Blog

Historie, spostrzeżenia i porady, które odmienią sposób, w jaki chcesz mieszkać.

Taras, balkon czy ogródek – co sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu?

Taras czy balkon? Balkon czy ogródek? Wiele osób nabywających nowe mieszkanie zastanawia się nad tym, którą z tych opcji wybrać. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto wyjaśnić różnice między nimi i zastanowić się jaki rodzaj przydomowej przestrzeni będzie najbardziej odpowiedni.

Na wstępie wyjaśnijmy czym się różni taras od balkonu

Zarówno taras, jak i balkon, to popularne i często wykorzystywane elementy zewnętrznej przestrzeni domu. Mogą one spełniać funkcję rekreacyjną i estetyczną, umożliwiając wypoczynek na powietrzu czy hodowanie roślin. Mimo że prawo budowlane nie określa dokładnie czym jest balkon i taras, to w architekturze pojęcia te mają swoje precyzyjne definicje.

Tarasem nazywa się otwartą i zewnętrzną przestrzeń, która jest usytuowana na parterze, na piętrze budynku mieszkalnego lub na płaskim dachu. Balkon natomiast może być usytuowany przy mieszkaniach znajdujących się na każdej wysokości budynku mieszkalnego – nie tylko na parterze, pierwszym piętrze i na dachu. Stanowi on znajdującą się na zewnątrz głównej bryły budynku czworokątną przestrzeń, otoczoną z trzech stron balustradą.

Podstawową cechą tarasu różniącą go od balkonu jest jego duża powierzchnia, która często jest oddzielona od pomieszczeń mieszkalnych (pokoju, salonu, jadalni czy kuchni) przeszklonymi drzwiami.

Oprócz tego taras może spełniać – ze względu na większą powierzchnię – bardziej zróżnicowane funkcje. Zależą one między innymi od dokładnego usytuowania tarasu i tego, z jakim pomieszczeniem w części mieszkalnej jest połączony.

Dla kogo sprawdzi się mieszkanie z tarasem?

Kupno mieszkania z tarasem to najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie przestrzeń i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu (także dla tych, którym nie przeszkadza fakt, że tarasy sytuowane są często na parterze i pierwszym piętrze budynku). To również doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, dla których taras będzie miejscem beztroskiej zabawy i przeżywania wielu radosnych chwil.

Bez względu na rodzaj tarasu, stanowić on może – szczególnie w sezonie wiosennym i letnim – doskonałe miejsce do rodzinnego biesiadowania, grillowania, spożywania posiłków, błogiego relaksu, kąpieli słonecznych, zabawy z dzieckiem czy uprawy roślin. Przestronność tarasu wiąże się również z większymi możliwościami jego aranżacji i umeblowania. Znakomicie sprawdzą się na nim meble ogrodowe, które nie zawsze zmieściłyby się na balkonie: stoły i stoliki kawowe, fotele, siedziska, pufy czy hamaki.

Posiadanie tarasu to także dobry pomysł w przypadku domowników mających duże grono znajomych. Przyjęcia z rodziną czy przyjaciółmi, poranna kawa, wspólny obiad, wieczorny relaks z książką w otoczeniu bujnej roślinności – wszystkimi tymi aktywnościami mogą cieszyć się osoby posiadające mieszkanie z tarasem.

Powiązany artykuł:Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Jakie są największe zalety mieszkania z balkonem?

Przestrzeń użytkowa balkonu może być zróżnicowana, jednak dużo mniejsza od wielkości tarasu, a jej granice wyznaczają najczęściej szerokość drzwi balkonowych oraz sąsiadujących z nimi okien.

Pomimo swoich ograniczonych rozmiarów, balkon również pełnić może wiele funkcji. Dotyczy to szczególnie tych konstrukcji, których długość jest rozciągnięta wzdłuż powierzchni całego mieszkania. Dla wielu mieszkańców miast spędzanie czasu na balkonie w ciepłe dni jest przyjemnym urozmaiceniem od przebywania w „czterech ścianach”. Podobnie jak na tarasie, tak i tu można wstawić dostosowane do rozmiarów powierzchni mniejsze meble ogrodowe czy kwietniki.

Zalety balkonu docenią przede wszystkim te osoby, które wcześniej nie posiadały go w swoim mieszkaniu. Będzie on również dobrym rozwiązaniem dla singli lub par bez dzieci, którym niewielka przestrzeń wystarczy, aby odetchnąć świeżym powietrzem i wypocząć podczas ciepłych dni.

Powiązany artykuł:Jak zaaranżować balkon przyjazny dla dzieci?

Największe plusy mieszkania w bloku z dostępem do ogrodu

Ogródek natomiast – podobnie jak położony przy powierzchni ziemi taras – to coś, na co mogą pozwolić sobie jedynie mieszkańcy najniższej kondygnacji budynku mieszkalnego. Odpowiednio usytuowany i gustownie zaaranżowany, może on być nie lada atrakcją dla osób pragnących posiadać namiastkę wiejskiej sielanki – nawet jeśli mieszka się w centrum miasta. W odróżnieniu od tarasu oferuje większy kontakt z naturą – to doskonałe miejsce na hodowlę kwiatów, krzewów, ziół, a nawet warzyw. Oprócz tego ogródek może spełniać również większość funkcji tarasu.

Największą przewagą ogródka względem tarasu i balkonu jest przestrzeń, jaką dzięki niemu dysponujesz. Przydomowe działki są zwykle znacznie większe, a to otwiera przed właścicielami mieszkania zupełnie nowe możliwości.

Ogród to doskonałe miejsce zabaw dla dzieci – może znaleźć się w nim trampolina, huśtawka lub zjeżdżalnie. To także znacznie więcej możliwości aranżacji przestrzeni wypoczynkowej. Poza tradycyjnymi meblami ogrodowymi możesz ustawić tam także hamak, leżaki, a nawet duży stół umożliwiający wspólne spędzanie czasu z najbliższymi.

Przeciwnicy przydomowych ogrodów często zwracają uwagę na brak intymności – osoby mijające osiedle mogą swobodnie obserwować co dzieje się na posesji. Istnieją jednak sposoby by temu zapobiec – w marketach budowlanych nie brakuje specjalnych płotów i mat osłonowych zapewniających prywatność.

Powiązany artykuł:Jak urządzić mały ogródek przy mieszkaniu?

Eko trendy w branży deweloperskiej – najciekawsze rozwiązania w 2022

Budownictwo ekologiczne staje się jednym z ważniejszych trendów ostatnich lat w branży deweloperskiej. Świadczy o tym powstawanie coraz większej ilości ekologicznych osiedli, domów i biurowców, które są tworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Czym charakteryzuje się ekologia w budownictwie i jakie eko trendy są obecnie najpopularniejsze?

Ekologia w budownictwie – czym jest budownictwo ekologiczne?

„Ekologia” to słowo odmieniane dziś przez wszystkie przypadki i wszechobecne w debacie publicznej. Rosnące wyzwania środowiskowe i stałe ocieplanie się klimatu sprawiają, że również coraz więcej sektorów przemysłu i usług skłania się do przyjaznych środowisku rozwiązań. W przypadku branży deweloperskiej przejawia się to w realizowaniu założeń budownictwa ekologicznego. Czym jest ekologia w budownictwie oraz jakie profity dla mieszkańców i środowiska naturalne się z nią wiążą?

Najprościej rzecz ujmując, budownictwo ekologiczne cechuje się realizacją projektów architektonicznych zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to wszystkich etapów tworzenia budynków – począwszy od projektowania, przez prace konstrukcyjne, do eksploatacji budynku. W ramach budownictwa ekologicznego uwzględnia się jak najlepsze wkomponowanie budynków w ich naturalne otoczenie, stosowanie materiałów przyjaznych środowisku i stosowanie rozwiązań minimalizujących ilość generowanych zanieczyszczeń oraz energooszczędnych i niskoemisyjnych technologii pozyskiwania energii elektrycznej.

W naszej firmie realizujemy projekty związane bezpośrednio z ekologią. Dnia 1 kwietnia odbył się finał akcji „Posadź z nami Las Na Zawsze Profbud”. W jej ramach posadziliśmy 10 tys. m² lasu. Zależy nam bowiem na tym, aby przyszłe pokolenia miały szansę na zdrowe, zielone życie!

Budownictwo ekologiczne w Polsce – trendy 2022

Jakie są najnowsze eko trendy w budownictwie? Oto 5 najważniejszych rozwiązań ekologicznych, jakie obecnie z powodzeniem wykorzystuje branża deweloperska.

Pasywne budynki ekologiczne

Budownictwo pasywne to istotny i coraz częściej wykorzystywany element w ekologicznych projektach architektonicznych. Ekologiczne budynki pasywne to takie, które posiadają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Jest ona wykorzystywana nie z aktywnych źródeł ogrzewania (centralnego ogrzewania, pieców, kotłów), a z tych generowanych naturalnymi metodami (promienie słoneczne) lub wykorzystujących działalność człowieka (np. ciepło generowane przez urządzenia elektryczne w domu). Ogrzewane w ten sposób budynki ekologiczne nie powstają jak na razie na dużą skalę. Jednak ze względu na możliwość zapewniania przez technologię pasywną wysokiego komfortu termicznego mieszkańców, należy sądzić, że budownictwo pasywne będzie w najbliższym czasie coraz popularniejsze.

Tereny zieleni o funkcjach ekologicznych

Obecność terenów zielonych stanowi jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności osiedli w oczach ich mieszkańców. Jednak bujna roślinność służy nie tylko estetyce, ale również funkcjom ekologicznym. Najważniejszą z nich jest oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji generowanych głównie przez spaliny samochodowe. Z tego powodu nastawione proekologicznie firmy deweloperskie zabezpieczają na czas budowy okoliczne drzewa, a po realizacji projektu przesadzają je w dogodne miejsce. Do coraz częściej stosowanych praktyk należą również akcje sadzenia drzew, które są organizowane przez firmy z branży deweloperskiej z okolicznymi mieszkańcami czy organizacjami publicznymi i pozarządowymi.

Mała infrastruktura dla zwierząt

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów i kupców nieruchomości, wzrasta również dbałość o zapewnienie dobrostanu zwierząt. Związane z tym działania deweloperów dotyczą nie tylko projektowania udogodnień dla zwierząt domowych (na przykład specjalnych „wybiegów” dla psów czy domków dla kotów), lecz również tych dzikich. Jest to szczególnie istotne na terenie inwestycji, które powstają na obrzeżach miast lub w okolicy lasów, pól i łąk. Stanowią one naturalne środowisko życia dla lisów, saren, jeleni, dzików, jeży czy łosi.

Wśród coraz częściej stosowanych rozwiązań stosuje się udogodnienia, które mają na celu symbiozę pomiędzy mieszkańcami osiedli a dziką zwierzyną. Można wśród nich wymienić m.in. minimalizujące ruch kołowy parkingi podziemne, pokryte roślinnością zielone dachy budynków, oczka wodne dla płazów, tunele dla jeży czy cieszące się niezmienną popularnością karmniki i poidełka dla ptaków. W ostatnich latach przebojowym pomysłem stało się również budowanie na dachach uli stanowiących środowisko życia i „pracy” dla pszczół. Są one jednym z bardziej zagrożonych i jednocześnie niezwykle ważnych dla różnorodności gatunków owadów.

Ogrody deszczowe

Racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi to jedno z najważniejszych wyzwań ekologicznych naszych czasów. Występujące coraz częściej susze są palącym problemem, który jednak można rozwiązywać poprzez stosowanie w nowym budownictwie specjalnych technologii. Jedną z nich są ogrody deszczowe, rodzaj terenów zielonych stanowiących jednocześnie konstrukcję hydrotechniczną. Z jednej strony umożliwia ona zbieranie wody opadowej z okolicznego terenu i ponowne jej oddanie do ekosystemu, z drugiej zaś przyczynia się do większej estetyki osiedli mieszkalnych.

Energooszczędne i niskoemisyjne technologie

Oszczędzanie energii elektrycznej i pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł służy zarówno człowiekowi, jak i naturze. Przyczynia się do niższych rachunków za prąd i jednocześnie w znacznie mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne. Do najpopularniejszych rozwiązań energooszczędnych należą między innymi inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem, powszechne już wykorzystywanie oświetlenia LED, energooszczędne okna, inteligentne windy. W ostatnich latach prawdziwy boom przeżywała również fotowoltaika, tania i ekologiczna technologia umożliwiająca pozyskiwanie prądu wprost z promieniowania słonecznego.

Źródła:
https://nieruchomosci.infor.pl/budowa/dom-energooszczedny/5441647,Smart-home-i-eco-home-czy-i-dlaczego-idea-ekologii-jest-wazna-w-planowaniu-inwestycji-w-nieruchomosci.html
https://forsal.pl/nieruchomosci/artykuly/8390641,mieszkanie-idealne-najnowsze-trendy-na-rynku-nieruchomosci.html
https://obud.pl/artykul-43353/eko-trendy-na-rynku-mieszkaniowym-jakie-rozwiazania-proponuja-deweloperzy.html

Ceny nowych mieszkań w Łodzi 2022. Alternatywa dla Warszawy i Trójmiasta

Duże miasta kuszą możliwościami i szerokim wyborem ofert mieszkaniowych. Niestety, ich ceny w największych metropoliach przerastają możliwości większości kupujących. Jednak na Warszawie i Trójmieście wybór się nie kończy. Atrakcyjną alternatywę może stanowić m.in. Łódź.

Jak kształtują się ceny mieszkań w stolicy województwa łódzkiego i dlaczego warto tu zamieszkać? Przekonaj się.

Ceny nieruchomości w Polsce

Rynek mieszkaniowy w Polsce od kilku lat przeżywa tzw. boom. Z roku na rok liczba nowych lokali oddanych do użytku rośnie. W 2021 roku było aż 234 700 – o ponad 6% więcej niż w roku 2020 [1]. Wraz z tym zmieniają się również ceny. W 3 kwartale 2021 roku koszt zakupu mieszkania wzrósł o blisko 9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku wcześniejszym [2].

Jak kształtują się ceny mieszkań w największych polskich miastach? Pierwsze miejsce w zestawieniach zajmuje Warszawa. Według zeszłorocznych danych średnia cena nowego mieszkania w stolicy zbliża się już do poziomu 12 000 zł/m² [3]. Kolejne dwa miejsca należą do Gdynia i Gdańsk – obydwa miasta zbliżają się już do progu 11 000 zł/m². W pierwszej piątce najdroższych miast plasują się także Kraków – ponad 10 000 zł/m2 oraz Wrocław – 9 500 zł/².

Jak kształtują się ceny mieszkań w Łodzi?

Jak na tle największych polskich miast prezentują się ceny mieszkań w Łodzi? Według danych Narodowego Banku Polskiego średni koszt transakcyjny za m² w IV kwartale 2021 roku wyniósł 7 528 zł [4]. To ponad 4 000 zł mniej niż w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna w tym samym czasie wynosiła 11 630 zł/m².

Spośród wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego dostępnych w Łodzi, 57% znajdowało się w przedziale cenowym od 8 do 10 000 zł/m² [5]. Drugi najpopularniejszy to koszt od 6 do 8 000 zł – w tym zakresie znalazło się blisko 37% wszystkich ofert. Dla porównania – w Gdańsku w tym przedziale cenowym znalazło się zaledwie 9% dostępnych apartamentów.

Tylko 2,9% wszystkich mieszkań dostępnych w Łodzi przekroczyło koszt 10 000 zł/m² [6]. W przypadku Warszawy natomiast taką cenę osiągnęło aż 70% wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego.

Ceny mieszkań w Łodzi – koszt a metraż

W jaki sposób ceny mieszkań w Łodzi przekładają się na metraż? Pod względem dostępności górują apartamenty w przedziale od 40 do 60 m². W IV kwartale ubiegłego roku były to aż 702 mieszkania. Ich średnia cena wynosiła 7 892 zł/m² [7].

Na drugim miejscu znalazły się mieszkania do 40 m2. W tym przypadku średni koszt zakupu wynosił 8977 zł/m².

Stosunek ceny do metrażu najatrakcyjniej prezentował się natomiast w przypadku lokali z metrażem powyżej 80 m². Za takie mieszkanie w Łodzi w 2021 roku trzeba było zapłacić średnio 7 561 zł/m². Nieco więcej zapłacili nabywcy mieszkań od 60 do 80 m² (7 630 ł/m²).

Łódź – dlaczego warto tu zamieszkać?

Mimo że ceny mieszkań w Łodzi znacznie odbiegają od tych w Warszawie czy Trójmieście, to warto pamiętać, że stolica województwa łódzkiego mieści się w czołówce najliczniejszych aglomeracji miejskich w Polsce.

Warto tu zamieszkać nie tylko z uwagi na niskie koszty zakupu mieszkania. Miasto od kilku lat prężnie się rozwija, a dowodem na to jest Nowe Centrum Łodzi – odrestaurowana część Śródmieścia, zyskująca miano jego nowej wizytówki. Tutaj znajdują się także atrakcyjne inwestycje mieszkaniowe, zachęcające nie tylko wyglądem, ale także komfortową lokalizacją.

Łódź to również miasto historii i sztuki – co wyraźnie widać w zabytkowej architekturze. Powstające tu nowoczesne kompleksy mieszkaniowe są utrzymywane w tym duchu. Dzięki temu miasto zachowuje wizualną spójność i potrafi oczarować wyjątkowym designem.

Źródła: [1]- Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2021 r.[2] - Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w 3 kwartale 2021 r.[3,4,5,6,7] - Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r.

Jak udekorować dom na Wielkanoc? Stylowe pomysły na przystrojenie wnętrza

Święta Wielkanocne to zwiastun zbliżającej się wiosny. Warto ją powitać w wyjątkowy sposób, np. nadając wnętrzu mieszkania świątecznego wyrazu. Stylowa aranżacja z pewnością umili rodzinne świętowanie oraz podkreśli wyjątkowy charakter tych dni.

W jaki sposób możesz przygotować swoje mieszkanie do świąt? Jak przystroić dom na Wielkanoc? Podpowiadamy.

Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Wielkanoc zbiega się z początkiem wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a za oknem coraz częściej wita nas błękitne niebo i promienie słońca. Pojawiają się także pierwsze powiewy ciepłego powietrza po długiej zimie. Przyroda budzi się do życia i napełnia wszystkich pozytywną energią.

To przebudzenie natury stanowi pewien motyw przewodni – nie tylko pod względem duchowym, ale także stylistycznym. Wielkanocne aranżacje są pełne naturalnych, wręcz „żywych” elementów. Wnętrza wypełniają się jasnymi barwami, które mają odwzorować wszystko to, co dzieje się poza naszymi mieszkaniami.

Stylem aranżacyjnym, który doskonale wpisuje się w motyw wiosennego przebudzenia, jest wystrój rustykalny. Charakteryzuje się on spokojem, beztroską i harmonią. Duże znaczenie mają tu stosowane materiały – króluje przede wszystkim drewno, ale stosuje się tu również inne naturalne elementy, m.in. kamień czy rattan.

W dekorację domu na Święta Wielkanocne możesz wkomponować także drewniane ozdoby, np. podstawki lub koszyczki. Postaw również na naturalne tkaniny – lniane serwety, obrusy lub zasłony. Prostota i surowość wnętrza stanowią atut i podkreślają jego naturalność.

Paleta kolorów, która doskonale przystroi dom na Wielkanoc

Wielkanocna paleta kolorów z pewnością nie należy do najbardziej zróżnicowanych, jednak doskonale podkreśla symbolikę święta i nadejście wiosny. Dominują tu przede wszystkim biel, zieleń i żółć – barwy ciepłe, przywołujące miłe i optymistyczne skojarzenia.

  • Biały – wielkanocna biel symbolizuje czystość i nowy początek. W kontekście dekoracyjnym stanowi swoisty motyw przewodni – jest wszechobecna m.in. na świątecznym stole. Biel, beże, delikatna szarość – te kolory idealnie wpisują się w aranżacje na Wielkanoc. Nasycone nimi pomieszczenie w ciągu dnia staje się jaśniejsze i żywsze.
  • Zielony – zieleń to w aranżacji wielkanocnej pierwiastek wiosny. Skoro przyroda budzi się do życia, warto zastosować naturalne elementy dekoracyjne. W tym przypadku doskonale spisywać się będą kwiaty i rośliny. Na stole warto postawić bukiet tulipanów, rzeżuchę oraz kwitnące gałązki.
  • Żółty – obecność żółtego w wielkanocnym wystroju od razu napawa optymizmem i radością. Może się on pojawić w mieszkaniu w formie ozdób – pisanek, wstążek, płatków kwiatów oraz kurczaczków. Żółć może pojawić się jednak także w elementach wystroju – poduszkach, narzutach, serwetach itp. To wciąż bardzo modna barwa – w 2021 roku Instytut Pantone uznał Illuminating Yellow za jeden z kolorów roku.

Zobacz również artykuł: Trendy wnętrzarskie 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Wielkanocne ozdoby i własnoręcznie wykonane stroiki

Wielkanoc to przede wszystkim wiele dobrze znanych ozdób – na stole w tym czasie nie może zabraknąć kolorowych pisanek, kurczaczków oraz zajączków. Możesz jednak zastosować również inne, subtelne dodatki, które wypełnią Twoje mieszkanie wiosenną energią.

Jakimi dodatkami warto przyozdobić mieszkanie?

Nic tak nie dodaje naturalności wnętrzu, jak ozdoby zrobione własnoręcznie. Nie chodzi tu jednak o żadne pracochłonne dekoracje – już kilka niewielkich bukietów i kompozycji kwiatowych w mieszkaniu może natchnąć je wiosenną aurą.

Własnoręcznie możesz przygotować także stroik na stół – może to być prosta kompozycja, w której obok kwiatów znajdą się także gałązki bazi. Stroiki w formie wianków mogą posłużyć także jako dodatkowa ozdoba, np. na drzwi wejściowe.

Zwróć uwagę także na figurki wielkanocne – w wielu domach to nieodłączny element świątecznej dekoracji. Ich popularność w tym wypadku stanowi atut – mnogość tego typu rozwiązań pozwala je lepiej dopasować do domowego wystroju. Na stole króliczki i kurki mogą pojawić się np. w wersji porcelanowej. Zwykle to niewielkie, dyskretne ozdoby, które stanowią stylowe urozmaicenie i doskonale komponują się z zastawą.

Dodatkową ozdobę na stole będą stanowić także serwetki z tkaniny. Możesz w efektowny sposób ułożyć je obok talerzy gości. W tym przypadku nie musisz stawiać na klasyczną biel. Beż, zieleń, a nawet niektóre odcienie szarości mogą stanowić ciekawe urozmaicenie na stole.

Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Znalezienie mieszkania z odpowiednią ilością miejsca, odpowiadającego Twoim potrzebom może być bardzo wymagającym zadaniem. Zależnie od tego, czy mieszkasz samotnie, czy z rodziną oraz jaki styl życia prowadzisz, będziesz potrzebować innych warunków i innego metrażu.

Sprawdź jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie i jaki metraż mieszkania na osobę jest najbardziej odpowiedni.

Jak dopasować metraż mieszkania do swoich potrzeb?

Przy wyborze mieszkania, oprócz ceny, liczy się także dopasowanie miejsca do potrzeb właścicieli i jego funkcjonalność. Kupno mieszkania to zwykle jedna z największych inwestycji i zobowiązań w życiu, dlatego warto dobrze wszystko przemyśleć. Mieszkanie jest miejscem, w którym chcemy odpocząć od codzienności, zrelaksować się i spędzić czas w gronie najbliższych. Bez zapewnienia sobie komfortu i odpowiedniej ilości miejsca ciężej będzie nam cieszyć się ze spędzanego w domu czasu.

Dopasowując metraż, należy brać pod uwagę plany na przyszłość, prowadzony styl życia czy przyszłą lub obecną liczbę domowników. Także cel, w jakim kupujemy nieruchomość, będzie determinował odpowiedni metraż. Jeśli mieszkanie ma służyć przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat, warto wybierać rozwiązania ukierunkowane na przyszłościowe plany i potrzeby. Jeśli z kolei zamierzamy w ciągu kolejnych kilku lat sprzedać lub wynająć mieszkanie, czy od razu kupujemy je z myślą o zarabianiu na wynajmie, należy spojrzeć na obecne trendy panujące na rynku wynajmu. Warto pamiętać, że kawalerki i mniejsze dwupokojowe mieszkania cieszą się o wiele większą popularnością, niż duże apartamenty.

Ważną kwestią w przypadku mieszkania, o której często zapominamy, jest też jego ustawność i funkcjonalność. Mieszkanie, którego ustawność nie jest najlepsza, a rzeczywista powierzchnia użytkowa nie pozwala na wiele, sprawia, że komfort życia zdecydowanie spada. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w nim sami, czy wynajmujemy je z innym. Dlatego też przez zakupem warto dowiedzieć się, czy w mieszkaniu możliwe jest wprowadzenie modyfikacji lub przebudowy pomieszczeń pod nasze potrzeby.

Ile zatem optymalnie powinien wynosić metraż mieszkania na osobę?

Mieszkanie dla rodziny - jaki metraż mieszkania wybrać, gdy nie mieszkamy sami?

Znalezienie idealnego metrażu dla rodziny to często nie lada wyzwanie. Niekiedy trudno określić, jaki metraż jest idealny w tym przypadku. Wszystko zależy od wielkości rodziny, ilości domowników oraz prowadzonego trybu życia czy indywidualnych potrzeb. Inny metraż sprawdzi się w przypadku rodziny z małym dziećmi, a inny w przypadku mieszkania z nastolatkami.

Przyjmuje się jednak, że optymalna wielkość mieszkania dla rodziny 2+2 to około 70–80 m². Taki metraż pozwala zachować swobodę i komfort użytkowania. Domownicy będą mogli zarówno spędzać czas razem, jak i osobno, bez przeszkadzania sobie nawzajem. Tym samym najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapewnienie każdemu członkowi rodziny osobnego pokoju.

W przypadku rodzin warto zwracać także uwagę na funkcjonalność i cechy mieszkania, takie jak posiadanie balkonu lub ogródka, garderoby, spiżarni, komórki lokatorskiej itp.

Mieszkanie dla pary - jak obliczyć metraż optymalny dla 2 osób?

Jeśli w mieszkaniu będą miały zamieszkać dwie osoby, kawalerka może nie być najkorzystniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Zbyt mała powierzchnia mieszkania będzie przyczyniała się do ogólnego dyskomfortu, a goszczenie znajomych czy rodziny będzie bardzo trudnym zadaniem.

W tym wypadku najlepiej zdecydować się na metraż pomiędzy 40 a 50 m². Oddzielna część sypialna i dodatkowy pokój dla gości będą atutami i pozwolą na dużą swobodę. Balkon lub ogródek, będące dodatkową przestrzenią do wykorzystania, także świetnie sprawdzą się w przypadku par. Jeśli w przyszłości pojawi się dziecko, już na etapie kupna warto rozważyć dodatkowy pokój.

Mieszkanie dla singla

Osoby mieszkające samodzielnie zdecydowanie mogą pozwolić sobie na nieco mniejszy metraż. Szczególnie gdy większość ich życia toczy się poza domem – w pracy lub na studiach.

W takim przypadku świetnym rozwiązaniem może okazać się kawalerka o powierzchni 30 - 40 m², z aneksem kuchennym, łazienką i wydzieloną strefą sypialną. Jeśli jednak prowadzimy bardzo towarzyski tryb życia lub spędzamy więcej czasu w domu, warto rozważyć nieco większy metraż w okolicach 45–50 m². Udogodnieniem będzie też balkon lub mały ogródek.

Mieszkanie pod wynajem

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania pod wynajem, najważniejsze będą dla nas trendy panujące przez ostatnie lata na rynku.

W ostatnim czasie zdecydowanie najłatwiej wynająć mieszkanie o mniejszym metrażu (od 30 do 45 m²) niż duże apartamenty. Najemcy często cenią sobie także dodatkowe udogodnienia takie jak balkon, czy mały ogródek oraz miejsce parkingowe.

Inwestycja w duże mieszkanie może być opłacalna szczególnie w przypadku wynajmowania nieruchomości studentom.

Umowa deweloperska – jaki jest koszt zawarcia umowy?

Podpisanie umowy deweloperskiej to konieczny warunek nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego. Na czym polega umowa deweloperska, jaki jest koszt umowy deweloperskiej i na jakie jej zapisy warto zwrócić uwagę?

Co to jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to dokument podpisywany przez firmę deweloperską oraz jej klienta – kupca nieruchomości. Zobowiązuje ona dewelopera do wzniesienia i ukończenia inwestycji we wskazanym w umowie czasie, a odbiorcę do opłacenia kosztów wynikających z kupna nieruchomości.

Kiedy zawiera się umowę deweloperską? Dokument może być podpisany przez strony jeszcze na etapie sporządzania planów budowy nieruchomości (osiedla, bloku mieszkalnego czy domu) lub w trakcie trwania realizacji budowy.

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

W określonych przypadkach umowę deweloperską może poprzedzać podpisanie umowy przedwstępnej (rezerwacyjnej). Reguluje ona warunki finansowe czasowej rezerwacji nieruchomości przez nabywcę, który – na przykład ze względu na aktualny brak zdolności kredytowej – może to uczynić, uiszczając opłatę rezerwacyjną.

Czy umowa deweloperska jest obowiązkowa?

Podpisanie umowy deweloperskiej jest obowiązkiem spoczywającym na firmie deweloperskiej oraz nabywcy nieruchomości. Reguluje to Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego (Dz. U. nr 232, poz. 1377).

Ten obowiązujący w Polsce od kwietnia 2012 roku akt prawny określa prawa i obowiązki obu stron umowy deweloperskiej, zwracając szczególną uwagę na ochronę praw nabywców.

Umowa deweloperska – koszt

Zawarcie umowy deweloperskiej wiąże się z kosztami, jakie muszą pokryć strony umowy (stosunek kosztów ponoszonych przez dewelopera i nabywcę nieruchomości powinien być wcześniej uzgodniony i zawarty w umowie). Na całość kosztów umowy deweloperskiej składają się:

  • Taksa notarialna – to opłata stanowiąca wynagrodzenie dla notariusza. Jej wysokość zależna jest od wartości transakcji – w tym wypadku ceny mieszkania podlegającego umowie deweloperskiej – i regulowana na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Najczęściej opłata za taksę notarialną mieści się w przedziale od 2 do 5 tysięcy złotych.
  • Wypis aktu notarialnego – jego koszt związany jest ze sporządzeniem poświadczonych egzemplarzy umowy deweloperskiej: po jednym dla dewelopera, nabywcy oraz czyniącego wpis do księgi wieczystej sądu, a także dla banku (w przypadku kiedy nabywcy nieruchomości udzielany jest kredyt hipoteczny). Maksymalna opłata za pojedynczą stronę aktu notarialnego wynosi 6 złotych, stąd całość kosztów wynikających z wypisów aktu notarialnego to zazwyczaj od 100 do 200 złotych.
  • Wpis do księgi wieczystej – wymaga on opłaty za wniosek skierowany do sądu, która wynosi 150 złotych. Do kwoty tej doliczyć należy pokrycie 23 proc. podatku VAT za taksę notarialną i wypis aktu notarialnego.

 

Na podstawie art. 26 wspomnianej ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego można przyjąć, że szczegółowe notarialne koszty umowy deweloperskiej przedstawiają się następująco w zależności od ceny nieruchomości:

  • do 3000 zł – 100 zł
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł
  • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł

 

Zobacz również artykuł: Jakie dodatkowe opłaty pojawią się przy zakupie mieszkania?

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Mimo że zapisy umowy deweloperskiej są zazwyczaj klarowne i bezpieczne dla nabywcy, to warto jednak zwracać uwagę na niektóre niuanse, jakie mogą pojawić się w tego typu dokumencie.

Pierwszy z nich dotyczy podwyżki ceny nabywanej nieruchomości, jaka może powstać w czasie pomiędzy podpisaniem umowy a finalizacją budowy inwestycji. Aby uchronić się zatem przed wynikającymi z tego późniejszymi dodatkowymi kosztami, warto uzgodnić szczegóły z deweloperem.

Innym ważnym zapisem może być możliwość odstąpienia od umowy w przypadku odmowy uzyskania kredytu hipotecznego przez nabywcę nieruchomości. W tym wypadku również należy stosownie się zabezpieczyć i uzgodnić z deweloperem taką treść umowy, która zakładałaby możliwość odstąpienia od niej w razie nieotrzymania kredytu z banku.

Podpisując umowę deweloperską, warto także zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kosztów utrzymania nieruchomości po jej wydaniu. W umowie powinny być zawarte informacje o sposobie rozliczenia opłat (media, opłaty administracyjne) i o tym, po czyjej stronie leży ich rozliczanie – dewelopera czy nabywcy.

Umowa deweloperska powinna zawierać również numery nabywanego lokalu, miejsca postojowego oraz komórki, a także informować o sposobie podziału kosztów związanych z podpisaniem umowy u notariusza pomiędzy deweloperem a nabywcą nieruchomości.

Zobacz również artykuł: O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Umowa deweloperska – wzór wymaganych informacji

Jak powinien wyglądać wzór umowy deweloperskiej? Dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • Datę i miejsce zawarcia umowy
  • Dane stron umowy – firmy deweloperskiej i nabywcy nieruchomości
  • Cenę, powierzchnię i adres nieruchomości, a także jej parametry techniczne
  • Numer pozwolenia na budowę oraz harmonogram prac budowlanych
  • Wyznaczony termin przeniesienia praw własności na nabywcę
  • Harmonogram i wysokość opłat na rzecz dewelopera
  • Wskazanie mieszkaniowego rachunku powierniczego
  • Warunki odstąpienia od umowy
  • Prawa i obowiązki stron umowy
  • Wysokość kar finansowych za niedotrzymanie zapisów umowy.

 

Własny dom czy mieszkanie – na co warto się zdecydować?

Zarówno kupno mieszkania, jak i domu, niesie ze sobą rozmaite zalety, ale i wady. Odpowiedź na pytanie o to, gdzie lepiej mieszkać – w domu czy mieszkaniu – zależy zatem od wielu czynników i osobistych preferencji. Oto najważniejsze z nich.

Dom czy mieszkanie – wady i zalety obu typów nieruchomości

Wybór i kupno nowej nieruchomości to często zobowiązanie na całe życie. Dlatego też podjęcie decyzji o wyborze domu lub mieszkania może być bardzo trudne. Aby dokonać wyboru zgodnego z naszymi potrzebami i wymaganiami, należy rozważyć wiele kwestii i zdecydować, które wartości są dla nas najważniejsze. Istotne jest, aby podjęta decyzja była w pełni świadoma i uwzględniała przyszłe plany i czynniki zewnętrzne, które będą wpływały na jakość życia.

Zalety kupna mieszkania

Kupno mieszkania również posiada swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niewątpliwą zaletą mieszkań jest na pewno ich dostępność i szeroki wybór metraży czy lokalizacji. W przypadku dużych miast do wyboru ma się zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, a wymarzone lokum można znaleźć nawet w kilka dni. Urządzenie i zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu nie jest aż tak dużym wyzwaniem, jak w przypadku domu.

Warto także pamiętać, że w przypadku wyboru mieszkania nie trzeba martwić się procesem budowy, konserwacjami czy przeglądami. Za wszelkie usterki i ich naprawę odpowiada administrator budynku i to na nim ciąży obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie.

Ważną zaletą jest także lokalizacja. Niezależnie od tego, w której części miasta kupimy nieruchomość, kwestia dojazdów nie jest tak uciążliwa, jak w przypadku domu. Również bliskość sklepów, galerii i parków handlowych, usług, miejsc rozrywki czy opieki medycznej jest bardzo dużym udogodnieniem. Często inwestycje w obrębie nowoczesnych osiedli znajdują się również żłobki czy przedszkola, co stanowi duży plus w przypadku rodzin z dziećmi. W mieście łatwiej także o pracę dostosowaną do wymagań i oczekiwań.

Kolejnym plusem jest kwestia bezpieczeństwa. Uznaje się, że mieszkania są nieruchomościami mniej narażonymi na kradzieże ze względu na bliskość sąsiadów.

Minusy wyboru mieszkania

Niestety kupno mieszkania ma też swoje wady. Mogą do nich należeć zakłócający ciszę i spokój sąsiedzi czy dostęp do mniejszych przestrzeni. Minusem jest także często wysoki stosunek ceny nieruchomości do dostępnego metrażu oraz częsta konieczność wyboru pomiędzy dogodną lokalizacją a dostępną przestrzenią.

Zalety mieszkania w domu

Mieszkanie we własnym domu ma wiele zalet i kilka istotnych wad, o których należy pamiętać, podejmując decyzje o wyborze nieruchomości.

Budując dom, można dostosować metraż do swoich potrzeb. Zarówno pod kątem powierzchni użytkowej, jak i jej zagospodarowania. W przeciwieństwie do mieszkania to użytkownicy decydują, jak duży będzie dom, ile pomieszczeń się w nim znajdzie i w jaki sposób zostaną rozmieszczone. Każdy z domowników może dysponować prywatną przestrzenią, nie martwiąc się o naruszenie komfortu innych osób. Specyfika domu pozwala także na posiadanie przestrzeni zewnętrznej, którą również można zagospodarować w zupełnie dowolny sposób.

W przypadku budowy domu możliwość pełnego decydowania o całości projektu, ilości pomieszczeń, wyglądzie i funkcjonalności przestrzeni, to jedna z największych zalet. Choć czasem ilość podejmowanych decyzji może przytłaczać, możliwość dostosowania wszystkich elementów do swoich potrzeb bez żadnych ograniczeń jest jednym z powodów atrakcyjności tego rozwiązania.

Własna i dostosowana do siebie przestrzeń na zewnątrz to element, którego często brakuje w przypadku mieszkań. Możliwość zagospodarowania działki i stworzenia swojego ogrodu, miejsca zabaw i gier dla dzieci czy po prostu tarasu do wypoczynku to ogromna zaleta domów.

Dom to przestrzeń stworzona z myślą o jego mieszkańcach i ich potrzebach, zaprojektowana tak, aby dawała jak największą swobodę i komfort. Dzięki posiadaniu własnej działki aktywność na świeżym powietrzu nie wymagają przygotowania czy długich podróży. Także wykonywanie dowolnych pracy czy relaks przy głośnej muzyce nie stanowią problemu. Dzięki własnej przestrzeni można poczuć większą swobodę w wyborze aktywności, bez martwienia się o preferencje sąsiadów.

Wady mieszkania w domu

Nie można jednak zapominać, że wybudowanie domu to długotrwały i często bardzo stresujący proces. Radość z posiadania własnego miejsca, zaprojektowanego bezpośrednio do swoich potrzeb mogą przysłonić trudy budowy. Podczas całego procesu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Często trzeba także godzić się na kompromisy i wybierać rozwiązania nie do końca zgodne z początkową wizją.

Minusem może okazać się także kwestia odpowiedzialności za stan techniczny i wygląd domu. Jako właściciele odpowiadamy za regularne przeglądy instalacji, naprawy wszelkich usterek i ogólny wygląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pewną niedogodnością są także koszty utrzymania nieruchomości. O ile zazwyczaj są one przewidywalne, często dochodzą dodatkowe, okresowe wydatki, które należy uwzględniać w miesięcznym budżecie.

Wadami mogą okazać się także odległości od miasta czy najbliższego sklepu oraz gorszy dostęp do mediów i Internetu. Jeśli dom zlokalizowany jest na obrzeżach, mogą być one pewnym wyzwaniem i stanowić istotną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu.

Plan zagospodarowania przestrzennego – co warto wiedzieć przed wyborem mieszkania?

Odpowiednia lokalizacja to jeden z głównych kryteriów atrakcyjności nowo zakupionej nieruchomości. Jak jednak sprawdzić, czy wyglądający atrakcyjnie teren, będzie taki również w przyszłości?

Może w tym pomóc obowiązujący na danym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego, z którym warto zapoznać się przed zakupem mieszkania.

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to dla wielu jedna z ważniejszych życiowych decyzji i inwestycja na lata. Z tego powodu, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości, warto wziąć pod uwagę jej najważniejsze cechy. Do głównych kryteriów wyboru mieszkania należą jego: - Pochodzenie – z rynku pierwotnego lub wtórnego - Cena - Standard - Metraż - Lokalizacja - Styl architektoniczny obiektu - Bliskość terenów zielonych

Plan zagospodarowania przestrzennego a zakup mieszkania.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości jest lokalizacja nowego mieszkania oraz atrakcyjność sąsiadującej z nim okolicy. O jej rozwoju i charakterze można dowiedzieć się z dokumentacji dotyczącej planów przestrzennych danego obszaru. Czym jest planowanie przestrzenne i dlaczego przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Zapoznaj się również z naszym artykułem: O co pytać przy kupnie mieszkania? 5 pytań do dewelopera

Czym jest planowanie przestrzenne?

Planowanie przestrzenne to wszelkie działania, których celem jest optymalne i zrównoważone wykorzystywanie terenów danego miasta lub gminy. Zawierane w dokumentach planistycznych wytyczne mają za zadanie z jednej strony godzić zapewnienie mieszkańcom dobrostanu wynikającego ze zrównoważonego i przyjaznego rozwoju budowlanego, z drugiej – umożliwiać władzom samorządowym i deweloperom możliwość budowania nieruchomości na danym terenie.

O planowaniu przestrzennym danego obszaru mówią zazwyczaj dwa dokumenty, które określają kierunek i wizję rozwoju terenu – może to dotyczyć na przykład konkretnej dzielnicy miasta.

Pierwszym z tych dokumentów jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium określa zakres obszaru, który na danym terenie może być zabudowany. Wyznacza również rejony, na których – ze względu na obecność różnych czynników – nie powinno się inwestować. Do czynników tych mogą należeć te o charakterze społecznym, (dobrostan mieszkańców), przyrodniczym (ochrona środowiska i występującej w granicach obszaru fauny i flory) czy infrastrukturalnym (przebiegająca nieopodal linia komunikacyjna).

Drugim dokumentem dotyczącym planowania zabudowy na danym obszarze jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan taki stanowi bardziej konkretną formę i rozwinięcie kierunków rozwoju danych terenów, jakie są zawarte w studium i uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie nazywany często „planem miejscowym”) służy do sformułowania szczegółowych wytycznych, jakimi powinni kierować się inwestorzy budowlani na obszarze danej jednostki administracyjnej. Składają się na niego nakazy i zakazy, które mogą dotyczyć na przykład: § ustalenia tego, jaka zabudowa jest dozwolona na danym obszarze (na przykład bloki mieszkalne, domy jednorodzinne); § wyznaczenia konkretnych parametrów zabudowy lub zagospodarowania terenów – może to dotyczyć dopuszczalnej wysokości budynków czy charakteru występujących na danym obszarze terenów zielonych (parki, las, ogródki działkowe, tereny uprawne); § nakreślenia przebiegu aktualnych i docelowych ulic; § ochrony zlokalizowanych w danym obszarze zabytków; § zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane. Podstawą prawną zarówno dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i planu zagospodarowania przestrzennego są trzy obowiązujące w Polsce akty legislacyjne: § Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu za¬gospodarowania przestrzennego.

Do czego służy plan zagospodarowania przestrzennego?

Plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo ważny z kilku powodów.

Po pierwsze, pozwala zorientować się mieszkańcom danego obszaru (np. dzielnicy) – również tym dopiero decydującym się na kupno okolicznej nieruchomości – o tym, w jaki sposób będzie rozwijać się ich najbliższa okolica. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowo powstających terenów mieszkalnych, które intensywnie się rozwijają. Dzięki zapoznaniu się z planem miejscowym, osoby zainteresowane kupnem mieszkania na danym obszarze, będą mogły dowiedzieć się, czy w przyszłości dany rejon lub dzielnica będą dla nich równie atrakcyjne, jak obecnie. Dotyczy to na przykład obecności terenów zielonych, które mogą być zachowane, ale również już w niedalekiej przyszłości zabudowane.

Jednym z głównych kryteriów atrakcyjności danej lokalizacji dla jej mieszkańców jest – oprócz wspomnianych terenów zielonych – również gęstość zabudowy. Zapoznając się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można uzyskać odpowiedź również na to, ile budynków może znajdować się w obrębie danego obszaru. Jest to często bardzo ważna informacja dla mieszkańców. Innym ważnym celem planu miejscowego jest ochrona miejscowych zabytków, które są niekiedy bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Bardzo często plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniają walory historyczne budynków, uniemożliwiając ich wyburzanie lub nadmierną przebudowę.

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?

Wiedząc już, jak dużą rolę spełniają plany miejscowe, warto się z nimi zapoznać – szczególnie kiedy rozważa się opcję zakupu nieruchomości mieszkalnej lub lokalu usługowego na danym terenie. Zatem, jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?

W tym celu należy jedynie zajrzeć na stronę internetową urzędu konkretnej gminy lub miasta (Biuletyn Informacji Publicznej) lub uzyskać go poprzez złożenie wniosku w urzędzie.

Źródła:

• https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/planowanie-przestrzenne • https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/biblioteka/publikacje/przewodnik-po-planowaniu-przestrzennym/ • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030800717/U/D20030717Lj.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041181233/O/D20041233.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031641587/O/D20031587.pdf

Trendy wnętrzarskie 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Rok 2021 to w świecie wnętrzarskim czas wielkich zmian, innowacyjnych pomysłów i całkowita zmiana podejścia do dotychczasowych rozwiązań. W 2022 roku trendy te będą kontynuowane, zarówno w formie długotrwałej, jak i tzw. mikrotrendów.

Podpowiadamy jakie czynniki wpłynęły na rozwój trendów wnętrzarskich w minionym roku i na co warto zwrócić uwagę w noworocznych projektach.

Powrót do natury

Podczas pandemii zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Staje się on więc nie tylko naszym miejscem relaksu i życia rodzinnego, ale także przestrzenią do pracy. Tym samym mocniej zwracamy uwagę na nasze otoczenie, jego funkcjonalność, wygodę i użyteczność. W 2022 roku trendem pozostanie projektowanie przestrzeni, pozwalających odzyskać naturalny balans oraz zbliżenie się do świata przyrody. Pożądane stanie się bowiem tworzenie wizualnego połączenia z naturą, poprzez uspokajające wnętrza z naturalnym oświetleniem i wentylacją, pozwalające na wkomponowanie roślin i naturalnych elementów dekoracyjnych.

Zrównoważony rozwój

Powrót do natury to także powrót do zrównoważonego podejścia do wystroju wnętrz. W dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej coraz bardziej cenione są rozwiązania, pozwalające na pozyskiwanie materiałów, surowców i mebli od lokalny rzemieślników, czy też nadawanie nowego życia vintage’owym przedmiotom. W 2022 roku uwaga projektantów będzie zwrócona ku materiałom, które dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi będą służyć przez długie lata. Korzystnie wpływając to nie tylko na wystrój wnętrza, ale przede wszystkim na całe środowisko.

Modułowy zawrót głowy

W czasach, w których funkcjonalność jest jedną z najbardziej pożądanych cech wnętrz, wyraziste i nieco ekscentryczne elementy wystroju odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku wielofunkcyjne, modułowe meble staną się najlepszą możliwą inwestycją. Ich praktyczność i użyteczność sprawiają, że służą przez długie lata i pozwalają zmienić nawet najmniejsze wnętrze w funkcjonalną przestrzeń. Z kolei w większych pomieszczeniach meble modułowe mogą w moment zmienić charakter wnętrza z minimalistycznego na bardziej bogate i wyraziste.

Lustrzane odbicia

Lustro to element obowiązkowy w niemal każdym pomieszczeniu. Jednak w 2022 będzie ono odgrywało jeszcze większą rolę niż dotychczas. Lustrzane dekoracje, detale czy ściany to tylko jedne z możliwości, które oferują projektanci. Lśniące, odbijające światło elementy o charakterze dekoracyjnym nie tylko świetnie powiększą przestrzeń, ale także nadadzą jej bardziej oryginalny charakter. W świecie wnętrzarskim coraz częściej spotykane są także lustrzane sufity, które dodają pomieszczeniom intymności i wizualnej objętości.

Przestrzeń biurowa w domu

Praca z domu to rzeczywistość coraz większej liczby osób. Aby sprawić, by była ona bardziej efektywna i przyjemna, w 2022 roku warto stworzyć w swoim otoczeniu mini przestrzeń biurową. Niezależnie od tego, czy dysponujemy małym mieszkaniem, czy nasza inwestycja mieszkaniowa skierowała nas w stronę dużego apartamentu, wydzielenie i zaaranżowanie specjalnego miejsca do pracy poprawi jakość naszego życia. Przestrzeń ta powinna być przede wszystkim dobrze zorganizowana, wyposażona jedynie w niezbędne sprzęty oraz pozbawiona tzw. rozpraszaczy.

Przytulne i komfortowe wnętrza

Domowe biura to także więcej czasu we własnym m. Warto więc zadbać o to, by przestrzeń, w której przyjdzie nam spędzić dużo czasu, była przytulna i komfortowa. W 2022 roku mają to zagwarantować dodatki w postaci tkanin stosowanych w aranżacjach. Dotyczy to przede wszystkim mebli, ale nie tylko – subtelności wnętrzu dodadzą także zasłony, narzuty, poduszki oraz stylowe dywaniki.

Po jakie tkaniny warto sięgać? Królować będą przede wszystkim welur oraz tkaniny lniane. Pierwsze są niezwykle przyjazne i dodają ciepła każdemu wnętrzu. Len pasuje natomiast do naturalnych materiałów – zwłaszcza drewna. Będzie stanowić doskonałe uzupełnienie stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz japandi.

Prostota przełamana kolorem

Głównym trendem w 2021 roku była kolorystyczna naturalność. W 2022 roku neutralna paleta odcieni nadal jest w trendach, a beż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kolorów do wnętrz. Jednak projektanci nie przełamują go już klasyczną czernią i bielą, a odcieniami błękitu. Od głębokiego indygo po zielonkawy turkus – w 2022 niebanalne mieszanki niebieskich tonów będą dopełniały niejedna przestrzeń.

Dodatkowo projekcjami na temat trendów na nadchodzący rok podzielił się Instytut Pantone¹. Kolorem 2022 roku został odcień Veri Peri. To połączenie koloru niebieskiego i fioletu. Barwa ma symbolizować kreatywność, nową energię i optymizm związany z patrzeniem w przyszłość.

Okrągłe kształty

Surowe linie i zimne wnętrza odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku miękkość, delikatność i harmonia to jedne z najbardziej pożądanych cechy we wnętrzach. Ten specyficzny nastrój pozwalają osiągać zaokrąglone formy, zarówno mebli, jak i dodatków. Okrągły kształt zmiękcza sztywną i prostą konstrukcję, nadając jej lekkości i przytulności. Pod względem architektonicznym istotne są także formy łukowe. Nie tylko w przypadku drzwi, ale także w dużych elementach takich, jak lustra czy okna.

Zamieszkaj w centrum Łodzi. Poznaj nowoczesne Osiedle Primo

Mieszkania w Nowym Centrum Łodzi łączą w sobie elementy tradycyjnego i industrialnego budownictwa przemysłowej Łodzi wraz z praktycznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Najlepszym tego przykładem jest Osiedle Primo, za realizację którego odpowiedzialny jest Profbud –znana firma deweloperska z polskim kapitałem.

Mieszkania w Nowym Centrum Łodzi – nowoczesność i tradycja

Nowe Centrum Łodzi to jedna z ciekawszych, atrakcyjniejszych i najszybciej rozwijających się części miasta, które niegdyś było przemysłowym sercem ziem polskich. Zlokalizowane są tu w niedalekiej odległości od siebie obiekty biznesowe, kulturalno-artystyczne i mieszkalne, dzięki czemu ta niezwykła i sukcesywnie rewitalizowana przestrzeń miejska pełna jest życia i wyjątkowej atmosfery.

Na terenie Nowego Centrum Łodzi tradycyjna zabudowana XIX-wiecznej Łodzi spotyka się z nowoczesnymi przestrzeniami i miejscami po wielu latach odkrywanymi na nowo. Do usytuowanych tu charakterystycznych i reprezentacyjnych obiektów zaliczyć można między innymi pełniący dziś funkcje artystyczne i edukacyjne budynek pierwszej łódzkiej elektrowni (EC1). Znajdują się w nim takie instytucje jak Centrum Nauki i Techniki, Łódź Film Commission czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Na szczególną uwagą zasługuje również zlokalizowany nieopodal gmach dworca Łódź Fabryczna, który jest dziś częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, jednego z największych w Europie.

Mieszkania na sprzedaż w Nowym Centrum Łodzi – Osiedle Primo

Jedną z wizytówek budownictwa mieszkalnego Nowego Centrum Łodzi jest Osiedle Primo. To nowa inwestycja mieszkaniowa usytuowana w samym centrum miasta (Śródmieście-Wschód, ul. Lindleya/Węglowa), której I etap ukończony został w IV kwartale 2019 roku. Zarówno atmosfera Nowego Centrum Łodzi, jak i specyfika architektoniczna Osiedla sprawia, że jest to miejsce dedykowane w szczególności osobom kreatywnym i aktywnym, którzy cenią sobie rozwój w sercu dynamicznej i tętniącej życiem metropolii.

Pod względem profilu architektonicznego Osiedle Primo z jednej strony cechuje się nowoczesną funkcjonalnością, z drugiej zaś nawiązuje do industrialnej przeszłości miasta i czasów jego przemysłowej świetności. Wyrazem tego jest m.in. pierzejowa zabudowa, pionowe podziały elewacji budynków mieszkalnych o różnej wysokości i wycofane pasy loggii. Projekt Osiedla nawiązuje również pewnymi elementami do łódzkiego modernizmu lat międzywojennych – dotyczy to rozbudowanej tektoniki fasad oraz wykończeń, na które składają się cegły o zmiennym układzie warstw ceramicznych. Całość inwestycji doskonale wkomponowuje się zatem w zamysł urbanistyczny zrewitalizowanego Nowego Centrum Łodzi, będąc jego niezwykle istotną częścią.

Charakterystyczną cechą Osiedla Primo jest zachowanie tradycyjnej struktury zabudowy łódzkiego Śródmieścia, co zostało osiągnięte poprzez zaprojektowanie kameralnych przestrzeni częściowo otwartych podwórek. Można w nich podziwiać wysmakowane i gustownie wykonane elementy małej architektury krajobrazu. To niezwykłe miejsce przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie obecność zieleni – oddany do użytku w ramach realizacji II etapu inwestycji dziesięciopiętrowy budynek zwieńczony został oferującymi wytchnienie i relaks ogrodami tarasowymi, do których można dostać się bezpośrednio z lokali mieszkalnych. Z ich poziomu można cieszyć oczy wspaniałą panoramą miasta.

Na ukończony II etap Osiedla Primo składa się dziesięciopiętrowy budynek liczący 208 mieszkań:
- 93 mieszkań jednopokojowych,
- 71 mieszkań dwupokojowych,
- 30 mieszkań trzypokojowych,
- 10 mieszkań czteropokojowych,
- 4 mieszkania pięciopokojowe.

W ramach III etapu inwestycji, którego termin ukończenia jest planowany na IV kwartał 2023 roku, udostępniony zostanie pięciopiętrowy budynek, a w nim 110 mieszkań:
- 6 mieszkań jednopokojowych,
- 78 mieszkań dwupokojowych,
- 13 mieszkań trzypokojowych,
- 13 mieszkań czteropokojowych,
- 4 mieszkania pięciopokojowe.

Część zaprojektowanych w ramach III etapu inwestycji lokalnych mieszkalnych będzie wyróżniało się imponującą wysokością (do 3,7 metrów) oraz obecnością przynależących do nich od strony patio ogródków. Mieszkańcy najwyższych kondygnacji budynku będą mieć z kolei do dyspozycji luksusowe apartamenty typu penthouse, których część uzyska dostęp do pełnych zieleni tarasów umiejscowionych na dachu.

Lokalizacja Osiedla Primo w Nowym Centrum Łodzi

Zaletą mieszkań w Nowym Centrum Łodzi jest ich dogodne położenie w sercu miasta i bliskość najważniejszych punktów handlowych, usługowych, kulturalnych, biznesowych i edukacyjnych. Nie inaczej jest w przypadku Osiedla Primo. Jego mieszkańcy mogą cieszyć się komfortem wynikającym nie tylko z luksusowych lokali mieszkalnych i wspaniałej architektury, lecz także możliwością szybkiego dojazdu do najważniejszych części Łodzi. W niewielkiej odległości znajdują się stacje komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, dworzec kolejowy PKP Łódź Fabryczna) i punkt komunikacyjny Węglowa-Tramwajowa.

W promieniu kilkuset metrów od Osiedla Primo znajdują się między innymi:
- punkty handlowo-usługowe i sklepy osiedlowe,
- restauracje, kawiarnie i puby,
- placówki edukacyjne – Przedszkole Miejskie nr 84, Przedszkole Miejskie nr 15.

Styl urban jungle – hit wnętrzarski w Twoim mieszkaniu

Wnętrze w stylu urban jungle kojarzy się z wakacjami w egzotycznym miejscu i bliskością natury. Dominującym kolorem jest zieleń, która pojawia się w wielu odcieniach. Kolor ten dobrze łączy się z innymi barwami: z bielą, szarością, różem oraz złotem.

Styl urban jungle wyróżnia się również dużą ilością roślin. Soczysta zieleń działa odprężająco i pozwala się zrelaksować. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jak sprawić, by styl urban jungle zagościł w Twoim mieszkaniu?

Motywy roślinne w domu - czyli styl urban jungle

Obecność roślin jest wręcz obowiązkowa w przestrzeni miejskiej dżungli. Mile widziane są gatunki orientalne takie jak paprocie, sukulenty, bluszcze i kaktusy. Można dowolnie eksperymentować z wielkością roślin oraz ich ustawieniem.

Gdzie je umieścić? Na parapecie, meblach czy specjalnych stojakach, o ile oczywiście nie utrudniają bezpiecznego przemieszczania się po domu. Doniczki same w sobie stanowią już element dekoracji. Dodatkowo, im więcej roślin, tym bardziej wnętrze będzie sprawiało wrażenie dżungli. Aby jednak przestrzeń budziła zachwyt, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Osoby, które dysponują mniejszą ilością czasu na pielęgnację mogą także postawić na sztuczną roślinność. Klasyczne kwiaty, takie jak np. fiołki, raczej się jednak nie sprawdzą. Stawiajmy na strzeliste, wysokie roślinne ozdoby. Palmy, imponująca strelicja, draceny czy fikusy powinny prezentować się doskonale.

Wykończenia w odcieniach zieleni

Kolory ścian i płytek powinny kojarzyć się z zielenią. Niekoniecznie oznacza to jednak pomalowanie całego domu na zielono. Dobrze będą wyglądać np. płytki czy tapety z motywami roślinnymi w tym odcieniu. Warto zainwestować także w fototapetę przedstawiającą egzotyczne ptaki lub liście. Z naturą kojarzy się również drewno, dlatego do wnętrza jak najbardziej będzie pasował drewniany parkiet.

Motyw liści można także przedstawić na lampach, a barwne dywany kojarzące się z egzotycznymi krajami pozwolą nieco ożywić wnętrze.

Idealne meble do wnętrza w stylu urban jungle

Styl urban jungle kojarzy się z bliskością natury. Z tego powodu aranżując wnętrze, postaw na drewniane meble. Znakomicie sprawdzą się również te wiklinowe, jak i inne wykonane z naturalnych surowców. Do krzeseł dobierz z kolei poduszki w odcieniach zieleni lub o morskich motywach.

Sypialnia w stylu miejskiej dżungli

Zieleń to kolor, który uspokaja. Z tego powodu urządzenie sypialni w stylu urban jungle będzie doskonałym pomysłem. W tym przypadku warto wybrać pościel z naturalnych tkanin takich jak len czy bawełna, które są niezwykle miłe w dotyku. Przy leżance można postawić z kolei drewnianą lub wiklinową szafeczkę nocną. Idealnym uzupełnieniem będą jasnozielone zasłony bądź rolety z naturalnych materiałów.

Oczywiście i tutaj nie może zabraknąć roślin. W przypadku pomieszczenia sypialnego należy jednak zwrócić uwagę, by nie wybierać roślin o zbyt intensywnych zapachach. Do tego typu pomieszczenia polecana jest szczególnie zielistka Sternberga, która jest łatwa w pielęgnacji. Co ciekawe, odmiany jednolicie zielone dobrze znoszą też niedobór światła.

Miejska dżungla w łazience

Łazienka to miejsce, w którym powstaje nadmiar wilgoci. Postawienie w tym miejscu roślin wchłaniających wodę, jest zatem bardzo praktycznym pomysłem. Klimat miejskiej dżungli dodatkowo podkreślą płytki w odcieniach zieleni lub motyw roślinny na zasłonie prysznica, który skutecznie przykuje uwagę. Pod nogi można z kolei położyć ręcznie pleciony dywanik.

Dodatkowo akcesoria łazienkowe takie jak ręczniki czy dozowniki na mydło powinny być w odcieniach ziemi– naturalne i eleganckie.

Urban jungle – salon, o którym marzysz

W salonie urban jungle świetnie sprawdzą się masywne meble z ciemnego drewna. Dobrze wyglądają, a ze względu na solidny materiał będą nam służyć przez lata. Dodatkowo, drewniane krzesła mogą być również z zielonym obiciem. Sofę z kolei przyozdobisz dekoracyjnymi poduszkami w roślinne wzory. Do wnętrza pasują także zielone pufy, a motyw liści będzie mile widziany na zastawie stołowej. W salonie zazwyczaj znajduje się więcej miejsca niż w innych pomieszczeniach, dlatego można zdecydować się na większe rośliny.

Taras bliski naturze

Styl urban jungle idealnie sprawdzi się również na tarasie. Drewniany parkiet, krzesła z zielonymi poduszkami oraz egzotyczna roślinność przywodzą na myśl słoneczne wakacje. Klimat podkreślą trawy ozdobne i bambusy. Dodatkowo możesz powiesić hamak, który będzie świetnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień.

Dodatki w stylu urban jungle - jakie wybrać?

Czym byłoby nowoczesne wnętrze bez subtelnych dodatków? We wnętrzu z pewnością sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów. Przykładowo wiklinowe stojaki podkreślą charakter pomieszczenia, a świeczniki i lampiony dodadzą egzotycznego klimatu. Możesz je dodatkowo wyeksponować w świecznikach z mosiądzu lub stali. Dobrym dodatkiem są także świece zapachowe, które nadają wakacyjnego klimatu. Dodatkowo, jeśli posiadasz pamiątki z wakacji, nie bój się ich wyeksponować.

Styl urban jungle to aranżacje zgodne z naturą, które wydobywają z roślin piękno. Jeśli lubisz gęstą roślinność, z pewnością pokochasz wnętrza w takim stylu. Urban jungle z powodzeniem można łączyć też ze stylem rustykalnym lub skandynawskim stwarzając w domu piękny, unikatowy klimat.

Jesienne aranżacje dla każdego. Pięć prostych sposobów na szybką metamorfozę wnętrza

Jesień to pora roku, która kojarzy nam się z ponurą szarością. Spędzamy też więcej czasu w domu. Aby nie dopadła nas jesienna melancholia warto trochę ożywić wnętrze swojego mieszkania, wykorzystując uroki tej pory roku.

Jesień ma także swoje zalety. Należą do nich choćby dojrzewające owoce i promienie słońca przebijające się przez liście drzew. W jesiennych aranżacjach królują złociste barwy!

Kolory jesieni w aranżacji wnętrz

Kolor pomarańczowy nastraja nas pozytywnie, z kolei czerwień pobudza do działania. Te barwy są odpowiednie, by dodać energii w szare dni, dlatego tym bardziej będą pasować do jesiennych wnętrz. Nie każdy jednak lubi wyraziste kolory. Bardziej stonowane odcienie również mogą okazać się dobre, zwłaszcza, gdy zależy nam na odprężeniu i wyciszeniu. W takiej sytuacji postawmy na kolory ziemi, przygaszoną czerwień, butelkową zieleń oraz granat jesiennego nieba.

Więcej światła – jesienne aranżacje

Chociaż jesień bywa ciepła i ładna, znaczniej szybciej robi się ciemno, przez co niejednokrotnie może doskwierać nam brak słońca. W miarę możliwości korzystaj więc jak najczęściej z naturalnego światła. Czy wiesz jak wiele może zmienić dekoracja okna? Aby ożywić wnętrze, wystarczy zmienić zasłony na bardziej wyraziste. Wzorzyste zasłony doskonale przełamują nudę i nadają wnętrzom charakteru. Zakup nowych firanek to stosunkowo nieduży wydatek. Możesz również pokusić się o rolety w odważnych kolorach.

Dodatkowo, nawet przy nieruchomościach z dobrym nasłonecznieniem, warto wyposażyć wnętrze domu w świeczniki oraz ciekawe lampiony, które wzmocnią oświetlenie pomieszczeń. Dobrze sprawdzą się przenośne lampy podłogowe, gdyż łatwo można zmienić ich położenie. Dzięki dodatkowemu oświetleniu nawet przy małej ilości naturalnego światła w pomieszczeniach nie będzie ponuro. Punktowe źródła światła doskonale dodają uroku i sprawiają, że możemy wybrać, którą część wnętrza chcemy doświetlić.

Jesienne dekoracje domu

Symbolami jesieni są kasztany oraz złociste liście. Szkoda byłoby z nich nie skorzystać – tym bardziej, że nie musimy za nie płacić. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje na osiedlu w pobliżu parku, wybierz się na spacer i poszukaj darów jesieni, jeżeli nie – zawsze możesz zaplanować wycieczkę do najbliższego lasu. Przy okazji dotlenisz się i poprawisz samopoczucie, a może nawet znajdziesz inspirację, jak urządzić jesienne wnętrza. W okresie roku znajdziesz jeszcze wiele pięknych kwiatów. Z liści możesz stworzyć piękny bukiet, który stanie się ozdobą twojego salonu. Kasztany i kwiaty mogą być podstawą naprawdę imponujących dekoracji.

Ciekawe ozdoby i jesienne dekoracje bez problemu znajdziesz również w sklepach lub zamówisz przez Internet. Gdziekolwiek je postawisz – na stole, parapecie czy komodzie, wszędzie będą prezentować się wspaniale.

Miłym dodatkiem będą także świece zapachowe. Wybierz nuty lawendy, wanilii czy korzennych przypraw, ich woń poprawia nastrój. Pozwól sobie też na fantazję w wyborze dekoracji i postaw na mocne akcenty również w przedmiotach codziennego użytku. Serwetki w żywych kolorach, barwne ręczniki czy kubki — wszystkie te drobiazgi w ciekawej kolorystyce przeciwstawią się ponurej aurze.

Jesienne aranżacje salonu

W chłodne jesienne dni szczególnie doceniamy koce i pledy. Są one nie tylko ładne, ale również praktyczne. Kanapę w salonie można łatwo ożywić, korzystając z dekoracyjnych poduszek w ciemnozielonych kolorach lub odcieniach złota. Przy tym temacie dobrze sprawdzi się również wyrazista narzuta lub koc. W końcu nie ma nic przyjemniejszego, niż w chłodny dzień otulić się miękkim kocem, czytając książkę oraz pijąc ciepłą herbatę. Dzięki dekoracyjnym poduszkom będzie nam również wygodnie podczas zagłębiania się w lekturę czy oglądania filmu.

Przy niewielkich zmianach jesteśmy więc w stanie stworzyć przyjemne miejsce do spędzania jesiennych wieczorów. Salon to odpowiednia przestrzeń na umieszczenie w niej ręcznie wykonanych dekoracji. Może przy okazji odkryjesz nowe hobby?

Odśwież ściany na jesień

Jeśli od jakiegoś czasu chodzi ci po głowie odmalowanie ścian, pomyśl o pięknych jesiennych kolorach. Nikt nie powiedział, że ściany trzeba malować na ten sam kolor, co poprzednio. Mogą być one w różnych barwach. Pomalowanie jednej z nich na bardziej wyrazisty odcień z pewnością nada wnętrzu nowego charakteru. Możesz również postawić na ciekawą tapetę. Doskonale sprawdzą się tutaj fototapety z krajobrazami lub najmodniejsze od kilku sezonów tapety z roślinnymi motywami.

Skorzystaj z tego, co już masz w swoim mieszkaniu

Jesienią szczególnie zależy nam na przytulnym wnętrzu. Aby dodać mu takiego klimatu, warto odświeżyć stare meble. Kto wie, co znajdziesz na przysłowiowym strychu? Pozorne starocie można odrestaurować i dać im nowe życie. Może stylizacja w stylu retro? Obecnie meble w stylu PRL cieszą się dużą popularnością. Stare sprzęty w nowoczesnym wnętrzu to ciekawy sposób na przełamanie rutyny, choć starocie nie powinny przeważać. Eklektyzm to najmodniejsze rozwiązanie tego roku. A może po prostu przestawisz szafkę lub zmienisz ułożenie rzeczy na półkach? Urozmaicenie zawsze jest mile widziane.

Zaproś więc jesień i jej kolory do swojego mieszkania. Czasami wystarczy naprawdę kilka drobnych zmian, by ożywić wnętrze i nadać mu przytulnego charakteru.

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Zadzwoń do nas

605 606 606

Siedziba główna

Biuro Prasowe

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Mocha Tower
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich
Gaia Park I
Primo IV
Goslove
Primo III
Złota Oksza
Symbio City

Niniejszym wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od firmy Grupa Profbud Sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany w formularzu adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez firmę Grupa Profbud Sp. z o.o. (dalej „Administratora”).

Prawa osoby, której dane osobowe dotyczą: Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą - zobacz więcej

a) iż Dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej przeze mnie zgody na ich przetwarzanie, do czasu wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych lub wycofania zgody na ich przetwarzanie; b) o prawie do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych dotyczących osoby, której dane dotyczą, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawie do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także o prawie do przenoszenia danych; c) o prawie do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie; d) o uprawnieniu do uzyskania od Administratora potwierdzenia, czy przetwarza jego dane osobowe, a jeżeli ma to miejsce, o uprawnieniu do uzyskania dostępu do nich oraz informacji o danych osobowych, wskazanych w art. 15 ust. 1 RODO; e) o prawie wniesienia skargi na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego;

Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego „RODO”).

Dziękujemy za wiadomość.

Skontaktujemy się wkrótce.

OK
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Biura sprzedaży

605 606 606
Pon.
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
10:00-18:00
zamknięte
Umów się
Wt.
10:00-18:00
zamknięte
Umów się
Śr.
10:00-18:00
zamknięte
Umów się
Czw.
10:00-18:00
zamknięte
Umów się
Pt.
10:00-18:00
zamknięte
Umów się
Sob.
10:00-15:00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 607
Pon.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Wt.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Śr.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Czw.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Pt.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się