Mieszkanie dla studenta – praktyczne i estetyczne
Na przełomie ostatnich kilkunastu lat mieszkania studenckie diametralnie zmieniły swój wystrój. Utrzymane w PRL-owskim stylu stancje odeszły w niepamięć, a zastąpiły je dobrze urządzone i funkcjonalne domy studenckie.
Lokal przeznaczony dla żaków musi jednak wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami - nie każda nieruchomość spełni bowiem dzisiaj ich oczekiwania. Czym jest w takim razie ,,idealne’’ mieszkanie dla studenta?
Idealne mieszkanie dla studenta
Do jednych z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przy wyborze stancji należy zaliczyć dobrą cenę i dogodną lokalizację. Wśród społeczności studenckiej panuje w tym przypadku główna zasada – im bliżej uczelni, tym lepiej. Jak powszechnie wiadomo osoby studiujące nie dysponują jeszcze stabilnym budżetem, a raczej szukają okazji do zaoszczędzenia. Z tego powodu nie wszyscy przywiązują wagę do nowoczesnego wyposażenia. Zdecydowanie bardziej zależy im na komfortowym rozkładzie pomieszczeń w mieszkaniu.
Choć większość studentów decyduje się na wynajem mieszkania, to w wielu przypadkach atrakcyjniejszy finansowo jest zakup nieruchomości. Rata kredytu bywa niższa niż opłaty za wynajem. Jeśli tylko młody żak ma taką możliwość, warto rozważyć więc inwestycję w swoje własne mieszkanie. To nie tylko ograniczenie kosztów, ale również pomysł na wartościową lokatę pieniędzy na przyszłość.
Aranżacja studenckich mieszkań a preferencje studentów
Najchętniej wybierane przez studentów są nieduże, jasne i w pełni umeblowane pokoje. Choć pod tym względem żacy nie są wymagającą grupą, to ich preferencje również się zmieniają. Dziś w zapomnienie odchodzą stancje rodem z czasów słusznie minionych. Najmodniejsze są minimalistyczne, eleganckie wnętrza urządzone ze smakiem i wyczuciem. Najważniejsze jednak, aby były one wyposażone przede wszystkim w łóżko, szafę oraz biurko do nauki. Bardzo istotne jest również, by w mieszkaniu znajdowały się podstawowe sprzęty RTV i AGD takie jak pralka czy lodówka. Nie może też zabraknąć dostępu do szybkiego łącza internetowego, koniecznego do wykonywania wszelkich prac zaliczeniowych czy kontaktu online.
Idealna lokalizacja na studenckie lokum – na co zwracać uwagę?
Jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w przypadku wyboru lokalizacji mieszkania studenckiego, jest nie tylko wspomniana bliskość uczelni, ale również świetnie skomunikowana dzielnica. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Bliskość stacji metra, pociągu czy przystanku tramwajowego to ogromny plus.
Co więcej, warto także zwrócić uwagę, czy w niedalekiej odległości od aktualnego miejsca zamieszkania znajdują się różne obiekty rekreacyjne. Bliskość sklepów oraz dostęp do wszelkiego rodzaju punktów usługowych z pewnością ułatwi realizacje codziennych spraw i pozauczelnianych obowiązków.
Rodzaje zakwaterowania a wybory żaków – aktualne trendy
Jak pokazuje rynek nieruchomości studenci, którzy poszukują ofert wynajmu niezmiennie od kilku lat najczęściej decydują się na wybór jednoosobowego pokoju. Opcja ta nie pociąga za sobą wysokich kosztów, a stwarza możliwość gospodarowania własną przestrzenią.
Równie chętnie osoby studiujące podejmują się wynajmu mieszkania w kilka osób. Takie lokum, wyposażone w kilka wygodnych pokoi ze wspólną kuchnią, wyróżnia z reguły bardzo funkcjonalne wnętrze, dostosowane do użytku kilkuosobowej grupy. Co ważne, ten rodzaj zakwaterowania stanowi również niezwykle atrakcyjny wybór także pod względem finansowym.
Mniejszy odsetek studentów stanowią z kolei ci, którzy podejmują decyzję o wynajmie kawalerki wyłącznie na własną rękę. Na taką bowiem opcję mogą pozwolić sobie tylko te osoby, które mają ustabilizowaną sytuację finansową lub łączą równolegle naukę z pracą.
Porównanie kosztów wynajmu mieszkania a pokoju
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie sprzyja ograniczonym finansowo żakom. Niestety, ceny mieszkań dla studentów z roku na rok są coraz wyższe. Należy liczyć się z tym, że wynajem jednoosobowego pokoju w największych polskich miastach waha się od 800 do 1000 złotych. Cena takiej stancji uzależniona jest przede wszystkim od standardu wykończenia i lokalizacji. Dla porównania, średni koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w miastach, do których najczęściej przyjeżdżają studenci wynosi 1600-2300 złotych. Stosunkowo najtańszą opcją jest wybór kilkupokojowego lokalu ponieważ czynsz za taką nieruchomość mieści się w granicach 2000-2700 złotych.
Na jak długi okres najlepiej podpisać umowę?
Choć jest to kwestia bardzo indywidualna, szczególnie atrakcyjne dla studentów są takie umowy, które poza ustalonym przedziałem czasowym wynajmu mają przypisaną możliwość ich miesięcznego wypowiedzenia. Jest to opcja najbezpieczniejsza z punktu widzenia studenta. Zmieniający się dynamicznie sposób przeprowadzania zajęć (związany z pandemią) nie stwarza osobom wynajmującym stabilnej sytuacji. Dzięki zawarciu tak elastycznej w swej warunkach umowy można uniknąć potencjalnych kar finansowych, jakie wynikają z jej przedwczesnego rozwiązania.
Mieszkanie studenckie — o czym warto pamiętać?
Rynek mieszkań studenckich przeznaczonych na wynajem jest bardzo zróżnicowany. Szeroki wybór ofert nieruchomości stwarza możliwość doboru niemalże idealnej stancji. Niezależnie od tego czy jest to mieszkanie, jednoosobowy pokój czy kawalerka – musi ono być dopasowane indywidualnie do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych żaka.
Nowy Jork w polskim domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?
Dokonując obserwacji najnowszych aranżacyjnych trendów można zauważyć, że wnętrza urządzone w stylu loftowym wciąż zyskują na popularności.
Zarówno w Polsce, jak i na świecie ten industrialny kierunek, którego kolebką są fabryczne przedmieścia Manhattanu z lat 40., podbija serca miłośników minimalizmu, nowoczesności i prostoty w architekturze. Skąd wynika niesłabnące powodzenie najmodniejszej w ostatnich latach tendencji loftowej?
Skąd ta popularność? Styl loftowy
Taki styl stwarza możliwość zaprojektowania niepowtarzalnego wnętrza, pełnego połączeń surowej oprawy z intensywnymi kontrastami. Pokocha go każdy, kto dąży do uzyskania we własnych czterech ścianach efektu otwartej, artystycznej przestrzeni. Choć nie brzmi to skomplikowanie, każdy styl rządzi się swoimi prawami. Niezależnie od tego, czy dysponujesz przestrzenią w dużym domu, czy niewielkim bloku, dzięki tym kilku istotnym wskazówkom urządzisz niepowtarzalne loftowe wnętrze!
Co jest charakterystyczne dla loftowych aranżacji?
Wszystkie pomieszczenia, które urządzane są w industrialnym stylu mają szereg wspólnych cech decydujących o ich wyjątkowości. Jedną z najważniejszych kwestii jest przestrzeń – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. W tym celu nie trzeba decydować się od razu na wyburzenie wszystkich ścian, ale warto zastanowić się jakie pomieszczenia po połączeniu ze sobą mogłyby harmonijnie współgrać. Niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem wprowadzającym do pomieszczenia dużo świeżości i poczucia wolnej przestrzeni są nowe mieszkania łączące kuchnie z salonem. Dzięki zastosowaniu takich łączeń między pomieszczaniami w dość szybki sposób można uzyskać efekt niezwykle jasnej, a jednocześnie otwartej aranżacji. Aby wpuścić maksymalną ilość promieni słonecznych i utrzymać charakterystyczne dla loftów intensywne oświetlenie należy przede wszystkim unikać ciężkich zasłon czy kotar, a postawić na żaluzje lub modne rolety rzymskie.
Naturalne surowce – gwarancja wydobycia prostoty loftu
Równie istotną rolę odgrywa także uzyskanie wrażenia surowości wnętrza. Aby osiągnąć ten efekt, warto przede wszystkim postawić na naturalne materiały np. cegłe, beton, kamień, metal czy drewno. Minimalizmu formy dopełniają także pozornie niedbałe, choć w rzeczywistości starannie zaplanowane dodatki.
Widoczne elementy instalacji, okablowania, przewody i rury biegnące wzdłuż ścian, wprowadzają charakterystyczną dla loftu designerską prostotę, nie wymagając jednocześnie poważnych ingerencji w stan budynku.
Dobór mebli do loftowych wnętrz
Meble w stylu loftowym wyróżniają się przede wszystkim praktycznością i funkcjonalnością. Najważniejsze, aby były użyteczne, zatem w lofcie nie spotka się wyposażenia o wymyślnych kształtach czy zbytecznych zdobieniach. Co istotne, loft nie przepada za przeładowaniem. Warto zatem pamiętać, aby nie przesadzać z meblami tylko gruntownie przemyśleć nasze wybory, by w jak najlepszy sposób pasowały do przestrzeni. W loftowych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju meble w stylu retro, będące przykładem minimalizmu i prostego wzornictwa.
Minimalistyczny design z dawnych lat
Meble posiadające swoją historię, nadadzą wyrazistości i mocnego akcentu całemu wystrojowi. Aby zagospodarować w ten sposób swoją przestrzeń możesz samodzielnie odnowić starą, drewnianą komodę, kredens, industrialny stolik czy metalowe szafki. Jeśli nie posiadasz tego typu wyposażenia, świetnym rozwiązaniem może okazać się udanie na pchli targ, gdzie znajdują się wiekowe meble w bardzo dobrym stanie i to za niewielką cenę. W salonie nie może także zabraknąć dużej pikowanej kanapy, najczęściej skórzanej lub welurowej, która stworzy spójną kompozycję z zastosowanymi w pomieszczeniach surowymi materiałami.
Kuchnia w loftowym stylu
Styl loftowy z łatwością przeniesiesz także do swojej kuchni. W przypadku tego pomieszczenia bardzo często wykorzystywane są klasyczne, białe lub czarne szafki z metalowymi uchwytami. Całość idealnie komponuje się z wiszącymi, metalowymi lampami i roślinami, które dodadzą charakteru i ocieplą wnętrze.
Jeśli chodzi o wybór stołu to tak jak w przypadku pozostałych mebli, najlepiej postawić na model o prostej bryle, wykonany z drewna lub metalu. Świetnie sprawdzą się do niego równie klasyczne krzesła utrzymane w kolorystce szarości, czerni lub grafitu z metalowym wykończeniem.
Industrialne dodatki do loftowego wnętrza
Mieszkania w stylu loftowym uwielbiają wszelkiego rodzaju dodatki, które odnoszą się do epoki przemysłowej. Nie bój się więc sięgać po dekoracje, które kojarzą się ze starodawnym stylem. Stare maszyny do szycia lub pisania, radioodbiorniki czy aparaty telefoniczne na korbkę w niesamowity sposób oddadzą klimat epoki i wprowadzą industrialnego ducha czasu do Twojego mieszkania! Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić z akcesoriami. Mają one przede wszystkim podkreślać indywidualny charakter aranżacji i wpisywać się w loftowe inspiracje. Minimalizm rządzi!
Za industrialne ozdoby można również uznać analogowe zegary, proste lampy podłogowe czy stylowe, duże lustra w metalowej ramie, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Urządzając mieszkanie w stylu loftowym nie zapomnij o podstawowej zasadzie – im prościej i surowiej, tym lepiej. Z niewielką dozą kreatywności industrialny klimat jest na wyciągnięcie Twojej ręki!
Osiedle Złota Oksza – nowa inwestycja w Ursusie
Komfortowe mieszkania, stylowa architektura, świetne położenie, dogodna komunikacja oraz bliskość obiektów handlowo-usługowych, rekreacyjnych, sportowych i gastronomicznych – to główne zalety Osiedla Złotka Oksza.
Poznaj nową inwestycję w warszawskim Ursusie realizowaną przez firmę deweloperską Profbud.
Osiedle Złota Oksza – o inwestycji
Osiedle Złota Oksza zlokalizowane jest przy ulicy Zagłoby w warszawskiej dzielnicy Ursus. Stanowi jeden pięcioklatkowy budynek o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 11 pięter). Wyróżnia go oryginalna i nowoczesna architektura. Mimo swego niepowtarzalnego charakteru, doskonale komponuje się on z okoliczną zabudową.
Na inwestycję składać się będzie 280 mieszkań. Jest wśród nich:
- 18 mieszkań jednopokojowych
- 142 mieszkania dwupokojowe
- 95 mieszkań trzypokojowych
- 23 mieszkania czteropokojowe
- 2 mieszkania pięciopokojowe
Każde z komfortowych mieszkań posiadać będzie balkon, a mieszkańcy lokali usytuowanych na 5. piętrze będą mieć dostęp do przestronnych tarasów. Będą one również należeć do lokatorów zajmujących ostatnią kondygnację – zlokalizowane na dachu budynku tarasy przynależące do mieszkań na 11. piętrze zapewnią piękny widok na panoramę stolicy.
Mieszkańcy Osiedla Złota Oksza będą mogli również korzystać z dwupoziomowej, wielostanowiskowej hali garażowej i komórek lokatorskich.
Inwestorem Osiedla Złotka Oksza jest Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ursus" w Warszawie, a za całość realizacji odpowiada firma Profbud.
Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał 2021 roku.
Osiedle Złota Oksza – dlaczego warto tu zamieszkać?
Jedną z najważniejszych cech Osiedla Złota Oksza jest lokalizacja inwestycji. W najbliższej okolicy znajdują się bowiem:
- Centra handlowe: Factory Ursus, Skorosze i Galeria Gawra
- Placówki edukacyjne: Szkoła Podstawowa nr 383, Przedszkole nr 168 „Misiowa Gromadka” i Przedszkole nr 343
- Punkty handlowo-usługowe: sklepy Biedronka, Żabka, Putka
- Tereny rekreacyjne i obiekty sportowe: parki, boiska, baseny, place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu
- Centra medyczne i przychodnie
Warto wspomnieć także o dogodnym skomunikowaniu Osiedla – dotyczy to zarówno komunikacji miejskiej, jak i samochodowej. Nieopodal dzielnicy Ursus biegną dwie trasy międzynarodowe: Trasa Poznańska E-30 oraz Trasa Katowicka E-67. Łatwo dostać się stąd do lotniska Okęcie oraz do centrum miasta. Transport do Śródmieścia zapewni z kolei Szybka Kolej Miejska lub pobliski autobus.
Ze względu na swoje położenie i wszystkie wymienione atuty, Osiedle Złota Oksza to świetne miejsce zarówno dla singli, rodzin z dziećmi, jak i seniorów. Doskonale odnajdą się na nim osoby aktywne, ceniące sobie bliskość centrum Warszawy i uwielbiające miejski styl życia, a także te lubiące spokój, ciszę i sąsiedztwo terenów zielonych. Znajdujące się w pobliżu bogate zaplecze handlowo-usługowe, rekreacyjne, sportowe i gastronomiczne będzie stanowić odpowiedź na najważniejsze potrzeby mieszkańców i świadczyć o komforcie mieszkania na Osiedlu Złota Oksza.
Dzielnica Ursus – opinie
Ursus, w którym zlokalizowane jest Osiedle Złota Oksza, to jedna z najmniejszych, ale i najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Położona jest w zachodniej części miasta, po lewej stronie Wisły. Swoją dobrą opinię zawdzięcza dużej ilości terenów zielonych, dogodnemu skomunikowaniu z centrum miasta oraz stosunkowo tanim mieszkaniom. Nic więc dziwnego, że miejsce to jest chętnie wybierane do życia głównie przez ludzi młodych oraz rodziny z dziećmi.
Profbud – deweloper godny zaufania
Odpowiedzialna za realizację inwestycji Osiedle Złota Oksza firma Profbud to prężnie działający od ponad 11 lat deweloper z polskim kapitałem. Projekty architektoniczne zlokalizowane w Warszawie czy w Łodzi są cenione nie tylko przez klientów, ale również przez polskie i zagraniczne środowisko deweloperskie. Świadczą o tym między innymi przyznawane regularnie nagrody: European Quality Certificate (w latach 2021-2018), Orzeł Nieruchomości (2019) czy Deweloper Roku (lata 2016-2018). Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Nie tylko cena. Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?
Zakup pierwszego mieszkania to często jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Stanowi inwestycję na lata i wymaga solidnych nakładów finansowych. Koszty są związane nie tylko z podstawową ceną nabywanej nieruchomości, ale również z dodatkowymi opłatami. Co się na nie składa?
Kupno mieszkania – opłaty i koszty
Podstawowa cena nabytego mieszkania to nie jedyny koszt, jaki należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się również:
- Podatek od zakupu mieszkania (w przypadku nabycia go z rynku wtórnego)
- Koszty notarialne
- Opłaty sądowe
- Inne opłaty dodatkowe, związane między innymi z kosztami zaciągniętego kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika oraz urządzeniem i ewentualnym remontem lokalu.
Podatek od zakupu mieszkania
Głównym kosztem dodatkowym zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest zapłacenie uregulowanego ustawą podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2 proc. ceny nieruchomości. Opłata ta nie występuje w przypadku nabycia nowego mieszkania od dewelopera.
Zakup mieszkania – koszty notarialne
Nieodłącznym elementem związanym z kupnem mieszkania jest podpisanie pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Stanowi ona umowę docelową, która w przeciwieństwie do tak zwanej umowy przedwstępnej, wymaga wizyty w kancelarii notarialnej.
Koszty notarialne zakupu mieszkania to przede wszystkim tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza, którego wysokość jest regulowana odgórnie przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości nabytej nieruchomości. Kupując mieszkanie o wartości 400 tysięcy złotych, należy liczyć się z kosztem taksy notarialnej w wysokości około 2300 złotych (cena ta jednak może podlegać negocjacji z notariuszem).
Kupno mieszkania – opłaty sądowe
Niezależnie od tego, czy nabywa się mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jego kupno związane jest również z uiszczeniem opłat sądowych. Należą do nich założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym – ustanowienie hipoteki. Łączna suma tych trzech opłat wynosi około 450 złotych.
Inne koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania
Osobna kategoria kosztów związana z nabyciem nieruchomości związana jest z opłatami dotyczącymi przeznaczonego na jego kupno kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika w przypadku rynku wtórnego oraz urządzaniem i remontem mieszkania.
Koszty związane z kredytem hipotecznym
Opłaty związane z kupnem mieszkania często dotyczą zaciągniętego na ten cel kredytu hipotecznego. Wśród kosztów z tym związanych są między innymi prowizja dla banku, prowizja od wcześniejszej spłaty, koszty wyceny nieruchomości oraz ubezpieczenie nowo nabytej nieruchomości. Koszty około kredytowe mogą stanowić nawet piątą część kwoty samego kredytu.
Prowizja dla pośrednika
Szukając mieszkania na rynku wtórnym, można skorzystać z usług pośrednika. Po znalezieniu i zakupie lokalu przy pomocy pośrednika należy mu się wynagrodzenie. Mimo że jego dokładna wysokość jest ustalana między stronami, to zazwyczaj wynosi ona 2-3 proc. ceny nowo zakupionej nieruchomości.
Koszt remontu mieszkania i jego urządzenia
Wraz z nabyciem nowego mieszkania należy pomyśleć o jego urządzeniu i wykończeniu. Kupując je z rynku wtórnego, trzeba niekiedy liczyć się również z koniecznością przeprowadzenia remontu. Koszty te mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od zakresu przeprowadzanych prac, stanu nabytej nieruchomości, jej powierzchni oraz zakresu cenowego sprzętów domowych, na jakie zdecydują się przyszli nowi mieszkańcy.
Jak zarabiać na wynajmie? Poradnik dla młodych inwestorów
Zarabianie na wynajmie mieszkań cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to biznes bezpieczny i bardzo dochodowy, dzięki któremu możemy zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy (i, co za tym idzie, ile mieszkań kupimy) możemy sprawić, że wynajem będzie dla nas albo dodatkowym źródłem dochodu, albo pełnoetatowym zajęciem.
Co trzeba wiedzieć przed inwestycją w pierwsze lokum? Sprawdzamy, jak się przygotować do zarabiania na wynajmie.
Zakup mieszkania pod wynajem – czy Łódź to dobry wybór?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zarabiać na nieruchomościach. Inwestycja w mieszkania na wynajem jest dobrym pomysłem. Musimy się jednak do niej odpowiednio przygotować. Na pierwszym etapie powinniśmy przeanalizować jakie miejsce na inwestycję będzie najlepsze. Na tle innych polskich miast wyróżnia się Łódź – jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej¹. Łódź przyciąga wielu inwestorów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Doskonała lokalizacja w centralnej części kraju, bliskość dogodnych dróg oraz prężnie rozwijający się sektor handlu i usług sprawiają, że na prowadzenie biznesu w Łodzi decyduje się coraz więcej osób. To także miasto akademickie – a tam, gdzie jest wielu studentów, jest również duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem.
Kupno lokalu pod wynajem w Łodzi będzie dobrym rozwiązaniem, zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących inwestorów. Rynek wynajmu nieruchomości mieszkalnych ma się doskonale. Co więcej, ceny mieszkań w tym mieście są bardzo atrakcyjne – Łódź jest wciąż dużo tańsza niż inne duże, polskie miasta. Jak zarabiać na wynajmie to właśnie tutaj!
To najlepszy moment na inwestowanie w łódzki rynek nieruchomości. Średnia cena za mieszkanie w bloku z wielkiej płyty to około 3000 zł za m². Mieszkania do remontu są jeszcze tańsze, jednak jeśli zależy Ci na tym, by po prostu na siebie zarabiało, to zakup nowego mieszkania, a następnie wynajęcie go, będzie najlepszą możliwą opcją. Wynajęcie mieszkania na dłuższy czas przyniesie Ci więc gwarantowane i stałe zyski. Mieszkania od deweloperów można nabyć już w cenie około 6000 zł za m². To kwota nawet o połowę niższa niż w Warszawie czy w Trójmieście.
Jak zarabiać na wynajmie? Mieszkania deweloperskie w Łodzi
Mieszkania deweloperskie pod wynajem w Łodzi to opłacalna inwestycja, która zwraca się bardzo szybko. Łódź zajmuje 3 miejsce w rankingu miast pod względem największego zysku brutto z wynajmu mieszkań ² - jest to chyba najlepsza odpowiedź na pytanie o to, czy kupno mieszkania pod wynajem w tym miejscu jest opłacalne. To dobra i bezpieczna opcja dla początkujących inwestorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Tańsze mieszkanie to mniejsze ryzyko utraty pieniędzy, mniejszy kredyt, a w efekcie, niższa miesięczna rata. Mieszkanie w Łodzi to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak zacząć zarabiać na nieruchomościach.
Łódź rozwija się w imponującym tempie. Łatwy dostęp do usług i handlu, doskonała lokalizacja w pobliżu strategicznych dróg, a także atrakcyjne ceny wynajmu i zakupu powierzchni usługowych i mieszkalnych sprawiają, że miasto znajduje się w czołówce zainteresowań deweloperów i przedsiębiorców.
Dla początkujących inwestorów Łódź może stanowić doskonałe miejsce startu. Niższe ceny pozwalają na bezpieczniejszy zakup mieszkania, a wysokie stopy zwroty gwarantują wysoki zysk z wynajmu. Warto skorzystać z atrakcyjnych ofert deweloperów i już niebawem zacząć zarabiać na własnej nieruchomości!
Łódź. Czy to dobre miejsce na biznesowe inwestycje?
Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto ma już doświadczenie w byciu swoim własnym szefem. Musimy nie tylko precyzyjnie planować budżet, znaleźć najlepszych pracowników i promować nasze usługi, ale również wybrać miejsce, które będzie sprzyjało rozwojowi firmy. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się Łódź.
Co ją wyróżnia na tle innych miast w Polsce i dlaczego warto prowadzić tutaj biznesowe inwestycje? Sprawdzamy!
Czy Łódź to dobre miejsce na rozwijanie biznesu?
Łódź to miasto wielu możliwości. Tym, którzy nie znają tego miejsca dobrze, może wydawać się, że nie jest tak atrakcyjne jak Warszawa czy Kraków. Jednak stolica centralnej Polski rozwija się w imponującym tempie. Sporym atutem Łodzi jest lokalizacja: w środkowej części kraju, w pobliżu strategicznych dróg. Dzięki temu miasto jest postrzegane jako atrakcyjne zaplecze logistyczne – nie tylko Polski, ale także Europy Środkowej i Wschodniej. Łódź cieszy się również coraz większym zainteresowaniem inwestorów, w dużej mierze także zagranicznych.
Jeśli planujesz wystartować z działalnością w tym mieście lub otworzyć tutaj oddział swojej firmy, musisz znaleźć odpowiedni lokal handlowo-usługowy. Możesz zdecydować się na wynajem lub postawić na zakup powierzchni – to kolejna opłacalna inwestycja dla każdego przedsiębiorcy.
Lokale handlowo-usługowe w Łodzi: czy opłaca się w nie inwestować?
W Łodzi z sukcesami prosperuje wiele biznesów. Są to zarówno ogromne, międzynarodowe korporacje, jak i mniejsze firmy z sektora MŚP, a nawet niewielkie, jednoosobowe działalności. Tymi, na które zwracamy szczególną uwagę, są firmy działające w handlu i usługach. Z roku na rok powstaje ich coraz więcej, rośnie też zapotrzebowanie na dobrze zlokalizowane punkty usługowo-handlowe. Biznes w Łodzi rozwija się prężnie, warto więc przemyśleć inwestycję w takie lokum – dziś posłuży nam i naszej firmie, a za kilka czy kilkanaście lat będziemy w stanie sprzedać je z zyskiem. Atrakcyjna infrastruktura, strategiczna lokalizacja, duże zainteresowanie inwestorów i deweloperów: wszystko to sprawia, że Łódź prężnie się rozwija, oferując nowe możliwości zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom.
Nowe lokale usługowe w Łodzi to inwestycja, którą zdecydowanie warto ponieść. W mieście dominuje stare budownictwo, przede wszystkim kamienice. Spora część z nich jest adaptowana na lokale handlowo-usługowe do wynajęcia, jednak decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć świadomość pewnych niedogodności. Najważniejszą jest konieczność dostosowania ich do wymagań konkretnej działalności. Często wiąże się to z potrzebą przeprowadzenia remontu, czasem nawet generalnego.
Dobrym pomysłem jest znalezienie dla swojej łódzkiej firmy lokalu położonego na jednym z nowych osiedli. Deweloperzy dbają o to, by na parterach bloków znajdowały się miejsca przeznaczone właśnie dla lokalnych przedsiębiorców. Salon fryzjerski, gabinet kosmetyczny, apteka czy warzywniak lub mała knajpka – nowe osiedla to doskonałe punkty na takie biznesy. Zapewniają stały napływ klientów, wygodną, nowoczesną architekturę i infrastrukturę zaplanowaną z dbałością o każdy szczegół.
Firma w Łodzi – co jeszcze warto wiedzieć?
Prowadzenie własnej firmy to wymagająca misja. Zanim zdecydujemy się otworzyć nowy oddział, sprawdźmy dokładnie, jak działa lokalny rynek. Dowiedzmy się więcej na temat konkurencji, porozmawiajmy z mieszkańcami na temat ich potrzeb i oczekiwań. Otwieranie salonu fryzjerskiego w miejscu, gdzie podobnych biznesów jest już kilka, mija się z celem. Znajdźmy swoją niszę!
Według licznych badań i raportów Łódź jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie środkowo-wschodniej. To czyni ją doskonałym miejscem do założenia własnej firmy lub otworzenia kolejnego oddziału działającego już przedsiębiorstwa. Mieszkańców stale napływa, rośnie liczba studentów i międzynarodowych inwestorów¹. To miejsce, w którym można żyć i zarabiać!
Łódź – czy to dobry rynek dla mieszkań pod wynajem?
Posiadasz środki do zainwestowania i zastanawiasz się jak je ulokować? Z pewnością warto rozważyć nieruchomości. Zakup mieszkania pod dzierżawę to gwarancja stałego przychodu i pewnego zwrotu z inwestycji. Zysk może być jeszcze większy, gdy zainwestujesz w dużym mieście, w którym dostępnych jest mnóstwo ofert, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Jedyną przeszkodzą w nabyciu inwestycji może wydawać się cena. Nie trzeba jednak wybierać mieszkania w najdroższych miastach w Polsce. Wybór odpowiedniego miejsca pozwoli zaoszczędzić sporo oszczędności na zakupie – przy jednoczesnych wysokich stawkach czynszu, gwarantujących szybki zwrot z inwestycji. Właśnie takie szanse stwarza Łódź.
Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać na wynajem w Łodzi?
Pierwszą decyzją, z jaką trzeba się zmierzyć przed zakupem mieszkania, jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każdy z nich ma swoje zalety. W przypadku łódzkiego rynku wtórnego największą korzyścią jest możliwość zakupu lokalu w zabytkowej kamienicy, przestrzeni postindustrialnej czy klimatycznym budownictwie sprzed kilku dekad. Liczba możliwości jest ogromna, ponieważ każda dzielnica oferuje mieszkania z drugiej ręki. Takie mieszkania najchętniej wynajmują studenci. Wyzwaniem może być jednak adaptacja przestrzeni pod indywidualne potrzeby oraz remont – droższy niż w przypadku zakupu lokalu od dewelopera. Niższy standard może też utrudnić sprzedaż takiego mieszkania w przyszłości.
Jakie zalety ma zakup nowego mieszkania w Łodzi, jeżeli planujemy wynajem? Mieszkania w nowym budownictwie umożliwiają wyższą stawkę czynszu. Dodatkowo, tego typu lokale będzie łatwiej sprzedać w przyszłości, jeśli właściciel zmieni zdanie i postanowi znaleźć dla niego nowego nabywcę. Część najemców preferuje mieszkania w wyższym standardzie. Należą do nich wykształceni profesjonaliści, szczególnie zagraniczni, lub młode rodziny. Takie mieszkania są wygodniejsze, gdyż łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb. Niekwestionowaną zaletą jest też bezpieczeństwo i nowa infrastruktura. Nowe osiedla deweloperskie są ogrodzone lub zapewniają ochronę i monitoring. Ponadto wyróżnia je dobrze zagospodarowana przestrzeń, z placami zabaw dla dzieci oraz lokalami usługowymi. Dla wielu potencjalnych najemców może to być ostateczny i decydujący argument.
Dochód z wynajmu mieszkania uzależniony jest od wielu czynników, takich jak aktualne trendy rynkowe, lokalizacja czy też dostępna infrastruktura w bliskim otoczeniu. Są to czynniki decydujące o tym, że zarówno nieruchomości komercyjne, jak i mieszkalne zyskują na wartości. Między innymi z tego powodu najlepszym wyborem miejsca na tego typu zakup są lubiane i modne dzielnice miast, gdzie chętnych na wynajem nigdy nie brakuje. Takim dzielnicami w Łodzi są z pewnością Stare Polesie, Śródmieście i Bałuty.
Kupno nowego mieszkania pod wynajem w Łodzi – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o ceny mieszkań, średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w roku 2020 wynosiła 6 600 zł. To zdecydowanie taniej niż w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu czy Poznaniu. Osoby, które chcą nabyć nowy apartament w Stolicy, muszą liczyć się ze średnią ceną na poziomie 10 800 za m2. Najdroższy w Polsce jest jednak Sopot, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 16 700 zł. Patrząc na to zestawienie, można śmiało stwierdzić, że Łódź oferuje nowe mieszkania w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Łódź jest także dużym i rozwijającym się miastem – trzecim co do liczby mieszkańców i czwartym co do wielkości w Polsce. Życie w Łodzi gwarantuje wszelkie atrakcje, które oferuje nowoczesne, szybko rozwijające się miasto. Z tego powodu studenci, młodzi profesjonaliści, ale i małżeństwa najczęściej znajdują się na liście najemców mieszkań.
Jak kształtują się ceny mieszkań na wynajem w Łodzi w dobie pandemii? Średnia cena najmu mieszkania w Łodzi wyniosła w maju 2021 roku 1865 zł – w porównaniu do kwietnia 2021 jest to spadek wysokości o 8,4%. Przykładowo średnia cena najmu mieszkania do 38 m2 wyniosła w maju br. w Łodzi 1294 zł¹. Spadek cen jest głównie związany z chwilowym odpływem studentów, dlatego nie ma powodu do obaw. Powrót studentów i pracowników biurowych do miasta ponownie podwyższy ceny czynszów. W związku z tym lepiej nie odkładać decyzji o zakupie mieszkania pod wynajem - jest to ciągle najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie kapitału i pewny zwrot.
Rok 2020 nie był łaskawy dla właścicieli mieszkań. Jednak nawet w tych trudnych czasach Łódź i Wrocław uplasowały się na dwóch pierwszych miejscach, jeśli chodzi o rentowność mieszkań pod wynajem. Najbardziej opłacalną inwestycją okazały się mieszkania jednopokojowe, a tuż za nimi – dwupokojowe. Najmniej opłacalne są z kolei trzypokojowe lokale mieszkalne.
Gdzie w Łodzi najlepiej zakupić mieszkanie deweloperskie pod wynajem?
Najwyższe ceny na rynku pierwotnym mają mieszkania w Śródmieściu, gdzie mediana cen za m2 w 2020 roku wyniosła 7 800 zł. Cena nie powinna jednak odstraszać, gdyż oznacza, że właśnie ten rejon cieszy się największym zainteresowaniem. Dynamiczna dzielnica, doskonale skomunikowana z miastem, pełna życia, dostarczająca rozrywek kulturowych, oferująca modne lokale – to właśnie w takich miejscach młodzi ludzie chcą wynajmować mieszkania. Dla właściciela oznacza to, że nawet w dobie kryzysu znajdą się chętni na najem. Najniższe ceny mieszkań z kolei oferują dzielnice Górna i Widzew, gdzie mediana cen w 2020 roku osiągnęła 6 200 zł/m2. W tych rejonach chętnie kupowane są mieszkania na własność, a nie pod wynajem.
Gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich w Łodzi? W tej dziedzinie zdecydowanie przodują wschodnie obrzeża miasta. Klientami są najczęściej młode rodziny z dziećmi, które kupują mieszkania na własny użytek. Jeśli chodzi o centralne dzielnice, najwięcej nowych inwestycji buduje się w Starym Polesiu. Z kolei w Śródmieściu powstaje ich najmniej, zatem każda z nich jest prestiżowa i bardzo atrakcyjna. Tutaj dominują zwłaszcza inwestycje o podwyższonym standardzie. Wybór mieszkania na wynajem w Śródmieściu to więc szansa na stworzenie doskonałej oferty dla bardziej wymagających najemców, a co za tym idzie podwyższenia stawek czynszu.
Powiązany artykuł: Ceny nowych mieszkań w Łodzi 2022. Czy warto wybrać tę lokalizację?
Nowe lokale usługowe w Łodzi – sprawdź atrakcyjne oferty wynajmu
Wynajem lokalu usługowego to doskonały pomysł na rozpoczęcie biznesu. Jeżeli działalność nie będzie prosperować, niewielkim kosztem można zrezygnować z najmu i spróbować znaleźć powierzchnię mniejszą lub w innej dzielnicy, gdzie potencjalna klientela będzie bardziej zainteresowana.
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wynająć lokal handlowo-usługowy w Łodzi? Ceny najmu w tym mieście są na tyle atrakcyjne, że można śmiało zdecydować się na lokal w centralnej dzielnicy i to w nowym budownictwie.
Dlaczego warto zdecydować się na najem lokalu usługowego?
Dla początkujących firm zakup powierzchni może być ryzykowny, szczególne gdy jeszcze nie wiadomo, czy działalność będzie rentowna. Najem lokalu użytkowego pozwoli przedsiębiorcy sprawdzić, czy jego biznes cieszy się zainteresowaniem i przynosi zysk. Nie trzeba zatem wydawać olbrzymiej ilości gotówki na zakup przestrzeni. Zaoszczędzone środki można z kolei zainwestować w rozwój firmy. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest również to, że lokale przeznaczone na wynajem są zazwyczaj wykończone, zatem zaadaptowanie nowego miejsca pod biznes zajmuje mniej czasu niż w przypadku zakupu. Jeżeli po jakimś czasie biznes zacznie dobrze prosperować i przyjdzie czas na zakup własnego miejsca, właściciele często zgadzają się odsprzedać lokum, odliczając nawet uprzednio spłacony czynsz od wynegocjowanej, sprzedażowej ceny.
Nowe lokale użytkowe w Łodzi – postaw na duże, dynamiczne miasto
O sukcesie biznesu decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się duże miasta. Pod koniec 2020 roku w czołówce najdroższych miast pod względem cen za m2 znalazły się kolejno Sopot, Warszawa i Kraków. Co to oznacza dla osoby szukającej lokum pod biznes? Pod swoją działalność warto szukać miast, które oferują równie wiele pod względem rozwoju i potencjalnej klienteli, ale gdzie ceny zakupu powierzchni użytkowej czy jej najmu nie będą zaporowe. Takim miastem z pewnością jest Łódź.
Łódź przyciąga studentów, młodych profesjonalistów i turystów nie tylko z całej Polski, ale również z Europy. To znajdujące się w samym sercu Polski miasto, trzecie pod względem liczby ludności, oferuje dużo możliwości rozwoju i wyboru ścieżek zawodowych. Dzięki temu staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem, aby zainwestować i otworzyć w nim swój własny biznes.
Skutki pandemii dodatkowo sprzyjają młodym firmom, które szukają lokali do wynajęcia w Łodzi. Dlaczego? Jednym z nich jest znaczący wzrost cen zakupu lokali na rynku pierwotnym i wtórnym. Jednak w przypadku cen najmu obserwuje się odwrotne zjawisko – pod wpływem wzrostu liczby ofert wynajmu, stawki czynszów zmalały. Jest to zatem zdecydowanie najlepszy czas na najem lokalu użytkowego, tym bardziej teraz, kiedy gospodarka odmraża się po długim zamknięciu.
Najlepsze dzielnice dla lokali handlowo-usługowych w Łodzi
Łódź oferuje sporo pięknych, bezpiecznych, pełnych zieleni dzielnic, w których ilość opcji spędzania wolnego czasu jest niezliczona. Polesie, Widzew, Śródmieście, Bałuty, Górna – każda z nich jest wyjątkowa i ma swoich wiernych zwolenników. W której z nich najlepiej rozważyć wynajem nowego lokalu usługowego w Łodzi?
Ceny lokali użytkowych do wynajęcia na obrzeżach Łodzi zaczynają się od 20 zł/m2. Szczególną uwagę powinny jednak zwrócić szybko rozwijające się Polesie i tętniące życiem Śródmieście. Obie dzielnice wyróżniają historyczne budynki, urokliwe zakątki i świetna komunikacja z pozostałymi częściami miasta. W popularnych, bogatych kulturowo dzielnicach ceny wynajmu będą wyższe, jednak i szanse na zysk oraz powodzenie biznesu staną się większe.
Śródmieście w Łodzi to jeden z najlepszych możliwych wyborów, jeśli chodzi o najem lokalu usługowego. Zabytkowe miejsca, takie jak Piotrkowska czy Plac Wolności, przyciągają spacerowiczów każdego dnia. W tej dzielnicy znajduje się też dworzec Łódź Fabryczna, liczne teatry, lubiane bary i budynki uniwersyteckie. Dzięki temu ruch pieszy jest praktycznie nieustanny. W Śródmieściu powstają też nowe osiedla mieszkalne i przestrzenie biurowe. Deweloperzy stawiają przemyślane inwestycje, które wzbogacają krajobraz urbanistyczny dzielnicy. Łódzkie Śródmieście pozostaje jednak jedną z najtańszych dzielnic centralnych, porównując ją do centrów pozostałych dużych miast w Polsce. Jest również tańsze od łódzkiego Polesia.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?
Na decyzję o zakupie mieszkania wpływa bardzo wiele czynników – jest to inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować.
W tym celu warto skontaktować się z deweloperem – i to nie tylko w celu omówienia szczegółów transakcji, ale także po to, by lepiej poznać wybrane osiedle oraz okolicę. O co pytać przy kupnie mieszkania? Sprawdzamy.
Spotkanie z deweloperem – jak się przygotować?
Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, koniecznie przygotuj własną listę, aby wiedzieć wcześniej, o co pytać przed zakupem mieszkania. Wbrew pozorom jest wiele kwestii, które na tym etapie trzeba jeszcze poruszyć. Dopiero wtedy, kiedy ustalisz, o co pytać dewelopera, będziesz w stanie przeprowadzić wstępne rozmowy i podjąć decyzję o ewentualnym podpisaniu umowy deweloperskiej, wpłaceniu zadatku lub zaliczki oraz finalizacji transakcji.
Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, musisz określić:
- swoje preferencje odnośnie do standardu wykończenia nieruchomości,
- lokalizację, w której chcesz kupić lokum mieszkalne,
- metraż,
- liczbę pokoi,
- maksymalną cenę zakupu.
Przygotuj też listę, o co pytać przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, szczególnie w odniesieniu do typowo technicznych zagadnień oraz metod wykończenia mieszkania. Im więcej pytań zadasz deweloperowi, tym lepszy będziesz mieć obraz nieruchomości, którą planujesz kupić.
Koniecznie dowiedz się także, jakich materiałów budowlanych oraz wykończeniowych używa deweloper, kiedy jest planowany termin odbioru inwestycji i przekazania jej do użytkowania.
Czy jest jeszcze coś, o co można zapytać dewelopera podczas spotkania? Kluczowe są tutaj zapiski umowne odnośnie do płatności za nieruchomości. Czy deweloper wymaga zadatku (bezzwrotny) czy zaliczki (zwrotna)? W jakiej kwocie? Jak będzie wyglądał harmonogram płatności? Te wszystkie informacje musisz pozyskać jeszcze na etapie przeprowadzania rozmów z deweloperem, od którego chcesz kupić mieszkanie.
Kiedy możesz spodziewać się odbioru inwestycji?
Decyzja o zakupie na rynku pierwotnym może oznaczać, że na nowe mieszkanie przyjdzie Ci trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie budowy jest obecnie firma deweloperska. Dlatego jednym z pytań do dewelopera powinna być kwestia terminu planowanego odbioru budynku. Warto, aby takie informacje znalazły się w umowie deweloperskiej. Dodatkowo sprzedawca powinien dysponować planowanym harmonogramem prac. Planując przeprowadzkę do nowego domu, warto brać pod uwagę możliwe opóźnienia spowodowane np. sytuacjami losowymi.
Gdzie można obejrzeć plan mieszkań na sprzedaż?
Kupując mieszkanie, chcesz mieć pewność, że wybierasz lokum, które w pełni odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Czasem oglądając plan zawarty w dokumentacji, trudno to jednoznacznie ocenić. Przy zakupie mieszkania warto spytać o możliwość obejrzenia podobnego, gotowego lokalu. Niektóre firmy oferują taką możliwość, a jeszcze inne zachęcają do wirtualnego spaceru po realizowanej inwestycji.
Zdjęcia wykonane w technice 360° z pewnością pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.
Czy deweloper posiada prawo własności działki?
Podpisanie umowy z deweloperem to najczęściej dość ekscytujące i jednocześnie stresujące przeżycie. Jeśli nie chcesz narazić się na żadne problemy związane z prawem własności do działki lub nieruchomości, koniecznie przeanalizuj aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z Ustawy deweloperskiej. Inwestor nie musi być właścicielem gruntów ani mieć prawa własności działki.[1]
Coraz częstszym zjawiskiem jest realizowanie inwestycji budowlanej na gruncie, który należy do osoby trzeciej. Nie niesie to ze sobą żadnego ryzyka zakupu takiego budynku, o ile zostały zastosowane odpowiednie zapisy w umowie deweloperskiej. W ten sposób inwestor może tylko uniknąć wysokich kosztów finansowania zakupu gruntu lub prawa do wieczystego użytkowania w trakcie realizowania inwestycji budowlanej.
Niemniej jednak zgodnie z Ustawą deweloperską tylko w umowie zawieranej między klientem a inwestorem trzeba wskazać, kto jest jej właścicielem i użytkownikiem wieczystym. Nie ma jednak żadnego wymogu, aby był to deweloper. Warto też dodać, że inwestor jest zobowiązany do tego, aby przekazać prawa własności w terminie ok. 6 miesięcy od zakończenia robót budowlanych.
Czy cena mieszkania podlega negocjacji?
Potrzebujesz więcej informacji, o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania? Zawsze zwróć uwagę na cenę nieruchomości za 1 m2. Dodatkowo sprawdź też zapiski umowne, które określają, co stanie się w sytuacji, kiedy finalny metraż mieszkania będzie mniejszy lub większy niż ten, który wynika z prospektu informacyjnego. W takich sytuacjach deweloper może być zobowiązany do zwrotu środków za brakujące metry, a kupujący do dopłaty, jeśli okaże się, że metraż nieruchomości jest większy, niż zakładano.
Na pewno też zastanawiasz się, czy cenę mieszkania można negocjować z deweloperem. Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Musisz jednak liczyć się z tym, że negocjacje nie zawsze pójdą po Twojej myśli. Zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego jest obecnie jednak tak duże, że rabaty, jeśli w ogóle są udzielane – mają symboliczną wysokość.
O co zapytać dewelopera? O stan deweloperski
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że podczas odbioru mieszkanie może być w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Najczęściej jest to mieszkanie w stanie surowym – z dostępem do mediów, ale bez wykończenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje żadna sztywna definicja stanu deweloperskiego – to, w jakim stanie będzie mieszkanie podczas odbioru, zależy od indywidualnej oferty dewelopera. Warto więc poruszyć ten temat podczas rozmowy z przedstawicielem handlowym.
Dostępność garażu i komórki lokatorskiej
Jeśli posiadasz samochód, z pewnością interesują Cię kwestie związane z garażem. Warto kierować takie pytania do dewelopera – dostęp do przestrzeni garażowej zazwyczaj podlega dodatkowej opłacie. Podobnie jest z piwnicą. Jeśli planujesz korzystać z takiej przestrzeni, dowiedz się, czy nie masz obowiązku jej nająć lub wykupić.
Jakie materiały zostały wykorzystane podczas budowy?
Jest wiele tematów, które warto poruszyć w trakcie prowadzonych rozmów z deweloperem. Tak naprawdę im więcej dowiesz się o nieruchomości, tym mniejsze będzie ryzyko, że w przyszłości będziesz niezadowolony z zakupu. Zatem o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim o uzupełnienie dokumentacji oraz informacji o tym, jakie materiały zostały użyte do budowy budynku. Warto też przeanalizować warunki standardu wykończenia, które są kluczowe i przekładają się na późniejsze koszty zaaranżowania mieszkania pod klucz.
Na spotkaniu z deweloperem zawsze zapytaj o wszystkie techniczne zagadnienia związane z technologią budowy oraz używanymi materiałami budowlanymi. To podstawa, aby zobrazować sobie to, czego można spodziewać się po zakupie nieruchomości deweloperskiej.
Czy deweloper udziela gwarancji na nieruchomość?
Tak, warunki gwarancyjne są przedstawione w ramach umowy deweloperskiej podpisywanej w obecności notariusza. Zapiski dotyczące gwarancji mogą obejmować takie elementy, jak:
- elewacja,
- stolarka okienna i drzwiowa,
- pompa ciepła,
- rekuperacja,
- tynki wewnętrzne,
- instalacja elektryczna,
- instalacja wodno-kanalizacyjna.
Praktycznie wszystko to, co może ulec uszkodzeniu w wyniku pierwszych lat eksploatacji i nie będzie wynikiem niepoprawnego użytkowania budynku przez kupującego można naprawić w ramach gwarancji deweloperskiej. Warto też dodać, że na ten moment udzielenie gwarancji przez dewelopera jest dobrowolnym działaniem.
A więc co w sytuacji, kiedy deweloper nie zdecyduje się na udzielenie gwarancji? Tutaj w grę wchodzi rękojmia, czyli żądanie przywrócenia prawidłowego stanu budynku w sytuacji, kiedy z winy dewelopera pojawiły się uszkodzenia lub pęknięcia ścian, stropów lub inne sytuacje, które rzutują na komfort użytkowania mieszkania.
Jakie są plany zagospodarowania części wspólnej/okolicy?
Otoczenie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku zakupu nowego mieszkania. Osiedle mieszkaniowe to ogromna przestrzeń, którą deweloper również planuje zagospodarować. Jest on zobowiązany, aby poinformować Cię o wszelkich przewidywanych rozwiązaniach, jednak zawsze warto dopytać o kwestie najbardziej nas interesujące. Przykładowe pytania:
Czy w inwestycji znajdą się parki i miejsca naziemne? Co ze sklepami lub placem zabaw?
Takie informacje mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości, dlatego pytania tego typu powinny padać na rozmowie z deweloperem.
To samo tyczy się przyszłych zabudowań wokół inwestycji. Planując zakup mieszkania, masz prawo zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania, który zawiera szczegółowe informacje o planowanych budowach. Warto wiedzieć jak zmieni się okolica na przestrzeni kilku lat.
Jaka będzie wysokość opłat administracyjnych?
O co jeszcze pytać dewelopera w trakcie rozmów na temat zakupu nieruchomości? Sprawy techniczne, metraż i technologia budowy to jedno. Dobrze jest zwrócić też uwagę na to, jakie w przyszłości będą opłaty administracyjne. Deweloper może, ale nie musi o nich informować. Niemniej, w interesie kupującego jest dowiedzieć się, jaki będzie koszt utrzymania budynku oraz terenów wokół po zakupie mieszkania. Do opłat administracyjnych zaliczamy:
- czynsz,
- wynagrodzenie zarządcy,
- opłaty za wodę,
- opłaty za utrzymanie budynku i wspólnoty mieszkaniowej,
- fundusz remontowy.
Deweloper w większości przypadków będzie w stanie, chociażby orientacyjnie odpowiedzieć, na jakie wydatki w skali miesiąca musi przygotować się nowy nabywca. Należy jednak pamiętać, że te są mocno uzależnione od metrażu, standardu wykończenia oraz lokalizacji budynku.
Dostęp do księgi wieczystej
Na spotkaniu z deweloperem warto też dopytać o dostęp do ksiąg wieczystych. Obowiązkiem inwestora jest udostępnienie pełnej dokumentacji, która potwierdza stan prawny nieruchomości wraz ze wszystkimi wpisami do ksiąg wieczystych. To źródło informacji, którego analiza pozwala uniknąć wielu problemów przy ewentualnym kupnie mieszkania z rynku pierwotnego. W KW znajdziesz wszystkie istotne informacje o prawach własności, wieczystego użytkowania oraz obciążeniach finansowych na działce lub budynku.
Umowa rezerwacyjna
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości od dewelopera, możesz podpisać umowę rezerwacyjną. Oczywiście to też wiąże się z pewnymi obowiązkami, dlatego powinieneś wiedzieć, o co pytać dewelopera na tym etapie rozmów. Podpisanie umowy rezerwacyjnej na mieszkanie jest gwarancją, że lokum zostanie zarezerwowane na konkretny czas dla klienta. W dokumencie powinny zostać zawarte informacje o tym, jak długo obowiązuje rezerwacja, a także jakimi konsekwencjami skutkuje niewywiązanie się z umowy którejś ze stron.
Podejmując rozmowę z deweloperem na temat interesującej nas nieruchomości, zawsze warto mieć przygotowany zestaw pytań. Przy tak poważnym zakupie, im więcej informacji znamy przed podpisaniem umowy, tym lepiej.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001177/T/D2021117...
Jak urządzić sypialnię? Porady i aranżacje
Aranżacja sypialni to nie kwestia dopasowania wystroju do reszty mieszkania. Od zastosowanych rozwiązań będzie bowiem zależeć także wygoda codziennego wypoczynku. Na co należy zwracać uwagę podczas urządzania sypialni? W jaki sposób pogodzić elegancję i funkcjonalność?
Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania i trendy.
Łóżko – centrum Twojego świata
Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wystroju domu – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To ono zapewnia komfort wypoczynku i stanowi centralny punkt sypialni. Resztę mebli i dodatków można w zasadzie podporządkować pod wybór łóżka. Jeśli ten element pokoju będzie spełniać Twoje oczekiwania, skompletowanie i dopasowanie całej reszty powinno przebiec już o wiele łatwiej.
Jak urządzić sypialnię? Podstawą jest właściwe ustawienie łóżka, by sprawdzało się jako przestrzeń wypoczynku i relaksu. Przede wszystkim dostosuj jego wielkość do pomieszczenia. Standardowa szerokość łóżka to co najmniej 80 cm dla jednej i 140 cm dla dwóch osób. Długość ok. 200 cm powinna zapewnić z kolei spokojny sen nawet wysokim osobom.
Jak ustawić łózko w sypialni? Najlepiej w taki sposób, by mieć do niego dostęp z trzech stron. Szczyt mebla powinien znajdować się przy wolnej ścianie, która nie ma okien ani drzwi. Jednocześnie okna powinny znajdować się po prawej lub lewej stronie łózka. W przeciwnym wypadku światło z zewnątrz może zakłócać spokojny sen, zwłaszcza w miesiącach letnich.
Podczas zakupów warto zdecydować się na łóżko z wezgłowiem. To klasyczny element, który dodaje sypialni elegancji. Jednocześnie doskonale pasuje do różnych aranżacji i czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.
Aranżacja sypialni – jak dobrać oświetlenie?
Oświetlenie odgrywa w kontekście aranżacji sypialni bardzo ważną funkcję. Czy lampka na szafce nocnej lub nad łóżkiem to wystarczające wyposażenie? Z pewnością przyciemnione światło stworzy intymny klimat w pomieszczeniu i przygotuje ciało oraz umysł do spania. Pamiętaj jednak, że sypialnie coraz częściej spełniają również funkcję pokojów dziennych.
Przy okazji oświetlenie główne także możesz dopasować do wystroju. Jeśli szukasz klasycznych rozwiązań, spróbuj postawić na elegancki żyrandol. Ozdobna konstrukcja nada prestiżu Twojej sypialni. W przypadku nowoczesnych aranżacji sprawdzą się także lampy kloszowe. Wyróżnia je nowoczesny design, a dodatkowo możesz nakierować światło na część pokoju, w której akurat jest ono potrzebne.
Aranżacje sypialni – na jaki wystrój postawić?
Czym kierować się podczas urządzania sypialni? W tym przypadku warto iść za głosem własnych preferencji. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była przestrzenią relaksu, postaw na naturalne barwy i materiały. Proste i minimalistyczne kształty mebli możesz urozmaicić, np. decydując się na zakup roślin. Aranżacja sypialni nie wyklucza jednak wykorzystania ciemnych barw – w których pokój będzie prezentować się bardziej nowocześnie i elegancko. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach tego typu kolory mogą wizualnie pomniejszyć pomieszczenie.
Dopełnieniem sypialni może być także dywan. Miękka powierzchnia pod stopami uczyni pomieszczenie bardziej przytulnym i komfortowym. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób lubiących ciepło.
Wiejska sielanka w miejskim domu, czyli styl rustykalny krok po kroku
Naturalność, niedbała elegancja i sielska atmosfera – to charakteryzuje rustykalne aranżacje wnętrz. Pomieszczenia w tym stylu są zazwyczaj tworzone w przestronnych domach z ogrodem, ale z powodzeniem podbijają również serca mieszkańców miast.
Do projektowania używa się naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia, a meble zdobią delikatne detale, które przywodzą na myśl stare i przytulne domy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku od zgiełku dnia codziennego.
Geneza stylu rustykalnego
Styl rustykalny czerpie inspiracje z tradycji wiejskich dworów, gdzie życie toczyło się beztrosko, a czas płynął wolniej. Pierwotnie rustykalny wystrój wnętrz charakteryzował się ciężkimi meblami wykonanymi z litego drewna, zdobionymi naczyniami, ręcznie robionymi tkaninami, prostotą i oszczędnością. Całość dawała poczucie bliskości z naturą i harmonii.
Rustykalne wnętrza są wybierane przez ludzi, którzy szukają wygody i wyciszenia w swoim środowisku domowym. Styl zdobywa coraz większą popularność również w miastach, ponieważ wprowadza harmonię do pomieszczeń. Jego nowoczesną wersję charakteryzuje eklektyzm. Styl rustykalny zakłada łączenie ze sobą antyków, mebli stylizowanych i postarzanych oraz elementów nowoczesnych. Często pojawiają się w nim nawiązania do designu skandynawskiego lub kolonialnego.
Przede wszystkim drewno
Odpowiedni efekt osiągniesz, jeśli wybierzesz naturalne materiały. Zacznij od podłogi. Najlepiej sprawdzi się posadzka z naturalnego drewna pobielanego lub z wyraźnie widocznymi słojami. Do dekoracji ścian możesz wykorzystać podobne pomysły. Ścianę za łóżkiem lub sofą w salonie można ozdobić z kolei panelami drewnopodobnymi lub kamieniem. Miłośnikom drugiego materiału warto również polecić kafelki imitujące jego wzór. Inne inspiracje? Na pewno biała cegła – jest to uniwersalna forma, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeżeli marzysz jednak o wprowadzeniu bardziej efektownego elementu, rozważ drewniane bale przy suficie.
Sypialnia i salon w stylu rustykalnym
Styl rustykalny idealnie pasuje do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Głównym celem jest stworzenie w nich przestrzeni, w której króluje elegancja i prostota, ciepło naturalnych materiałów oraz autentyczne piękno inspirowane wiejską idyllą.
Trzymając się podstawowych założeń stylistycznych, można stworzyć olśniewające mieszkanie w stylu rustykalnym. Najważniejsze cechy charakterystyczne to:
- ciepłe barwy (brązy, beże), biel lub przecierane pastele (zielony, wrzosowy),
- naturalne wzory i tekstylia (koronki, rękodzieło, hafty, tkane dywany i chodniki, makramy),
- stare lub postarzane meble, delikatne zdobienia,
- ciężkie meble z naturalnego drewna (widoczne słoje).
Centrum każdego salonu jest sofa. W takim stylu najlepiej sprawdzi się mebel pikowany – skórzany lub zamszowy. Swoją ulubioną kanapę możesz również przykryć miękkim, wełnianym pledem i ozdobić poduszkami w delikatne kwiaty. Jeśli wystarczy miejsca, możesz również zbudować kominek. W mniejszej przestrzeni jego rolę przejmie biokominek, czyli bezpieczna i przyjazna środowisku alternatywa. W jego otoczeniu powinien znaleźć się komfortowy fotel oraz odkryty schowek na przechowywanie drewna, pełniący jednocześnie funkcję dekoracji.
Podobnymi zasadami kieruj się przy urządzaniu sypialni w stylu rustykalnym. Duże łóżko z drewnianym zagłówkiem stanie się z pewnością głównym bohaterem pomieszczenia. Pamiętaj również, że rustykalne meble są zazwyczaj wykonane ręcznie lub stylizowane na zużyte. Oprócz drewna w tym pomieszczeniu sprawdzi się także wiklina - bardzo popularny materiał. Wiklinowy fotel lub stolik z pewnością ocieplą sypialnię. Nie zapomnij też o dywanie lub kilimie w ulubiony wzór – folkowe motywy, paski, jodełki lub perskie ornamenty sprawdzą się na nim idealnie.
Rustykalne dekoracje i wskazówki do aranżacji
Styl rustykalny zakłada rezygnację z przesadnych zdobień i zbędnych mebli. W tym kontekście mniej znaczy więcej. Ogranicz się zatem do prostych elementów dekoracyjnych. Haftowane poduszki, drewniane skrzynie, wiklinowe koszyki, wazony z kwiatami, koronkowe detale, klimatyczne świeczniki – dzięki nim odtworzysz wiejską sielankę w swoich czterech kątach. Typowymi elementami tego stylu są również glina i kamień, a także bambus, wiklina i drut.
Wnętrza rustykalne sprawiają także wrażenie „przykurzonych”. Barwy są zmiękczone, kontury miękkie, a całość robi wrażenie lekko zamglonych. W wystroju nie można pominąć również roślin, które posłużą do dekoracji stołów, okien, mebli i narożników. Wazony ze świeżymi kwiatami będą wyglądały wyjątkowo czarująco. W tym stylu lekkość można też skontrastować z elementami z kutego żelaza np. lampami lub lustrami. Do dekoracji ścian możesz użyć także krajobrazów, fotografii rodzinnych czy ozdobnych tkanin – tamborków, koronek lub materiałów w etniczne wzory.
Hit sezonu - salon kąpielowy. Aranżacje, podpowiedzi, inspiracje
W dobrze zaprojektowanym domu nie zabraknie przestrzeni na kącik do relaksu. Zazwyczaj oazą domowego spokoju jest salon. Można tam wstawić wygodną sofę, klimatyczne rośliny i miękki dywan.
W takim otoczeniu wystarczy zamknąć na chwilę oczy, aby znaleźć wyciszenie. Czy łazienka również może spełnić taką rolę? Jak najbardziej! Z myślą o osobach, które uwielbiają długie kąpiele, powstał trend salonów kąpielowych. To funkcjonalne pomieszczenie, które łączy w sobie cechy pokoju dziennego, łazienki i SPA.
Jak urządzić komfortowy salon kąpielowy
Salony kąpielowe są zazwyczaj większe od tradycyjnej łazienki, ponieważ spełniają kilka funkcji. Pierwszym krokiem w projekcie powinno być zatem podzielenie pokoju na strefy, aby efektywnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Z pewnością musi znaleźć się w nim przestrzeń, w której stanie armatura łazienkowa m.in. muszla i bidet. Oba urządzenia sanitarne można oddzielić stylowym wieszakiem na ręczniki, który zwiększy poczucie intymności.
Kolejnym miejscem do zaplanowania jest strefa umywalki. W wygodnym salonie kąpielowym powinna łączyć się dużym, dobrze doświetlonym lustrem oraz toaletką. Można też dodać stylowe krzesło, które ułatwi nakładanie kosmetyków.
Centralnym punktem idealnej łazienki jest wolnostojąca wanna. Funkcjonalne dodatki takie jak taca na akcesoria kosmetyczne oraz ława na ręcznik i filiżankę herbaty sprawią, że odpoczniesz w niej od pośpiechu dnia codziennego. Osobną część łazienki powinien stanowić prysznic – najlepiej z głowicą lub panelem do hydromasażu.
Kojąca kolorystyka i najmodniejsze kafelki łazienkowe
Jedną z najprzyjemniejszych części urządzania łazienki jest wybór kafelków i ich kolorystyki. W idealnych aranżacjach salonów kąpielowych królują stonowane odcienie, które sprzyjają wyciszeniu. Doskonale sprawdzą się w niej klasyczne beże, biel, niezwykle modna w tym sezonie zieleń oraz pudrowe pastele. Tradycyjne, kwadratowe lub prostokątne płytki ceramiczne można zastąpić dowolnymi kształtami. Na liście najciekawszych propozycji znajdują się heksagon, liście i jodełki. Dzięki nim dodasz szczyptę szaleństwa nawet monochromatycznej łazience.
Równie modne w tym sezonie są płytki 3D z delikatnymi rzeźbieniami. Jeżeli preferujesz rozwiązania na wysoki połysk warto rozważyć ultranowoczesne kafelki stylizowane na blachę. W modzie łazienkowej ciągle obecne są też płytki zdobione marokańskimi lub hiszpańskimi wzorami. Ich obecna wersja została jednak złagodzona, a miejsce kolorów zajęły piaskowe beże. Ciekawie prezentują się również abstrakcyjne, asymetryczne wzory. Rosnącą popularnością cieszą się także mazy i zacieki w przenikających się kolorach. Desenie są zazwyczaj dziełem przypadku, powstającym w wyniku swobodnego mieszania się mas cementowych.
Inspiracje i dekoracje w salonie kąpielowym
Wymarzony salon kąpielowy czerpie inspiracje i wskazówki z wyrafinowania luksusowych spa i saun. W ten sposób uda się stworzyć miejsce, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Szczegóły wystroju powinny zawierać naturalne elementy takie jak drewno, kamień i szkło. Równie dobrze sprawdzą się rośliny. Do łazienki najlepiej wybrać takie, które tolerują wilgotne i ciepłe otoczenie. Z tego powodu szczególnie polecane są m.in. aloes, bambusy, orchidee czy lilie pokojowe. W kątach pomieszczenia można też rozsypać płatki róż.
Od przyborów toaletowych po ręczniki – w salonie kąpielowym wszystko powinno być eleganckie i zaplanowane z ogromną starannością. Duża, srebrna taca to stylowe rozwiązanie, aby wyeksponować balsamy, perfumy i inne przybory toaletowe. Urocze, szklane słoiczki to z kolei idealny sposób na przechowywanie wacików lub pędzli do makijażu. Wiklinowe kosze natomiast umieszczone na blacie lub podłodze zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie zapomnij także o dyfuzorze do aromaterapii. Całość wystroju powinna być miękka, harmonijna i otulająca.
Oświetlenie i przełączniki ściemniające
Aby stworzyć prawdziwie klimatyczną łazienkę, istotne jest połączenie różnorodnych źródeł światła – żyrandoli, dekoracyjnych kinkietów i lamp stojących. Umiejętne wykorzystanie wielu warstw stanowi klucz do właściwego oświetlenia łazienki. Pomyśl o zainstalowaniu kilku przełączników, ściemniaczy lub sterowników światła. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możesz optycznie powiększyć przestrzeń, ocieplić ją, nadać przytulny lub romantyczny klimat czy wyeksponować wybrany fragment. Grę świateł pomogą zaaranżować również żarówki, lustra oraz świeczniki.
Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.