Blog

Historie, spostrzeżenia i porady, które odmienią sposób, w jaki chcesz mieszkać.

Nowe lokale usługowe w Łodzi – sprawdź atrakcyjne oferty wynajmu

Wynajem lokalu usługowego to doskonały pomysł na rozpoczęcie biznesu. Jeżeli działalność nie będzie prosperować, niewielkim kosztem można zrezygnować z najmu i spróbować znaleźć powierzchnię mniejszą lub w innej dzielnicy, gdzie potencjalna klientela będzie bardziej zainteresowana.

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wynająć lokal handlowo-usługowy w Łodzi? Ceny najmu w tym mieście są na tyle atrakcyjne, że można śmiało zdecydować się na lokal w centralnej dzielnicy i to w nowym budownictwie.

Dlaczego warto zdecydować się na najem lokalu usługowego?

Dla początkujących firm zakup powierzchni może być ryzykowny, szczególne gdy jeszcze nie wiadomo, czy działalność będzie rentowna. Najem lokalu użytkowego pozwoli przedsiębiorcy sprawdzić, czy jego biznes cieszy się zainteresowaniem i przynosi zysk. Nie trzeba zatem wydawać olbrzymiej ilości gotówki na zakup przestrzeni. Zaoszczędzone środki można z kolei zainwestować w rozwój firmy. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest również to, że lokale przeznaczone na wynajem są zazwyczaj wykończone, zatem zaadaptowanie nowego miejsca pod biznes zajmuje mniej czasu niż w przypadku zakupu. Jeżeli po jakimś czasie biznes zacznie dobrze prosperować i przyjdzie czas na zakup własnego miejsca, właściciele często zgadzają się odsprzedać lokum, odliczając nawet uprzednio spłacony czynsz od wynegocjowanej, sprzedażowej ceny.

Nowe lokale użytkowe w Łodzi – postaw na duże, dynamiczne miasto

O sukcesie biznesu decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się duże miasta. Pod koniec 2020 roku w czołówce najdroższych miast pod względem cen za m2 znalazły się kolejno Sopot, Warszawa i Kraków. Co to oznacza dla osoby szukającej lokum pod biznes? Pod swoją działalność warto szukać miast, które oferują równie wiele pod względem rozwoju i potencjalnej klienteli, ale gdzie ceny zakupu powierzchni użytkowej czy jej najmu nie będą zaporowe. Takim miastem z pewnością jest Łódź.

Łódź przyciąga studentów, młodych profesjonalistów i turystów nie tylko z całej Polski, ale również z Europy. To znajdujące się w samym sercu Polski miasto, trzecie pod względem liczby ludności, oferuje dużo możliwości rozwoju i wyboru ścieżek zawodowych. Dzięki temu staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem, aby zainwestować i otworzyć w nim swój własny biznes.

Skutki pandemii dodatkowo sprzyjają młodym firmom, które szukają lokali do wynajęcia w Łodzi. Dlaczego? Jednym z nich jest znaczący wzrost cen zakupu lokali na rynku pierwotnym i wtórnym. Jednak w przypadku cen najmu obserwuje się odwrotne zjawisko – pod wpływem wzrostu liczby ofert wynajmu, stawki czynszów zmalały. Jest to zatem zdecydowanie najlepszy czas na najem lokalu użytkowego, tym bardziej teraz, kiedy gospodarka odmraża się po długim zamknięciu.

Najlepsze dzielnice dla lokali handlowo-usługowych w Łodzi

Łódź oferuje sporo pięknych, bezpiecznych, pełnych zieleni dzielnic, w których ilość opcji spędzania wolnego czasu jest niezliczona. Polesie, Widzew, Śródmieście, Bałuty, Górna – każda z nich jest wyjątkowa i ma swoich wiernych zwolenników. W której z nich najlepiej rozważyć wynajem nowego lokalu usługowego w Łodzi?

Ceny lokali użytkowych do wynajęcia na obrzeżach Łodzi zaczynają się od 20 zł/m2. Szczególną uwagę powinny jednak zwrócić szybko rozwijające się Polesie i tętniące życiem Śródmieście. Obie dzielnice wyróżniają historyczne budynki, urokliwe zakątki i świetna komunikacja z pozostałymi częściami miasta. W popularnych, bogatych kulturowo dzielnicach ceny wynajmu będą wyższe, jednak i szanse na zysk oraz powodzenie biznesu staną się większe.

Śródmieście w Łodzi to jeden z najlepszych możliwych wyborów, jeśli chodzi o najem lokalu usługowego. Zabytkowe miejsca, takie jak Piotrkowska czy Plac Wolności, przyciągają spacerowiczów każdego dnia. W tej dzielnicy znajduje się też dworzec Łódź Fabryczna, liczne teatry, lubiane bary i budynki uniwersyteckie. Dzięki temu ruch pieszy jest praktycznie nieustanny. W Śródmieściu powstają też nowe osiedla mieszkalne i przestrzenie biurowe. Deweloperzy stawiają przemyślane inwestycje, które wzbogacają krajobraz urbanistyczny dzielnicy. Łódzkie Śródmieście pozostaje jednak jedną z najtańszych dzielnic centralnych, porównując ją do centrów pozostałych dużych miast w Polsce. Jest również tańsze od łódzkiego Polesia.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Na decyzję o zakupie mieszkania wpływa bardzo wiele czynników – jest to inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować.

W tym celu warto skontaktować się z deweloperem – i to nie tylko w celu omówienia szczegółów transakcji, ale także po to, by lepiej poznać wybrane osiedle oraz okolicę. O co pytać przy kupnie mieszkania? Sprawdzamy.

Spotkanie z deweloperem – jak się przygotować?

Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, koniecznie przygotuj własną listę, aby wiedzieć wcześniej, o co pytać przed zakupem mieszkania. Wbrew pozorom jest wiele kwestii, które na tym etapie trzeba jeszcze poruszyć. Dopiero wtedy, kiedy ustalisz, o co pytać dewelopera, będziesz w stanie przeprowadzić wstępne rozmowy i podjąć decyzję o ewentualnym podpisaniu umowy deweloperskiej, wpłaceniu zadatku lub zaliczki oraz finalizacji transakcji.

Zanim zdecydujesz się na spotkanie z deweloperem, musisz określić:

           
  • swoje preferencje odnośnie do standardu wykończenia nieruchomości,
  •        
  • lokalizację, w której chcesz kupić lokum mieszkalne,
  •        
  • metraż,
  •        
  • liczbę pokoi,
  •        
  • maksymalną cenę zakupu.

Przygotuj też listę, o co pytać przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, szczególnie w odniesieniu do typowo technicznych zagadnień oraz metod wykończenia mieszkania. Im więcej pytań zadasz deweloperowi, tym lepszy będziesz mieć obraz nieruchomości, którą planujesz kupić.

Koniecznie dowiedz się także, jakich materiałów budowlanych oraz wykończeniowych używa deweloper, kiedy jest planowany termin odbioru inwestycji i przekazania jej do użytkowania.

Czy jest jeszcze coś, o co można zapytać dewelopera podczas spotkania? Kluczowe są tutaj zapiski umowne odnośnie do płatności za nieruchomości. Czy deweloper wymaga zadatku (bezzwrotny) czy zaliczki (zwrotna)? W jakiej kwocie? Jak będzie wyglądał harmonogram płatności? Te wszystkie informacje musisz pozyskać jeszcze na etapie przeprowadzania rozmów z deweloperem, od którego chcesz kupić mieszkanie.

Kiedy możesz spodziewać się odbioru inwestycji?

Decyzja o zakupie na rynku pierwotnym może oznaczać, że na nowe mieszkanie przyjdzie Ci trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie budowy jest obecnie firma deweloperska. Dlatego jednym z pytań do dewelopera powinna być kwestia terminu planowanego odbioru budynku. Warto, aby takie informacje znalazły się w umowie deweloperskiej. Dodatkowo sprzedawca powinien dysponować planowanym harmonogramem prac. Planując przeprowadzkę do nowego domu, warto brać pod uwagę możliwe opóźnienia spowodowane np. sytuacjami losowymi.

Gdzie można obejrzeć plan mieszkań na sprzedaż?

Kupując mieszkanie, chcesz mieć pewność, że wybierasz lokum, które w pełni odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Czasem oglądając plan zawarty w dokumentacji, trudno to jednoznacznie ocenić. Przy zakupie mieszkania warto spytać o możliwość obejrzenia podobnego, gotowego lokalu. Niektóre firmy oferują taką możliwość, a jeszcze inne zachęcają do wirtualnego spaceru po realizowanej inwestycji.

Zdjęcia wykonane w technice 360° z pewnością pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Czy deweloper posiada prawo własności działki?

Podpisanie umowy z deweloperem to najczęściej dość ekscytujące i jednocześnie stresujące przeżycie. Jeśli nie chcesz narazić się na żadne problemy związane z prawem własności do działki lub nieruchomości, koniecznie przeanalizuj aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z Ustawy deweloperskiej. Inwestor nie musi być właścicielem gruntów ani mieć prawa własności działki.[1]

Coraz częstszym zjawiskiem jest realizowanie inwestycji budowlanej na gruncie, który należy do osoby trzeciej. Nie niesie to ze sobą żadnego ryzyka zakupu takiego budynku, o ile zostały zastosowane odpowiednie zapisy w umowie deweloperskiej. W ten sposób inwestor może tylko uniknąć wysokich kosztów finansowania zakupu gruntu lub prawa do wieczystego użytkowania w trakcie realizowania inwestycji budowlanej.

Niemniej jednak zgodnie z Ustawą deweloperską tylko w umowie zawieranej między klientem a inwestorem trzeba wskazać, kto jest jej właścicielem i użytkownikiem wieczystym. Nie ma jednak żadnego wymogu, aby był to deweloper. Warto też dodać, że inwestor jest zobowiązany do tego, aby przekazać prawa własności w terminie ok. 6 miesięcy od zakończenia robót budowlanych.

Czy cena mieszkania podlega negocjacji?

Potrzebujesz więcej informacji, o co pytać dewelopera przed kupnem mieszkania? Zawsze zwróć uwagę na cenę nieruchomości za 1 m2. Dodatkowo sprawdź też zapiski umowne, które określają, co stanie się w sytuacji, kiedy finalny metraż mieszkania będzie mniejszy lub większy niż ten, który wynika z prospektu informacyjnego. W takich sytuacjach deweloper może być zobowiązany do zwrotu środków za brakujące metry, a kupujący do dopłaty, jeśli okaże się, że metraż nieruchomości jest większy, niż zakładano.

Na pewno też zastanawiasz się, czy cenę mieszkania można negocjować z deweloperem. Oczywiście, że można, a nawet trzeba. Musisz jednak liczyć się z tym, że negocjacje nie zawsze pójdą po Twojej myśli. Zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego jest obecnie jednak tak duże, że rabaty, jeśli w ogóle są udzielane – mają symboliczną wysokość.

O co zapytać dewelopera? O stan deweloperski

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że podczas odbioru mieszkanie może być w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Najczęściej jest to mieszkanie w stanie surowym – z dostępem do mediów, ale bez wykończenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje żadna sztywna definicja stanu deweloperskiego – to, w jakim stanie będzie mieszkanie podczas odbioru, zależy od indywidualnej oferty dewelopera. Warto więc poruszyć ten temat podczas rozmowy z przedstawicielem handlowym.

Dostępność garażu i komórki lokatorskiej

Jeśli posiadasz samochód, z pewnością interesują Cię kwestie związane z garażem. Warto kierować takie pytania do dewelopera – dostęp do przestrzeni garażowej zazwyczaj podlega dodatkowej opłacie. Podobnie jest z piwnicą. Jeśli planujesz korzystać z takiej przestrzeni, dowiedz się, czy nie masz obowiązku jej nająć lub wykupić.

Jakie materiały zostały wykorzystane podczas budowy?

Jest wiele tematów, które warto poruszyć w trakcie prowadzonych rozmów z deweloperem. Tak naprawdę im więcej dowiesz się o nieruchomości, tym mniejsze będzie ryzyko, że w przyszłości będziesz niezadowolony z zakupu. Zatem o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim o uzupełnienie dokumentacji oraz informacji o tym, jakie materiały zostały użyte do budowy budynku. Warto też przeanalizować warunki standardu wykończenia, które są kluczowe i przekładają się na późniejsze koszty zaaranżowania mieszkania pod klucz.

Na spotkaniu z deweloperem zawsze zapytaj o wszystkie techniczne zagadnienia związane z technologią budowy oraz używanymi materiałami budowlanymi. To podstawa, aby zobrazować sobie to, czego można spodziewać się po zakupie nieruchomości deweloperskiej.

Czy deweloper udziela gwarancji na nieruchomość?

Tak, warunki gwarancyjne są przedstawione w ramach umowy deweloperskiej podpisywanej w obecności notariusza. Zapiski dotyczące gwarancji mogą obejmować takie elementy, jak:

           
  • elewacja,
  •        
  • stolarka okienna i drzwiowa,
  •        
  • pompa ciepła,
  •        
  • rekuperacja,
  •        
  • tynki wewnętrzne,
  •        
  • instalacja elektryczna,
  •        
  • instalacja wodno-kanalizacyjna.

Praktycznie wszystko to, co może ulec uszkodzeniu w wyniku pierwszych lat eksploatacji i nie będzie wynikiem niepoprawnego użytkowania budynku przez kupującego można naprawić w ramach gwarancji deweloperskiej. Warto też dodać, że na ten moment udzielenie gwarancji przez dewelopera jest dobrowolnym działaniem.

A więc co w sytuacji, kiedy deweloper nie zdecyduje się na udzielenie gwarancji? Tutaj w grę wchodzi rękojmia, czyli żądanie przywrócenia prawidłowego stanu budynku w sytuacji, kiedy z winy dewelopera pojawiły się uszkodzenia lub pęknięcia ścian, stropów lub inne sytuacje, które rzutują na komfort użytkowania mieszkania.

Jakie są plany zagospodarowania części wspólnej/okolicy?

Otoczenie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku zakupu nowego mieszkania. Osiedle mieszkaniowe to ogromna przestrzeń, którą deweloper również planuje zagospodarować. Jest on zobowiązany, aby poinformować Cię o wszelkich przewidywanych rozwiązaniach, jednak zawsze warto dopytać o kwestie najbardziej nas interesujące. Przykładowe pytania: 

Czy w inwestycji znajdą się parki i miejsca naziemne? Co ze sklepami lub placem zabaw?

Takie informacje mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie nieruchomości, dlatego pytania tego typu powinny padać na rozmowie z deweloperem.

To samo tyczy się przyszłych zabudowań wokół inwestycji. Planując zakup mieszkania, masz prawo zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania, który zawiera szczegółowe informacje o planowanych budowach. Warto wiedzieć jak zmieni się okolica na przestrzeni kilku lat.

Jaka będzie wysokość opłat administracyjnych?

O co jeszcze pytać dewelopera w trakcie rozmów na temat zakupu nieruchomości? Sprawy techniczne, metraż i technologia budowy to jedno. Dobrze jest zwrócić też uwagę na to, jakie w przyszłości będą opłaty administracyjne. Deweloper może, ale nie musi o nich informować. Niemniej, w interesie kupującego jest dowiedzieć się, jaki będzie koszt utrzymania budynku oraz terenów wokół po zakupie mieszkania. Do opłat administracyjnych zaliczamy:

           
  • czynsz,
  •        
  • wynagrodzenie zarządcy,
  •        
  • opłaty za wodę,
  •        
  • opłaty za utrzymanie budynku i wspólnoty mieszkaniowej,
  •        
  • fundusz remontowy.

Deweloper w większości przypadków będzie w stanie, chociażby orientacyjnie odpowiedzieć, na jakie wydatki w skali miesiąca musi przygotować się nowy nabywca. Należy jednak pamiętać, że te są mocno uzależnione od metrażu, standardu wykończenia oraz lokalizacji budynku.

Dostęp do księgi wieczystej

Na spotkaniu z deweloperem warto też dopytać o dostęp do ksiąg wieczystych. Obowiązkiem inwestora jest udostępnienie pełnej dokumentacji, która potwierdza stan prawny nieruchomości wraz ze wszystkimi wpisami do ksiąg wieczystych. To źródło informacji, którego analiza pozwala uniknąć wielu problemów przy ewentualnym kupnie mieszkania z rynku pierwotnego. W KW znajdziesz wszystkie istotne informacje o prawach własności, wieczystego użytkowania oraz obciążeniach finansowych na działce lub budynku.

Umowa rezerwacyjna

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości od dewelopera, możesz podpisać umowę rezerwacyjną. Oczywiście to też wiąże się z pewnymi obowiązkami, dlatego powinieneś wiedzieć, o co pytać dewelopera na tym etapie rozmów. Podpisanie umowy rezerwacyjnej na mieszkanie jest gwarancją, że lokum zostanie zarezerwowane na konkretny czas dla klienta. W dokumencie powinny zostać zawarte informacje o tym, jak długo obowiązuje rezerwacja, a także jakimi konsekwencjami skutkuje niewywiązanie się z umowy którejś ze stron.

Podejmując rozmowę z deweloperem na temat interesującej nas nieruchomości, zawsze warto mieć przygotowany zestaw pytań. Przy tak poważnym zakupie, im więcej informacji znamy przed podpisaniem umowy, tym lepiej.

    [1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001177/T/D2021117...  

Jak urządzić sypialnię? Porady i aranżacje

Aranżacja sypialni to nie kwestia dopasowania wystroju do reszty mieszkania. Od zastosowanych rozwiązań będzie bowiem zależeć także wygoda codziennego wypoczynku. Na co należy zwracać uwagę podczas urządzania sypialni? W jaki sposób pogodzić elegancję i funkcjonalność?

Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania i trendy.

Łóżko – centrum Twojego świata

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wystroju domu – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To ono zapewnia komfort wypoczynku i stanowi centralny punkt sypialni. Resztę mebli i dodatków można w zasadzie podporządkować pod wybór łóżka. Jeśli ten element pokoju będzie spełniać Twoje oczekiwania, skompletowanie i dopasowanie całej reszty powinno przebiec już o wiele łatwiej.

Jak urządzić sypialnię? Podstawą jest właściwe ustawienie łóżka, by sprawdzało się jako przestrzeń wypoczynku i relaksu. Przede wszystkim dostosuj jego wielkość do pomieszczenia. Standardowa szerokość łóżka to co najmniej 80 cm dla jednej i 140 cm dla dwóch osób. Długość ok. 200 cm powinna zapewnić z kolei spokojny sen nawet wysokim osobom.

Jak ustawić łózko w sypialni? Najlepiej w taki sposób, by mieć do niego dostęp z trzech stron. Szczyt mebla powinien znajdować się przy wolnej ścianie, która nie ma okien ani drzwi. Jednocześnie okna powinny znajdować się po prawej lub lewej stronie łózka. W przeciwnym wypadku światło z zewnątrz może zakłócać spokojny sen, zwłaszcza w miesiącach letnich.

Podczas zakupów warto zdecydować się na łóżko z wezgłowiem. To klasyczny element, który dodaje sypialni elegancji. Jednocześnie doskonale pasuje do różnych aranżacji i czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

Aranżacja sypialni – jak dobrać oświetlenie?

Oświetlenie odgrywa w kontekście aranżacji sypialni bardzo ważną funkcję. Czy lampka na szafce nocnej lub nad łóżkiem to wystarczające wyposażenie? Z pewnością przyciemnione światło stworzy intymny klimat w pomieszczeniu i przygotuje ciało oraz umysł do spania. Pamiętaj jednak, że sypialnie coraz częściej spełniają również funkcję pokojów dziennych.

Przy okazji oświetlenie główne także możesz dopasować do wystroju. Jeśli szukasz klasycznych rozwiązań, spróbuj postawić na elegancki żyrandol. Ozdobna konstrukcja nada prestiżu Twojej sypialni. W przypadku nowoczesnych aranżacji sprawdzą się także lampy kloszowe. Wyróżnia je nowoczesny design, a dodatkowo możesz nakierować światło na część pokoju, w której akurat jest ono potrzebne.

Aranżacje sypialni – na jaki wystrój postawić?

Czym kierować się podczas urządzania sypialni? W tym przypadku warto iść za głosem własnych preferencji. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była przestrzenią relaksu, postaw na naturalne barwy i materiały. Proste i minimalistyczne kształty mebli możesz urozmaicić, np. decydując się na zakup roślin. Aranżacja sypialni nie wyklucza jednak wykorzystania ciemnych barw – w których pokój będzie prezentować się bardziej nowocześnie i elegancko. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach tego typu kolory mogą wizualnie pomniejszyć pomieszczenie.

Dopełnieniem sypialni może być także dywan. Miękka powierzchnia pod stopami uczyni pomieszczenie bardziej przytulnym i komfortowym. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób lubiących ciepło.

Wiejska sielanka w miejskim domu, czyli styl rustykalny krok po kroku

Naturalność, niedbała elegancja i sielska atmosfera – to charakteryzuje rustykalne aranżacje wnętrz. Pomieszczenia w tym stylu są zazwyczaj tworzone w przestronnych domach z ogrodem, ale z powodzeniem podbijają również serca mieszkańców miast.

Do projektowania używa się naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia, a meble zdobią delikatne detale, które przywodzą na myśl stare i przytulne domy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku od zgiełku dnia codziennego.

Geneza stylu rustykalnego

Styl rustykalny czerpie inspiracje z tradycji wiejskich dworów, gdzie życie toczyło się beztrosko, a czas płynął wolniej. Pierwotnie rustykalny wystrój wnętrz charakteryzował się ciężkimi meblami wykonanymi z litego drewna, zdobionymi naczyniami, ręcznie robionymi tkaninami, prostotą i oszczędnością. Całość dawała poczucie bliskości z naturą i harmonii.

Rustykalne wnętrza są wybierane przez ludzi, którzy szukają wygody i wyciszenia w swoim środowisku domowym. Styl zdobywa coraz większą popularność również w miastach, ponieważ wprowadza harmonię do pomieszczeń. Jego nowoczesną wersję charakteryzuje eklektyzm. Styl rustykalny zakłada łączenie ze sobą antyków, mebli stylizowanych i postarzanych oraz elementów nowoczesnych. Często pojawiają się w nim nawiązania do designu skandynawskiego lub kolonialnego.

Przede wszystkim drewno

Odpowiedni efekt osiągniesz, jeśli wybierzesz naturalne materiały. Zacznij od podłogi. Najlepiej sprawdzi się posadzka z naturalnego drewna pobielanego lub z wyraźnie widocznymi słojami. Do dekoracji ścian możesz wykorzystać podobne pomysły. Ścianę za łóżkiem lub sofą w salonie można ozdobić z kolei panelami drewnopodobnymi lub kamieniem. Miłośnikom drugiego materiału warto również polecić kafelki imitujące jego wzór. Inne inspiracje? Na pewno biała cegła – jest to uniwersalna forma, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeżeli marzysz jednak o wprowadzeniu bardziej efektownego elementu, rozważ drewniane bale przy suficie.

Sypialnia i salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny idealnie pasuje do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Głównym celem jest stworzenie w nich przestrzeni, w której króluje elegancja i prostota, ciepło naturalnych materiałów oraz autentyczne piękno inspirowane wiejską idyllą.

Trzymając się podstawowych założeń stylistycznych, można stworzyć olśniewające mieszkanie w stylu rustykalnym. Najważniejsze cechy charakterystyczne to:
- ciepłe barwy (brązy, beże), biel lub przecierane pastele (zielony, wrzosowy),
- naturalne wzory i tekstylia (koronki, rękodzieło, hafty, tkane dywany i chodniki, makramy),
- stare lub postarzane meble, delikatne zdobienia,
- ciężkie meble z naturalnego drewna (widoczne słoje).

Centrum każdego salonu jest sofa. W takim stylu najlepiej sprawdzi się mebel pikowany – skórzany lub zamszowy. Swoją ulubioną kanapę możesz również przykryć miękkim, wełnianym pledem i ozdobić poduszkami w delikatne kwiaty. Jeśli wystarczy miejsca, możesz również zbudować kominek. W mniejszej przestrzeni jego rolę przejmie biokominek, czyli bezpieczna i przyjazna środowisku alternatywa. W jego otoczeniu powinien znaleźć się komfortowy fotel oraz odkryty schowek na przechowywanie drewna, pełniący jednocześnie funkcję dekoracji.

Podobnymi zasadami kieruj się przy urządzaniu sypialni w stylu rustykalnym. Duże łóżko z drewnianym zagłówkiem stanie się z pewnością głównym bohaterem pomieszczenia. Pamiętaj również, że rustykalne meble są zazwyczaj wykonane ręcznie lub stylizowane na zużyte. Oprócz drewna w tym pomieszczeniu sprawdzi się także wiklina - bardzo popularny materiał. Wiklinowy fotel lub stolik z pewnością ocieplą sypialnię. Nie zapomnij też o dywanie lub kilimie w ulubiony wzór – folkowe motywy, paski, jodełki lub perskie ornamenty sprawdzą się na nim idealnie.

Rustykalne dekoracje i wskazówki do aranżacji

Styl rustykalny zakłada rezygnację z przesadnych zdobień i zbędnych mebli. W tym kontekście mniej znaczy więcej. Ogranicz się zatem do prostych elementów dekoracyjnych. Haftowane poduszki, drewniane skrzynie, wiklinowe koszyki, wazony z kwiatami, koronkowe detale, klimatyczne świeczniki – dzięki nim odtworzysz wiejską sielankę w swoich czterech kątach. Typowymi elementami tego stylu są również glina i kamień, a także bambus, wiklina i drut.

Wnętrza rustykalne sprawiają także wrażenie „przykurzonych”. Barwy są zmiękczone, kontury miękkie, a całość robi wrażenie lekko zamglonych. W wystroju nie można pominąć również roślin, które posłużą do dekoracji stołów, okien, mebli i narożników. Wazony ze świeżymi kwiatami będą wyglądały wyjątkowo czarująco. W tym stylu lekkość można też skontrastować z elementami z kutego żelaza np. lampami lub lustrami. Do dekoracji ścian możesz użyć także krajobrazów, fotografii rodzinnych czy ozdobnych tkanin – tamborków, koronek lub materiałów w etniczne wzory.

Hit sezonu - salon kąpielowy. Aranżacje, podpowiedzi, inspiracje

W dobrze zaprojektowanym domu nie zabraknie przestrzeni na kącik do relaksu. Zazwyczaj oazą domowego spokoju jest salon. Można tam wstawić wygodną sofę, klimatyczne rośliny i miękki dywan.

W takim otoczeniu wystarczy zamknąć na chwilę oczy, aby znaleźć wyciszenie. Czy łazienka również może spełnić taką rolę? Jak najbardziej! Z myślą o osobach, które uwielbiają długie kąpiele, powstał trend salonów kąpielowych. To funkcjonalne pomieszczenie, które łączy w sobie cechy pokoju dziennego, łazienki i SPA.

Jak urządzić komfortowy salon kąpielowy

Salony kąpielowe są zazwyczaj większe od tradycyjnej łazienki, ponieważ spełniają kilka funkcji. Pierwszym krokiem w projekcie powinno być zatem podzielenie pokoju na strefy, aby efektywnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Z pewnością musi znaleźć się w nim przestrzeń, w której stanie armatura łazienkowa m.in. muszla i bidet. Oba urządzenia sanitarne można oddzielić stylowym wieszakiem na ręczniki, który zwiększy poczucie intymności.

Kolejnym miejscem do zaplanowania jest strefa umywalki. W wygodnym salonie kąpielowym powinna łączyć się dużym, dobrze doświetlonym lustrem oraz toaletką. Można też dodać stylowe krzesło, które ułatwi nakładanie kosmetyków.

Centralnym punktem idealnej łazienki jest wolnostojąca wanna. Funkcjonalne dodatki takie jak taca na akcesoria kosmetyczne oraz ława na ręcznik i filiżankę herbaty sprawią, że odpoczniesz w niej od pośpiechu dnia codziennego. Osobną część łazienki powinien stanowić prysznic – najlepiej z głowicą lub panelem do hydromasażu.

Kojąca kolorystyka i najmodniejsze kafelki łazienkowe

Jedną z najprzyjemniejszych części urządzania łazienki jest wybór kafelków i ich kolorystyki. W idealnych aranżacjach salonów kąpielowych królują stonowane odcienie, które sprzyjają wyciszeniu. Doskonale sprawdzą się w niej klasyczne beże, biel, niezwykle modna w tym sezonie zieleń oraz pudrowe pastele. Tradycyjne, kwadratowe lub prostokątne płytki ceramiczne można zastąpić dowolnymi kształtami. Na liście najciekawszych propozycji znajdują się heksagon, liście i jodełki. Dzięki nim dodasz szczyptę szaleństwa nawet monochromatycznej łazience.

Równie modne w tym sezonie są płytki 3D z delikatnymi rzeźbieniami. Jeżeli preferujesz rozwiązania na wysoki połysk warto rozważyć ultranowoczesne kafelki stylizowane na blachę. W modzie łazienkowej ciągle obecne są też płytki zdobione marokańskimi lub hiszpańskimi wzorami. Ich obecna wersja została jednak złagodzona, a miejsce kolorów zajęły piaskowe beże. Ciekawie prezentują się również abstrakcyjne, asymetryczne wzory. Rosnącą popularnością cieszą się także mazy i zacieki w przenikających się kolorach. Desenie są zazwyczaj dziełem przypadku, powstającym w wyniku swobodnego mieszania się mas cementowych.

Inspiracje i dekoracje w salonie kąpielowym

Wymarzony salon kąpielowy czerpie inspiracje i wskazówki z wyrafinowania luksusowych spa i saun. W ten sposób uda się stworzyć miejsce, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Szczegóły wystroju powinny zawierać naturalne elementy takie jak drewno, kamień i szkło. Równie dobrze sprawdzą się rośliny. Do łazienki najlepiej wybrać takie, które tolerują wilgotne i ciepłe otoczenie. Z tego powodu szczególnie polecane są m.in. aloes, bambusy, orchidee czy lilie pokojowe. W kątach pomieszczenia można też rozsypać płatki róż.

Od przyborów toaletowych po ręczniki – w salonie kąpielowym wszystko powinno być eleganckie i zaplanowane z ogromną starannością. Duża, srebrna taca to stylowe rozwiązanie, aby wyeksponować balsamy, perfumy i inne przybory toaletowe. Urocze, szklane słoiczki to z kolei idealny sposób na przechowywanie wacików lub pędzli do makijażu. Wiklinowe kosze natomiast umieszczone na blacie lub podłodze zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Nie zapomnij także o dyfuzorze do aromaterapii. Całość wystroju powinna być miękka, harmonijna i otulająca.

Oświetlenie i przełączniki ściemniające

Aby stworzyć prawdziwie klimatyczną łazienkę, istotne jest połączenie różnorodnych źródeł światła – żyrandoli, dekoracyjnych kinkietów i lamp stojących. Umiejętne wykorzystanie wielu warstw stanowi klucz do właściwego oświetlenia łazienki. Pomyśl o zainstalowaniu kilku przełączników, ściemniaczy lub sterowników światła. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możesz optycznie powiększyć przestrzeń, ocieplić ją, nadać przytulny lub romantyczny klimat czy wyeksponować wybrany fragment. Grę świateł pomogą zaaranżować również żarówki, lustra oraz świeczniki.

Mały ogród, wielki problem? Pomysły na aranżacje małego ogródka w bloku

Jeśli myślisz, że mały ogródek w bloku nie daje żadnych możliwości, to zobacz nasze pomysły na kreatywne aranżacje, które sprawią, że pokochasz to miejsce. Do dzieła!

Jak zagospodarować mały ogródek?

Pamiętaj, że nie liczą się metry kwadratowe, a Twój zmysł i pomysł na aranżację małego ogródka. Jeśli chcesz się odgrodzić od sąsiadów, wybierz prosty, formowany żywopłot, ale nie na wszystkich bokach ogrodu. Uwielbiane przez Polaków tuje niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem – w krótkim czasie mocno się rozrosną i z biegiem czasu zabiorą dostęp do światła. Na jednym z boków ogrodzenia możesz posadzić małe kwitnące drzewo np. wiśnię japońską. Innym ciekawym pomysłem będzie sadzenie hortensji bukietowej, roślin trawiastych lub niskich zimozielonych.

Jeśli lubisz naturę, późną wiosną możesz posiać mieszankę kwiatów polnych, które stworzą urozmaiconą łąkę. Będą świetnie przyciągały kolorowe motyle i stworzą doskonałe środowisko do życia dla owadów (zapylaczy).

Nawet w małym ogródku możesz stworzyć własne uprawy ziół i warzyw. Wystarczy kilka skrzynek z dobrym podłożem. W ogródkach w bloku sprawdzą się wszelkie zioła: bazylia, oregano, tymianek, szczypiorek oraz sałaty, szpinak, a nawet jarmuż, który możesz posiać w kwietniu i w sierpniu.

Pamiętaj jednak o dostępie do światła i zaplanuj uprawy według nasłonecznienia. Jeśli dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony, lepiej będzie wybrać takie rośliny, które dobrze czują się w półcieniu. Jeśli z kolei w ogródku jest niewiele miejsca, wybierz jeden stojak z kilkoma poziomami skrzynek lub powieś je wraz z donicami na balustradzie ogrodzenia i specjalnie zamontowanych w tym celu hakach.

Co oprócz roślinności jest ważne w aranżacji małego ogródka w bloku? Dobre wrażenie robi odpowiednia podłoga tarasowa, trawnik oraz wytyczone mini ścieżki, które można gustownie i klimatycznie oświetlić. Na rynku dostępne są specjalne maty i dywany tarasowe odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli masz mały ogródek, zrezygnuj z trawnika – ciężko będzie go kosić oraz dbać o jego wygląd. Dobrym pomysłem jest położenie maty tarasowej – na której można postawić np. meble ogrodowe.

Ciekawy efekt zapewnią również ścieżki z kamyków. Można je kupić w paczkach, w różnych kolorach i wielkościach w niewysokich cenach.

Aranżacja małego ogródka

Aranżacja małego ogródka w bloku zakończy się powodzeniem, jeśli dobierzesz odpowiednie oświetlenie. To klucz do stworzenia klimatycznej przestrzeni. Jeśli Twój ogródek ma stały dostęp do światła, postaw na lampy solarne, które w dzień nagromadzą energię ze słońca. Idealne na tarasy i ogródki są również łańcuchy świetlne tzw. girlandy. Atmosferę będą tworzyły lampiony, które możesz wykonać samodzielnie ze słoików czy metalowych puszek.

Gdy brakuje Ci miejsca na meble ogrodowe, dobrym rozwiązaniem mogą być pufy, miękkie siedziska czy składane leżaki. Nawet w małym ogródku w bloku warto zainwestować w tkaniny i inne miękkie materiały. Jeśli masz zadaszenie, przepięknie wyglądać będą białe zasłony lub zwiewne firanki – dodatkową ich funkcją będzie osłona przed owadami, wścibskimi sąsiadami lub parzącym słońcem.

Na zakończenie jeszcze jedną dobrą wskazówką w aranżacji małego ogródka w bloku będą huśtawki z makramy. Wyglądają pięknie, nie zajmują dużo miejsca, są proste w montażu i świetną nawiązują do stylu boho. Dopełnieniem takiego klimatu będą kwietniki z makramy i mnóstwo kolorowych poduszek.

Inspiracje dla rodziców, czyli najpiękniejsze aranżacje pokoju dziecięcego

Z naszego poradnika dowiesz się, jak urządzić pokój dziecka zgodnie z najnowszymi trendami. Pokażemy pomysły na aranżacje i zainspirujemy do modnego urządzenia pokoju. Pokój dziecka spełnia wiele funkcji.

Jest sypialnią, miejscem zabaw i przyjmowania rówieśników oraz przestrzenią do nauki i rozwijania zainteresowań. Królestwo maluchów rośnie razem z nimi i wraz z czasem zmienia swój wystrój.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pierwszą zasadą powinno być bezpieczeństwo. Wybieramy takie meble, dodatki i produkty, aby były dostosowane do wieku dziecka. Farba do malowania ścian powinna być bezpieczna dla zdrowia i nie powodować alergii. Dodatkowo warto wybrać taką, która jest trwała i odporna na częste zmywanie – by móc bez problemu usunąć ślady np. po kredkach czy brudnych rączkach.

Za pomocą farb i kolorów na ścianach w łatwy sposób możemy również wydzielić strefy w pokoju. Polecamy wybrać maksymalnie 3 kolory do całej aranżacji – w ten sposób unikniemy wizualnego bałaganu (mnóstwo zabawek w różnych kolorach może kłócić się z wieloma odcieniami na ścianach).

Dobrym pomysłem jest zastosowaniem także jasnych barw, a na jednej ścianie wykonanie bajkowej aranżacji. Może być to ulubiony motyw dziecka, np. podróż na Księżyc (proste wykonanie z szablonu), zielony las czy kolorowe łąki. Ciekawą opcją będzie użycie farby kredowej i pozostawienie dziecku miejsca na ścianie na własną twórczość. Przedszkolakom można wydzielić kawałek ściany do wieszania rysunków i prac wykonanych podczas zajęć – niech stworzą swoją własną galerię sztuki.

Pokój dla dziecka aranżacje

Kolejny punkt przy aranżacji pokoju dziecięcego to podłoga. Z uwagi na alergie lepiej zrezygnować z dywanów z długim włosiem, które gromadzą kurz i roztocza. Najnowsze trendy wskazują na naturalne materiały: drewno i wykładziny z surowców naturalnych. Wnętrze ocieplą chodniczki, małe dywany i maty np. z bawełny. Wybierz takie, by z łatwością móc wrzucić je do pralki i uprać.

Przy aranżacji pokoju dziecięcego istotne będzie oczywiście oświetlenie. Must have to lampka nocna lub delikatne dekoracje świetlne przy łóżku malucha. Równie ważne będzie światło do nauki i odrabiania lekcji. Punktowa lampka na biurku może być bezprzewodowa, aby w razie potrzeby móc użyć jej także w innym miejscu.

Biurko z kolei dobrze jest ustawić w pobliżu okna, na prawej lub lewej ścianie, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Krzesło nie powinno być jednak skierowane „plecami” do niego. W przypadku nauki zdalnej trzeba zapanować nad odbijaniem światła od monitora oraz o widoczność na kamerkach internetowych – światło padające bezpośrednio na monitor i urządzenie może zniekształcić obraz.

Aranżacje pokoju dziecięcego

Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego najlepiej kierować się zasadą minimalizmu. Dobrze jest postawić na meble niezbędne – przydadzą się łóżko, biurko, szafa lub komoda na ubrania + różne pojemniki na przechowywanie. Dzieci rosną bardzo szybko więc meble typowo dziecięce lub młodzieżowe za kilka lat staną się po prostu nieaktualne. Kup albo te, które rosną z dzieckiem np. łóżko, albo wybierz takie, które mogą być uniwersalne.

Świetnym pomysłem będzie natomiast postawienie w pokoju tipi – namiotu dla dzieci, czy zawieszenie hamaku lub huśtawki. To doskonały pomysł na podbicie dziecięcego serca!

Najnowsze trendy w aranżacjach pokoju dziecięcego na 2022 rok to wygoda, funkcjonalność, minimalizm, używanie naturalnych materiałów i tworzenie inspirujących stref do zabaw pobudzających wyobraźnię. Bardzo istotne jest również tworzenie komfortowych warunków do nauki zdalnej – wybór ergonomicznych foteli, wygodnych biurek i zapewnienie naturalnego światła.

Najnowsze trendy wnętrzarskie - 10 inspiracji dla Twojego mieszkania

Planujesz urządzić nowe mieszkanie? Podpowiemy, jak stworzyć wymarzone miejsce do życia –poznaj 10 praktycznych i stylowych rozwiązań!

Pomysły na modne wnętrza

Nadchodzi ten wielki dzień, w którym odbierzesz klucze do własnego mieszkania? Przed Tobą najprzyjemniejsza część – urządzanie! To czas radości, ale też wielu wyzwań, w końcu mieszkanie musi być nie tylko funkcjonalne, nie również stylowe i eleganckie. Wyposażenie wymarzonego mieszkania wymaga pomysłu, dlatego poniżej prezentujemy kilka aktualnych inspiracji na modne wnętrza.

Aktualne trendy wnętrzarskie 2021

Biel, beże i szarości

Beż i szarość w roli głównej pozwolą stworzyć modne aranżacje. Pod koniec 2020 roku zaczęły one powracać w wielkim stylu – to uniwersalne kolory pasujące do różnych wnętrz. Stworzysz z nich przytulną sypialnię, skandynawski salon, a nawet industrialną kuchnię.

Moda na styl glamour

Wyjątkowo modne są wnętrza urządzone w stylu glamour – piękne, luksusowe, eleganckie i błyszczące. Klimat tajemniczej elegancji przypadł do gustu głównie paniom. Glamour to blask, przepych, wysokiej jakości tkaniny i synonim luksusu. Pasują do niego m.in. satynowe zasłony, bogata mozaika, pościel z bawełny egipskiej, welurowe narzuty, łóżka z pikowanym zagłówkiem, białe dywany z długim włosem, duże lustra, szkła czy kryształowe żyrandole w kolorze złotym.

Naturalne materiały

Wśród materiałów we wnętrzach, o których z pewnością usłyszycie w 2021 roku nie zabraknie kamienia, drewna, bambusa, wikliny, ceramiki, szkła i metalu. Pasują do niego również drewniane meble i blaty, a na taras wszelkiego rodzaju plecionki – ażurowe stoliki to jeden z hitów sezonu. Szklane, przezroczyste lampy dodadzą z kolei elegancji i nuty lekkości.

Metal

Dawniej stosowany głównie w kuchniach i łazienkach, teraz wkracza na salony. W tym roku modne są m.in. stoliki, lampy i inne drobne akcesoria wykonane z metalu w kolorze złota, rose gold, srebra, brązu lub miedzi.

Trendy ekologiczne

Fascynacja ekologią ma swoje odzwierciedlenie również we wnętrzach – jednym z wiodących trendów są akcesoria z recyklingu, materiałów, które można ponownie wykorzystać. Są również przyjazne dla środowiska, a wiele z nich można wykonać samodzielnie.

Ściany w motywy florystyczne

Postaraj się, by ściany miały charakter! Mogą stanowić nawet pierwszy plan. W tym roku bowiem modne we wnętrzach są motywy florystyczne takie jak np. kwiaty, wzory egzotycznych roślin czy geometryczne kształty inspirowane art déco. Postaw na tapety z motywami polnych kwiatów lub palmowe liście, które dodadzą ciepła i przytulności.

Japandi

Co powiesz na połączenie skandynawskiego i japońskiego minimalizmu? To dobry sposób, by stworzyć funkcjonalne wnętrze w stonowanych barwach. Typowe dla japandi są biele, szarości, beż oraz jasna zieleń. Mamy przeczucie, że będzie to tegoroczny hit sezonu!

Boho

Upodobanie do naturalnych tkanin i materiałów, a także oryginalnych i etnicznych ozdób widać we wnętrzach urządzonych w stylu boho już od wielu lat. Charakterystyczne są dla niego łagodne kolory z przewagą bieli i beżu, plecionki, frędzle, naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna, a także rośliny. Chcąc uzyskać dany styl w mieszkaniu wprowadź do niego również akcenty kolorystyczne, które podkręcą wystrój i nadadzą charakteru.

Czarno-białe wnętrza

Wnętrza utrzymane w tonacji czarno-białej to ukłon w stronę klasyki – są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Aby przełamać jednak nieco monochromatyczne mieszkanie, można wykorzystać różne materiały, faktury i kształty. Tego typu zabiegi pozwolą nieco ożywić wnętrze nie pozbawiając go przy tym naturalnego stylu i klasy.

Czy mieszkanie z aneksem to dobry wybór? Jak je urządzić?

Moda na mieszkania z aneksem kuchennym trwa od kilku dobrych lat. Połączenie kuchni i salonu ma zarówno wady, jak i zalety. Czy warto decydować się na zakup tego typu mieszkania? Dla kogo może to być dobre rozwiązanie? Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Zanim podejmiemy decyzję o jego kupnie, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Pokój dzienny z aneksem. Zalety rozwiązania

W blokach budowanych w ostatnich latach połączenie salonu z kuchnią jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ to przede wszystkim duża oszczędność powierzchni. Dzięki otwartej, połączonej przestrzeni pomieszczenie jest przestronne, a co za tym idzie jaśniejsze i bardziej funkcjonalne. Daje też większe możliwości do kreatywnej aranżacji przestrzeni. Średnio tego typu rozwiązania pozwala zaoszczędzić od 2 do 4 m2, co w małych mieszkaniach odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni.

Pokój z aneksem jest również idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących gotować lub posiadających małe dzieci. Dlaczego? Ponieważ przygotowując kolację dla gości, możemy swobodnie gotować i jednocześnie prowadzić rozmowy. Podobnie w przypadku pilnowania dzieci, które zawsze możemy mieć na oku.

Pokój z aneksem – czy taka przestrzeń posiada wady?

Oczywiście zawsze jest również druga strona medalu. Wybierając oddzielną kuchnię, zyskujemy zupełnie osobą przestrzeń do gotowania. Dzięki temu w czasie przyrządzania posiłków można uciec od reszty świata i oddać się wyłącznie tej czynności. Ponadto, kiedy zapraszamy gości, nie musimy się stresować bałaganem i niepozmywanymi naczyniami. Zaletą jest tutaj również kwestia zapachów. Ryba lub owoce morza na obiad? Nie ma problemu! Wszystkie nieprzyjemne zapachy zostają zamknięte w kuchni. Jeśli planujemy zakup dużego mieszkania, oddzielna kuchnia może okazać się wówczas dobrym pomysłem. Dodatkowo, dla wielu osób kuchnia to serce domu i lubi spędzać w niej wolny czas relaksując się np. przy dobrej książce lub rozwiązując krzyżówkę.

Jak to dobrze zaplanować?

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie z otwartym salonem, z pewnością nasunie się nam pytanie: jak urządzić aneks kuchenny?

Aby całość wyglądała spójnie, warto zadbać o taką samą podłogę w obu częściach pomieszczenia oraz zachować spójność w kolorystyce. Nowoczesne meble kuchenne dostępne w popularnych sklepach meblowych są zaprojektowane w taki sposób tak, aby możliwa była ich personalizacja – możemy więc sprawnie dopasować wymiary i kolory do naszych potrzeb.

Planując urządzanie mieszkania, należy traktować projekt jako całość – salon aranżować razem z kuchnią. Kuchnia w takim wypadku nie powinna być krzykliwa, aby optycznie nie przytłoczyć wnętrza. Warto również postawić na funkcjonalność. Wysuwane szuflady z przegródkami na garnki, podwieszane szafki, piekarnik na wysokości wzroku – wszystkie te rozwiązania ułatwią nam życie, jednocześnie nie zabierając zbyt dużo przestrzeni.

Jak stylowo oddzielić aneks kuchenny od salonu? Jeśli brakuje nam stołu do jedzenia, dobrym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej wyspa. Nie tylko oddzieli kuchnię od strefy wypoczynku, ale dodatkowo stworzy miejsce do jedzenia posiłków. W wyspie można również umieścić dodatkowe szuflady, dzięki którym pomieścimy i schowamy wszystkie potrzebne sprzęty. Im mniej z nich znajduje się na widoku, tym łatwiej będzie nam utrzymać czystość i porządek.

Dobrym pomysłem mogą być również rozsuwane drzwi. W ten sposób uzyskamy efekt dwa w jednym. Kiedy będziemy potrzebowali większej przestrzeni, wystarczy otworzyć je na oścież, aby cieszyć się swobodą. Z kolei w sytuacji, gdy przychodzą goście, zamknięcie drzwi skutecznie oddzieli nas od reszty domowników. Przy tym rozwiązaniu pamiętajmy jednak, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni. W roli drzwi sprawdzi się też forma przepierzenia, która pozwoli oddzielić aneks kuchenny od salonu i to bez utraty cennego metrażu.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – plusy i minusy takiego rozwiązania

Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Kiedy wreszcie nadchodzi moment wyboru swojego idealnego ”M”, nagle okazuje się, że pojawia się przed nami całkiem sporo dylematów. Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki? W mieście czy pod miastem? Na parterze czy ostatnim piętrze?

Szczególnie ta ostatnia kwestia, może nasuwać sporo wątpliwości. Przed wyborem kondygnacji, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy lokalu na ostatnim piętrze.

Kupujemy mieszkanie. Które piętro wybrać?

Kiedy już wybierzemy dewelopera, dzielnicę oraz budynek mieszkalny, wtedy pozostaje nam zdecydowanie się na jedno ze znajdujących się tam mieszkań. Lokal na parterze, konkretnym piętrze, a może na poddaszu? Decyzję tę należy dokładnie przeanalizować.

Moda na budowanie dziesięciopiętrowych bloków jeszcze nie minęła, ale dominującym trendem wśród deweloperów jest budowa kilkupiętrowych, wygodnych budynków z szerokimi klatkami schodowymi, windami i wszelkimi udogodnieniami. Każda z kondygnacji ma oczywiście swoje plusy i minusy. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się jednak lokale umieszczone na parterze lub ostatnim piętrze. Skąd moda i popyt na ten drugi wybór?

Zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze

Stylowe i klimatyczne lofty kojarzą nam się z niepowtarzalnym klimatem oraz wyczuciem stylu. Takie mieszkania oglądamy w filmach i serialach. Niestety w życiu codziennym tego typu wnętrze nie jest łatwe do osiągnięcia. Namiastkę niepowtarzalnego klimatu modnych loftów można spróbować odtworzyć w mieszkaniu na ostatnim piętrze. Co jeszcze ma nam do zaoferowania tego rodzaju lokal?

  • Niesamowity widok z okna – nawet niezbyt wysokie budynki zapewniają malowniczy widok rozciągający się na okolicę. Dzięki temu kawa na balkonie smakuje wyjątkowo dobrze.
  • Jasną, słoneczną przestrzeń – mieszkania na ostatnich piętrach to zazwyczaj najlepiej nasłonecznione lokale, dzięki czemu we wnętrzu panuje przytulna atmosfera.
  • Ciszę i spokój – ogromną zaletą mieszkań na najwyższych kondygnacjach jest brak hałasu dobiegającego z zatłoczonej oraz ruchliwej ulicy.
  • Prywatność – mieszkając na ostatnim piętrze, jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na wzrok wścibskich sąsiadów.
  • Brak sąsiadów na górze – dzięki temu nie musimy obawiać się zalania czy innych niespodzianek nad naszymi głowami.
  • Czystą klatkę schodową – nie przechodzi tamtędy tyle osób, więc utrzymanie czystości nie sprawia kłopotu.
  • Taras na dachu – niektóre z mieszkań posiadają bonus w postaci tarasu na dachu. Dzięki temu możemy poczuć się naprawdę luksusowo.
  • Dwupiętrowe mieszkanie – często na ostatnich piętrach są tworzone dwupiętrowe mieszkania o większej przestrzeni. To doskonała propozycja dla osób, które potrzebują więcej miejsca do życia.

Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze nie jest także pozbawione wad. Ostatnia kondygnacja zazwyczaj nie jest przeznaczona dla:

  • Osób starszych – niestety mieszkanie na wysokości może być kłopotliwe, np. kiedy w budynku nie ma windy lub jest ona w remoncie.
  • Osób lubiących niskie temperatury – na ostatnim piętrze latem jest zazwyczaj cieplej niż na parterze. Aczkolwiek nowoczesne budownictwo oraz rozwiązania techniczne zazwyczaj radzą sobie i z tym problemem.

Mieszkania na ostatnim piętrze. Wzrost popularności

Więcej zalet niż wad – to z pewnością można powiedzieć o lokalach na wysokich kondygnacjach. To właśnie dlatego mieszkania na ostatnim piętrze cieszą się ogromną popularnością. Ponadto możliwość stworzenia stylowego, niepowtarzalnego klimatu, dzięki np. oknom dachowym lub przestronnemu tarasowi na dachu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na najwyższych piętrach.

Jak zaaranżować kawalerkę?

Kawalerki cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Kupują je szczególnie osoby młode, single i pary oraz inwestorzy przeznaczający mieszkania na wynajem. Niewielkie lokale mają swoje zalety – mały metraż taniej jest urządzić, samą nieruchomość można nabyć w stosunkowo atrakcyjnej cenie, a czynsz jest niższy niż w dużych mieszkaniach.

Zakup małego lokalu wiąże się jednak z pewnymi trudnościami – szczególnie przy wykańczaniu tego typu lokum. Jak urządzić kawalerkę, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też wygodna w codziennym użytkowaniu?

Aranżacja kawalerki. Jak zagospodarować kuchnię?

Większość nowych kawalerek występuje w formie salonu połączonego z kuchnią. Aneks kuchenny pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Im mniej ścian postawimy, tym więcej miejsca zaoszczędzimy. To szczególnie istotne w niewielkich przestrzeniach, w których faktycznie liczy się każdy metr.

Jak urządzić małą kawalerkę z aneksem kuchennym, by sprawnie oddzielić od siebie dwie części mieszkania? W zależności od tego jaki jest układ lokalu, możemy zadziałać na kilka sposobów. Jeśli dysponujemy wnęką kuchenną, problem niejako rozwiązuje się sam. We wnęce wstawimy bowiem szafki kuchenne i wszystkie niezbędne sprzęty, a reszta pomieszczenia posłuży nam za salon i sypialnię.

Nieco trudniej jest w sytuacji, gdy całe mieszkanie zbudowane jest na planie kwadratu lub prostokąta pozbawionego wnęk. W takiej sytuacji powinniśmy stworzyć tego typu kącik samodzielnie. Świetnie sprawdzi się do tego blat kuchenny w formie wyspy – stawiając go w odpowiednim miejscu, oddzielimy przestrzeń wypoczynkową od tej kuchennej.

Jak urządzić kuchnię w kawalerce?

Aranżacja kawalerki oczywiście nie kończy się na samym podzieleniu mieszkania na części. Równie istotne jest to, jakie meble i rozwiązania wstawimy do środka. Pozostając przy kuchni, skoncentrujmy się na początek na wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. W zależności od tego, czy lubimy gotować i samodzielnie przyrządzać posiłki, czy może stołujemy się głównie poza domem, będziemy wybierać inne rozwiązania.

Dla osób, które dużo czasu spędzają przy kuchence i lubią gotować lub piec, niezbędna będzie zabudowa kuchenna z szafkami, w których będzie można przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria. Świetnie sprawdzą się szafki podwieszane pod sufitem. Łącząc je ze stojącymi, uzyskamy dużo miejsca bez drastycznego ograniczenia przestrzeni. Czasem wystarczy kilka metrów kwadratowych, by stworzyć wygodny kącik do gotowania. Nie zapominajmy też o miejscu do pracy – przyda nam się przynajmniej pół metra blatu roboczego. Kuchnię podzielmy na strefy, co ułatwi nam sprawne zarządzanie przestrzenią.

Gra kolorów w aranżacji kawalerki

Należy pamiętać, że mieszkanie nie kończy się na kuchni. Jak urządzić kawalerkę, by zmieścić w niej wszystko to, co niezbędne do życia? Kluczem do sukcesu jest sprawne połączenie przestrzeni wypoczynkowej dziennej z sypialnią. W tym samym pomieszczeniu będziemy spać, przyjmować gości, czy też spędzać romantyczne wieczory przy świecach – zadbajmy więc o to, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna.

Zacznijmy od kolorów – to one stworzą bazę do wszystkich dalszych zabiegów aranżacyjnych. Im mniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze odcienie powinniśmy wybrać. W kawalerce idealnie sprawdzą się:
- Biel
- Beż
- Jasna szarość
- Kolory pastelowe

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dodając lokum przejrzystości i przestronności. Na podłodze ułóżmy jasne panele, ściany pomalujmy na biało, beżowo lub szaro. Warto też zastosować trick z lustrami. Na jednej ze ścian powieśmy dużą, lustrzaną taflę, dzięki której pokój optycznie się powiększy.

Jak urządzić kawalerkę? Umeblowanie

Jeśli zadbaliśmy już o podstawy, nadszedł czas na wykończenie i wybór mebli. Aranżacja kawalerki powinna opierać się na prostej zasadzie – im mniej, tym lepiej. Nie szalejmy z meblami oraz dodatkami. Posiadając ich za dużo, przytłoczymy mieszkanie, czyniąc je jeszcze mniejszym, niż jest w rzeczywistości. Warto zamówić szafy i szafki na wymiar, by idealnie dopasować je do przestrzeni wokół. Im więcej rzeczy uda nam się schować, tym lepiej dla efektu końcowego. Meble powinny być zachowane w jasnych kolorach – podobnie jak dodatki. Jeśli marzy nam się jeden mocniejszy akcent, postawmy na fotel lub kanapę, który doda wnętrzu charakteru, jednocześnie go nie przytłaczając.

Jeśli mamy na tyle dużo przestrzeni, możemy część dzienną oddzielić od części nocnej. W jaki sposób? W tej roli świetnie sprawdzi się parawan lub ażurowa ścianka działowa, która pozwoli stworzyć niejako dwa oddzielne pomieszczenia. Nieważne jak mała, własna sypialnia to zawsze dobry pomysł. Zadbajmy również o atmosferę – zainwestujmy w oświetlenie, które doda mieszkaniu wyjątkowego klimatu. Lampa sufitowa będzie nam służyć np. podczas spotkań z przyjaciółmi, a małe światło z lampki stojącej pozwoli stworzyć romantyczną atmosferę.

W aranżowaniu kawalerki postawmy na minimalizm i nowoczesne, funkcjonalne meble czy rozwiązania. Proste projekty zawsze się sprawdzają. Bedą również aktualne przez długie lata. W takim wnętrzu egzamin zdadzą meble modułowe – łóżko z dodatkowymi szufladami, kanapa rozkładana do funkcji łóżka czy stolik z pojemną szafką. Wszystkie tego typu rozwiązania sprawią, że urządzanie małej kawalerki będzie prawdziwą przyjemnością, a efekt zadziwi nawet największych sceptyków.

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Sprawdzone sposoby na ciszę i walkę z hałasem

#_ftnref2Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?

#_ftnref2Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?

Hałas nie sprzyja wypoczynkowi, a przecież właśnie tego oczekujemy od swojego mieszkania – azylu, miejsca relaksu i spokoju. Czy możliwe jest zatem, by mieszkać przy ruchliwej ulicy i jednocześnie cieszyć się ciszą? Otóż tak. Współczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają bowiem na pogodzenie tych dwóch rzeczy.

Ruchliwa ulica a nowe budownictwo

Jednym z głównych punktów na liście cech wymarzonego M jest cisza i spokój – najczęściej szukamy więc mieszkania od tzw. podwórka. Wybór tego typu lokali wpisał się w naszą świadomość ze względu na przekonania, które są w nas zakorzenione. Budownictwo sprzed 20 czy nawet 10 lat było bowiem zupełnie inne niż teraz. Wiele się zmieniło – często na lepsze.

Nowe osiedla są projektowane w taki sposób, by zapewnić najlepszą izolację akustyczną. Izolacja z kolei zależy przede wszystkim od grubości ścian, wykorzystanych materiałów budowlanych, zabezpieczeń przeciwdrganiowych, a nawet od układu sąsiadujących ze sobą mieszkań. Deweloperzy doskonale zdają sprawę, że komfort mieszkania jest niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze oferty, dlatego też stosują rozwiązania mające na celu zminimalizowanie hałasu i otwarcie komunikują, z jakich technologii korzystają, by zapewnić mieszkańcom spokój i ciszę.

Warto wiedzieć, że poziom hałasu oraz wytyczne budowlane dla deweloperów są normowane odpowiednimi rozporządzeniami. Zgodnie z obowiązującym prawem nawet mieszkanie przy ruchliwej ulicy, powinno być zaprojektowane tak, aby jego użytkownicy mogli pracować i odpoczywać w optymalnych dla zdrowia warunkach.

Przeczytaj również: Czy warto zamieszkać poza centrum miasta? Poznaj zalety mieszkania na obrzeżach

Normy hałasu w mieszkaniu. Czy hałas szkodzi zdrowiu?

Na etapie poszukiwania wymarzonego mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę i lokalizację, ale także warunki życia w danym budynku. Częstym problemem osób, które zdecydowały się na zakup nowego mieszkania, jest kiepskie wyciszenie nieruchomości. W takich sytuacjach właściciele zastanawiają się, jak wyciszyć mieszkanie, aby poprawić komfort życia wszystkim domownikom.

Nieruchomości mieszkalne powinny spełniać budowlane normy dźwiękoszczelności, aby przebywanie w pomieszczeniach było komfortowe dla człowieka. Co najlepiej tłumi dźwięk? Przede wszystkim odpowiednie wyposażenie oraz sposób wykończenia mieszkania. Ogromny wpływa na wartości słyszalnego hałasu ma także rodzaj materiałów budowlanych wykorzystany przez dewelopera na etapie realizowania inwestycji.

Środowiskowym zagrożeniem dla człowieka i zdrowia publicznego jest hałas. Głośności popularnych dźwięków, które mogą być słyszalne, szczególnie w mieszkaniach przy ruchliwej ulicy to:

  • remont sąsiedniego mieszkania – maksymalnie 30-40 dB hałasu przenikającego przez ściany,
  • wiertarka – generuje hałas na poziomie do ok. 70 dB,
  • urządzenia użytku domowego  - ok. 17-35 dB,
  • płacz dziecka – nawet do 110 dB,
  • ruch uliczny – średnio do 100 dB, choć wiele zależy od sytuacji na drodze.

Wszelkie hałasy dobiegające z mieszkania obok mogą wprowadzać domowników w dyskomfort i powodować zaburzenia koncentracji. Z tego względu warto pomyśleć o tym, jak wyciszyć mieszkanie i zneutralizować słyszalność uciążliwych dźwięków z zewnątrz.

W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne powstały normy hałasu, które obowiązują w obiektach mieszkalnych i użytku publicznego. Dokumentem, który reguluje akceptowalne wartości hałasu w nieruchomościach, jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.[1]

Dopuszczalne wskaźniki hałasu dla terenów zabudowy mieszkaniowej i wielorodzinnej wynoszą 65 dB w przypadku dróg lub linii kolejowych oraz 55 dB w przypadku pozostałych obiektów generujących hałas. Jeśli dźwięki są problematyczne, można zainwestować w zasłony wyciszające w mieszkaniu lub skorzystać z innych porad i dowiedzieć się, co najlepiej tłumi dźwięk.

Przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu można zgłosić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska wraz ze złożeniem wniosku o przeprowadzenie kontroli natężenia hałasu.

Wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie mieszkania. Jaka jest różnica?

Dla osób, które mają mieszkanie przy ulicy, hałas jest standardem. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można sprawić, że normy hałasu w mieszkaniu będą na optymalnym poziomie. Zanim podejmiesz zdecydowanie działania i wykorzystasz polecane sposoby walki z hałasem, poznaj różnice pomiędzy trzema istotnymi pojęciami: wyciszenie, wygłuszenie oraz wytłumienie.

Pojęcie wyciszenia łączy w sobie dwie składowe: wytłumienie oraz wygłuszenie. Czynności związane z wytłumieniem dotyczą adaptacji akustycznej wewnątrz pomieszczeń. To wszelkie działania, które umożliwiają zatrzymanie dźwięków wewnątrz nieruchomości. Definicja wygłuszenia dotyczy izolacji akustycznej pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami, np. mieszkaniami w bloku.

Warto dodać, że skuteczną metodą na izolację akustyczną mieszkania jest zastosowanie pianki akustycznej, np. wokół stolarki okiennej i drzwiowej. Ten materiał świetnie zapobiega rozprzestrzenianiu się niepożądanych dźwięków wokół nieruchomości.

Cisza zaczyna się od...okna

Jeśli posiadacie już mieszkanie i z różnych względów poziom hałasu jest dla Was zbyt wysoki, warto zastanowić się nad wyciszeniem okien od ulicy.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które sprawdzą się w tłumieniu hałasu, szczególnie nocą i wieczorami – gdy nie potrzebujemy światła dziennego. Oczywiście wszelkie firany i grube zasłony również są pomocniczym, wyciszającym elementem. Na rynku dostępne są również specjalne wyciszające folie na okna.

Sposobów, jak wyciszyć mieszkanie jest naprawdę wiele, ale tylko nieliczne są naprawdę skuteczne. Spory problem pojawia się wtedy, kiedy mieszkanie przy ruchliwej ulicy zbiera do wnętrza wszystkie nieprzyjemne dźwięki z zewnątrz. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jak wyciszyć okno. W tym celu można wykorzystać folie dźwiękoszczelne na okna.

To produkty, które zostały stworzone z myślą o właścicielach mieszkań i domów, chcących zapewnić sobie większy komfort życia w nieruchomości. Niestety wyciszające folie nie zawsze przynoszą zadowalające efekty.

Aby spotęgować efekt tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz, można zainwestować też w firany i zasłony dźwiękoszczelne. Takie czynności mają znaczenie głównie w odniesieniu do tłumienia niekorzystnych dźwięków dobiegających zewnątrz.

Drzwi blokujące dźwięki – sposób na wyciszenie mieszkania

Jak wygłuszyć mieszkanie, aby żyć komfortowo na co dzień? Sposoby walki z hałasem są różne. Warto jednak wiedzieć, że nieprzyjemne dźwięki najczęściej przedostają się do nieruchomości przez okna, ściany i drzwi wejściowe. Dobry deweloper, aby spełnić normy hałasu w mieszkaniu, powinien zadbać o dobrą izolację stolarki okiennej i drzwiowej, a także odpowiednio grube ściany działowe.

Aby skutecznie zredukować słyszalność nieprzyjemnych dźwięków, można zainwestować w masywne drzwi wejściowe. Najlepiej wybrać modele drewniane, które doskonale izolują dźwięki i gwarantują jednocześnie świetne właściwości termoizolacyjne. Jak wygłuszyć mieszkanie już od drzwi wejściowych? Najlepiej wymienić skrzydło na takie, które będzie mieć grubość co najmniej 40 mm. Najlepsze drzwi dźwiękoszczelne są w stanie zredukować hałasy nawet do poziomu poniżej 40 dB.

Sufit napinany lub podwieszany – pomoc w wyciszeniu mieszkania od ulicy

Po zakupie głośnego mieszkania możesz wykorzystać innowacyjne metody wykończenia pomieszczeń, dzięki czemu normy hałasu w mieszkaniu zostaną zachowane na optymalnym poziomie. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym można zastosować sufit podwieszany to 280 cm. Jeśli chodzi o sufity napinane – tutaj nie ma żadnych ograniczeń i można je stosować w dowolnych pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygłuszyć mieszkanie? Dobrym sposobem jest zastosowanie sufitu podwieszanego lub napinanego. Różnice pomiędzy tymi technikami wykończenia nieruchomości dotyczą głównie konstrukcji. Sufity napinane to konstrukcje membranowe mocowane na obwodzie całego sufitu przy pomocy specjalnych profili.

Podwieszany sufit wymaga wykonania stelażu profilowego oraz przytwierdzenia do nich płyt gipsowo-kartonowych.[2] Izolacja akustyczna w obydwu przypadkach może być utrzymana na podobnym poziomie. Jeśli chodzi o ceny, sufity napinane mogą być nawet o połowę tańsze w porównaniu do konstrukcji podwieszanych. Ceny na 2023 rok to średnio 330 złotych za m2 sufitu podwieszanego oraz 135 złotych za m2 napinanej konstrukcji.[3]

Zobacz też: Myślisz o mieszkaniu na ostatnim piętrze? Poznaj wady i zalety takiego wyboru!

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Poza oknami można jeszcze zastosować dodatkowe materiały wyciszające ściany. Do okładania ścian stosuje się wełnę, kauczuk syntetyczny czy specjalne panele akustyczne, które mogą spełniać też dekoracyjną funkcję. Na rynku pojawiły się także specjalne wykładziny ścienne imitujące tapety, a także maty gumowe i płyty.

Wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy to podstawa, jeśli chcesz mieć komfort użytkowania nieruchomości na co dzień. Kiedy hałas nie jest nadmiernie uciążliwy i potrzebujesz tylko kosmetycznych zmian, możesz wykorzystać zasłony dźwiękochłonne i folie okienne.

W sytuacjach znacznego przekroczenia norm hałasu w mieszkaniu konieczne jest zastosowanie innych sposobów walki z hałasem. W dużych mieszkaniach w kamienicach warto zdecydować się na sufity podwieszane lub napinane, gdzie pod konstrukcją można umieścić grubą warstwę materiału do izolacji akustycznej.

Aby wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy, można też zmienić drzwi wejściowe i uszczelnić okna. Takie działanie ma sens tylko wtedy, kiedy niekorzystne dźwięki dobiegają do wnętrza mieszkania, np. z klatki schodowej lub bezpośrednio z chodnika tuż przy budynku mieszkalnym.

Sposobów na wyciszenie mieszkania jest obecnie wiele – nowe technologie pozwalają na dostosowanie przestrzeni do naszych wymogów. Posiadanie mieszkania przy ruchliwej ulicy w obecnych czasach nie stanowi więc już tak wielkiego problemu, jak kilkanaście lat temu. Liczy się pomysł!

Podsumowanie - wyciszenie mieszkania jest możliwe nawet przy ruchliwej ulicy

Podsumowując: najlepszym sposobem walki z hałasem przedostającym się z ulicy do mieszkania jest po prostu świadomy zakup nieruchomości. Warto wybierać lokale, które są budowane blisko terenów zielonych. To najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć problemów z niekorzystnymi dźwiękami i mieć pewność, że mieszkanie spełnia wszelkie normy hałasu wynikające z ustaw.

Jeśli zakup mieszkania został już sfinalizowany, trzeba pomyśleć o skutecznych sposobach walki z hałasem. Wymiana drzwi i okien na dźwiękoszczelne, osadzenie podłóg na matach wygłuszających oraz zamontowanie sufitu podwieszanego to podstawa, aby ograniczyć przenoszenie się dźwięków – zarówno pomiędzy mieszkaniami, jak i do wnętrza nieruchomości z ulicy.

  [1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000112/O/D20140112.pdf  

[2] https://purios.com/blog/jak-wyciszyc-sufit-sposob-na-wygluszenie-mieszkania

 

[3] https://planeta-sufitow.com/artykuly/sufit_napinany_a_podwieszany.php

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Zadzwoń do nas

605 606 606

Siedziba główna

Biuro Prasowe

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.

Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich
Gaia Park I
Primo IV
Goslove
Primo III
Złota Oksza
Symbio City

Niniejszym wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od firmy Grupa Profbud Sp. z o.o. drogą elektroniczną na podany w formularzu adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez firmę Grupa Profbud Sp. z o.o. (dalej „Administratora”).

Prawa osoby, której dane osobowe dotyczą: Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą - zobacz więcej

a) iż Dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej przeze mnie zgody na ich przetwarzanie, do czasu wniesienia sprzeciwu na przetwarzanie danych lub wycofania zgody na ich przetwarzanie; b) o prawie do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych dotyczących osoby, której dane dotyczą, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawie do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także o prawie do przenoszenia danych; c) o prawie do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie; d) o uprawnieniu do uzyskania od Administratora potwierdzenia, czy przetwarza jego dane osobowe, a jeżeli ma to miejsce, o uprawnieniu do uzyskania dostępu do nich oraz informacji o danych osobowych, wskazanych w art. 15 ust. 1 RODO; e) o prawie wniesienia skargi na przetwarzanie danych osobowych do organu nadzorczego;

Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem Danych Osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego „RODO”).

Dziękujemy za wiadomość.

Skontaktujemy się wkrótce.

OK
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Biura sprzedaży

605 606 606
Pon.
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pią.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
zamknięte
Umów się
Wt.
zamknięte
Umów się
Śr.
zamknięte
Umów się
Czw.
zamknięte
Umów się
Pią.
zamknięte
Umów się
Sob.
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 607
Pon.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Wt.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Śr.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Czw.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Pią.
10.00-18.00
zamknięte
Umów się
Sob.
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się
605 606 606
Pon.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Wt.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Śr.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Czw.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Pią.
9.30-17.30
zamknięte
Umów się
Sob.
9.30-15.00
zamknięte
Umów się
Niedz.
zamknięte
Umów się