrowni wiatrowych jest prosta: generatory napędzane siłą wiatru produkują prąd. Co więcej, farmy wiatrowe dzielimy na lądowe i morskie – te różnią się głównie kosztami wybudowania oraz efektywnością pracy.
Opłacalność energii wiatrowej
Innowacyjne elektrownie wiatrowe to obecnie równie popularne rozwiązanie, jak farmy fotowoltaiczne. Przy pomocy farm wiatrowych można produkować energię elektryczną na szeroką skalę bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Kluczowe aspekty wskazujące na opłacalność inwestycji w farmy wiatrowe to:
- szybki zwrot inwestycji w system wiatraków,
- możliwość regularnego rozwoju instalacji,
- wysoki poziom efektywności pracy generatorów wiatrowych,
- gwarancja bezpieczeństwa poprzez dywersyfikację odnawialnych źródeł energii,
- brak ryzyka wyczerpania naturalnego źródła energii.
Warto dodać, że przemysłowa lub przydomowa elektrownia wiatrowa to także liczne korzyści ekonomiczne. Pozyskiwana energia jest po prostu tania, bo koszty eksploatacji zbudowanego systemu są niewielkie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że duże farmy wiatrowe o mocy powyżej 10 MW w 2020 roku przyniosły zyski w wysokości aż 1,6 mld zł brutto.1 Energia wiatrowa to także dobry sposób na ograniczenie wydobycia paliw kopalnych.
Pierwsze osiedla zasilane energią wiatrową
Przydomowa elektrownia wiatrowa to innowacyjny i ekologiczny sposób na uniezależnienie osiedli mieszkalnych od publicznej sieci energetycznej. Pierwszym deweloperem, który planuje inwestycję w farmę wiatrową jest warszawska firma Profbud, która planuje stworzyć farmę wiatrową o mocy 14,8 MW.
Co więcej, innowacyjnym osiedlem zasilanym ekologiczną energią będzie inwestycja Gaia Park w Konstancinie-Jeziornie, realizowana przez tę firmę deweloperską. W założeniach po wybudowaniu farmy wiatrowej nieruchomości mieszkalne będą niezależnie energetyczne, a Klienci otrzymają prąd uzyskany z farmy wiatrowej przez 20 lat za darmo. Taki sposób pozyskiwania energii wraz z wykorzystaniem nowoczesnych pomp ciepła, rekuperacji i efektywnej gospodarki zarządzania zasobami wodnymi może realnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Planowane uruchomienie nowoczesnej elektrowni wiatrowej ma docelowo ograniczać emisję CO2 do atmosfery na poziomie 31 962 tony w skali roku.
Czy farma wiatrowa jest bezpieczna dla środowiska?
Energia wiatrowa wykorzystywana na farmach przekłada się przede wszystkim na znacznie mniejszą emisję CO2 do atmosfery w porównaniu do innych źródeł prądu, np. surowców kopalnych. Przydomowe farmy wiatrowe są bezpieczne dla środowiska naturalnego, a dodatkowo:
- wspomagają rozwój nowych technologii,
- generują dodatkowe dochody dla gmin i miast, np. za dzierżawę terenów pod system farmy wiatrowej,
- redukują ryzyko występowania przerw w dostawie prądu,
- można je wybudować nawet na problematycznym terenie.
Podsumowując, elektrownia wiatrowa to innowacyjny sposób na ekologiczne i bezpieczne zasilanie całych osiedli mieszkalnych. Mimo odczuwalnych kosztów początkowych zbudowania farmy wiatrowej inwestycja w takie źródła odnawialnej energii jest obecnie najlepszym rozwiązanie z ekologicznego punktu widzenia.
1 https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8138349,gigantyczne-zyski-f...

Zabudowa balkonu – czy warto? Praktyczne porady i inspiracje
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego balkonu nie tylko latem, ale także w chłodniejsze miesiące.
Chcesz wiedzieć, czy warto zainwestować w taką zabudowę? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Kto może zabudować balkon?
W teorii zabudowa balkonu dostępna jest dla każdego, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że istnieją pewne ograniczenia. Szczególnie ważne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji, jeśli mieszkasz w budynku nadzorowanym przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Zabudowany balkon jest ingerencją w elewację lub ogólny wizerunek budynku, dlatego każda taka zmiana musi być zaakceptowana przez odpowiednią instytucję. Jeżeli budynek wpisany jest na listę zabytków, należy zdobyć także pozwolenie od konserwatora zabytków.
Co ważne, jeśli dopiero zamierzasz kupić mieszkanie, ale wiesz, że zabudowa balkonu znajduje się w Twoich planach, dokładnie przestudiuj regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, do której należy budynek. Niektóre z takich instytucji mają w regulaminie konkretne zapisy, które całkowicie zakazują zabudowy balkonu w bloku. Oczywiście, wszystko zależy od zarządcy i konkretnej inwestycji. Na przykład na naszym Osiedlu Goslove dostępne są mieszkania z zimnymi i ciepłymi ogrodami zimowymi w standardzie. Dzięki temu przyszli mieszkańcy mogą cieszyć się dodatkową oranżerią bez konieczności jej dodatkowej zabudowy.
Zalety zabudowy balkonu
Zabudowa balkonu niesie za sobą wiele korzyści. Sporo osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, definitywnie stwierdza, że był to najlepszy krok w urządzaniu mieszkania. Dlaczego warto wziąć taką opcję pod uwagę?
- Przyrost przestrzeni życiowej
Zabudowa balkonu to doskonałe rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej możesz stworzyć dodatkowe pomieszczenie o wielu funkcjonalnościach. Np. możesz zaaranżować ogród zimowy, w którym odpoczniesz, patrząc na spadające z nieba płatki śniegu. Możesz także przerobić balkon na gabinet lub małą jadalnię z ładnym widokiem.
- Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Niestety balkon to przestrzeń, z której korzystać można tylko wiosną i latem. Zimą i jesienią większość osób w zasadzie zapomina, że taka część mieszkania w ogóle istnieje. Zabudowa chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalając cieszyć się balkonem przez cały rok!
- Zwiększenie wartości nieruchomości
Zabudowane balkony mogą znacząco zwiększyć wartość nieruchomości. To inwestycja, która może okazać się opłacalna w przyszłości, zwłaszcza jeśli planujesz sprzedaż mieszkania.
- Izolacja akustyczna
Oszklenie balkonu może znacząco poprawić izolację akustyczną mieszkania. Dźwięki uliczne czy hałas są mniej uciążliwe w mieszkaniach z balkonami, które nie są otwarte.
- Zwiększona prywatność
Zabudowany balkon daje mieszkańcom większą prywatność. Dzięki oszkleniu możesz cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu, nie martwiąc się o ciekawskie spojrzenia sąsiadów. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących intymność.
- Mniejsza konieczność konserwacji
Balkon, który jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, wymaga częstej, regularnej konserwacji i renowacji. Zabudowy balkonowe różnego typu zmniejszają tę konieczność, przez co pozwalają zaoszczędzić właścicielowi czas i pieniądze.
Zastosowania zabudowanego balkonu
Zabudowany balkon może pełnić bardzo wiele ról, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Jak zagospodarować tę przestrzeń, aby faktycznie była w pełni funkcjonalna?
Gabinet/biuro
Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do pracy lub nauki, to oszklony balkon może stanowić idealne miejsce na Twój gabinet. Cisza i spokój sprzyjają skupieniu, a duża ilość światła pozytywnie nastraja.
Mała jadalnia
Zabudowany balkon może stać się uroczym miejscem do spożywania posiłków. Dzięki oszklonemu pomieszczeniu będziesz mógł delektować się widokiem niezależnie od pory roku. To doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań.
Strefa relaksu
Zimowe ogrody to idealne miejsce do relaksu. Można tam czytać książki, słuchać muzyki, oglądać filmy lub po prostu rozkoszować się ciszą.
Kącik do ćwiczeń
Balkon zabudowany może być świetnym miejscem do praktykowania medytacji, jogi lub innych form relaksu fizycznego oraz duchowego. To świetne miejsce na stworzenie swojej własnej sali fitness.
Przechowalnia
Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, zabudowany balkon może służyć jako przechowalnia na rowery, narzędzia ogrodowe czy sezonowe przedmioty, takie jak narty.
Pracownia artystyczna
Dla osób z zainteresowaniami artystycznymi zabudowany balkon może być doskonałym miejscem do malowania, rzeźbienia lub innych prac twórczych. Naturalne światło wpadające przez okna może być inspirujące dla artysty.
Zabudowa balkonu daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i kreatywny. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi masz już pewność, czy jest to opcja dla Ciebie!

Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej? Poradnik krok po kroku
Osoby, które planują kupić mieszkanie od dewelopera, powinny mieć świadomość tego, jak załatwić wpis do księgi wieczystej nieruchomości. To dość prosta procedura, choć wymaga dopełnienia kilku formalności urzędowych.
Warto wiedzieć, że zgodnie z obecnymi przepisami deweloper nie ma obowiązku zakładania księgi wieczystej, o ile inwestycja nie jest finansowana kredytem bankowym. Zobacz poradnik i dowiedz się, jak złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Czy mieszkanie od dewelopera musi mieć księgę wieczystą?
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym księga wieczysta musi zostać założona przez dewelopera dopiero wtedy, kiedy inwestor zaciąga kredyt hipoteczny na realizację przedsięwzięcia. Jeśli budynki mieszkalne są budowane ze środków własnych dewelopera, wtedy nie ma konieczności zakładania KW. Wpis do księgi wieczystej jest w tym przypadku zabezpieczeniem banku, który udzielił finansowania na zrealizowanie inwestycji deweloperskiej.
Co to jest księga wieczysta i jakie zawiera informacje?
Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wpis do księgi wieczystej? To jawny i ogólnodostępny dokument urzędowy, który pozwala na weryfikację stanu prawnego nieruchomości. Warto wiedzieć, że wpis w księdze wieczystej zawsze ma swój indywidualny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny.
Dokładne informacje, jakie można odczytać ze wpisów w księdze wieczystej to:
- dane dotyczące właściciela nieruchomości oraz działki,
- adres i położenie wraz z numerem działki,
- metraż oraz liczba pomieszczeń w budynku,
- przeznaczenie obiektu budowlanego,
- ewentualne obciążenia hipoteczne nałożone na nieruchomość.
Weryfikacja wpisów w księdze wieczystej nieruchomości przed zakupem to gwarancja bezpiecznego zawarcia transakcji. W ten sposób można sprawdzić, czy budynek nie jest obciążony prawnie lub finansowo, a także nie ma osób, które mogłyby domagać się praw do nieruchomości.
Kiedy trzeba złożyć wniosek o wpis do ksiąg wieczystych?
Jest wiele sytuacji, w których konieczne jest złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej nieruchomości. To przede wszystkim: podział lub przeniesienie własności, zakończenie budowy, nabycie spadku, ustanowienie służebności, przekształcenie użytkowania, ustanowienie hipoteki. Dokonanie wpisu do księgi wieczystej jest obligatoryjne dla każdego właściciela nieruchomości, jeżeli zachodzą w stosunku do niej zmiany z tytułu zakupu, spadku lub ustanowienia nowych praw własności.
Jak zrobić wpis do ksiąg wieczystych? Krok po kroku
Wpis do księgi wieczystej można wykonać na wniosek złożony przez właściciela nieruchomości, nabywcę, wierzycieli, uprawnione podmioty prawne, przedstawiciela spółdzielni oraz samorząd. Chcesz dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o wpis do księgi wieczystej i gdzie złożyć wniosek o wpis w KW? Krok po kroku:
- Przygotuj wymagane dokumenty do dokonania wpisu do księgi wieczystej. Standardowe załączniki to: akty notarialne, decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe lub umowa zobowiązująca do przeniesienia praw własności.
- Pobierz i uzupełnij wniosek o wpis w księdze wieczystej. To dokument z oznaczeniem KW-ZAL, który możesz pobrać ze strony sądu rejonowego.
- Uiść wymagane opłaty urzędowe – przelewem lub w kasie sądu.
- Złóż komplet dokumentów w urzędzie lub internetowo z użyciem swojego profilu ePUAP.
Przygotowujesz wniosek o wpis w księdze wieczystej? Jak wypełnić taki dokument? To dość prosty formularz, w którym musisz uwzględnić informacje takie, jak:
- nazwa sądu oraz wydział, do którego kierujesz wniosek wraz z załącznikami,
- adres nieruchomości,
- powierzchnia i obszar nieruchomości,
- imiona i nazwiska osób uprawnionych i zapisanych jako właściciele nieruchomości,
- szczegóły dotyczące praw własności do budynków i gruntów.
Wpis do księgi wieczystej nieruchomości najczęściej jest realizowany w terminie od kilku do kilkunastu tygodni, zależnie od tego, jak mocno obłożony jest sąd. W większych miastach trwa to zdecydowanie dłużej aniżeli w niewielkich miejscowościach.
Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej?
Wiedza, jak wypełnić wniosek o wpis w księdze wieczystej to nie wszystko, co warto wiedzieć. Dodatkowo wpis do księgi wieczystej nieruchomości wiąże się z pewnymi kosztami:
- 100 złotych za założenie KW,
- 200 złotych za wpis do ksiąg wieczystych,
- 60 złotych za wydzielenie nieruchomości z większego obiektu mieszkalnego z istniejącą już KW,
- do 150 złotych za wpisy dodatkowe.
Każdy wniosek o wpis w księdze wieczystej jest obłożony stałą opłatą na poczet wybranego sądu rejonowego odpowiedniego dla lokalizacji, w której znajduje się nieruchomość lub działka. Za wpis w księdze wieczystej płaci osoba, która złożyła wniosek o jego wykonanie – ta zasada dotyczy nawet sytuacji, w których wpis dotyczy praw innych osób lub podmiotów, np. uwzględnienie zabezpieczenia hipotecznego na rzecz banku w KW.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001177/T/D2021117...

Miasteczko GAIA PARK – w rytmie natury
Konstancin-Jeziorna to miejsce o niezwykłym położeniu i bogatej historii. Dawne podwarszawskie uzdrowisko również dziś przyciąga przyjezdnych spragnionych korzystania z walorów tutejszej przyrody.
To właśnie tu powstaje miasteczko GAIA PARK, którego wyjątkowość polega na wykorzystaniu innowacyjnych ekologicznych rozwiązań. Poznaj atuty zamieszkania w inwestycji GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornej.
GAIA PARK – natura bliżej niż myślisz
Osiedle Gaia Park od Profbud zlokalizowane jest w Konstancinie-Jeziornej (ul. Torowa 1, nieopodal ul. Piaseczyńskiej). Uroki tego położonego około 20 kilometrów na południe od Warszawy miasteczka uzdrowiskowego doceniały w przeszłości wielkie osobistości polskiej kultury: Stefan Żeromski, rodzina Wedlów, Maria Dąbrowska czy Wacław Gąsiorowski. Również dziś Konstancin-Jeziorna kusi przyjezdnych swoim niezwykłym położeniem i okolicznymi atrakcjami przyrodniczymi.
Wśród nich warto wymienić przede wszystkim bliskość Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, okoliczne lasy sosnowe pełne pomników przyrody i słynące w regionie złoża wód leczniczych czy znajdująca się w zdrojowym parku w Konstancinie-Jeziornej tężnia solankowa.
Walorem życia na ekologicznym osiedlu GAIA PARK będzie nie tylko wyjątkowy charakter okolicy i samego osiedla, ale również bliskość stolicy. To szczególnie ważne dla osób, które ceniąc sobie bliskość natury, nie chcą zrezygnować z zalet bliskości dającej wiele do zaoferowania wielkiej aglomeracji.
Miejsce w zgodzie z naturą
Inwestycja GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornej została zaprojektowana tak, aby jak najmniej ingerować w piękno otaczającej ją okolicy, a jednocześnie jak najlepiej je wykorzystać. Przewodnią myślą projektu jest umożliwienie mieszkańcom osiedla życia w zgodzie z naturą. Została ona ujęta całościowo – jako harmonijne i wzajemne współgranie ludzi oraz fauny i flory.
Dzięki takiemu podejściu wszyscy będą się tu czuć bezpiecznie – bez względu na to, jaki gatunek reprezentują. Zamysł ten został osiągnięty dzięki ekologicznym rozwiązaniom efektywnie wykorzystującym nie tylko energię, wodę i powietrze, ale również drzemiący w każdym ludzki potencjał.
GAIA PARK – eko rozwiązania
Do ekologicznych rozwiązań zastosowanych w inwestycji GAIA PARK należą:
- Elektrownia wiatrowo-fotowoltaiczna, która będzie dostarczać potrzebną do codziennego użytku energię. Pozwoli to mieszkańcom na znaczące obniżenie opłat za prąd zasilający dom, gruntową pompę ciepła i system rekuperacji
- Wysoce wydajne gruntowe pompy ciepła, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem wynikającym z ogrzewania podłogowego z wyłączeniem grzejników
- System magazynowania deszczówki, za sprawą którego zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi, co przyczyni się do dużych oszczędności, a także wygody osób podlewających hodowane przez siebie rośliny
- Naturalna retencja pozwalająca na efektywną i ekologiczną gospodarkę zasobami wodnymi
- Ogród deszczowy, który będzie nie tylko cieszył oczy mieszkańców i przyczyniał się do jeszcze większej estetyki osiedla, ale również pozwalał na zachowanie lokalnej bioróżnorodności fauny i flory
- Energooszczędny system rekuperacji mający za zadanie regulację przez mieszkańców jakości i wilgotności powietrza w domach
- Park tlenowy, na który będzie się składać obszar około 10 hektarów terenów zielonych dostępnych dla wszystkich mieszkańców.
Oprócz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, Profbud prowadzi regularne działania na rzecz ekologii. W 2022 roku przeprowadził inicjatywę „Las Na Zawsze Profbud”, podczas której udało się posadzić aż 10000m2 lasu!
Osiedle GAIA PARK – dlaczego warto tu zamieszkać?
Korzyści wynikające z zamieszkania w miasteczku GAIA PARK to nie tylko możliwość korzystania z przyjaznych środowisku rozwiązań technologicznych, ale również z szeroko pojętą ekologią społeczną. Mówi ona o tym, że człowiek jest częścią zarówno przyrody, jak i lokalnej społeczności. To przeświadczenie przyświecało projektantom osiedla, którzy postawili sobie za cel umiejscowienie na jego terenie wspólnych przestrzeni umożliwiających integrację i zbliżenie do siebie mieszkańców.
Będą oni mogli korzystać między innymi z naturalnych siedzisk umiejscowionych nieopodal oczek wodnych, czy będących miejscem sąsiedzkich spotkań szklarni. Oświetlenie inwestycji stanowić będą latarnie, niskie słupki oraz elementy wiszące na drzewach. Ozdobnym akcentem będą roślinne, jakimi zostaną pokryte ogrodzeniowe siatki.
Wszystkie powyższe udogodnienia – wraz z wyjątkową lokalizacją, bliskością przyrody i ciekawą historią uzdrowiska – świadczą o atrakcyjności GAI PARK. Stanowi ona nowoczesny wyraz przyjaznego naturze budownictwa mieszkaniowego, który docenią w szczególności osoby, dla których ekologia nie jest tylko pustym frazesem.
Powiązane tematy:

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Oto 6 ważnych elementów
Proces wynajmu mieszkania krok po kroku jest dla wielu osób stresujący. Dotyczy to w szczególności najemców, którzy muszą spełnić wymagania wynajmującego i dostosować się do jego preferencji.
Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania i o co pytać przy oglądaniu mieszkania na wynajem, aby zaoszczędzić sobie przykrych konsekwencji wyboru niewłaściwego dla nas lokalu.
Sprawdź zgodność z ogłoszeniem
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na zgodność opisu ogłoszenia ze stanem faktycznym. Często zdarza się, że ogłoszeniodawcy zbyt mocno akcentują zalety nieruchomości kosztem ich ewentualnych mankamentów. To jednak nie jest jeszcze powód, aby ofertę odrzucać. Realny problem pojawia się wówczas, gdy treść ogłoszenia jawne mija się z rzeczywistością. Dotyczy to najczęściej stanu technicznego mieszkania i sprzętów, w jakie jest ono wyposażone (urządzeń AGD, wyposażenia kuchni i łazienki, mebli).
Niekiedy również „spokojna okolica” okazuje się mało bezpieczna i odpychająca, „bliskość punktów handlowo-usługowych” – oddalonym znacznie niewielkim sklepikiem osiedlowym, a „obfitość terenów zielonych” – zaniedbanym skwerkiem z kilkoma drzewami. Warto również zwrócić uwagę, czy odległości od najważniejszych punktów (dworzec, infrastruktura handlowo-usługowa) dotyczą przemieszczania się pieszo, samochodem czy komunikacją miejską.
Warto przeczytać: O co pytać przy kupnie mieszkania? Pytania do dewelopera
Sprawdź, czy wynajmujesz mieszkanie od właściciela
Kolejny niezwykle ważny aspekt weryfikacji oferowanej na sprzedaż nieruchomości dotyczy tego, czy będzie ona wynajmowana od właściciela. O ile nie musi on osobiście prezentować nam mieszkania, o tyle niedopuszczalne jest, aby podpisywać umowę najmu z osobami trzecimi (chyba że osoba ta posiada stosowne pełnomocnictwo). Dlaczego umowę należy podpisywać z właścicielem nieruchomości? Ponieważ tylko on jest odpowiedzialny za wszelkie ewentualne mankamenty mieszkania, które w przyszłości mogą stać się przedmiotem sporu.
W skrajnym wypadku osobą podającą się za właściciela może być nieuczciwy najemca, który chce podnająć nieruchomość bez zgody prawowitego właściciela. A o co pytać przy oglądaniu mieszkania na wynajem? Na przykład o wysokość i dokładne warunki zwrotu kaucji, warunki płatności czy kwestie związane z odpowiedzialnością za naprawy.
Jak zatem sprawdzić, czy osoba, z którą podpisujemy umowę najmu, jest rzeczywistym właścicielem lokalu? Warto po prostu poprosić o dokumenty poświadczające prawo do nieruchomości. Najlepszym sposobem weryfikacji jest numer księgi wieczystej. Jest to rozwiązanie szybkie i nieprzysparzające problemów, ponieważ obecnie wgląd do księgi wieczystej może być zrealizowany online.
Wywiad przed wynajęciem mieszkania
Kolejny ważny element przed wynajęciem mieszkania to wywiad z właścicielem. Wynajmujący pytają najczęściej o to, czy posiadamy zwierzęta lub dzieci, czy będziemy chcieć wynajmować nieruchomość sami, czy palimy, jaką formę umowy preferujemy oraz na jaki okres chcielibyśmy wynająć lokal.
Pamiętajmy, że na część pytań nie musimy odpowiadać. Odnosi się to w szczególności do szczegółów naszego życia prywatnego: tego, czy jesteśmy w związku (jeśli mamy zamiar wynajmować mieszkanie samodzielnie), czy planujemy dzieci, ile zarabiamy czy gdzie pracujemy. Warto skorzystać z wywiadu i samemu zadawać pytania właścicielowi, aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące różnych kwestii związanych z wynajmem.
Warto przeczytać: Czy Łódź to dobry rynek dla mieszkań pod wynajem?
Ustalenie warunków płatności
Tym, o co warto pytać przy wynajmie mieszkania, jest również dokładne ustalenie warunków płatności. Dotyczy to w szczególności wysokości kwoty najmu oraz terminu wysyłania należnej za najem kwoty (dzień miesiąca), który będzie dogodny dla obu stron. W odniesieniu do opłat za mieszkanie (za prąd, ogrzewanie, wodę czy internet) warto z góry ustalić wysyłanie przez właściciela nie tylko ich wysokości, ale również faktur i potwierdzenia zapłaty.
Warto pamiętać o tym, że rachunki powinny zostać uczciwie uregulowane również po terminie wygaśnięcia umowy najmu, co tyczy się obu stron. Dotyczy to zarówno kwot należnych wynajmującemu za ostatni okres rozliczeniowy, w którym nieruchomość była najmowana, jak i tych należnych najemcy z tytułu ewentualnych nadpłat. Zasady te warto uzgodnić jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych sporów i nieprzyjemnych niespodzianek.
Nie wynajmuj mieszkania bez umowy
Jedną z podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy najmie mieszkania, jest to, aby nie robić tego bez podpisywania umowy. Stanowi ona w świetle prawa gwarancję zawartych przez obie strony postanowień i daje zarówno wynajmującemu, jak i najemcy, instrumenty do dochodzenia swoich praw w razie wystąpienia sporów. Z tego powodu brak pisemnej umowy może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Niechęć do podpisania umowy przez właściciela mieszkania może być spowodowana unikaniem płacenia przez niego podatków z tytułu wynajmu nieruchomości. W takiej sytuacji powinniśmy poważnie zastanowić się nad sensem i bezpieczeństwem najmu lokalu.
Warto przeczytać: Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed zakupem nieruchomości?
Ustalenie odpowiedzialności za naprawy
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Niewątpliwie na ustalenie odpowiedzialności za naprawy wszelkich awarii i zniszczeń sprzętów domowych, które mogą wystąpić w trakcie wynajmu mieszkania. Przepisy dotyczące tego zagadnienia są w polskim prawie opisane precyzyjnie i zawarte w przepisach art. 6a-6f Ustawy o ochronie praw lokatorów.
Pamiętajmy jednak, że pierwszeństwo mają przed nimi zasady zapisanie w umowie najmu, a te mogą się różnić od tych proponowanych przez ustawę. Wszystko bowiem zależy od woli obu stron i ich preferencji. Dlatego też ustalenie odpowiedzialności za naprawy powinien stanowić ważny element rozmowy właściciela nieruchomości z przyszłym najemcą.
Wynajem mieszkania – podsumowanie
Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania? W artykule wskazaliśmy, że do najważniejszych kwestii należą: sprawdzenie zgodności ogłoszenia ze stanem faktycznym lokalu, weryfikacja czy należy on do właściciela, odpowiednio przeprowadzony wywiad z właścicielem, ustalenie warunków płatności, konieczność podpisania umowy oraz ustalenie odpowiedzialności za naprawy awarii i zniszczeń sprzętów domowych.
Warto na koniec zauważyć, że kupno mieszkania – za gotówkę lub z kredytem hipotecznym – jest korzystniejsze i bezpieczniejsze, niż długoterminowy wynajem. Decydując się na kupno mieszkania, polecamy zapoznać się ofertą Osiedla Złota Oksza w Warszawie oraz Primo IV w Łodzi.

Kredyt na wykończenie mieszkania – czy warto się na niego zdecydować?
Wykończenie mieszkania to nieodłączny element zakupu nowej nieruchomości. Jego koszt może być dużym wyzwaniem finansowym. Z tego powodu wiele osób zainteresowanych jest zaciągnięciem kredytu na wykończenie mieszkania.
W artykule odpowiadamy na pytanie o to, na czym polega ten rodzaj pożyczki i czy warto z niej skorzystać.
Czym jest kredyt na wykończenie mieszkania?
Kredyt na wykończenie mieszkania to rodzaj udzielanej z banku pożyczki na dowolny cel. Może być ona wykorzystana na pokrycie kosztów wynikających z remontu i wykończeniem mieszkania, a także zakup wyposażenia i niezbędnych sprzętów. Finansowane z kredytu wykończenie mieszkania może obejmować prace remontowe dotyczące:
- podłóg, ścian wewnętrznych, sufitów i schodów,
- kładzenia tynków, okładzin, płytek, parapetów wewnętrznych,
- malowania i gruntowania powierzchni płaskich,
- zakupu i montażu wyposażenia kuchni i łazienki (armatury),
- zakupu i montażu elementów instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy ogrzewania centralnego),
- zakupu i montażu oświetlenia oraz sprzętu RTV/AGD,
- zakupu mebli.
Przeznaczane przez bank na realizację powyższych celów środki finansowe nie są „kredytem hipotecznym na wykończenie mieszkania”, lecz pożyczką mogącą być zrealizowaną na dowolne wydatki związane z remontem. Z tego powodu nie istnieje potrzeba przedstawiania kredytodawcy kosztorysu ani harmonogramu realizacji przewidzianych prac wykończeniowych.
Szukasz kredytu na wymarzone mieszkanie? Sprawdź jak nasi partnerzy kredytowi mogą pomóc!
Jak uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania?
Podobnie jak w przypadku innych udzielanych przez bank pożyczek, uzyskanie kredytu na wykończenie mieszkania obarczone jest pewnymi formalnościami i wymogami, które należy spełnić. Kupno wymarzonego mieszkania wymaga w tym przypadku udokumentowania zdolności kredytowej, czyli zdolność do spłaty rat kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonych przez umowę terminach. Aby udowodnić bankowi swoją zdolność kredytową, należy przygotować dokumenty związane przede wszystkim z:
- wysokością zarobków lub innych uzyskiwanych regularnie dochodów,
- formą umowy świadczenia pracy (preferowana jest umowa o pracę),
- wydatkami i kosztami utrzymania,
- historią kredytową (informacjami o spłatach zaciągniętych wcześniej pożyczek, kredytów czy rat).
W przypadku potrzeby uzyskania kredytu na wykończenie mieszkania, niezbędne jest również ustalenie konkretnej kwoty finansowania. Często jest to zadanie niełatwe, ponieważ wstępne szacunki kosztów prac remontowych mogą okazać się finalnie zbyt optymistyczne i zaniżone. Z tego powodu jeszcze przed złożeniem ostatecznego wniosku kredytowego warto na swój własny użytek skonstruować dokładny kosztorys przedsięwzięcia.
Czy warto wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?
Zaciągnięcie kredytu na wykończenie mieszkania posiada wiele zalet. Ten rodzaj sfinansowania prac remontowych docenią przede wszystkim osoby, które nie posiadają dostatecznej ilości gotówki na doprowadzenie zakupionej nieruchomości do stanu umożliwiającego jej zamieszkanie. Częstym problemem napotykanym przez nabywców mieszkania jest bowiem brak wystarczających środków na jego wyposażenie i urządzenie. Dotyczy to szczególnie tych osób, które we wniosku o kredyt hipoteczny nie doszacowały ostatecznych kosztów, nie uwzględniły ceny prac wykończeniowych lub otrzymały niższą ilość środków od tych wnioskowanych w ramach kredytu hipotecznego (na przykład ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową).
W konsekwencji koniecznością jest „życie w remoncie”, czyli wprowadzenie się do mieszkania, które wymaga jeszcze przeprowadzenia gruntownych prac wykończeniowych. Jest to sytuacja niekomfortowa, męcząca i stresująca, która może niekiedy trwać nawet przez wiele tygodni potrzebnych do doprowadzenia mieszkania do stanu pełnej używalności.
Warto przeczytać: Kupno mieszkania za gotówkę: poradnik zakupu krok po kroku
Kredyt na wykończenie mieszkania – kto powinien z niego skorzystać?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Dokładna odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście możliwa – cena prac remontowych zależy od metrażu mieszkania i standardu wyposażenia, jakie chce się nabyć. Przyjąć jednak należy, że koszt wykończenia nieruchomości zakupionej w stanie surowym lub deweloperskim to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wysokość ta przerasta niekiedy możliwości finansowe wielu nabywców mieszkań. Kredyt na wykończenie mieszkania to rozwiązanie dedykowane właśnie ich potrzebom. Sprawdzi się szczególnie dla osób nieposiadających dużych oszczędności i wysokich miesięcznych dochodów. Przy każdej umowie kredytowej warto jednak dokładnie zapoznać się z harmonogramem i wysokością rat oraz wysokością odsetek.
Kredyt na wykończenie mieszkania – podsumowanie
Koszty wynikające z prac wykończeniowych nabytej nieruchomości mogą stanowić dla wielu osób wydatek przekraczający ich możliwości finansowe. W takiej sytuacji kredyt na wykończenie mieszkania jest opcją wartą rozważenia.
Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest brak konieczności sporządzania szczegółowego kosztorysu i harmonogramu prac jako warunku uzyskania pożądanej kwoty. Banki traktują bowiem kredyt na wykończenie mieszkania jako pożyczkę przeznaczoną na dowolnie wybrany przez klienta cel. Jej uzyskanie wymaga jednak udowodnienia wiarygodności kredytowej, która będzie zaświadczać zdolność do terminowego spłacania rat i odsetek. Pod tym względem pożyczka na cele związane z pracami wykończeniowymi nowo zakupionego mieszkania nie różni się od innych udzielanych przez banki kredytów.

Mieszkanie a apartament premium – czym się różnią?
Przeglądając oferty kupna nieruchomości, niejednokrotnie można spotkać się z nazwami, takimi jak „apartament”, „mieszkanie apartament”, „apartament premium” czy „luksusowe mieszkanie”.
Często oznaczają one po prostu mieszkania o podwyższonym standardzie, które mają zachęcać potencjalnych nabywców dużym metrażem, wysokim komfortem zamieszkiwania i prestiżem lokalizacji. Jaka jest jednak realna różnica pomiędzy apartamentem a mieszkaniem? Wyjaśniamy, co to jest apartament i czym cechuje się ta forma nieruchomości.
Apartament – co to takiego?
Termin apartament pochodzi od włoskiego słowa „appartare” (pol. „oddzielać”). W dawniejszych czasach apartamenty stanowiły bowiem należące do możnych rezydencje cechujące się oddzielnymi komnatami. Współcześnie dokładne znaczenie apartamentu może budzić kontrowersje. W polskim prawie termin ten nie jest jasno zdefiniowany, przez co słowo „apartament” jest nadużywane – dotyczy to szczególnie ogłoszeń nieruchomości skierowanych do nabywców poszukujących mieszkania o podwyższonym komforcie, przestronnym metrażu i atrakcyjnej lokalizacji.
Za prawdziwy apartament uznaje się zazwyczaj nieruchomość mieszkalną przekraczającą 95-100 m2. Do najważniejszych kryteriów uznania jej za apartament należy również wysoka jakość użytych do budowy materiałów, odpowiednia lokalizacja spełniająca wysokie normy, wykorzystanie oryginalnych rozwiązań architektonicznych oraz większa, niż ta standardowa, wysokość pomieszczeń. Mieszkańcy apartamentu powinni mieć poza tym dostęp do miejsc postojowych w garażu podziemnym, windy, a także stref relaksu i przestrzeni rekreacyjno-sportowych.
Nowoczesne osiedle z apartamentami powinno być także strzeżone i monitorowane, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochronę terenu przed intruzami z zewnątrz. Częstym rozwiązaniem wykorzystywanym w mieszkaniach-apartamentach jest usługa smart home, która nie tylko maksymalnie zwiększa poziom ochrony nieruchomości, ale również przyczynia się do polepszenia komfortu mieszkańców. Nie bez znaczenia jest coraz powszechniejsze wśród uznanych deweloperów stosowanie na terenie osiedla i w samych apartamentach rozwiązań ekologicznych – przyjaznych dla środowiska i zwiększających oszczędność wody czy energii elektrycznej.
Czym cechują się apartamenty?
Jakie cechy powinna posiadać nieruchomość, aby można nazwać ją apartamentem? Do najważniejszych z nich należą często:
- duży metraż przekraczający 95-100 m2, często także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń (powyżej 2,75 metra),
- użycie wysokiej jakości materiałów przy budowie oraz wykończeniu obiektu i wnętrz nieruchomości (na przykład zastosowanie solidnych gatunków drewna, kamieni naturalnych czy elementów ze stali nierdzewnej),
- komfortowa lokalizacja – powinna ona zapewniać minimalne natężenie hałasu, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostęp do terenów rekreacyjnych i zieleni czy położenie w sąsiedztwie atrakcji i reprezentacyjnych części miasta,
- oryginalna architektura łącząca najlepsze rozwiązania funkcjonalne z wysokim poziomem estetyki,
- obecność recepcji, lobby, wind, miejsc w parkingu podziemnym, wewnątrzosiedlowych zabezpieczeń przed niechcianymi przybyszami (ochrona, monitoring, ogrodzenie),
- wydzielone przestrzenie sportowo-relaksacyjne (na przykład siłownia, basen, oczko wodne, a nawet wewnątrzosiedlowy amfiteatr),
- zastosowanie rozwiązań ekologicznych – na przykład retencjujących wodę ogrodów deszczowych czy generujących zieloną energię paneli słonecznych.
Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
Czym różni się mieszkanie od apartamentu? Biorąc pod uwagę opisane powyżej cechy apartamentów, różnica dotyczy przede wszystkim wielkości powierzchni oraz standardu nieruchomości. W przypadku „zwykłego” mieszkania metraż może być bardzo zróżnicowany, to samo tyczy się lokalizacji czy ogólnego poziomu komfortu zamieszkiwania nieruchomości. Apartament natomiast stanowi swego rodzaju mieszkanie premium, które odznacza się nie tylko większym metrażem, ale również atrakcyjnym umiejscowieniem i zapewnieniem lokatorom podwyższonego standardu życia.
Kiedy warto rozważyć zakup apartamentu?
Zakup apartamentu powinny rozważyć przede wszystkim osoby pragnące zapewnić sobie jak najlepsze warunki życia i ceniące zamieszkiwanie atrakcyjnych części miasta. To doskonały wybór dla nabywców, którzy są gotowi zapłacić za nieruchomość więcej, otrzymując jednak w zamian podwyższony standard wnętrz, obiektu i najbliższej okolicy.
Dlaczego warto zdecydować się na apartament Premium?
Zaletą apartamentów jest wysoki poziom komfortu. Ich kupno sprawdzi się nie tylko w przypadku poszukiwania luksusowego miejsca do życia, lecz także jako lokata kapitału. Ze względu na fakt, że prestiżowe nieruchomości zawsze będą stanowić obiekt pożądania, są one bardziej odporne na wszelkie kryzysy dotykające nieruchomości, takie jak wahania cen. To jeden z powodów, dla których nieruchomości premium są cenione nie tylko przez osoby pragnące zapewnić sobie doskonałe warunki do życia, ale również przez dążących do ulokowania swoich oszczędności inwestorów.
Apartamenty – gdzie ich szukać?
Zakup apartamentu to duża inwestycja, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, jakim budżetem się dysponuje. Nieruchomości premium kosztują więcej, niż standardowe mieszkania. Istotnym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości jest również jej lokalizacja, a w przypadku apartamentów nabiera ona jeszcze większego znaczenia.
Chcąc kupić wymarzony apartament, ma się zazwyczaj do dyspozycji komfortowe osiedla położone blisko reprezentacyjnych i prestiżowych części miast. Nowoczesne osiedla z apartamentami można znaleźć najłatwiej w większych metropoliach. Bogato przedstawia się oferta apartamentów w Łodzi oraz Warszawie.

Program rządowy na zakup mieszkania – Pierwsze Mieszkanie 2023
Już w lipcu tego roku w życie ma wejść rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Stanowi on kolejny po Mieszkaniu dla Młodych instrument pomocy młodym Polakom w kupnie pierwszej nieruchomości mieszkalnej.
W naszym artykule dowiesz się, na jakich zasadach działać będzie program Pierwsze Mieszkanie w 2023 roku, kto będzie mógł starać się o dofinansowanie kredytu i jakie warunki trzeba będzie spełnić.
Program Pierwsze Mieszkanie – czym jest?
Pierwsze Mieszkanie to rządowy program mający na celu pomoc młodym osobom w kupnie pierwszej nieruchomości. Stanowi on swego rodzaju przedłużenie i kontynuację programu Mieszkanie dla Młodych, który zakończył się w 2018 roku. Program Pierwsze Mieszkanie daje możliwość otrzymania Bezpiecznego Kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem, które będzie wynosić jedynie 2%. Zakłada również wprowadzenie dla obywateli z niego korzystających specjalnego Konta Mieszkaniowego. Projekt ustawy, która ma wejść w życie 1 lipca 2023 roku, zakłada, że okres gromadzenia oszczędności w ramach Konta Mieszkaniowego będzie nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat.
W ramach programu Pierwsze Mieszkanie dopłata do rat kredytu dla młodych Polaków stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego będzie można korzystać przez 10 lat. Marża kredytującego banku nie będzie mogła być wyższa od marży w innych kredytach hipotecznych oferowanych przez bank. Dzięki takim przewidzianym w programie Pierwsze Mieszkanie rozwiązaniom ryzyko wzrostu raty po okresie dopłat będzie zminimalizowane. To z kolei będzie miało korzystny wpływ na zdolność kredytową beneficjentów programu, który ma być dostępny do 2027 roku (z możliwością przedłużenia)[1].
Program Pierwsze Mieszkanie – dla kogo jest przeznaczony?
Z programu Pierwsze Mieszkanie będą mogły skorzystać osoby, które nie ukończyły 45 roku życia. Istotnym wymogiem uprawniającym do uzyskania rządowego dofinansowania kredytu jest nieposiadanie (obecnie i w przeszłości) mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego oraz prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego.
Do innych wymogów regulujących program Pierwsze Mieszkanie należą aktualne warunki mieszkaniowe i liczba potomstwa (własnego lub przysposobionego). Na dofinansowanie kredytu będą mogły liczyć rodziny, które zamieszkują lokal o powierzchni:
- do 50 m2 – rodziny z dwojgiem dzieci,
- do 75 m2 – rodziny z trojgiem dzieci,
- do 90 m2 – rodziny z czworgiem dzieci,
- bez limitu metrażu – rodziny z pięciorgiem lub większą liczbą dzieci.
Kto nie będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?
O skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie nie będą mogły starać się osoby, które:
- przekroczyły 45 rok życia,
- posiadają już mieszkanie, dom lub prawo do lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego,
- posiadają co najmniej jedną nieruchomość pozyskaną w formie darowizny, a następnie sprzedanej (wyjątkiem jest posiadanie nieruchomości dziedzicznych, jednak z udziałem nie większym, niż 50% własności),
- nie spełniają wymogów dotyczących aktualnych warunków mieszkaniowych i liczebności wychowywanego potomstwa (relacja zajmowanego metrażu do liczby dzieci),
- posiadają małżeńską rozdzielność majątkową,
- planują zakup nieruchomości, której cena przekracza zapisane w projekcie ustawy kwoty (500 tys. złotych oraz 600 tys. złotych w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko).
Pierwsze Mieszkanie – jakie mieszkania można kupić?
Jakie nieruchomości będzie można kupić, korzystając z dofinansowania kredytu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie?
Państwowa pomoc będzie dotyczyć mieszkań i domów jednorodzinnych – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dowolny będzie również wybór standardu nieruchomości i jej położenia. Przy zakupie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywać limit ceny za 1 m2.
Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie 2023 można dostać w ramach programu?
Beneficjenci programu Pierwsze Mieszkanie będą mogli liczyć na dofinansowanie kredytu w wysokości do 500 tys. złotych dla jednoosobowych gospodarstw domowych lub do 600 tys. złotych. Drugi wariant dotyczyć będzie gospodarstw domowych prowadzonych wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko.
Oprócz dofinansowania kredytu hipotecznego program Pierwsze Mieszkanie zakłada również utworzenie Konta Mieszkaniowego. Będzie ono dedykowane osobom planującym kupno nieruchomości w przeciągu kilku najbliższych lat. Konto Mieszkaniowe będzie instrumentem służącym do gromadzenia oszczędności przeznaczonych na zakup pierwszego mieszkania.
Uprawnione do założenia Konta Mieszkaniowego będą osoby, które:
- ukończyły 13 i nie przekroczyły 45 roku życia,
- nie posiadają na własność nieruchomości mieszkalnej, ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
- spełniają warunki dotyczące aktualnych warunków mieszkaniowych (przy liczbie posiadanych dzieci),
- są zdecydowane wpłacać na Konto Mieszkaniowe od 500 złotych do 6 tys. złotych miesięcznie (maksymalnie 2 tys. złotych w skali roku).
Regulująca program Pierwsze Mieszkanie ustawa zakłada, że Konto Mieszkaniowe będzie mogła założyć „osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy 3 dzieci i 90 m² przy 4, bez limitu m² przy 5 i większej liczbie dzieci)[2]”.
Osoby korzystające z Konta Mieszkaniowe będą mieć prawo do 1 miesiąca wakacji od oszczędzania w skali roku oraz gwarancję dodatkowej premii oszczędnościowej od państwa w przypadku minimum 11 wpłat w kwocie 500 złotych w skali roku.
W przypadku zakończenia oszczędzania będą mieć na wydanie zgromadzonych na Koncie środków 5 lat (jeżeli okres oszczędzania zakończy się przed ukończeniem 18 roku życia, pięcioletni okres biegnie od urodzin).
Warto przeczytać: Kupno mieszkania za gotówkę: poradnik zakupu krok po kroku
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Chcąc dowiedzieć się, jaka będzie skala dofinansowania kredytu od państwa w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami kredytowymi konkretnego banku, z którego usług chce się skorzystać. W szczególności dotyczy to:
- okresu kredytowego,
- kwoty kredytu,
- oprocentowania kredytu w momencie podpisania umowy z bankiem.
Na podstawie powyższych warunków oraz zasad programu Pierwsze Mieszkanie, będzie można oszacować oszczędności w skali miesiąca i roku, jakie będą wynikać z pomocy państwa. Według ekspertów z think tanku HRE Investments, przy Bezpiecznym Kredycie 2% w kwocie 500 tys. złotych i z okresem spłaty 30 lat, suma dopłat rządowych może wynieść nawet 235 tys. złotych[3].
Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?
Aktem prawnym regulującym zasady programu Pierwsze Mieszkanie jest Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jej projekt zakłada, że obowiązywanie programu wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.
Warto przeczytać: Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?
Program Pierwsze Mieszkanie 2023 – podsumowanie
Pierwsze Mieszkanie to kolejny po wygasłym w 2018 roku Mieszkaniu dla Młodych program pomocy w kupnie pierwszej nieruchomości. Dla wielu młodych Polaków może okazać dużym wsparciem – szczególnie dla osób nieposiadających zdolności kredytowej.
Ustawa regulująca działanie programu Pierwsze Mieszkanie zakłada dwa instrumenty pomocowe. Pierwszym z nich jest opcja skorzystania na preferencyjnych warunkach z kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 2%. Drugi instrument stanowi dedykowane dla osób odkładających na swą pierwszą nieruchomość Konto Mieszkaniowe.
Oba rozwiązania skierowane są dla osób, które nie przekroczyły 45 roku życia i spełniają zawarte w ustawie zasady. Do najważniejszych z nich należą aktualne warunki mieszkaniowe, liczba wychowywanych dzieci oraz nieposiadanie własnej nieruchomości mieszkalnej. Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie 1 lipca 2023 roku.
[1] https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
[2] https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie
[3] https://heritagere.pl/analizy/bezpieczny-kredyt-3-razy-tanszy-niz-najem/270

Osiedle Primo IV - Mieszkanie blisko kultury
Niepowtarzalna atmosfera Nowego Centrum Łodzi, bliskość kulturalnego serca miasta, nawiązanie do tradycji łódzkiej architektury, wysoki komfort, funkcjonalne rozwiązania i zieleń - a to wszystko w jednym miejscu!
Poznaj zalety IV etapu nowego Osiedla Primo w łódzkim Śródmieściu od dewelopera Profbud.
Nowe osiedla w centrum Łodzi
Łódź to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się polskich metropolii. Stolica województwa łódzkiego kusi przyjezdnych doskonałym położeniem w centrum kraju, dużą liczbą nowych mieszkań w atrakcyjnych cenach, możliwością rozwoju kariery zawodowej, ofertą edukacyjną, bogatym życiem kulturalno-rozrywkowym i obfitością terenów zielonych.
Za sprawą przebytej w ostatnich latach gruntownej i niezwykle udanej rewitalizacji historycznej tkanki miejskiej, Łódź łączy w sobie nowoczesność z szacunkiem do bogatej przeszłości. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście nowo powstające mieszkania w centrum Łodzi. Te zlokalizowane w Śródmieściu często nawiązują architektonicznie do tradycyjnej zabudowy przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie oferują mieszkańcom liczne udogodnienia i komfort wynikający z życia w centrum tętniącego życiem miasta.
Osiedle blisko kultury
Przykładem jednej z bardziej udanych inwestycji mieszkaniowych w centrum Łodzi jest Osiedle Primo zrealizowane przez Profbud. Budowa ostatniego, czwartego etapu osiedla zostanie rozpoczęta w II kwartale 2023 roku. Ze względu na swoją niezwykłą lokalizację w Nowym Centrum Łodzi, to doskonałe miejsce dla osób pragnących czerpać wszelkie profity z życia w tej reprezentacyjnej części miasta.
Łączy ona w sobie funkcje mieszkalne, biznesowe, rozrywkowe i kulturalne. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie bliskość instytucji kultury. Wiele z nich stanowi nie tylko ważny punkt na mapie Łodzi, ale również Polski. Nieopodal Osiedla Primo znajdują się między innymi muzea, działający na terenie dawnej elektrowni kompleks EC1 Łódź-Miasto Kultury, Teatr Wielki, filharmonia oraz dwie czołowe w mieście uczelnie - Uniwersytet Łódzki i słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa.
Nowe Centrum Łodzi pełne jest także pamiętających przemysłową świetność miasta zabytków. Wiele z historycznych zabudowań zostało pomysłowo zaadaptowanych na pulsujące życiem centra rozrywki i kultury. Najlepszym przykładem jest słynna w całej Polsce ulica Piotrkowska. Stanowi ona nie tylko główną oś urbanistyczną Łodzi, ale również jej centrum rozrywkowe z mnóstwem kawiarni, pubów, restauracji i klubów.
Wszystko czego potrzebujesz w zasięgu ręki
Mieszkańcy Osiedla Primo będą mieć w zasięgu ręki wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia w centrum dynamicznej metropolii. Oprócz wspomnianych instytucji kultury i miejsc rozrywki warto podkreślić bliskość rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, handlowo-usługowej i edukacyjnej.
W najbliższej okolicy osiedla znajduje się jedna z wizytówek Łodzi - zrewitalizowany dworzec kolejowy Łódź-Fabryczna. Można się z niego sprawnie i szybko dostać pociągiem do wszystkich głównych miast w Polsce. Nieopodal zlokalizowane są również stacje autobusowe i tramwajowe oraz węzeł komunikacyjny Węglowa-Tramwajowa. Rodzice z dziećmi docenią znajdujące się niedaleko przedszkola oraz liczne tereny zielone, których w Łodzi jest pod dostatkiem. Z Osiedla Primo najbliżej jest do parków: Staszica, 3 Maja, Matejki i Moniuszki.
Osiedle Primo - etapy inwestycji
Projekt Osiedla Primo od Profbud zakłada realizację czterech etapów inwestycji zlokalizowanej w łódzkim Śródmieściu (Śródmieście-Wschód, ul. Lindleya/Węglowa/Tramwajowa).
- Pierwszy z nich został ukończony w IV kwartale 2019 roku, składa się na niego 212 mieszkań
- II etap ukończono w 2020 roku (208 mieszkań)
- Ukończenie III etapu planowane jest na IV kwartał 2023 roku (110 mieszkań)
- Etap IV realizowany będzie pomiędzy II kwartałem 2023 a III kwartałem 2025 roku (326 mieszkań)
Projektanci każdego z czterech wymienionych części Osiedla Primo postarali się, aby osiedle oddawało architektonicznego ducha tradycyjnej łódzkiej zabudowy i międzywojennego modernizmu. Będzie można je odnaleźć w pierzejowej zabudowie budynków, pionowych podziałach elewacji o różnej wysokości, wycofanych pasach loggii czy charakterystycznych ceglanych wykończeniach.
Z drugiej strony znakiem rozpoznawczym inwestycji jest funkcjonalna nowoczesność i wysoki komfort. Odpowiedzią na potrzeby mieszkańców będzie chociażby obecna na osiedlu zieleń: kameralne przestrzenie częściowo otwartych podwórek i mała architektura krajobrazu.
Osiedle Primo IV - największe zalety inwestycji
Czwarty i jednocześnie wieńczący całość inwestycji etap Osiedla Primo będzie realizowany pomiędzy II kwartałem 2023 a III kwartałem 2025 roku. Na Osiedle Primo IV składać się będzie 326 mieszkań usytuowanych w pięciopiętrowym budynku:
- 89 mieszkań jednopokojowych
- 199 mieszkań dwupokojowych
- 30 mieszkań trzypokojowych
- 6 mieszkań czteropokojowych
- 2 mieszkania pięciopokojowe
Charakterystyczną cechą zaprojektowanego przez pracownię Ja2plus Osiedla Primo IV będzie zachowanie pełni spójności z poprzednimi etapami inwestycji. Architektura nawiązywać będzie do historycznego stylu zabudowy pierzejowej, tak specyficznej dla tkanki miejskiej dawnej przemysłowej Łodzi. Na najwyższej kondygnacji mieścić się będą mieszkania typu penthouse, z których część będzie wyposażona w położone na dachu tarasy. Mieszkańcy osiedla będą mogli podziwiać z nich wspaniały widok między innymi na gmach pobliskiego Dworca Łódź-Fabryczna. Jednym z ekologicznych akcentów inwestycji będą panele fotowoltaiczne, które zapewnią przyjazny dla przyrody i tani sposób dostarczania energii elektrycznej dla części wspólnych budynku.

Trendy wnętrzarskie na 2023 rok. Modne kolory ścian
Inspiracje naturą i minimalizmem, komfortowe wnętrza oraz ekologiczne rozwiązania. To wszystko nie tylko idzie ze sobą w parze, ale także stanowi bazę trendów wnętrzarskich w 2023 roku.
Choć w tej dziedzinie trendy nie zmieniają się aż tak często, można bez problemu wyróżnić nowe, przewodnie motywy. W tym roku pierwsze skrzypce będą odgrywać wnętrza emanujące relaksem i spokojem, pozwalające naładować się pozytywną energią i odpocząć od zgiełku codzienności. Co jeszcze stanie się popularne i jakie rozwiązania warto wykorzystać w swoim domu?
Kluczowy trend – natura i ekologia
Trendem, który rozwijał się przez lata, jest zdecydowanie inspiracja naturą i ekologią. Z roku na rok powstaje coraz więcej przyjaznych naturze mebli, rozwiązań budowalnych czy materiałów. W 2023 staną się one absolutnym obiektem pożądania i zagoszczą w naszych domach na długi czas. Modne kolory ścian w tym trendzie będą nawiązywać do spokoju i relaksu, jaki oferuje natura. Powoli będziemy odchodzić od jaskrawych i dominujących barw, na rzecz stonowanych i relaksujących połączeń kolorystycznych. Beże, zielenie, błękity i brązy we wszystkich odsłonach będą tworzyć niepowtarzalny klimat i pozwolą nam poczuć się bardziej połączonymi z naturą. W projektach mebli i dodatków dominować będą kształty z miękkim, okrągłym wykończeniem, inspirowane roślinnością i fauną.
Cudowny beż – Kolor roku 2023
Kolorystycznym fenomenem roku 2023, wybranym przez ekspertów z firmy AkzoNobel, jest cudowny beż. Inspirowany ciepłymi tonami przyrody, stanowi doskonałą bazę designerskich wnętrz. Dzięki swojej niepowtarzalnej uniwersalności świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także sypialni czy łazience. Jego ciepły, niemal musztardowy ton, sprawia, że pomieszczenia nabierają relaksującego charakteru i pozwalają odprężyć się po całodziennym zabieganiu. Cudowny beż pasuje zarówno do ciemnych, jak i jasnych mebli oraz drewnianych, skórzanych lub marmurowych wykończeń. Jeśli nie chcemy wykorzystywać beżu na ścianach, możemy pomyśleć o dodatkach do domu w tym kolorze. Wszelkiego rodzaju poduszki, zasłony i ozdoby w tym odcieniu wprowadzą do pomieszczenia ciepłą i otulającą atmosferę, świetnie komponującą się z kolorami nadchodzącej wiosny i lata.
Odcienie karmelowe
Kolejnymi modnymi kolorami 2023 będą wszystkie odcienie karmelowego brązu. Od klasycznej kawy z mlekiem, poprzez inspirujące ciepłem toffi, po ciemniejsze i głębsze odcienie czekolady. W przypadku tego koloru zasada brzmi: im więcej rdzawych i czerwonawych tonów tym lepiej. W sezonie 2023 rezygnujemy z zimnych, fioletowych tonów i stawiamy na maksymalną ilość ciepła i przytulności. Odcienie karmelowe to jeden z najmodniejszych trendów ze względu na swoją wysoką użyteczność i nawiązanie do naturalnych materiałów. Dlatego też dobrym dodatkiem do karmelowych ścian będą wszystkie rodzaje drewnianych czy korkowych mebli i ozdób. Dobrze zgrają się także wszystkie ciepłe odcienie złota. Pomieszczenie skupione wokół karmelowych kolorów będzie nie tylko działało kojąco, ale także dawało wrażenie bardziej eleganckiego i designerskiego.
Warto przeczytać: Jak urządzić sypialnię? Porady i aranżacje
Baby blue
Modnym kolorem na ściany, który nie opuszcza nas od zeszłego roku, będzie tzw. baby blue. Kolor czystego wiosennego nieba, delikatnie rozbielony, przywodzący rozmarzoną atmosferę wakacyjnego odpoczynku. Pastelowy błękit to świetny wybór do różnego rodzaju pomieszczeń – od salonu, przez kuchnię i sypialnię po łazienkę. Bardzo dobrze sprawdza się także jako dominujący kolor dodatków, takich jak zasłony, wazony czy poduszki. Jego delikatność i subtelność sprawiają, że podkreśla nastrój danego pomieszczenia bez poczucia przytłoczenia czy nadmiernej dominacji. Kolor ten świetnie współgra także z wszelką roślinnością, która wydobywa z niego dodatkowe, bardziej szlachetne tony. Jest to świetny wybór dla wszystkich, którzy marzą o jasnych, ale zapadających w pamięć wnętrzach.
Brudny róż
Kolorem, który świetnie współgra z pastelowym błękitem jest bez dwóch zdań brudny róż. To odcień pełen klasy i elegancji, pozbawiony cukierkowych tonów, nadający wnętrzu prawdziwie szlachetny nastrój. Kolor ten idealnie sprawdza się jako modny kolor na całą ścianę lub pojedynczy akcent w pomieszczeniu. Idealnie współgra także z marmurowymi i drewnianymi dodatkami oraz meblami tapicerowanymi. Bez problemu podkreśli urok zarówno bardzo ciemnego, jak i jasnego wyposażenia.
To o czym bezwzględnie należy pamiętać, decydując się na ściany lub dodatki w tym kolorze, to umiarkowanie. Zbyt duża ilość wzorzystych dodatków może sprawić, że brudny róż straci na swojej elegancji. Pstrokatości niezbyt dobrze współgrają z różową bazą i tworzą odczucie chaosu oraz dezorganizacji. Połączenie brudnego różu z kolorami ziemi, nieba czy roślin da o wiele spokojniejszy i bardziej wysmakowany efekt. W tym przypadku im więcej prostoty i minimalizmu tym lepiej.
Warto przeczytać: Jak zaprojektować przestrzeń w swoim mieszkaniu?
Kolor seledynowy i zgaszona zieleń
Kolejnym modnym i pożądanym we wnętrzach kolorem jest bez wątpienia kolor seledynowy lub zgaszona zieleń. Oba te odcienie w sposób bezpośredni nawiązują do inspiracji naturą i roślinnością. Seledyn odzwierciedla bardzo energetyczną i soczystą stronę natury. Jest kolorem pełnym werwy, dodającym wigoru i poprawiającym nastrój. Świetnie sprawdzi się w kuchni i w łazience, zarówno jako kolor dominujący na ścianie, jak i kolor dodatków. Z kolei zgaszona zieleń jest symbolem głębokiego połączenia z naturą i czerpania z jej najpiękniejszych darów. Głębokie, szlachetne odcienie zieleni obłędnie podkreślają wszystkie drewniane i złote elementy. Kolor ten polecany jest szczególnie miłośnikom głębokiego relaksu i odprężenia, indywidualistom z nietuzinkowym gustem.
Modne kolory ścian 2023 – podsumowanie
Cudowny beż, odcienie karmelowe, baby blue, brudny róż oraz seledyn i zgaszona zieleń – to właśnie te kolory będą dominować w modnych wnętrzach w 2023 roku. Odwołują się one do barw przyrody i doskonale pasują do naturalnych materiałów, co wpisuje się w trend życia zgodnego z zasadami ekologii. Rozwiązania aranżacyjne wykorzystujące wspomniane kolory sprawią, że mieszkanie lub dom nabiorą niepowtarzalnego stylu i charakteru. Przypadnie on do gustu szczególnie osobom ceniącym sobie odcienie odwzorowujące zróżnicowanie natury – od lasów, łąk i pól, przez skaliste góry, aż po pustynie i piaszczyste plaże. Rok 2023 kolorystycznie upłynie zatem pod znakiem natury, ekologii i organicznych materiałów.
Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź przykładowe aranżacje zrealizowane w naszych inwestycjach: Wykończenie wnętrz z Profbud
Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.