Blog

Historie, spostrzeżenia i porady, które odmienią sposób, w jaki chcesz mieszkać.

Plan zagospodarowania przestrzennego – co warto wiedzieć przed wyborem mieszkania?

Odpowiednia lokalizacja to jeden z głównych kryteriów atrakcyjności nowo zakupionej nieruchomości. Jak jednak sprawdzić, czy wyglądający atrakcyjnie teren, będzie taki również w przyszłości?

Może w tym pomóc obowiązujący na danym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego, z którym warto zapoznać się przed zakupem mieszkania.

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to dla wielu jedna z ważniejszych życiowych decyzji i inwestycja na lata. Z tego powodu, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości, warto wziąć pod uwagę jej najważniejsze cechy. Do głównych kryteriów wyboru mieszkania należą jego: - Pochodzenie – z rynku pierwotnego lub wtórnego - Cena - Standard - Metraż - Lokalizacja - Styl architektoniczny obiektu - Bliskość terenów zielonych

Plan zagospodarowania przestrzennego a zakup mieszkania.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości jest lokalizacja nowego mieszkania oraz atrakcyjność sąsiadującej z nim okolicy. O jej rozwoju i charakterze można dowiedzieć się z dokumentacji dotyczącej planów przestrzennych danego obszaru. Czym jest planowanie przestrzenne i dlaczego przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

Zapoznaj się również z naszym artykułem: O co pytać przy kupnie mieszkania? 5 pytań do dewelopera

Czym jest planowanie przestrzenne?

Planowanie przestrzenne to wszelkie działania, których celem jest optymalne i zrównoważone wykorzystywanie terenów danego miasta lub gminy. Zawierane w dokumentach planistycznych wytyczne mają za zadanie z jednej strony godzić zapewnienie mieszkańcom dobrostanu wynikającego ze zrównoważonego i przyjaznego rozwoju budowlanego, z drugiej – umożliwiać władzom samorządowym i deweloperom możliwość budowania nieruchomości na danym terenie.

O planowaniu przestrzennym danego obszaru mówią zazwyczaj dwa dokumenty, które określają kierunek i wizję rozwoju terenu – może to dotyczyć na przykład konkretnej dzielnicy miasta.

Pierwszym z tych dokumentów jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium określa zakres obszaru, który na danym terenie może być zabudowany. Wyznacza również rejony, na których – ze względu na obecność różnych czynników – nie powinno się inwestować. Do czynników tych mogą należeć te o charakterze społecznym, (dobrostan mieszkańców), przyrodniczym (ochrona środowiska i występującej w granicach obszaru fauny i flory) czy infrastrukturalnym (przebiegająca nieopodal linia komunikacyjna).

Drugim dokumentem dotyczącym planowania zabudowy na danym obszarze jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan taki stanowi bardziej konkretną formę i rozwinięcie kierunków rozwoju danych terenów, jakie są zawarte w studium i uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania przestrzennego (w skrócie nazywany często „planem miejscowym”) służy do sformułowania szczegółowych wytycznych, jakimi powinni kierować się inwestorzy budowlani na obszarze danej jednostki administracyjnej. Składają się na niego nakazy i zakazy, które mogą dotyczyć na przykład: § ustalenia tego, jaka zabudowa jest dozwolona na danym obszarze (na przykład bloki mieszkalne, domy jednorodzinne); § wyznaczenia konkretnych parametrów zabudowy lub zagospodarowania terenów – może to dotyczyć dopuszczalnej wysokości budynków czy charakteru występujących na danym obszarze terenów zielonych (parki, las, ogródki działkowe, tereny uprawne); § nakreślenia przebiegu aktualnych i docelowych ulic; § ochrony zlokalizowanych w danym obszarze zabytków; § zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane. Podstawą prawną zarówno dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i planu zagospodarowania przestrzennego są trzy obowiązujące w Polsce akty legislacyjne: § Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. § Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu za¬gospodarowania przestrzennego.

Do czego służy plan zagospodarowania przestrzennego?

Plan zagospodarowania przestrzennego jest bardzo ważny z kilku powodów.

Po pierwsze, pozwala zorientować się mieszkańcom danego obszaru (np. dzielnicy) – również tym dopiero decydującym się na kupno okolicznej nieruchomości – o tym, w jaki sposób będzie rozwijać się ich najbliższa okolica. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowo powstających terenów mieszkalnych, które intensywnie się rozwijają. Dzięki zapoznaniu się z planem miejscowym, osoby zainteresowane kupnem mieszkania na danym obszarze, będą mogły dowiedzieć się, czy w przyszłości dany rejon lub dzielnica będą dla nich równie atrakcyjne, jak obecnie. Dotyczy to na przykład obecności terenów zielonych, które mogą być zachowane, ale również już w niedalekiej przyszłości zabudowane.

Jednym z głównych kryteriów atrakcyjności danej lokalizacji dla jej mieszkańców jest – oprócz wspomnianych terenów zielonych – również gęstość zabudowy. Zapoznając się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można uzyskać odpowiedź również na to, ile budynków może znajdować się w obrębie danego obszaru. Jest to często bardzo ważna informacja dla mieszkańców. Innym ważnym celem planu miejscowego jest ochrona miejscowych zabytków, które są niekiedy bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Bardzo często plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniają walory historyczne budynków, uniemożliwiając ich wyburzanie lub nadmierną przebudowę.

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?

Wiedząc już, jak dużą rolę spełniają plany miejscowe, warto się z nimi zapoznać – szczególnie kiedy rozważa się opcję zakupu nieruchomości mieszkalnej lub lokalu usługowego na danym terenie. Zatem, jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania?

W tym celu należy jedynie zajrzeć na stronę internetową urzędu konkretnej gminy lub miasta (Biuletyn Informacji Publicznej) lub uzyskać go poprzez złożenie wniosku w urzędzie.

Źródła:

• https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/planowanie-przestrzenne • https://partycypacjaobywatelska.pl/strefa-wiedzy/biblioteka/publikacje/przewodnik-po-planowaniu-przestrzennym/ • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030800717/U/D20030717Lj.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041181233/O/D20041233.pdf • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031641587/O/D20031587.pdf

Trendy wnętrzarskie 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Rok 2021 to w świecie wnętrzarskim czas wielkich zmian, innowacyjnych pomysłów i całkowita zmiana podejścia do dotychczasowych rozwiązań. W 2022 roku trendy te będą kontynuowane, zarówno w formie długotrwałej, jak i tzw. mikrotrendów.

Podpowiadamy jakie czynniki wpłynęły na rozwój trendów wnętrzarskich w minionym roku i na co warto zwrócić uwagę w noworocznych projektach.

Powrót do natury

Podczas pandemii zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Staje się on więc nie tylko naszym miejscem relaksu i życia rodzinnego, ale także przestrzenią do pracy. Tym samym mocniej zwracamy uwagę na nasze otoczenie, jego funkcjonalność, wygodę i użyteczność. W 2022 roku trendem pozostanie projektowanie przestrzeni, pozwalających odzyskać naturalny balans oraz zbliżenie się do świata przyrody. Pożądane stanie się bowiem tworzenie wizualnego połączenia z naturą, poprzez uspokajające wnętrza z naturalnym oświetleniem i wentylacją, pozwalające na wkomponowanie roślin i naturalnych elementów dekoracyjnych.

Zrównoważony rozwój

Powrót do natury to także powrót do zrównoważonego podejścia do wystroju wnętrz. W dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej coraz bardziej cenione są rozwiązania, pozwalające na pozyskiwanie materiałów, surowców i mebli od lokalny rzemieślników, czy też nadawanie nowego życia vintage’owym przedmiotom. W 2022 roku uwaga projektantów będzie zwrócona ku materiałom, które dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi będą służyć przez długie lata. Korzystnie wpływając to nie tylko na wystrój wnętrza, ale przede wszystkim na całe środowisko.

Modułowy zawrót głowy

W czasach, w których funkcjonalność jest jedną z najbardziej pożądanych cech wnętrz, wyraziste i nieco ekscentryczne elementy wystroju odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku wielofunkcyjne, modułowe meble staną się najlepszą możliwą inwestycją. Ich praktyczność i użyteczność sprawiają, że służą przez długie lata i pozwalają zmienić nawet najmniejsze wnętrze w funkcjonalną przestrzeń. Z kolei w większych pomieszczeniach meble modułowe mogą w moment zmienić charakter wnętrza z minimalistycznego na bardziej bogate i wyraziste.

Lustrzane odbicia

Lustro to element obowiązkowy w niemal każdym pomieszczeniu. Jednak w 2022 będzie ono odgrywało jeszcze większą rolę niż dotychczas. Lustrzane dekoracje, detale czy ściany to tylko jedne z możliwości, które oferują projektanci. Lśniące, odbijające światło elementy o charakterze dekoracyjnym nie tylko świetnie powiększą przestrzeń, ale także nadadzą jej bardziej oryginalny charakter. W świecie wnętrzarskim coraz częściej spotykane są także lustrzane sufity, które dodają pomieszczeniom intymności i wizualnej objętości.

Przestrzeń biurowa w domu

Praca z domu to rzeczywistość coraz większej liczby osób. Aby sprawić, by była ona bardziej efektywna i przyjemna, w 2022 roku warto stworzyć w swoim otoczeniu mini przestrzeń biurową. Niezależnie od tego, czy dysponujemy małym mieszkaniem, czy nasza inwestycja mieszkaniowa skierowała nas w stronę dużego apartamentu, wydzielenie i zaaranżowanie specjalnego miejsca do pracy poprawi jakość naszego życia. Przestrzeń ta powinna być przede wszystkim dobrze zorganizowana, wyposażona jedynie w niezbędne sprzęty oraz pozbawiona tzw. rozpraszaczy.

Przytulne i komfortowe wnętrza

Domowe biura to także więcej czasu we własnym m. Warto więc zadbać o to, by przestrzeń, w której przyjdzie nam spędzić dużo czasu, była przytulna i komfortowa. W 2022 roku mają to zagwarantować dodatki w postaci tkanin stosowanych w aranżacjach. Dotyczy to przede wszystkim mebli, ale nie tylko – subtelności wnętrzu dodadzą także zasłony, narzuty, poduszki oraz stylowe dywaniki.

Po jakie tkaniny warto sięgać? Królować będą przede wszystkim welur oraz tkaniny lniane. Pierwsze są niezwykle przyjazne i dodają ciepła każdemu wnętrzu. Len pasuje natomiast do naturalnych materiałów – zwłaszcza drewna. Będzie stanowić doskonałe uzupełnienie stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz japandi.

Prostota przełamana kolorem

Głównym trendem w 2021 roku była kolorystyczna naturalność. W 2022 roku neutralna paleta odcieni nadal jest w trendach, a beż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kolorów do wnętrz. Jednak projektanci nie przełamują go już klasyczną czernią i bielą, a odcieniami błękitu. Od głębokiego indygo po zielonkawy turkus – w 2022 niebanalne mieszanki niebieskich tonów będą dopełniały niejedna przestrzeń.

Dodatkowo projekcjami na temat trendów na nadchodzący rok podzielił się Instytut Pantone¹. Kolorem 2022 roku został odcień Veri Peri. To połączenie koloru niebieskiego i fioletu. Barwa ma symbolizować kreatywność, nową energię i optymizm związany z patrzeniem w przyszłość.

Okrągłe kształty

Surowe linie i zimne wnętrza odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku miękkość, delikatność i harmonia to jedne z najbardziej pożądanych cechy we wnętrzach. Ten specyficzny nastrój pozwalają osiągać zaokrąglone formy, zarówno mebli, jak i dodatków. Okrągły kształt zmiękcza sztywną i prostą konstrukcję, nadając jej lekkości i przytulności. Pod względem architektonicznym istotne są także formy łukowe. Nie tylko w przypadku drzwi, ale także w dużych elementach takich, jak lustra czy okna.

Zamieszkaj w centrum Łodzi. Poznaj nowoczesne Osiedle Primo

Mieszkania w Nowym Centrum Łodzi łączą w sobie elementy tradycyjnego i industrialnego budownictwa przemysłowej Łodzi wraz z praktycznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Najlepszym tego przykładem jest Osiedle Primo, za realizację którego odpowiedzialny jest Profbud –znana firma deweloperska z polskim kapitałem.

Mieszkania w Nowym Centrum Łodzi – nowoczesność i tradycja

Nowe Centrum Łodzi to jedna z ciekawszych, atrakcyjniejszych i najszybciej rozwijających się części miasta, które niegdyś było przemysłowym sercem ziem polskich. Zlokalizowane są tu w niedalekiej odległości od siebie obiekty biznesowe, kulturalno-artystyczne i mieszkalne, dzięki czemu ta niezwykła i sukcesywnie rewitalizowana przestrzeń miejska pełna jest życia i wyjątkowej atmosfery.

Na terenie Nowego Centrum Łodzi tradycyjna zabudowana XIX-wiecznej Łodzi spotyka się z nowoczesnymi przestrzeniami i miejscami po wielu latach odkrywanymi na nowo. Do usytuowanych tu charakterystycznych i reprezentacyjnych obiektów zaliczyć można między innymi pełniący dziś funkcje artystyczne i edukacyjne budynek pierwszej łódzkiej elektrowni (EC1). Znajdują się w nim takie instytucje jak Centrum Nauki i Techniki, Łódź Film Commission czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Na szczególną uwagą zasługuje również zlokalizowany nieopodal gmach dworca Łódź Fabryczna, który jest dziś częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, jednego z największych w Europie.

Mieszkania na sprzedaż w Nowym Centrum Łodzi – Osiedle Primo

Jedną z wizytówek budownictwa mieszkalnego Nowego Centrum Łodzi jest Osiedle Primo. To nowa inwestycja mieszkaniowa usytuowana w samym centrum miasta (Śródmieście-Wschód, ul. Lindleya/Węglowa), której I etap ukończony został w IV kwartale 2019 roku. Zarówno atmosfera Nowego Centrum Łodzi, jak i specyfika architektoniczna Osiedla sprawia, że jest to miejsce dedykowane w szczególności osobom kreatywnym i aktywnym, którzy cenią sobie rozwój w sercu dynamicznej i tętniącej życiem metropolii.

Pod względem profilu architektonicznego Osiedle Primo z jednej strony cechuje się nowoczesną funkcjonalnością, z drugiej zaś nawiązuje do industrialnej przeszłości miasta i czasów jego przemysłowej świetności. Wyrazem tego jest m.in. pierzejowa zabudowa, pionowe podziały elewacji budynków mieszkalnych o różnej wysokości i wycofane pasy loggii. Projekt Osiedla nawiązuje również pewnymi elementami do łódzkiego modernizmu lat międzywojennych – dotyczy to rozbudowanej tektoniki fasad oraz wykończeń, na które składają się cegły o zmiennym układzie warstw ceramicznych. Całość inwestycji doskonale wkomponowuje się zatem w zamysł urbanistyczny zrewitalizowanego Nowego Centrum Łodzi, będąc jego niezwykle istotną częścią.

Charakterystyczną cechą Osiedla Primo jest zachowanie tradycyjnej struktury zabudowy łódzkiego Śródmieścia, co zostało osiągnięte poprzez zaprojektowanie kameralnych przestrzeni częściowo otwartych podwórek. Można w nich podziwiać wysmakowane i gustownie wykonane elementy małej architektury krajobrazu. To niezwykłe miejsce przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie obecność zieleni – oddany do użytku w ramach realizacji II etapu inwestycji dziesięciopiętrowy budynek zwieńczony został oferującymi wytchnienie i relaks ogrodami tarasowymi, do których można dostać się bezpośrednio z lokali mieszkalnych. Z ich poziomu można cieszyć oczy wspaniałą panoramą miasta.

Na ukończony II etap Osiedla Primo składa się dziesięciopiętrowy budynek liczący 208 mieszkań:
- 93 mieszkań jednopokojowych,
- 71 mieszkań dwupokojowych,
- 30 mieszkań trzypokojowych,
- 10 mieszkań czteropokojowych,
- 4 mieszkania pięciopokojowe.

W ramach III etapu inwestycji, którego termin ukończenia jest planowany na IV kwartał 2023 roku, udostępniony zostanie pięciopiętrowy budynek, a w nim 110 mieszkań:
- 6 mieszkań jednopokojowych,
- 78 mieszkań dwupokojowych,
- 13 mieszkań trzypokojowych,
- 13 mieszkań czteropokojowych,
- 4 mieszkania pięciopokojowe.

Część zaprojektowanych w ramach III etapu inwestycji lokalnych mieszkalnych będzie wyróżniało się imponującą wysokością (do 3,7 metrów) oraz obecnością przynależących do nich od strony patio ogródków. Mieszkańcy najwyższych kondygnacji budynku będą mieć z kolei do dyspozycji luksusowe apartamenty typu penthouse, których część uzyska dostęp do pełnych zieleni tarasów umiejscowionych na dachu.

Lokalizacja Osiedla Primo w Nowym Centrum Łodzi

Zaletą mieszkań w Nowym Centrum Łodzi jest ich dogodne położenie w sercu miasta i bliskość najważniejszych punktów handlowych, usługowych, kulturalnych, biznesowych i edukacyjnych. Nie inaczej jest w przypadku Osiedla Primo. Jego mieszkańcy mogą cieszyć się komfortem wynikającym nie tylko z luksusowych lokali mieszkalnych i wspaniałej architektury, lecz także możliwością szybkiego dojazdu do najważniejszych części Łodzi. W niewielkiej odległości znajdują się stacje komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, dworzec kolejowy PKP Łódź Fabryczna) i punkt komunikacyjny Węglowa-Tramwajowa.

W promieniu kilkuset metrów od Osiedla Primo znajdują się między innymi:
- punkty handlowo-usługowe i sklepy osiedlowe,
- restauracje, kawiarnie i puby,
- placówki edukacyjne – Przedszkole Miejskie nr 84, Przedszkole Miejskie nr 15.

Styl urban jungle – hit wnętrzarski w Twoim mieszkaniu

Wnętrze w stylu urban jungle kojarzy się z wakacjami w egzotycznym miejscu i bliskością natury. Dominującym kolorem jest zieleń, która pojawia się w wielu odcieniach. Kolor ten dobrze łączy się z innymi barwami: z bielą, szarością, różem oraz złotem.

Styl urban jungle wyróżnia się również dużą ilością roślin. Soczysta zieleń działa odprężająco i pozwala się zrelaksować. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jak sprawić, by styl urban jungle zagościł w Twoim mieszkaniu?

Motywy roślinne w domu - czyli styl urban jungle

Obecność roślin jest wręcz obowiązkowa w przestrzeni miejskiej dżungli. Mile widziane są gatunki orientalne takie jak paprocie, sukulenty, bluszcze i kaktusy. Można dowolnie eksperymentować z wielkością roślin oraz ich ustawieniem.

Gdzie je umieścić? Na parapecie, meblach czy specjalnych stojakach, o ile oczywiście nie utrudniają bezpiecznego przemieszczania się po domu. Doniczki same w sobie stanowią już element dekoracji. Dodatkowo, im więcej roślin, tym bardziej wnętrze będzie sprawiało wrażenie dżungli. Aby jednak przestrzeń budziła zachwyt, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Osoby, które dysponują mniejszą ilością czasu na pielęgnację mogą także postawić na sztuczną roślinność. Klasyczne kwiaty, takie jak np. fiołki, raczej się jednak nie sprawdzą. Stawiajmy na strzeliste, wysokie roślinne ozdoby. Palmy, imponująca strelicja, draceny czy fikusy powinny prezentować się doskonale.

Wykończenia w odcieniach zieleni

Kolory ścian i płytek powinny kojarzyć się z zielenią. Niekoniecznie oznacza to jednak pomalowanie całego domu na zielono. Dobrze będą wyglądać np. płytki czy tapety z motywami roślinnymi w tym odcieniu. Warto zainwestować także w fototapetę przedstawiającą egzotyczne ptaki lub liście. Z naturą kojarzy się również drewno, dlatego do wnętrza jak najbardziej będzie pasował drewniany parkiet.

Motyw liści można także przedstawić na lampach, a barwne dywany kojarzące się z egzotycznymi krajami pozwolą nieco ożywić wnętrze.

Idealne meble do wnętrza w stylu urban jungle

Styl urban jungle kojarzy się z bliskością natury. Z tego powodu aranżując wnętrze, postaw na drewniane meble. Znakomicie sprawdzą się również te wiklinowe, jak i inne wykonane z naturalnych surowców. Do krzeseł dobierz z kolei poduszki w odcieniach zieleni lub o morskich motywach.

Sypialnia w stylu miejskiej dżungli

Zieleń to kolor, który uspokaja. Z tego powodu urządzenie sypialni w stylu urban jungle będzie doskonałym pomysłem. W tym przypadku warto wybrać pościel z naturalnych tkanin takich jak len czy bawełna, które są niezwykle miłe w dotyku. Przy leżance można postawić z kolei drewnianą lub wiklinową szafeczkę nocną. Idealnym uzupełnieniem będą jasnozielone zasłony bądź rolety z naturalnych materiałów.

Oczywiście i tutaj nie może zabraknąć roślin. W przypadku pomieszczenia sypialnego należy jednak zwrócić uwagę, by nie wybierać roślin o zbyt intensywnych zapachach. Do tego typu pomieszczenia polecana jest szczególnie zielistka Sternberga, która jest łatwa w pielęgnacji. Co ciekawe, odmiany jednolicie zielone dobrze znoszą też niedobór światła.

Miejska dżungla w łazience

Łazienka to miejsce, w którym powstaje nadmiar wilgoci. Postawienie w tym miejscu roślin wchłaniających wodę, jest zatem bardzo praktycznym pomysłem. Klimat miejskiej dżungli dodatkowo podkreślą płytki w odcieniach zieleni lub motyw roślinny na zasłonie prysznica, który skutecznie przykuje uwagę. Pod nogi można z kolei położyć ręcznie pleciony dywanik.

Dodatkowo akcesoria łazienkowe takie jak ręczniki czy dozowniki na mydło powinny być w odcieniach ziemi– naturalne i eleganckie.

Urban jungle – salon, o którym marzysz

W salonie urban jungle świetnie sprawdzą się masywne meble z ciemnego drewna. Dobrze wyglądają, a ze względu na solidny materiał będą nam służyć przez lata. Dodatkowo, drewniane krzesła mogą być również z zielonym obiciem. Sofę z kolei przyozdobisz dekoracyjnymi poduszkami w roślinne wzory. Do wnętrza pasują także zielone pufy, a motyw liści będzie mile widziany na zastawie stołowej. W salonie zazwyczaj znajduje się więcej miejsca niż w innych pomieszczeniach, dlatego można zdecydować się na większe rośliny.

Taras bliski naturze

Styl urban jungle idealnie sprawdzi się również na tarasie. Drewniany parkiet, krzesła z zielonymi poduszkami oraz egzotyczna roślinność przywodzą na myśl słoneczne wakacje. Klimat podkreślą trawy ozdobne i bambusy. Dodatkowo możesz powiesić hamak, który będzie świetnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień.

Dodatki w stylu urban jungle - jakie wybrać?

Czym byłoby nowoczesne wnętrze bez subtelnych dodatków? We wnętrzu z pewnością sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów. Przykładowo wiklinowe stojaki podkreślą charakter pomieszczenia, a świeczniki i lampiony dodadzą egzotycznego klimatu. Możesz je dodatkowo wyeksponować w świecznikach z mosiądzu lub stali. Dobrym dodatkiem są także świece zapachowe, które nadają wakacyjnego klimatu. Dodatkowo, jeśli posiadasz pamiątki z wakacji, nie bój się ich wyeksponować.

Styl urban jungle to aranżacje zgodne z naturą, które wydobywają z roślin piękno. Jeśli lubisz gęstą roślinność, z pewnością pokochasz wnętrza w takim stylu. Urban jungle z powodzeniem można łączyć też ze stylem rustykalnym lub skandynawskim stwarzając w domu piękny, unikatowy klimat.

Jesienne aranżacje dla każdego. Pięć prostych sposobów na szybką metamorfozę wnętrza

Jesień to pora roku, która kojarzy nam się z ponurą szarością. Spędzamy też więcej czasu w domu. Aby nie dopadła nas jesienna melancholia warto trochę ożywić wnętrze swojego mieszkania, wykorzystując uroki tej pory roku.

Jesień ma także swoje zalety. Należą do nich choćby dojrzewające owoce i promienie słońca przebijające się przez liście drzew. W jesiennych aranżacjach królują złociste barwy!

Kolory jesieni w aranżacji wnętrz

Kolor pomarańczowy nastraja nas pozytywnie, z kolei czerwień pobudza do działania. Te barwy są odpowiednie, by dodać energii w szare dni, dlatego tym bardziej będą pasować do jesiennych wnętrz. Nie każdy jednak lubi wyraziste kolory. Bardziej stonowane odcienie również mogą okazać się dobre, zwłaszcza, gdy zależy nam na odprężeniu i wyciszeniu. W takiej sytuacji postawmy na kolory ziemi, przygaszoną czerwień, butelkową zieleń oraz granat jesiennego nieba.

Więcej światła – jesienne aranżacje

Chociaż jesień bywa ciepła i ładna, znaczniej szybciej robi się ciemno, przez co niejednokrotnie może doskwierać nam brak słońca. W miarę możliwości korzystaj więc jak najczęściej z naturalnego światła. Czy wiesz jak wiele może zmienić dekoracja okna? Aby ożywić wnętrze, wystarczy zmienić zasłony na bardziej wyraziste. Wzorzyste zasłony doskonale przełamują nudę i nadają wnętrzom charakteru. Zakup nowych firanek to stosunkowo nieduży wydatek. Możesz również pokusić się o rolety w odważnych kolorach.

Dodatkowo, nawet przy nieruchomościach z dobrym nasłonecznieniem, warto wyposażyć wnętrze domu w świeczniki oraz ciekawe lampiony, które wzmocnią oświetlenie pomieszczeń. Dobrze sprawdzą się przenośne lampy podłogowe, gdyż łatwo można zmienić ich położenie. Dzięki dodatkowemu oświetleniu nawet przy małej ilości naturalnego światła w pomieszczeniach nie będzie ponuro. Punktowe źródła światła doskonale dodają uroku i sprawiają, że możemy wybrać, którą część wnętrza chcemy doświetlić.

Jesienne dekoracje domu

Symbolami jesieni są kasztany oraz złociste liście. Szkoda byłoby z nich nie skorzystać – tym bardziej, że nie musimy za nie płacić. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje na osiedlu w pobliżu parku, wybierz się na spacer i poszukaj darów jesieni, jeżeli nie – zawsze możesz zaplanować wycieczkę do najbliższego lasu. Przy okazji dotlenisz się i poprawisz samopoczucie, a może nawet znajdziesz inspirację, jak urządzić jesienne wnętrza. W okresie roku znajdziesz jeszcze wiele pięknych kwiatów. Z liści możesz stworzyć piękny bukiet, który stanie się ozdobą twojego salonu. Kasztany i kwiaty mogą być podstawą naprawdę imponujących dekoracji.

Ciekawe ozdoby i jesienne dekoracje bez problemu znajdziesz również w sklepach lub zamówisz przez Internet. Gdziekolwiek je postawisz – na stole, parapecie czy komodzie, wszędzie będą prezentować się wspaniale.

Miłym dodatkiem będą także świece zapachowe. Wybierz nuty lawendy, wanilii czy korzennych przypraw, ich woń poprawia nastrój. Pozwól sobie też na fantazję w wyborze dekoracji i postaw na mocne akcenty również w przedmiotach codziennego użytku. Serwetki w żywych kolorach, barwne ręczniki czy kubki — wszystkie te drobiazgi w ciekawej kolorystyce przeciwstawią się ponurej aurze.

Jesienne aranżacje salonu

W chłodne jesienne dni szczególnie doceniamy koce i pledy. Są one nie tylko ładne, ale również praktyczne. Kanapę w salonie można łatwo ożywić, korzystając z dekoracyjnych poduszek w ciemnozielonych kolorach lub odcieniach złota. Przy tym temacie dobrze sprawdzi się również wyrazista narzuta lub koc. W końcu nie ma nic przyjemniejszego, niż w chłodny dzień otulić się miękkim kocem, czytając książkę oraz pijąc ciepłą herbatę. Dzięki dekoracyjnym poduszkom będzie nam również wygodnie podczas zagłębiania się w lekturę czy oglądania filmu.

Przy niewielkich zmianach jesteśmy więc w stanie stworzyć przyjemne miejsce do spędzania jesiennych wieczorów. Salon to odpowiednia przestrzeń na umieszczenie w niej ręcznie wykonanych dekoracji. Może przy okazji odkryjesz nowe hobby?

Odśwież ściany na jesień

Jeśli od jakiegoś czasu chodzi ci po głowie odmalowanie ścian, pomyśl o pięknych jesiennych kolorach. Nikt nie powiedział, że ściany trzeba malować na ten sam kolor, co poprzednio. Mogą być one w różnych barwach. Pomalowanie jednej z nich na bardziej wyrazisty odcień z pewnością nada wnętrzu nowego charakteru. Możesz również postawić na ciekawą tapetę. Doskonale sprawdzą się tutaj fototapety z krajobrazami lub najmodniejsze od kilku sezonów tapety z roślinnymi motywami.

Skorzystaj z tego, co już masz w swoim mieszkaniu

Jesienią szczególnie zależy nam na przytulnym wnętrzu. Aby dodać mu takiego klimatu, warto odświeżyć stare meble. Kto wie, co znajdziesz na przysłowiowym strychu? Pozorne starocie można odrestaurować i dać im nowe życie. Może stylizacja w stylu retro? Obecnie meble w stylu PRL cieszą się dużą popularnością. Stare sprzęty w nowoczesnym wnętrzu to ciekawy sposób na przełamanie rutyny, choć starocie nie powinny przeważać. Eklektyzm to najmodniejsze rozwiązanie tego roku. A może po prostu przestawisz szafkę lub zmienisz ułożenie rzeczy na półkach? Urozmaicenie zawsze jest mile widziane.

Zaproś więc jesień i jej kolory do swojego mieszkania. Czasami wystarczy naprawdę kilka drobnych zmian, by ożywić wnętrze i nadać mu przytulnego charakteru.

Mieszkanie dla studenta – praktyczne i estetyczne

Na przełomie ostatnich kilkunastu lat mieszkania studenckie diametralnie zmieniły swój wystrój. Utrzymane w PRL-owskim stylu stancje odeszły w niepamięć, a zastąpiły je dobrze urządzone i funkcjonalne domy studenckie.

Lokal przeznaczony dla żaków musi jednak wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami - nie każda nieruchomość spełni bowiem dzisiaj ich oczekiwania. Czym jest w takim razie ,,idealne’’ mieszkanie dla studenta?

Idealne mieszkanie dla studenta

Do jednych z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przy wyborze stancji należy zaliczyć dobrą cenę i dogodną lokalizację. Wśród społeczności studenckiej panuje w tym przypadku główna zasada – im bliżej uczelni, tym lepiej. Jak powszechnie wiadomo osoby studiujące nie dysponują jeszcze stabilnym budżetem, a raczej szukają okazji do zaoszczędzenia. Z tego powodu nie wszyscy przywiązują wagę do nowoczesnego wyposażenia. Zdecydowanie bardziej zależy im na komfortowym rozkładzie pomieszczeń w mieszkaniu.

Choć większość studentów decyduje się na wynajem mieszkania, to w wielu przypadkach atrakcyjniejszy finansowo jest zakup nieruchomości. Rata kredytu bywa niższa niż opłaty za wynajem. Jeśli tylko młody żak ma taką możliwość, warto rozważyć więc inwestycję w swoje własne mieszkanie. To nie tylko ograniczenie kosztów, ale również pomysł na wartościową lokatę pieniędzy na przyszłość.

Aranżacja studenckich mieszkań a preferencje studentów

Najchętniej wybierane przez studentów są nieduże, jasne i w pełni umeblowane pokoje. Choć pod tym względem żacy nie są wymagającą grupą, to ich preferencje również się zmieniają. Dziś w zapomnienie odchodzą stancje rodem z czasów słusznie minionych. Najmodniejsze są minimalistyczne, eleganckie wnętrza urządzone ze smakiem i wyczuciem. Najważniejsze jednak, aby były one wyposażone przede wszystkim w łóżko, szafę oraz biurko do nauki. Bardzo istotne jest również, by w mieszkaniu znajdowały się podstawowe sprzęty RTV i AGD takie jak pralka czy lodówka. Nie może też zabraknąć dostępu do szybkiego łącza internetowego, koniecznego do wykonywania wszelkich prac zaliczeniowych czy kontaktu online.

Idealna lokalizacja na studenckie lokum – na co zwracać uwagę?

Jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w przypadku wyboru lokalizacji mieszkania studenckiego, jest nie tylko wspomniana bliskość uczelni, ale również świetnie skomunikowana dzielnica. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Bliskość stacji metra, pociągu czy przystanku tramwajowego to ogromny plus.

Co więcej, warto także zwrócić uwagę, czy w niedalekiej odległości od aktualnego miejsca zamieszkania znajdują się różne obiekty rekreacyjne. Bliskość sklepów oraz dostęp do wszelkiego rodzaju punktów usługowych z pewnością ułatwi realizacje codziennych spraw i pozauczelnianych obowiązków.

Rodzaje zakwaterowania a wybory żaków – aktualne trendy

Jak pokazuje rynek nieruchomości studenci, którzy poszukują ofert wynajmu niezmiennie od kilku lat najczęściej decydują się na wybór jednoosobowego pokoju. Opcja ta nie pociąga za sobą wysokich kosztów, a stwarza możliwość gospodarowania własną przestrzenią.

Równie chętnie osoby studiujące podejmują się wynajmu mieszkania w kilka osób. Takie lokum, wyposażone w kilka wygodnych pokoi ze wspólną kuchnią, wyróżnia z reguły bardzo funkcjonalne wnętrze, dostosowane do użytku kilkuosobowej grupy. Co ważne, ten rodzaj zakwaterowania stanowi również niezwykle atrakcyjny wybór także pod względem finansowym.

Mniejszy odsetek studentów stanowią z kolei ci, którzy podejmują decyzję o wynajmie kawalerki wyłącznie na własną rękę. Na taką bowiem opcję mogą pozwolić sobie tylko te osoby, które mają ustabilizowaną sytuację finansową lub łączą równolegle naukę z pracą.

Porównanie kosztów wynajmu mieszkania a pokoju

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie sprzyja ograniczonym finansowo żakom. Niestety, ceny mieszkań dla studentów z roku na rok są coraz wyższe. Należy liczyć się z tym, że wynajem jednoosobowego pokoju w największych polskich miastach waha się od 800 do 1000 złotych. Cena takiej stancji uzależniona jest przede wszystkim od standardu wykończenia i lokalizacji. Dla porównania, średni koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w miastach, do których najczęściej przyjeżdżają studenci wynosi 1600-2300 złotych. Stosunkowo najtańszą opcją jest wybór kilkupokojowego lokalu ponieważ czynsz za taką nieruchomość mieści się w granicach 2000-2700 złotych.

Na jak długi okres najlepiej podpisać umowę?

Choć jest to kwestia bardzo indywidualna, szczególnie atrakcyjne dla studentów są takie umowy, które poza ustalonym przedziałem czasowym wynajmu mają przypisaną możliwość ich miesięcznego wypowiedzenia. Jest to opcja najbezpieczniejsza z punktu widzenia studenta. Zmieniający się dynamicznie sposób przeprowadzania zajęć (związany z pandemią) nie stwarza osobom wynajmującym stabilnej sytuacji. Dzięki zawarciu tak elastycznej w swej warunkach umowy można uniknąć potencjalnych kar finansowych, jakie wynikają z jej przedwczesnego rozwiązania.

Mieszkanie studenckie — o czym warto pamiętać?

Rynek mieszkań studenckich przeznaczonych na wynajem jest bardzo zróżnicowany. Szeroki wybór ofert nieruchomości stwarza możliwość doboru niemalże idealnej stancji. Niezależnie od tego czy jest to mieszkanie, jednoosobowy pokój czy kawalerka – musi ono być dopasowane indywidualnie do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych żaka.

Nowy Jork w polskim domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Dokonując obserwacji najnowszych aranżacyjnych trendów można zauważyć, że wnętrza urządzone w stylu loftowym wciąż zyskują na popularności.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie ten industrialny kierunek, którego kolebką są fabryczne przedmieścia Manhattanu z lat 40., podbija serca miłośników minimalizmu, nowoczesności i prostoty w architekturze. Skąd wynika niesłabnące powodzenie najmodniejszej w ostatnich latach tendencji loftowej?

Skąd ta popularność? Styl loftowy

Taki styl stwarza możliwość zaprojektowania niepowtarzalnego wnętrza, pełnego połączeń surowej oprawy z intensywnymi kontrastami. Pokocha go każdy, kto dąży do uzyskania we własnych czterech ścianach efektu otwartej, artystycznej przestrzeni. Choć nie brzmi to skomplikowanie, każdy styl rządzi się swoimi prawami. Niezależnie od tego, czy dysponujesz przestrzenią w dużym domu, czy niewielkim bloku, dzięki tym kilku istotnym wskazówkom urządzisz niepowtarzalne loftowe wnętrze!

Co jest charakterystyczne dla loftowych aranżacji?

Wszystkie pomieszczenia, które urządzane są w industrialnym stylu mają szereg wspólnych cech decydujących o ich wyjątkowości. Jedną z najważniejszych kwestii jest przestrzeń – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. W tym celu nie trzeba decydować się od razu na wyburzenie wszystkich ścian, ale warto zastanowić się jakie pomieszczenia po połączeniu ze sobą mogłyby harmonijnie współgrać. Niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem wprowadzającym do pomieszczenia dużo świeżości i poczucia wolnej przestrzeni są nowe mieszkania łączące kuchnie z salonem. Dzięki zastosowaniu takich łączeń między pomieszczaniami w dość szybki sposób można uzyskać efekt niezwykle jasnej, a jednocześnie otwartej aranżacji. Aby wpuścić maksymalną ilość promieni słonecznych i utrzymać charakterystyczne dla loftów intensywne oświetlenie należy przede wszystkim unikać ciężkich zasłon czy kotar, a postawić na żaluzje lub modne rolety rzymskie.

Naturalne surowce – gwarancja wydobycia prostoty loftu

Równie istotną rolę odgrywa także uzyskanie wrażenia surowości wnętrza. Aby osiągnąć ten efekt, warto przede wszystkim postawić na naturalne materiały np. cegłe, beton, kamień, metal czy drewno. Minimalizmu formy dopełniają także pozornie niedbałe, choć w rzeczywistości starannie zaplanowane dodatki.

Widoczne elementy instalacji, okablowania, przewody i rury biegnące wzdłuż ścian, wprowadzają charakterystyczną dla loftu designerską prostotę, nie wymagając jednocześnie poważnych ingerencji w stan budynku.

Dobór mebli do loftowych wnętrz

Meble w stylu loftowym wyróżniają się przede wszystkim praktycznością i funkcjonalnością. Najważniejsze, aby były użyteczne, zatem w lofcie nie spotka się wyposażenia o wymyślnych kształtach czy zbytecznych zdobieniach. Co istotne, loft nie przepada za przeładowaniem. Warto zatem pamiętać, aby nie przesadzać z meblami tylko gruntownie przemyśleć nasze wybory, by w jak najlepszy sposób pasowały do przestrzeni. W loftowych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju meble w stylu retro, będące przykładem minimalizmu i prostego wzornictwa.

Minimalistyczny design z dawnych lat

Meble posiadające swoją historię, nadadzą wyrazistości i mocnego akcentu całemu wystrojowi. Aby zagospodarować w ten sposób swoją przestrzeń możesz samodzielnie odnowić starą, drewnianą komodę, kredens, industrialny stolik czy metalowe szafki. Jeśli nie posiadasz tego typu wyposażenia, świetnym rozwiązaniem może okazać się udanie na pchli targ, gdzie znajdują się wiekowe meble w bardzo dobrym stanie i to za niewielką cenę. W salonie nie może także zabraknąć dużej pikowanej kanapy, najczęściej skórzanej lub welurowej, która stworzy spójną kompozycję z zastosowanymi w pomieszczeniach surowymi materiałami.

Kuchnia w loftowym stylu

Styl loftowy z łatwością przeniesiesz także do swojej kuchni. W przypadku tego pomieszczenia bardzo często wykorzystywane są klasyczne, białe lub czarne szafki z metalowymi uchwytami. Całość idealnie komponuje się z wiszącymi, metalowymi lampami i roślinami, które dodadzą charakteru i ocieplą wnętrze.

Jeśli chodzi o wybór stołu to tak jak w przypadku pozostałych mebli, najlepiej postawić na model o prostej bryle, wykonany z drewna lub metalu. Świetnie sprawdzą się do niego równie klasyczne krzesła utrzymane w kolorystce szarości, czerni lub grafitu z metalowym wykończeniem.

Industrialne dodatki do loftowego wnętrza

Mieszkania w stylu loftowym uwielbiają wszelkiego rodzaju dodatki, które odnoszą się do epoki przemysłowej. Nie bój się więc sięgać po dekoracje, które kojarzą się ze starodawnym stylem. Stare maszyny do szycia lub pisania, radioodbiorniki czy aparaty telefoniczne na korbkę w niesamowity sposób oddadzą klimat epoki i wprowadzą industrialnego ducha czasu do Twojego mieszkania! Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić z akcesoriami. Mają one przede wszystkim podkreślać indywidualny charakter aranżacji i wpisywać się w loftowe inspiracje. Minimalizm rządzi!

Za industrialne ozdoby można również uznać analogowe zegary, proste lampy podłogowe czy stylowe, duże lustra w metalowej ramie, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Urządzając mieszkanie w stylu loftowym nie zapomnij o podstawowej zasadzie – im prościej i surowiej, tym lepiej. Z niewielką dozą kreatywności industrialny klimat jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

Osiedle Złota Oksza – nowa inwestycja w Ursusie

Komfortowe mieszkania, stylowa architektura, świetne położenie, dogodna komunikacja oraz bliskość obiektów handlowo-usługowych, rekreacyjnych, sportowych i gastronomicznych – to główne zalety Osiedla Złotka Oksza.

Poznaj nową inwestycję w warszawskim Ursusie realizowaną przez firmę deweloperską Profbud.

Osiedle Złota Oksza – o inwestycji

Osiedle Złota Oksza zlokalizowane jest przy ulicy Zagłoby w warszawskiej dzielnicy Ursus. Stanowi jeden pięcioklatkowy budynek o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 11 pięter). Wyróżnia go oryginalna i nowoczesna architektura. Mimo swego niepowtarzalnego charakteru, doskonale komponuje się on z okoliczną zabudową.

Na inwestycję składać się będzie 280 mieszkań. Jest wśród nich:
- 18 mieszkań jednopokojowych
- 142 mieszkania dwupokojowe
- 95 mieszkań trzypokojowych
- 23 mieszkania czteropokojowe
- 2 mieszkania pięciopokojowe

Każde z komfortowych mieszkań posiadać będzie balkon, a mieszkańcy lokali usytuowanych na 5. piętrze będą mieć dostęp do przestronnych tarasów. Będą one również należeć do lokatorów zajmujących ostatnią kondygnację – zlokalizowane na dachu budynku tarasy przynależące do mieszkań na 11. piętrze zapewnią piękny widok na panoramę stolicy.

Mieszkańcy Osiedla Złota Oksza będą mogli również korzystać z dwupoziomowej, wielostanowiskowej hali garażowej i komórek lokatorskich.

Inwestorem Osiedla Złotka Oksza jest Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ursus" w Warszawie, a za całość realizacji odpowiada firma Profbud.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał 2021 roku.

Osiedle Złota Oksza – dlaczego warto tu zamieszkać?

Jedną z najważniejszych cech Osiedla Złota Oksza jest lokalizacja inwestycji. W najbliższej okolicy znajdują się bowiem:
- Centra handlowe: Factory Ursus, Skorosze i Galeria Gawra
- Placówki edukacyjne: Szkoła Podstawowa nr 383, Przedszkole nr 168 „Misiowa Gromadka” i Przedszkole nr 343
- Punkty handlowo-usługowe: sklepy Biedronka, Żabka, Putka
- Tereny rekreacyjne i obiekty sportowe: parki, boiska, baseny, place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu
- Centra medyczne i przychodnie

Warto wspomnieć także o dogodnym skomunikowaniu Osiedla – dotyczy to zarówno komunikacji miejskiej, jak i samochodowej. Nieopodal dzielnicy Ursus biegną dwie trasy międzynarodowe: Trasa Poznańska E-30 oraz Trasa Katowicka E-67. Łatwo dostać się stąd do lotniska Okęcie oraz do centrum miasta. Transport do Śródmieścia zapewni z kolei Szybka Kolej Miejska lub pobliski autobus.

Ze względu na swoje położenie i wszystkie wymienione atuty, Osiedle Złota Oksza to świetne miejsce zarówno dla singli, rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Doskonale odnajdą się na nim osoby aktywne, ceniące sobie bliskość centrum Warszawy i uwielbiające miejski styl życia, a także te lubiące spokój, ciszę i sąsiedztwo terenów zielonych. Znajdujące się w pobliżu bogate zaplecze handlowo-usługowe, rekreacyjne, sportowe i gastronomiczne będzie stanowić odpowiedź na najważniejsze potrzeby mieszkańców i świadczyć o komforcie mieszkania na Osiedlu Złota Oksza.

Dzielnica Ursus – opinie

Ursus, w którym zlokalizowane jest Osiedle Złota Oksza, to jedna z najmniejszych, ale i najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Położona jest w zachodniej części miasta, po lewej stronie Wisły. Swoją dobrą opinię zawdzięcza dużej ilości terenów zielonych, dogodnemu skomunikowaniu z centrum miasta oraz stosunkowo tanim mieszkaniom. Nic więc dziwnego, że miejsce to jest chętnie wybierane do życia głównie przez ludzi młodych oraz rodziny z dziećmi.

Profbud – deweloper godny zaufania

Odpowiedzialna za realizację inwestycji Osiedle Złota Oksza firma Profbud to prężnie działający od ponad 11 lat deweloper z polskim kapitałem. Projekty architektoniczne zlokalizowane w Warszawie czy w Łodzi są cenione nie tylko przez klientów, ale również przez polskie i zagraniczne środowisko deweloperskie. Świadczą o tym między innymi przyznawane regularnie nagrody: European Quality Certificate (w latach 2021-2018), Orzeł Nieruchomości (2019) czy Deweloper Roku (lata 2016-2018). Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nie tylko cena. Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?

Zakup pierwszego mieszkania to często jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Stanowi inwestycję na lata i wymaga solidnych nakładów finansowych. Koszty są związane nie tylko z podstawową ceną nabywanej nieruchomości, ale również z dodatkowymi opłatami. Co się na nie składa?

Kupno mieszkania – opłaty i koszty

Podstawowa cena nabytego mieszkania to nie jedyny koszt, jaki należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się również:
- Podatek od zakupu mieszkania (w przypadku nabycia go z rynku wtórnego)
- Koszty notarialne
- Opłaty sądowe
- Inne opłaty dodatkowe, związane między innymi z kosztami zaciągniętego kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika oraz urządzeniem i ewentualnym remontem lokalu.

Podatek od zakupu mieszkania

Głównym kosztem dodatkowym zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest zapłacenie uregulowanego ustawą podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2 proc. ceny nieruchomości. Opłata ta nie występuje w przypadku nabycia nowego mieszkania od dewelopera.

Zakup mieszkania – koszty notarialne

Nieodłącznym elementem związanym z kupnem mieszkania jest podpisanie pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Stanowi ona umowę docelową, która w przeciwieństwie do tak zwanej umowy przedwstępnej, wymaga wizyty w kancelarii notarialnej.

Koszty notarialne zakupu mieszkania to przede wszystkim tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza, którego wysokość jest regulowana odgórnie przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości nabytej nieruchomości. Kupując mieszkanie o wartości 400 tysięcy złotych, należy liczyć się z kosztem taksy notarialnej w wysokości około 2300 złotych (cena ta jednak może podlegać negocjacji z notariuszem).

Kupno mieszkania – opłaty sądowe

Niezależnie od tego, czy nabywa się mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jego kupno związane jest również z uiszczeniem opłat sądowych. Należą do nich założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym – ustanowienie hipoteki. Łączna suma tych trzech opłat wynosi około 450 złotych.

Inne koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania

Osobna kategoria kosztów związana z nabyciem nieruchomości związana jest z opłatami dotyczącymi przeznaczonego na jego kupno kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika w przypadku rynku wtórnego oraz urządzaniem i remontem mieszkania.

Koszty związane z kredytem hipotecznym

Opłaty związane z kupnem mieszkania często dotyczą zaciągniętego na ten cel kredytu hipotecznego. Wśród kosztów z tym związanych są między innymi prowizja dla banku, prowizja od wcześniejszej spłaty, koszty wyceny nieruchomości oraz ubezpieczenie nowo nabytej nieruchomości. Koszty około kredytowe mogą stanowić nawet piątą część kwoty samego kredytu.

Prowizja dla pośrednika

Szukając mieszkania na rynku wtórnym, można skorzystać z usług pośrednika. Po znalezieniu i zakupie lokalu przy pomocy pośrednika należy mu się wynagrodzenie. Mimo że jego dokładna wysokość jest ustalana między stronami, to zazwyczaj wynosi ona 2-3 proc. ceny nowo zakupionej nieruchomości.

Koszt remontu mieszkania i jego urządzenia

Wraz z nabyciem nowego mieszkania należy pomyśleć o jego urządzeniu i wykończeniu. Kupując je z rynku wtórnego, trzeba niekiedy liczyć się również z koniecznością przeprowadzenia remontu. Koszty te mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od zakresu przeprowadzanych prac, stanu nabytej nieruchomości, jej powierzchni oraz zakresu cenowego sprzętów domowych, na jakie zdecydują się przyszli nowi mieszkańcy.

Jak zarabiać na wynajmie? Poradnik dla młodych inwestorów

Zarabianie na wynajmie mieszkań cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to biznes bezpieczny i bardzo dochodowy, dzięki któremu możemy zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy (i, co za tym idzie, ile mieszkań kupimy) możemy sprawić, że wynajem będzie dla nas albo dodatkowym źródłem dochodu, albo pełnoetatowym zajęciem.

Co trzeba wiedzieć przed inwestycją w pierwsze lokum? Sprawdzamy, jak się przygotować do zarabiania na wynajmie.

Zakup mieszkania pod wynajem – czy Łódź to dobry wybór?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zarabiać na nieruchomościach. Inwestycja w mieszkania na wynajem jest dobrym pomysłem. Musimy się jednak do niej odpowiednio przygotować. Na pierwszym etapie powinniśmy przeanalizować jakie miejsce na inwestycję będzie najlepsze. Na tle innych polskich miast wyróżnia się Łódź – jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej¹. Łódź przyciąga wielu inwestorów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Doskonała lokalizacja w centralnej części kraju, bliskość dogodnych dróg oraz prężnie rozwijający się sektor handlu i usług sprawiają, że na prowadzenie biznesu w Łodzi decyduje się coraz więcej osób. To także miasto akademickie – a tam, gdzie jest wielu studentów, jest również duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem.

Kupno lokalu pod wynajem w Łodzi będzie dobrym rozwiązaniem, zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących inwestorów. Rynek wynajmu nieruchomości mieszkalnych ma się doskonale. Co więcej, ceny mieszkań w tym mieście są bardzo atrakcyjne – Łódź jest wciąż dużo tańsza niż inne duże, polskie miasta. Jak zarabiać na wynajmie to właśnie tutaj!

To najlepszy moment na inwestowanie w łódzki rynek nieruchomości. Średnia cena za mieszkanie w bloku z wielkiej płyty to około 3000 zł za m². Mieszkania do remontu są jeszcze tańsze, jednak jeśli zależy Ci na tym, by po prostu na siebie zarabiało, to zakup nowego mieszkania, a następnie wynajęcie go, będzie najlepszą możliwą opcją. Wynajęcie mieszkania na dłuższy czas przyniesie Ci więc gwarantowane i stałe zyski. Mieszkania od deweloperów można nabyć już w cenie około 6000 zł za m². To kwota nawet o połowę niższa niż w Warszawie czy w Trójmieście.

Jak zarabiać na wynajmie? Mieszkania deweloperskie w Łodzi

Mieszkania deweloperskie pod wynajem w Łodzi to opłacalna inwestycja, która zwraca się bardzo szybko. Łódź zajmuje 3 miejsce w rankingu miast pod względem największego zysku brutto z wynajmu mieszkań ² - jest to chyba najlepsza odpowiedź na pytanie o to, czy kupno mieszkania pod wynajem w tym miejscu jest opłacalne. To dobra i bezpieczna opcja dla początkujących inwestorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Tańsze mieszkanie to mniejsze ryzyko utraty pieniędzy, mniejszy kredyt, a w efekcie, niższa miesięczna rata. Mieszkanie w Łodzi to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć zarabiać na nieruchomościach.

Łódź rozwija się w imponującym tempie. Łatwy dostęp do usług i handlu, doskonała lokalizacja w pobliżu strategicznych dróg, a także atrakcyjne ceny wynajmu i zakupu powierzchni usługowych i mieszkalnych sprawiają, że miasto znajduje się w czołówce zainteresowań deweloperów i przedsiębiorców.

Dla początkujących inwestorów Łódź może stanowić doskonałe miejsce startu. Niższe ceny pozwalają na bezpieczniejszy zakup mieszkania, a wysokie stopy zwroty gwarantują wysoki zysk z wynajmu. Warto skorzystać z atrakcyjnych ofert deweloperów i już niebawem zacząć zarabiać na własnej nieruchomości!

Łódź. Czy to dobre miejsce na biznesowe inwestycje?

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto ma już doświadczenie w byciu swoim własnym szefem. Musimy nie tylko precyzyjnie planować budżet, znaleźć najlepszych pracowników i promować nasze usługi, ale również wybrać miejsce, które będzie sprzyjało rozwojowi firmy. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się Łódź.

Co ją wyróżnia na tle innych miast w Polsce i dlaczego warto prowadzić tutaj biznesowe inwestycje? Sprawdzamy!

Czy Łódź to dobre miejsce na rozwijanie biznesu?

Łódź to miasto wielu możliwości. Tym, którzy nie znają tego miejsca dobrze, może wydawać się, że nie jest tak atrakcyjne jak Warszawa czy Kraków. Jednak stolica centralnej Polski rozwija się w imponującym tempie. Sporym atutem Łodzi jest lokalizacja: w środkowej części kraju, w pobliżu strategicznych dróg. Dzięki temu miasto jest postrzegane jako atrakcyjne zaplecze logistyczne – nie tylko Polski, ale także Europy Środkowej i Wschodniej. Łódź cieszy się również coraz większym zainteresowaniem inwestorów, w dużej mierze także zagranicznych.

Jeśli planujesz wystartować z działalnością w tym mieście lub otworzyć tutaj oddział swojej firmy, musisz znaleźć odpowiedni lokal handlowo-usługowy. Możesz zdecydować się na wynajem lub postawić na zakup powierzchni – to kolejna opłacalna inwestycja dla każdego przedsiębiorcy.

Lokale handlowo-usługowe w Łodzi: czy opłaca się w nie inwestować?

W Łodzi z sukcesami prosperuje wiele biznesów. Są to zarówno ogromne, międzynarodowe korporacje, jak i mniejsze firmy z sektora MŚP, a nawet niewielkie, jednoosobowe działalności. Tymi, na które zwracamy szczególną uwagę, są firmy działające w handlu i usługach. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej, rośnie też zapotrzebowanie na dobrze zlokalizowane punkty usługowo-handlowe. Biznes w Łodzi rozwija się prężnie, warto więc przemyśleć inwestycję w takie lokum – dziś posłuży nam i naszej firmie, a za kilka czy kilkanaście lat będziemy w stanie sprzedać je z zyskiem. Atrakcyjna infrastruktura, strategiczna lokalizacja, duże zainteresowanie inwestorów i deweloperów: wszystko to sprawia, że Łódź prężnie się rozwija, oferując nowe możliwości zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom.

Nowe lokale usługowe w Łodzi to inwestycja, którą zdecydowanie warto ponieść. W mieście dominuje stare budownictwo, przede wszystkim kamienice. Spora część z nich jest adaptowana na lokale handlowo-usługowe do wynajęcia, jednak decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć świadomość pewnych niedogodności. Najważniejszą jest konieczność dostosowania ich do wymagań konkretnej działalności. Często wiąże się to z potrzebą przeprowadzenia remontu, czasem nawet generalnego.

Dobrym pomysłem jest znalezienie dla swojej łódzkiej firmy lokalu położonego na jednym z nowych osiedli. Deweloperzy dbają o to, by na parterach bloków znajdowały się miejsca przeznaczone właśnie dla lokalnych przedsiębiorców. Salon fryzjerski, gabinet kosmetyczny, apteka czy warzywniak lub mała knajpka – nowe osiedla to doskonałe punkty na takie biznesy. Zapewniają stały napływ klientów, wygodną, nowoczesną architekturę i infrastrukturę zaplanowaną z dbałością o każdy szczegół.

Firma w Łodzi – co jeszcze warto wiedzieć?

Prowadzenie własnej firmy to wymagająca misja. Zanim zdecydujemy się otworzyć nowy oddział, sprawdźmy dokładnie, jak działa lokalny rynek. Dowiedzmy się więcej na temat konkurencji, porozmawiajmy z mieszkańcami na temat ich potrzeb i oczekiwań. Otwieranie salonu fryzjerskiego w miejscu, gdzie podobnych biznesów jest już kilka, mija się z celem. Znajdźmy swoją niszę!

Według licznych badań i raportów Łódź jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej. To czyni ją doskonałym miejscem do założenia własnej firmy lub otworzenia kolejnego oddziału działającego już przedsiębiorstwa. Mieszkańców stale napływa, rośnie liczba studentów i międzynarodowych inwestorów¹. To miejsce, w którym można żyć i zarabiać!

Łódź – czy to dobry rynek dla mieszkań pod wynajem?

Posiadasz środki do zainwestowania i zastanawiasz się jak je ulokować? Z pewnością warto rozważyć nieruchomości. Zakup mieszkania pod dzierżawę to gwarancja stałego przychodu i pewnego zwrotu z inwestycji. Zysk może być jeszcze większy, gdy zainwestujesz w dużym mieście, w którym dostępnych jest mnóstwo ofert, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Jedyną przeszkodzą w nabyciu inwestycji może wydawać się cena. Nie trzeba jednak wybierać mieszkania w najdroższych miastach w Polsce. Wybór odpowiedniego miejsca pozwoli zaoszczędzić sporo oszczędności na zakupie – przy jednoczesnych wysokich stawkach czynszu, gwarantujących szybki zwrot z inwestycji. Właśnie takie szanse stwarza Łódź.

Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać na wynajem w Łodzi?

Pierwszą decyzją, z jaką trzeba się zmierzyć przed zakupem mieszkania, jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każdy z nich ma swoje zalety. W przypadku łódzkiego rynku wtórnego największą korzyścią jest możliwość zakupu lokalu w zabytkowej kamienicy, przestrzeni postindustrialnej czy klimatycznym budownictwie sprzed kilku dekad. Liczba możliwości jest ogromna, ponieważ każda dzielnica oferuje mieszkania z drugiej ręki. Takie mieszkania najchętniej wynajmują studenci. Wyzwaniem może być jednak adaptacja przestrzeni pod indywidualne potrzeby oraz remont – droższy niż w przypadku zakupu lokalu od dewelopera. Niższy standard może też utrudnić sprzedaż takiego mieszkania w przyszłości.

Jakie zalety ma zakup nowego mieszkania w Łodzi, jeżeli planujemy wynajem? Mieszkania w nowym budownictwie umożliwiają wyższą stawkę czynszu. Dodatkowo, tego typu lokale będzie łatwiej sprzedać w przyszłości, jeśli właściciel zmieni zdanie i postanowi znaleźć dla niego nowego nabywcę. Część najemców preferuje mieszkania w wyższym standardzie. Należą do nich wykształceni profesjonaliści, szczególnie zagraniczni, lub młode rodziny. Takie mieszkania są wygodniejsze, gdyż łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb. Niekwestionowaną zaletą jest też bezpieczeństwo i nowa infrastruktura. Nowe osiedla deweloperskie są ogrodzone lub zapewniają ochronę i monitoring. Ponadto wyróżnia je dobrze zagospodarowana przestrzeń, z placami zabaw dla dzieci oraz lokalami usługowymi. Dla wielu potencjalnych najemców może to być ostateczny i decydujący argument.

Dochód z wynajmu mieszkania uzależniony jest od wielu czynników, takich jak aktualne trendy rynkowe, lokalizacja czy też dostępna infrastruktura w bliskim otoczeniu. Są to czynniki decydujące o tym, że zarówno nieruchomości komercyjne, jak i mieszkalne zyskują na wartości. Między innymi z tego powodu najlepszym wyborem miejsca na tego typu zakup są lubiane i modne dzielnice miast, gdzie chętnych na wynajem nigdy nie brakuje. Takim dzielnicami w Łodzi są z pewnością Stare Polesie, Śródmieście i Bałuty.

Kupno nowego mieszkania pod wynajem w Łodzi – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w roku 2020 wynosiła 6 600 zł. To zdecydowanie taniej niż w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu czy Poznaniu. Osoby, które chcą nabyć nowy apartament w Stolicy, muszą liczyć się ze średnią ceną na poziomie 10 800 za m2. Najdroższy w Polsce jest jednak Sopot, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 16 700 zł. Patrząc na to zestawienie, można śmiało stwierdzić, że Łódź oferuje nowe mieszkania w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Łódź jest także dużym i rozwijającym się miastem – trzecim co do liczby mieszkańców i czwartym co do wielkości w Polsce. Życie w Łodzi gwarantuje wszelkie atrakcje, które oferuje nowoczesne, szybko rozwijające się miasto. Z tego powodu studenci, młodzi profesjonaliści, ale i małżeństwa najczęściej znajdują się na liście najemców mieszkań.

Jak kształtują się ceny mieszkań na wynajem w Łodzi w dobie pandemii? Średnia cena najmu mieszkania w Łodzi wyniosła w maju 2021 roku 1865 zł – w porównaniu do kwietnia 2021 jest to spadek wysokości o 8,4%. Przykładowo średnia cena najmu mieszkania do 38 m2 wyniosła w maju br. w Łodzi 1294 zł¹. Spadek cen jest głównie związany z chwilowym odpływem studentów, dlatego nie ma powodu do obaw. Powrót studentów i pracowników biurowych do miasta ponownie podwyższy ceny czynszów. W związku z tym lepiej nie odkładać decyzji o zakupie mieszkania pod wynajem - jest to ciągle najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie kapitału i pewny zwrot.

Rok 2020 nie był łaskawy dla właścicieli mieszkań. Jednak nawet w tych trudnych czasach Łódź i Wrocław uplasowały się na dwóch pierwszych miejscach, jeśli chodzi o rentowność mieszkań pod wynajem. Najbardziej opłacalną inwestycją okazały się mieszkania jednopokojowe, a tuż za nimi – dwupokojowe. Najmniej opłacalne są z kolei trzypokojowe lokale mieszkalne.

Gdzie w Łodzi najlepiej zakupić mieszkanie deweloperskie pod wynajem?

Najwyższe ceny na rynku pierwotnym mają mieszkania w Śródmieściu, gdzie mediana cen za m2 w 2020 roku wyniosła 7 800 zł. Cena nie powinna jednak odstraszać, gdyż oznacza, że właśnie ten rejon cieszy się największym zainteresowaniem. Dynamiczna dzielnica, doskonale skomunikowana z miastem, pełna życia, dostarczająca rozrywek kulturowych, oferująca modne lokale – to właśnie w takich miejscach młodzi ludzie chcą wynajmować mieszkania. Dla właściciela oznacza to, że nawet w dobie kryzysu znajdą się chętni na najem. Najniższe ceny mieszkań z kolei oferują dzielnice Górna i Widzew, gdzie mediana cen w 2020 roku osiągnęła 6 200 zł/m2. W tych rejonach chętnie kupowane są mieszkania na własność, a nie pod wynajem.

Gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich w Łodzi? W tej dziedzinie zdecydowanie przodują wschodnie obrzeża miasta. Klientami są najczęściej młode rodziny z dziećmi, które kupują mieszkania na własny użytek. Jeśli chodzi o centralne dzielnice, najwięcej nowych inwestycji buduje się w Starym Polesiu. Z kolei w Śródmieściu powstaje ich najmniej, zatem każda z nich jest prestiżowa i bardzo atrakcyjna. Tutaj dominują zwłaszcza inwestycje o podwyższonym standardzie. Wybór mieszkania na wynajem w Śródmieściu to więc szansa na stworzenie doskonałej oferty dla bardziej wymagających najemców, a co za tym idzie podwyższenia stawek czynszu.

Powiązany artykuł: Ceny nowych mieszkań w Łodzi 2022. Czy warto wybrać tę lokalizację?

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Zadzwoń do nas

605 606 606

Siedziba główna

Biuro Prasowe

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich
Gaia Park I
Primo IV
Goslove
Primo III
Złota Oksza
Symbio City

Niniejszym wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od firmy Grupa Profbud Sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany w formularzu adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez firmę Grupa Profbud Sp. z o.o. (dalej „Administratora”).

Prawa osoby, której dane osobowe dotyczą: Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą - zobacz więcej

a) iż Dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej przeze mnie zgody na ich przetwarzanie, do czasu wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych lub wycofania zgody na ich przetwarzanie; b) o prawie do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych dotyczących osoby, której dane dotyczą, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawie do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także o prawie do przenoszenia danych; c) o prawie do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie; d) o uprawnieniu do uzyskania od Administratora potwierdzenia, czy przetwarza jego dane osobowe, a jeżeli ma to miejsce, o uprawnieniu do uzyskania dostępu do nich oraz informacji o danych osobowych, wskazanych w art. 15 ust. 1 RODO; e) o prawie wniesienia skargi na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego;

Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego „RODO”).

Dziękujemy za wiadomość.

Skontaktujemy się wkrótce.

OK
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Biura sprzedaży

605 606 606
Pon.
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pią.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
zamknięte
Umów się
Wt.
zamknięte
Umów się
Śr.
zamknięte
Umów się
Czw.
zamknięte
Umów się
Pią.
zamknięte
Umów się
Sob.
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 607
Pon.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pią.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Wt.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Śr.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Czw.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Pią.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się